Amd fx 8120 işlemcim çok isiniyor ve ses yapiyor

Bu konuyu okuyanlar

gncfbisoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sorunum daha toplayalı 1 hafta bile olmamış bilgisayarımın oyun oynarken çok ısınması (oyunda hitman absolution ve düşük seviyede) ve elektrikli süpürge gibi ses çıkarması.
Sapphire 7850oc 2gb - 8gb ram - 550w aerocool kasa, 1g hdd seagate.
Oyuna başlayalı 10 dk bile olmamışken inanılmaz gürültü çıkarıyor ve ısınıyor, 5900 rpm yi buluyor fan hızı. Fan işlemciyle gelen stok fan, macun da aynı şekilde, işlemci yerine oturmuş şekilde daha yeni kontrol ettim. Sorun nedir anlamadım acaba işlemcide mi sorun var Vatan bilgisayardan aldım gerimi göndersem acaba değişim yapsınlar, yoksa bu ürünlerin hepsimi böyle bu işlemciyi kullanan veya bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Şimdiden teşekkür ederim.

10-20 dk oynayamıyorum kapatıyorum oyunu bir şey olmasından korkuyorum, oyunu kapattığım zaman ses kesiliyor işlemcide soğuyor, yükteyken kasaya elimi sürdüğümde bariz sıcaklık hissediliyor. Bilgisayarımın kapağını da açık bırakıyorum

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
5900RPM lik bir fanın gürültü yapması kadar doğal bişey yok.
Oyun oynayan bir PC nin ısınması kadar doğal bişey de yok...

10dk oyundan sonra işlemci ısısı kaç dereceye kadar çıkıyor?
Çok absürt bir ısı değil ise ve bu ses seni rahatsız ediyorsa yeni bir soğutucu almaktan başka seçeneğin yok.

Yalnız ekran kartı ve CPU fanlarının önünün açık olduğuna dikkat et. Fanların etrafı kapalıysa daha fazla gürültü yaparlar.

gncfbisoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
55-60 Derecelere çıkıyor ekran kartıda 40 derece filan blackbox diye bir programla ölçüyorum sıcaklığını, sessiz bir fan demek daha yavaş dönüyor demek mi yani soğutma işlemini daha mı düşük olur.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
sıcaklıkların normal. fanın gürültü yapması da stok fan olmasından. harici bir cpu fan alırsan ses sorunu çözülür. vatan indirimlerinden 50-60 liraya 12 cm fanlı, 3-4 ısı borulu (heat pipe) bir fan alabilirsin.

ben bunu kullanıyorum. indirimden 55 liraya almıştım.

http://www.vatanbilgisayar.com/sogu...lemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=42553

tabi 12 cm almak zorunda değilsin. 9 cm olanlar da fx işlemciler için yeterli. onların fiyatı daha uygun.

gncfbisoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni bir fan alacağım artık yapacak bir şey yok :) keşke 2500 alsaydım ama geçti artık neyse hayırlısı diyelim:) size de çok teşekkür ederim.

kralxs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aynı işlemciyi kullanıyoruz benimde ilk aldığım zamanlarda oyun oynarken aşırı derecede ısınıyordu 10 dakikaliık bir oyunda 65 70 dereceye ulaşıyordu sıcaklığı özellikle yaz ayında 85 ile 90 gördüğümü hatırlıyorum ama şimdilerde 40 45 derecenn üzerine çıkmıyor üzerindeki kendi fanı ama kasa farklı hava sirkülasyonu farklı totalde 6 tane fan var kasada dark alttaki kasanın benzeri ama farklı birkaç yanı var şuan hiçbir sorun ısınma veya başka bir sorun yok bence ya stok fanını değiştir yada kasayı
3000_01.jpg

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
1 haftalık bilgisayarın böyle sorun çıkarması normal değil.bence git geri ver.boşuna fan alma.

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
AMD nin Stok fanlarında malesef ses sorunu var. Ben sorunumdan alttaki gibi bir fan alarak kurtuldum yük altında 45i geçtiğini görmedim belki geçiyordur ama rahatsız olmadığımdan bakmadım bile :)

CFAN-CLP0539_0.jpg

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
TDP değerlerinin önemini vurgulamıştım ancak insanlar genellikle benchmark testlerine bakıyorlar. 77W i3770 hem az yakıyor, hem az ısınıyor ve hem performanslı, AMD Fx işlemci düşünmedim değil ama işlemciler 125W ile beni korkutmuşlardı.

İnşallah senin sorunun da çözülür.

alidiz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
AMD işlemcilerinin ısınma problemi çok bilinen bir gerçek ve stok fanları da oldukça kalitesiz o yüzden en kısa zamanda işlemci fanını değiştirmelisin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
55-60 Derecelere çıkıyor ekran kartıda 40 derece filan blackbox diye bir programla ölçüyorum sıcaklığını, sessiz bir fan demek daha yavaş dönüyor demek mi yani soğutma işlemini daha mı düşük olur.

1. ısı değerleri iyi... 2. o program doğru gösterdiği şüpheli... hwmonitor kullan... 59~60 derece hiç bir şey değil... çok korkuyorsan akasa venom soğutucu al...

alidiz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Intel E5300 2.6 ghz overclocklu 3.0 ghz işlemcim ve xigmatec apache işlemci soğutucum var ve tam yükte 40 dereceyi geçmiyor.Termal macunda cooler master ve gayet iyi bir verim alıyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
AMD FX işlemcilerin fanı cooler master tarafından üretilmiş kaliteli fanlardır. Cooler master fanların özelliği yüksek devirde çalışabilmesidir, fan çapı küçük olduğu için buda fazla sese sebep olur, Ses seni rahatsız etmiyorsa bahsettiğin ısı değerleri yüksek değil, normal değerler fanını değiştirmene gerek yok.

mammır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Stok fanı kaliteli bir fandır fakat ses çıkarmasından rahatsız olursan piyasada ucuz bulabileceğin daha profesyonel bir soğutucu alabilirsin.. Kullandığın işlemci güçlü bir işlemci ve eğer overclock yapmak istersen fanını güçlü tut ve cihazının keyfini sür. Çünkü konfigirasyonun gayet iyi.

cezainca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sorunum daha toplayalı 1 hafta bile olmamış bilgisayarımın oyun oynarken çok ısınması (oyunda hitman absolution ve düşük seviyede) ve elektrikli süpürge gibi ses çıkarması.
Oyuna başlayalı 10 dk bile olmamışken inanılmaz gürültü çıkarıyor ve ısınıyor, 5900 rpm yi buluyor fan hızı. Fan işlemciyle gelen stok fan, macun da aynı şekilde, işlemci yerine oturmuş şekilde daha yeni kontrol ettim. Sorun nedir anlamadım acaba işlemcide mi sorun var Vatan bilgisayardan aldım gerimi göndersem acaba değişim yapsınlar, yoksa bu ürünlerin hepsimi böyle bu işlemciyi kullanan veya bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Şimdiden teşekkür ederim.

10-20 dk oynayamıyorum kapatıyorum oyunu bir şey olmasından korkuyorum, oyunu kapattığım zaman ses kesiliyor işlemcide soğuyor, yükteyken kasaya elimi sürdüğümde bariz sıcaklık hissediliyor. Bilgisayarımın kapağını da açık bırakıyorum

dostum aerocool kasanın güç kaynağı altta mı? eğer altta ise ses ondan geliyor demektir. aerocool biçok modelinde aynı sorun var. özellikle v3 kullanıyorsan iade et, hatalı üretim o güç kaynakları.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
ben akasa venom voodoo kullaanıyorum fx 8350 sahibiyim ve 9-10 derece boşta oyun oynamadım henüz. oyun da oynasan 90 dereceyi görse bile korkma hiç bir şey olmuyor işlemciye, kalmış ki 55-60 derece normal ısı seviyesinde. kesinlikle korkma intelde kullandım amd de ; amd, athlon serisinden sonra ısı problemini çözdü hala çok ısınıyor diye şehir efsanesi dolanıyor. ben 90 derecenin üzerini gördüm tamam; ama hiç bir problem çıkarmadı, şuna katılıyorum ses problemi var o da olacak o kadar sese dayanamadığım için yeni soğutucu aldım. stok fanı rahatsız ediyorsa değiştir. iyi ki de amd almışsın bende i5 2500 de var diğer bilgisayarda ama test saçmalıklarına rağmen gayet hızlı.:biggrin:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
stok fan sesli ama soğutmada başarılı sen kasayı dar havasız yere koyarsa tabi seside artar...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
6 yıldır amd athlon 2.8 kullanıyorum 3ds max'te birçok ağır proje hazırladım işlemci 8-10 saat %100 performansla çalıştı en ufak bir sorun çıkarmadı bu yüzden amd yi seviyordum ve geçen hafta vatandan pc topladım konfigürasyon şöyle; işlemci:amd fx8350 4.1 ghz - anakart:asus sabertooth 990fx - ekran kartı: sappire hd 7850 (o.c) 2gb gddr5 256bit - ram:gskill 4*2gb ddr3 1866 mhz - kasa: coolermaster HAF912 80PLUS 750 WATT (20CM üst fan, 20 cm ön fan, 12cm arka fan) -soğutucu: coolermaster hyper 612s
- HDD: 2 TB SEAGATE (HDD elimde vardı geçici taktım ssd alıcam)
gelelim sorunuma 3ds max te ağır bi render aldım render 40 saniye sürdü render boyunca sıcaklık yükseldi rolantide işlemci 10-15 derece render sonunda 85 dereceyi gördü sürekli yükseldi render 1 dkk yı geçse bu 100 dereceyi vuracak heralde acaba orjinal soğutucusunu taksaydım dahamı iyi olurdu diye düşünüyorum çünkü orjinalinde fan soketi 4 pinli benim soğutucuda ve kasa fanlarında soket 3 pinli anakart rpm i kendi ayarlayabiliyor ama 3 pinli olunca bu ayar olmuyo heralde sabit devirde çalışıyor.. termal macunu özel olarak performans macunu aldım, soğutucu çok büyük görüntüsü bile yetiyo bu hayatta ısınmaz diyosunuz ama gel gelelim 85 i gördü oyunlarda en ufak bi sorun yok 45 i geçmiyo pc inanılmaz hızlı herşeyden memnunum 3dsmax te ısınması dışında. arkadaşlar büyük bir hevesle topladım ama bu olay canımı sıktı. bi önerisi yada benzer olaydan tecrübe edineni varsa yardımlarınızı bekliyorum. saygılar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
6 yıldır amd athlon 2.8 kullanıyorum 3ds max'te birçok ağır proje hazırladım işlemci 8-10 saat %100 performansla çalıştı en ufak bir sorun çıkarmadı bu yüzden amd yi seviyordum ve geçen hafta vatandan pc topladım konfigürasyon şöyle; işlemci:amd fx8350 4.1 ghz - anakart:asus sabertooth 990fx - ekran kartı: sappire hd 7850 (o.c) 2gb gddr5 256bit - ram:gskill 4*2gb ddr3 1866 mhz - kasa: coolermaster HAF912 80PLUS 750 WATT (20CM üst fan, 20 cm ön fan, 12cm arka fan) -soğutucu: coolermaster hyper 612s
- HDD: 2 TB SEAGATE (HDD elimde vardı geçici taktım ssd alıcam)
gelelim sorunuma 3ds max te ağır bi render aldım render 40 saniye sürdü render boyunca sıcaklık yükseldi rolantide işlemci 10-15 derece render sonunda 85 dereceyi gördü sürekli yükseldi render 1 dkk yı geçse bu 100 dereceyi vuracak heralde acaba orjinal soğutucusunu taksaydım dahamı iyi olurdu diye düşünüyorum çünkü orjinalinde fan soketi 4 pinli benim soğutucuda ve kasa fanlarında soket 3 pinli anakart rpm i kendi ayarlayabiliyor ama 3 pinli olunca bu ayar olmuyo heralde sabit devirde çalışıyor.. termal macunu özel olarak performans macunu aldım, soğutucu çok büyük görüntüsü bile yetiyo bu hayatta ısınmaz diyosunuz ama gel gelelim 85 i gördü oyunlarda en ufak bi sorun yok 45 i geçmiyo pc inanılmaz hızlı herşeyden memnunum 3dsmax te ısınması dışında. arkadaşlar büyük bir hevesle topladım ama bu olay canımı sıktı. bi önerisi yada benzer olaydan tecrübe edineni varsa yardımlarınızı bekliyorum. saygılar.

bu sabah orjinal soğutucusunu takmak için işlemciyi söktüm, ne göreyim coolermaster soğutucunun altındaki film şeridini sökmeyi unutmuşum, söküp tekrar topladım dün 85 dereceyi gördüğü renderda 45 dereceyi geçmedi rolanti 10 derece mükemmelsin AMD...

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Fx 8120 kullanıyorum.Ben orijinal soğutucuyla ses ve ısı sorunu yaşadım.6 ay önce 2. el Sunbeam Core-Contact Freezer aldım.Tavsiye ederim.Devir ayarlayıcısı sayesinde lazım olduğunda fan hızını artırabiliyorsunuz.Sıfır almaya bence hiç gerek yok.Bazı sitelerin 2.el bölümünde 50 liraya bulursunuz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
AMD işlemcilerinin ısınma problemi çok bilinen bir gerçek ve stok fanları da oldukça kalitesiz o yüzden en kısa zamanda işlemci fanını değiştirmelisin.

atma asıl ivy bridge ve önceki seri sandy bridge ısınıyor AMD ısınmıyor intel fanboyu iftira atma...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Şu anda yeni bir soğutucu almaya gücüm yok ama yan kapağa iki tane 8lik fan taktım gürültüyü keser gibi oldu yine çıkartıyor ama eskisi gibi değil sıcak değerlerim değişmedi MOHW oynarken 60-65 arasını görüyorum, bende değişik bir çözüm buldum ona, düdüklü tencerenin içine doldurdum buzu azıcıkta su koydum kasanın üstüne yerleştirdim :))) gürültüyü fena halde düşürdü, arada kasanın üstünü ıslatmasın diye kontrol ediyorum mazallah nemlenir su sızar yakarız bütün makinayı :) Bilgisayar boştayken 34 derece sıcaklığı üstelik üstünde buz gibi bir tencere varken (su dökülür diye düşünmeyin düdüklü tencere sızdırmıyor kalite kontrolünü yaptım :)) bu sıcaklık. Biraz araştıma yaptım millet boştayken 25-30 lardan bahsediyor ben daha o sıcaklıkları hiç görmedim. imdi yeni bir soğutucu alacağım xigmatek in güzel soğutucuları var 60-70 tl ye vatanda onlardan alsam gürültüyü keseceği aşikar da ısıyı düşürecek mi ondan şüpheliyim. Amaaan be amma kafa patlattım bende al bir tane otur aşağıya dimi

S

SDN Okuru

SDN Okuru

Bana kalırsa bilgisayarı yeni almışsın. Hiç boşa para harcamadan Vatan'a götür. Muhtemelen stok fanı sorunlu veya anakartından kaynaklı bir problemde yaşıyor olabilirsin.