Amd işlemcili, amd ekran kartlı laptop, harici ekran kartı sorunu

Bu konuyu okuyanlar

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Hp15 ba010nt modelli bir laptop var. İnternette binbir türlü çözüm aradım ama ne yaptıysam olmuyor lütfen yardım edin.
Fotoğraflarda görüldüğü gibi sistem özelliklerim bu. Şöyleki bilgisayrın fabrika çıkışında harici ekran kartı R7 M440 olarak gözüküyor. Ama benim bilgisayarda bu R7 M340 olarak gözüküyor. Bu da yetmiyormuş gibi hiçbir şekilde harici ekran kartını kullanamıyorum. Aygıt yöneticisinde ve Readon Ayarlarında M340 olarak gözüküyor ama hiçbir şekilde kullanmıyorum sadece dahili olan R5 ekran kartını kullanıyor laptop. Windows'un gelişmiş grafik ayarlarında da sadece R5 gözüküyor. Lütfen bana yardım edin.
Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG
Ekran Alıntısı3.PNG

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
W10 sıkıntı yaratıyor olabilir. Eski AMD sistemlerde bu tarz sürücü uyuşmazlıkları olabiliyor. Birde W8.1 ile dener misiniz?

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
W10 sıkıntı yaratıyor olabilir. Eski AMD sistemlerde bu tarz sürücü uyuşmazlıkları olabiliyor. Birde W8.1 ile dener misiniz?

Fabrika çıkışıda win10 olduğu için garipsiyodum win8 kurup yüklemeden olmaz mı sizce internetimin durumu vasat ta

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Maalesef olmadı başka bir çözüm yolu bilen varmı arkadaşlar ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
AMD ekran kartı sürücüsünün içindeki ayarlardan yüksek performanslı harici e.kartını seçebilmen lazım diye biliyorum.

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
AMD ekran kartı sürücüsünün içindeki ayarlardan yüksek performanslı harici e.kartını seçebilmen lazım diye biliyorum.

Şöyleki Readon ayarları Adrenalin 2020 sürümünden sonra çok değişti. Nasıl yapılır bilmiyorum. Ayrıca şunu keşfettim yeni sürümde ekran kartlarının hangi ısıda kaç gpu verdiğini filan gösteriyor. Kullanamadığım harici ekran kartı değerleri sıfır yani hiç kullanılmıyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İçinde kesin vardır. Bi kurcala.
Eski sürümlerle ilgili videolar var. Onlara bi bak ,istersen. Onun gibi bi şeyler olması lazım.

mrydn1807

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benimde aynı sorunum varda çözebildinizmi acaba

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,590
Oyun açıkken aygıt yöneticisinden falan bir yerden bak harici ekran kartını da kullanıyor.

mrydn1807

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende bu konuyu açan kişiyle aynı sisteme sahibim çok yüksek sistem gerektirmeyen düşük grafikli oyunlarda mesela lol gibi oyunlarda 30-20 fps alıyorum her yerden baktım ancak 2. ekran kartının çalışmadığı kesin windows 10 daki grafik ayarları bölümündede sadece 1. ekran kartını gösteriyor 2. yi seçemiyorum

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
benimde aynı sorunum varda çözebildinizmi acaba
Bende bu konuyu açan kişiyle aynı sisteme sahibim çok yüksek sistem gerektirmeyen düşük grafikli oyunlarda mesela lol gibi oyunlarda 30-20 fps alıyorum her yerden baktım ancak 2. ekran kartının çalışmadığı kesin windows 10 daki grafik ayarları bölümündede sadece 1. ekran kartını gösteriyor 2. yi seçemiyorum

Yok arkadaşlar kimse ne olduğunu bilmiyor amd çalışanı ile bile görüştüm o bile çözüm bulamadı sistemsel bir hata dedi kötü ama gerçek bir durum sanırım çözümünü bulamıyacağız

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Eğer olayı yanlış anlamadıysam ben de laptopumu (Asus G531GU-AL337) salı günü aldım. UEFI Win 10 sürücüler vs. hepsini kendim kurdum. İlk oyunumu açtım. Otomatik geçmesi gerekirken harici ekran kartına geçmedi. Nvidia Control Panel indirip elimle seçtim harici ekran kartını kullanması gereken uygulamalrı. Siz de öyle yapabilirsiniz.
Ekran Görüntüsü (21).png

Sağ tıklayıpta yapabilirsiniz.

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Eğer olayı yanlış anlamadıysam ben de laptopumu (Asus G531GU-AL337) salı günü aldım. UEFI Win 10 sürücüler vs. hepsini kendim kurdum. İlk oyunumu açtım. Otomatik geçmesi gerekirken harici ekran kartına geçmedi. Nvidia Control Panel indirip elimle seçtim harici ekran kartını kullanması gereken uygulamalrı. Siz de öyle yapabilirsiniz.

Hocam amd kontrol panelinde de secemiyoruz yeni güncelleme ile değişti otomatik olarak geçiyor desen olmuyor çünkü amd ekran kartı panelinde harici ekran kartının çalışma verisi her zaman 0

ahmetkose2020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hepinizin problemine w10 da bir çözüm var,
görev çubuğu arama kısmına OYUN MODU yazın, oyun modunu açık hale getirin, grafik ayarları kısmında
-klasik uygulamalardan hangi oyunda harici ekran kartı kullanmak istiyorsanız exe yi bulun ve ekleyin,
-seçenekler kısmından
-sistem varsayılanı- güç tasarrufu- yüksek performans olarak seçiminizi yapın,
yüksek performans sizin harici ekran kartınız.

alpkara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende tam olarak aynı sisteme sahibim ve aynı sorun bende de mevcut.bi çözüm bulabildinizmi acaba
Mesaj otomatik birleştirildi:

hepinizin problemine w10 da bir çözüm var,
görev çubuğu arama kısmına OYUN MODU yazın, oyun modunu açık hale getirin, grafik ayarları kısmında
-klasik uygulamalardan hangi oyunda harici ekran kartı kullanmak istiyorsanız exe yi bulun ve ekleyin,
-seçenekler kısmından
-sistem varsayılanı- güç tasarrufu- yüksek performans olarak seçiminizi yapın,
yüksek performans sizin harici ekran kartınız.

Sorun şu ki yüksek performans kısmında da dahili ekran kartı gözüküyor bizde

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Bende tam olarak aynı sisteme sahibim ve aynı sorun bende de mevcut.bi çözüm bulabildinizmi acaba

Sorun şu ki yüksek performans kısmında da dahili ekran kartı gözüküyor bizde

Yok usta sistem aynı büyük bir hata var genelinde ama çözülemiyor. Amd rayzen serisi hariç pişmanlık.
Yüksek performans kısmında dahili gözüküyor ama oyunları oynatıyor ya bende etkisini gördüm. Valorant, Battlefield 3, Euro Turck Simülatör 2, Pubg Lite rahatlıkla oynuyorum. Fakat bende SSD takılı yormuyor pc yi o da etken

alpkara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yok usta sistem aynı büyük bir hata var genelinde ama çözülemiyor. Amd rayzen serisi hariç pişmanlık.
Yüksek performans kısmında dahili gözüküyor ama oyunları oynatıyor ya bende etkisini gördüm. Valorant, Battlefield 3, Euro Turck Simülatör 2, Pubg Lite rahatlıkla oynuyorum. Fakat bende SSD takılı yormuyor pc yi o da etken

Harici ekran kartı gözümüzün önündeyken kullanamıyoruz resmen üzücü.Hocam peki daha önce harddisk problemi yaşadınızmı

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Harici ekran kartı gözümüzün önündeyken kullanamıyoruz resmen üzücü.Hocam peki daha önce harddisk problemi yaşadınızmı
Bilmiyorum ben ikinci el aldım adam Toshiba 240 gb ssd takmış bayağı hızlandırmış pc yi

caepraid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çözüm bulan oldu mu arkadaşlar?

Hp15 ba010nt modelli bir laptop var. İnternette binbir türlü çözüm aradım ama ne yaptıysam olmuyor lütfen yardım edin.
Fotoğraflarda görüldüğü gibi sistem özelliklerim bu. Şöyleki bilgisayrın fabrika çıkışında harici ekran kartı R7 M440 olarak gözüküyor. Ama benim bilgisayarda bu R7 M340 olarak gözüküyor. Bu da yetmiyormuş gibi hiçbir şekilde harici ekran kartını kullanamıyorum. Aygıt yöneticisinde ve Readon Ayarlarında M340 olarak gözüküyor ama hiçbir şekilde kullanmıyorum sadece dahili olan R5 ekran kartını kullanıyor laptop. Windows'un gelişmiş grafik ayarlarında da sadece R5 gözüküyor. Lütfen bana yardım edin.Ekli dosyayı görüntüle 85061 Ekli dosyayı görüntüle 85062Ekli dosyayı görüntüle 85063
Aynı durumdan mağdurum.Aynı Laptop benimde. Ne yaptıysam olmadı formatta dahil.Siz bir çözüm bulabildiniz mi?

ahmetkose2020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çözüm 2bildiğiniz gibi amd ekran kartları için adrenalin kullanmanız gerekiyor,

çözüm 2: bildiğiniz gibi amd ekran kartları için adrenalin kullanmanız gerekiyor,adrenalin proğramını açtıktan sonra “GAME” bölümüne geliyoruz, hangi oyunu harici ekran kartıyla oynamak istiyorsanız exe sini bulup ekliyorsunuz, bu şekilde harici ekran kartı kullanıma geçiyor, test etmek için NZXTCAM (cpu gpu sıcaklık ölçme ve fps ölçme proğramı) diye bir proğram var bunu çalıştırıp oyunu açtığınızda ekranda gpu sıcaklığı (sıfır) değilde normal derece gözüküyorsa harici ekran kartınız devrededir, (sıcaklık sıfırsa dahili ekran kartınız kullanılıyordur)

GangsterKing

Asistan
Reaksiyon puanı
47
çözüm 2bildiğiniz gibi amd ekran kartları için adrenalin kullanmanız gerekiyor,

çözüm 2: bildiğiniz gibi amd ekran kartları için adrenalin kullanmanız gerekiyor,adrenalin proğramını açtıktan sonra “GAME” bölümüne geliyoruz, hangi oyunu harici ekran kartıyla oynamak istiyorsanız exe sini bulup ekliyorsunuz, bu şekilde harici ekran kartı kullanıma geçiyor, test etmek için NZXTCAM (cpu gpu sıcaklık ölçme ve fps ölçme proğramı) diye bir proğram var bunu çalıştırıp oyunu açtığınızda ekranda gpu sıcaklığı (sıfır) değilde normal derece gözüküyorsa harici ekran kartınız devrededir, (sıcaklık sıfırsa dahili ekran kartınız kullanılıyordur)
Hocam adrenalin son sürümünde öyle bir seçenek yok ben görmedim. Zaten konuyu ben başlattım ama fark ettim ki bilgisayar görmese bile otomatik olarak harici ekran kartını kullanıyor.

Reaksiyon puanı
193
Sorunun kaynaği = Her iki GPU nunda DAC Türü ayni. Bu da Windows un ve yazilimlarin kafasini ciddi şekilde kariştirir.
Çözüm = Yok. AMD Her iki GPU nun DAC Türünü ayni yapmayana kadar.