AMD Radeon R8 M445DX ile Sorunum

Bu konuyu okuyanlar

Humble

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle merhaba, yeni ve acemi bir kullanıcı olduğumu belirterek ve eksik ya da gereksiz bilgi verdiysem affınıza sığınarak konuya başlıyorum.

HP 15-ba010nt model dizüstünde AMD A10-9600P'ye entegre AMD Radeon R5'e ve bundan bağımsız AMD Radeon R7 M440 ekran kartına sahibim.

Birkaç hafta önce, R5 ve R7 M440'ın yeni sürücüleri olup olmadığını öğrenmek için bunların sürücülerini Aygıt Yöneticisi'nden güncelleştirdim. Sonuçta Crimson yazılımı da 16.6 sürümüne güncellendi (maalesef ilk versiyonunu hatırlamıyorum). Ancak AMD Radeon Ayarları'nı açtığımda, entegre olmayan ekran kartının değiştiğini fark ettim.

R5 olduğu yerde duruyordu, ama R7 M440, R8 M445DX olmuştu. R8 M445DX'i notebookcheck.net'te araştırdığımda, bunun R5 ve R7 M440'ın birleşimi olduğunu öğrendim. Geçişli grafiklerle ilgili ayarlar hâlâ duruyordu. Ek olarak, Radeon Ayarları'nda bir de Crossfire ayarı meydana gelmişti. Araştırmama göre Crossfire, iki bağımsız (işlemciye entegre olmayan) ekran kartını birlikte kullanmak içinmiş. Hâlbuki benim sadece bir bağımsız ekran kartım vardı, o da R7 M440 idi.

Crossfire'ı kullanmam mümkün değildi, hiç güncellememem gerektiği sonucuna vardım ve daha eski bir Crimson sürümüne geri döndüm. Bu sefer de Radeon Ayarları'nda R7 M440 gösterileceği yerde R7 M340 gösteriliyordu. Crossfire ayarı gitmiş, yerine Dual Graphics ayarı gelmişti. Dual Graphics'in bir entegre kart ve bir bağımsız kartın birleşimi olduğunu öğrendiğimde, bunun grafiklerim için doğru bir özellik olduğunu düşündüm. Ancak R7 M340'ın değişmesi gerektiğine de kanaat getirmiştim, bu nedenle bazı başka Crimson sürümleri de deneyip olumlu sonuç alamadıktan sonra 16.6 versiyonuna yeniden güncelledim. Şu anda da 16.6 sürümündeyim.

Şimdilik oynadığım tek oyun Hearts of Iron IV ve en düşük ayarlarda oynasam bile aşırı kasma yaşanıyor. Geçişli grafikleri ayarlamama rağmen, bu kadar düşük performans nedeniyle oyunun sadece R5'i kullandığını düşünüyorum.

Türkçe ve İngilizce, pek çok web sitesinde sorunumu araştırdım ama tam bir sonuca ulaşamadım. Yardımınızı umarak bu konuyu açtım. Hangi Crimson versiyonunda dizüstüm için satış sırasında belirtilen R5 ve R7 M440'ı sorunsuzca kullanabilirim? PC'm Dual Graphics'i mi yoksa geçişli grafikleri mi destekliyor? Belki işinize yarar diye Radeon Ayarları'na ilişkin birkaç ekran görüntüsünü de konuya ekliyorum.

RPJgon.png

pWR5Bn.png

kWjMn9.png

N15LrL.png

aGon2g.png

YNvdrE.png

8dl6DW.png

DdlO4m.png

canbenim22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
çözebildin mi ? tam olarak aynı sorunu yaşamaktayım

erdi4554

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş bende aynı sorunu Hp1VG35EA modelinde aynı sprunla karşılaştım bu farklı grafik kart isimleri benim kafamı çok karıştırıdı sen hangi driver'ı kullanıyorsun

TacsızKral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorun bende de var, "Donanım ayarlarınız değişti" uyarısı alıyordum. Bende driverlari kaldırdım. Sonra tek bir tane kendi internet sitesinde verdiği driver olan Amd Full Hd driver'ı yükledim. Aynı kasma problemini yaşıyorum. Çok kötü kasıyor.

umtsuzmuhalif

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar.

Bu konuda fikir sahibi bir arkadaş yok mudur? Neredeyse 3 aydır bu konuyu araştırıyorum. Hp'nin aynı özelliklerde ki bilgisayarı var ben de. Ekran kartı ayarlarından oynadığım oyun için Yüksek Performans seçsem dahi beklediğim performansı alamadığıma inanıyorum. Konuyu takipteyim.

Eray94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, bende sizin gibi fazla bilgi sahibi değilim, uzun süredir laptop kullanmıyorum. Benim laptop modelimde igpu yani entegre grafik işlemcisi yoktu, ancak kullandığım bir laptopda benzer bir durum vardı. Pc de uzun zamandır intel işlemcilerden bildiğimiz gibi ekran kartının sürücüsünden uygulamayı başlatma harici grafik işlemcisini devreye sokar, amd de bildiğim kadarıyla bu yoktu yeni sürücülerde bu özelliği getirmiş olabilirler sonuçta freesync bile yazılımsal bir sistem yazılım değiştirerek yapılmıycak bir sistem değildir öyle düşünüyorum, şimdiki güncel apu modellerinde resmi sitesinde bu özelliği gördüm. Benim fikrimce sürücüyü tamamen temizleyin ve güncel sürücüyü yükleyin yani temiz kurulum yapın, ancak bunu bilgisayar online iken değil, offline iken yapın, çünkü windows kendi kendine mini sürücü paketi indiriyor ve buda genelde güncel olmuyor. Sürücüyü internetten usb bellek e atarak offline iken eski yüklemeyi tamamen kaldırın ve internetten çıkarak sürücüyü yükleyin ardından oyunu sürücüde göz at kısmından oyunun yüklü olduğu konumu bularak yazılımdaki oyunlara ekleyin ve oyunu oradan başlatın. Ben sürücü güncellerken bazı sorunlar yaşamıştım o yüzden cc kullanıp gereksiz dosya ve kayıt defteri taraması yapman daha iyi olur diye düşünüyorum, sürücüyü amd nin sitesinden manuel olarak seçmende daha iyi olucaktır bazen donanımı yanlış tanıyabiliyor.

sempatik141

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hp ba010nt laptopu bende var.
crossfire kurulumlu geldi. her bir oyun için ayrı ayar yapın radeon ayarlarından dediler, ama bu daha iyi değil daha kötü olmasını sağladı oyunlar için tüm ayarları sıfırladım tam düzeldi.
anladığım kadarıyla sizlerde crossfire kullanın kasma olayı çok azalıyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

dota 2 oynuyorum net iyi olduğunda akıyor

Son düzenleme:

Altuntac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar konuyu tekrar canlandıracağım, aynı sorunu yaşıyorum çözen bilen varsa sevinirim. Ekran kartım aynı başlıkta ki gibi r8m445dx, driver güncelleme yapımca r7 m340'a dönüşüyor, sürekli r5 olan onboard ekran kartını kullanıyor bilgisayar. Harici ekran kartı devreye girmiyor. Sorunu çözemedim.

Son mesajlar