Amd Ryzen 2700X ısınma sıkıntısı

Bu konuyu okuyanlar

Aindorin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhaba.
daha dün vatandan mevcut olan parçaların üstüne yenilerini alarak bir pc topladım ve aldıklarım arasında Ryzen 2700X de vardı ve aldıktan sonra hem kasanın hemde işlemcinin çok fazla ısındığını gördüm.
İşlemci boşta dururken sıcaklığı 63-70 derece arasında sürekli değişiyor ve işin kötüsü bir oyun açtığımda veya zorladığımda 85-88 derece gibi sıcaklık değerlerine çıkıyor.
İşlemciyi almadan önce internette gördüğüm üzere stock fanlar ile overclock yapılan videolara denk gelmiştim ve buna mümkün diyorlardı ben ise işlemci üzerinde normal çalışırken barbekü yapılabileceği kanısındayım. Maalesef bu takıp sökme gibi işlerden çok anlamadığımdan fazla kurcalamadım ama kasa ve işlemci fanları düzgün çalışıyor gibi görünüyor ama bu sıcaklık nedendir normal olduğunu düşünmüyorum.

Kasanın cam yan panelini çıkarınca birkaç derecelik sıcaklık düşüşü elde ediyorum ama yine çok yüksek. Kasa olarak COOLER MASTER MASTERBOX LITE 5 MidT ATX RGB aldım yeni aynı şekilde. Alırken sıcaklıkta bir sıkıntı yaşamam diyordum aldıktan 3 saat sonra kasa eriyecek diye düşünmeye başladım kasa fırın gibi olunca acaba egzoz fanı ters falan taktılar içerimi sıcak havayı üflüyor diye kuşkulandım.
Bu değerlere neden çıkıyor acaba termal macunu falan mı iyi sürmediler normal gelmedi bana ama yardımcı olabilecek var mı ?
Buda stress altında bir resmi.
fırın.PNG

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
CM Masterbox Lite 5 havalandırma konusunda sıkıntılı. İçeride hava akışı rahat olmuyor ki bu kasadaki donanım daha fazla ısınıyor diğer kasalara göre.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
MatserBoxLite 5 gibi soğutması rezil bir kasaya 2700X takmak çok mantıksız. En kısa zamanda kasa alın.

Aindorin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MatserBoxLite 5 gibi soğutması rezil bir kasaya 2700X takmak çok mantıksız. En kısa zamanda kasa alın.
Valla bütçe sıkıntım vardı ucuz dandik bir kasa alıp geçeyim demiştim zaten bu yine hem uygun hem iyi görünüşlü hemde CM güvenilir marka deyip almıştım böyle sıkıntılı olması çok saçma.

Son mesajlar