Yardım AMD FX-6300 Overlock yapma

Bu konuyu okuyanlar

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamun aleyküm arkadaşlar MSI MS-7693 Anakart ve AMD FX-6300 işlemciyle overlock yapmak istiyorum fakat overlock hakkında hiç bir bilgim yok bu işlemciyle yapılırmı yapılırsa zararı olurmu nasıl yapılır gibisinden sorulara cevap arıyorum veyahut hiç ugrasmayıp anakartın bios menüsünden OC GENİE MODE 2 seçenegine tıklasam otomatik olarak yapsam zararı olurmu yardımcı olurmusunuz işlemci sıcaklıgınıda resim olarak atıyorum teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

• r.png
    r.png
    15.5 KB · Görüntüleme: 152

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartın tam modeliNi atın. CPUZDA mainborda basarsanız orda da çıkar.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Ekli dosyalar

• rr.png
    rr.png
    23.2 KB · Görüntüleme: 99
  • rrr.png
    rrr.png
    29.2 KB · Görüntüleme: 97
  • rrrr.png
    rrrr.png
    19.3 KB · Görüntüleme: 109
Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tamam. G43 imiş. Fazla bilgiye gerek yok.Gerisi teferruat.

Soğutucun stok ,değilmi.

Elindeki anakartı ve aynı FX serisi için 5-6 tana daha anakrtı kullandım,zamanında. Overclock için en iyisi Asus 990X EVO R2.0 idi,kullandıklarımın içinde. Ama 970A G46 da fena değildir. :)
Biosunun şu sayfanın bi fotosunu at. SB voltagenin altındakilerinin de.Yandaki çubuğu aşağı çekersen,onlarda çıkar.

Ekran Alıntısı.PNG

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Soğutucun stok ,değilmi.

Elindeki anakartı ve aynı FX serisi için 5-6 tana daha anakrtı kullandım,zamanında. Overclock için en iyisi Asus 990X EVO R2.0 idi,kullandıklarımın içinde. Ama 970A G46 da fena değildir. :)
Biosunun şu sayfanın bi fotosunu at. SB voltagenin altındakilerinin de.Yandaki çubuğu aşağı çekersen,onlarda çıkar.

Ekli dosyayı görüntüle 163623
2 ay önce toplama pc oldugu için içini hiç açmadım sogutucu olup olmadıgını bilmiyorum fakat sıcaklık en fazla 40 a çıkıyor uygulama açık degilken yani vardır büyük ihtimal sogutucu diye düşünüyorum reis dedigin gibi şimdi o menüyü resim olarak atayım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Soğutucun stok ,değilmi.

reis telefondan çekip atayım dedim büyük oldugu için yüklenmiyor dedi telden çekip pcye attım ordan link yapıp attım ondan beklettim biraz kusura bakma

Soğutucun stok ,değilmi.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
cpu voltage,cpu -nb voltage ve cpu featurese tıklayınca ,çıkan 3 fotoyu atın.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
tamam, en son olarakda mevcut işlemci voltajına bakalım.OVERCLOCKİNG SETTİNGS İN altındaki ECO Energy saving mode ye tıkla .Açılan sayfada pc health statusun altındaki core volta ge değeri lazım. Biraz bekle,değişebilir.en yüksek olan değer lazım.

Son düzenleme:

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam, en son olarakda mevcut işlemci voltajına bakalım.OVERCLOCKİNG SETTİNGS İN altındaki ECO Energy saving mode ye tıkla .Açılan sayfada pc health ststusun altındaki core volta ge değeri lazım. Biraz bekle,değişebilir.en yüksek olan değer lazım.

hiç değişmiyordu reis sabit gibiydi bekledim bide

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok düşük.Bi de cpuz ile bakalım. Oradada biraz bekle.

Bu arada ,senin işlemciyi , 3,5 GHZ den 4,816 GHZ yapmıştım zamanında. :)

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok düşük.Bi de cpuz ile bakalım. Oradada biraz bekle.

Bu arada ,senin işlemciyi , 3,5 GHZ den 4,816 GHZ yapmıştım zamanında. :)

baya bekledim reis 1040 la 1048 arası git gel yapıyordu daha yukarı çıkmadı

reis ben fps sıkıntısı çekiyordum overlock önerildi ve ilk tefa girişiyorum bu işlere yani korkumda var işlemci yanar pc mavi ekran verir gibi şeyler okudum en iyisi foruma sorayım daha iyi bilen birileri yardımcı olur diye düşündüm en güvenilir sıkıntı çıkarmıcak cinsten olanı yapalım bana yani bi sıkıntı çıkmasın hala korkum var :D

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Zaten, 3,5 ghz hızını 4 ghz civarı yapıp bıraktıracağım,ki o hızda bile performans, epey artacaktır. Çünkü, anladığım kadarıyla stok,yani AMD nin kendi soğutucusunu kullanıyorsun. O soğutucu ile fazla overclock yapılmaz. İşlemci ısınır.

Şimdi cpu voltageyi,ve cpu nb ,cpu nb voltageyi , 1,14 civarı yapacaksın.O Aşağıya doğru olan rakamlardan bu rakamı fare ile seçip,enter ile tıklayarak.
cpu features içindeki AMD COOL n Quiet, SWM,C1E, Core 6 state,hepsi disabled.
HPC mode ,enabled olacak.
ADJUST MAX TURBO CORE RATİO ve Adjust turbo core ratio yu,19 yap.
F10 save yes exit de çıkacaksın.

Kaydedip,Çıkmadan önce değişmiş sayfanın fotosunu buraya bi at. Son kez bi kontrol edeyim.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
li8v6ve.jpg sbgnb9w.jpg. Yaptım reis kaydetmedim bekliyorum fakat bı sorum olcak bios menüsünde sıcaklık 75 le 65 arası gidiyor fotograftada özellikle orayı göstermeye çalıştım bilgisayar açıp core tempten bakınca 35 le 40 arası oluyor bu sıkıntı yaratırmi

Zaten, 3,5 ghz hızını 4 ghz civarı yapıp bıraktıracağım,ki o hızda bile performans, epey artacaktır. Çünkü, anladığım kadarıyla stok,yani AMD nin kendi soğutucusunu kullanıyorsun. O soğutucu ile fazla overclock yapılmaz. İşlemci ısınır.

Şimdi cpu voltageyi,ve cpu nb ,cpu nb voltageyi , 1,14 civarı yapacaksın.O Aşağıya doğru olan rakamlardan bu rakamı fare ile seçip,enter ile tıklayarak.
cpu features içindeki AMD COOL n Quiet, SWM,C1E, Core 6 state,hepsi disabled.
HPC mode ,enabled olacak.
ADJUST MAX TURBO CORE RATİO ve Adjust turbo core ratio yu,19 yap.
F10 save yes exit de çıkacaksın.

Kaydedip,Çıkmadan önce değişmiş sayfanın fotosunu buraya bi at. Son kez bi kontrol edeyim.
.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şimdi o kısmı gördüm. CPU sıcaklığı kısmını yani. Çok yüksek. Core temp ile alakası yok.Bi de bu boşta, yani yüksüz değer.
HWMONİTÖR ile de bakalım. Coretemp yanlış olabilir.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi o kısmı gördüm. CPU sıcaklığı kısmını yani. Çok yüksek. Core temp ile alakası yok.Bi de bu boşta, yani yüksüz değer.
Tamam reis madem iptal ediyom pcyi açıp dediğin programı indirip resim atayim

iki programlada attım reis burdada normal gözüküyor fakat biosta 65 le 75 arası gözüküyor

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosda neden yüksek,ilginç.Şimdi bios güncel değilse , güncelle diyeceğim ama bios güncellemek de tecrübe isteyen bi iş. Yanlış bi şey yapmayasın.

Bu durumda , temkinli gideceğiz. Voltajları, auto bırakalım. Hiç arttırmayalım yani. Bu değerler ile kaydedip çıkalım.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biosda neden yüksek,ilginç.Şimdi bios güncel değilse , güncelle diyeceğim ama bios güncellemek de tecrübe isteyen bi iş. Yanlış bi şey yapmayasın.

Bu durumda , temkinli gideceğiz. Voltajları, auto bırakalım. Hiç arttırmayalım yani. Bu değerler ile kaydedip çıkalım.
biosu 4 gün önce güncelledim reis güncel şuan son sürümüyle şimdi dedigin gibi voltajlara ellemeyip diger cpu features içindeki seçeneklerimi değiştireyim?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tabi,Voltaj hariç,core ratio dahil, dediğim her değişikliği yap.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Programlarda da ,epey arttmış. Birinde max. 76 ,diğeri 81 derece görünüyor. Ama dikkat ettiysen core voltage 1,30 civarları olmuş Yani anakart kafasına göre voltaj arttırmış.

Şimdi ,her iki voltajıda, elle 1,10 civarlarına getir.. Tekrar ateşle makinayı.Sıcaklık ve voltajlara tekrar bakacağız.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Programlarda da ,epey arttmış. Birinde max. 76 ,diğeri 81 derece görünüyor. Ama dikkat ettiysen core voltage 1,30 civarları olmuş Yani anakart kafasına göre voltaj arttırmış.

Şimdi ,her iki voltajıda, elle 1,10 civarlarına getir.. Tekrar ateşle makinayı.Sıcaklık ve voltajlara tekrar bakacağız.
Reis degerleri verdikten sonra mavi ekran çıkti cihaziniz bir sorunla karşılaştı diyor şuan açılmiyor bilgisayar napcam

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
pili sök. 15 sn bekle.tekrar tak. Bu işlemleri yaparken makina kapalı ve fiş çekik olsun Herşey default olur.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
o zaman mesela e yok. biosda ilk sayfaya bak herşeyi default yapmak için ,LOAD OPTİMİZED DEFAULT DİYE Bİ ŞEY bi şey yazar ve hangi F tuşuna basman gerektiği . Genelde F7 veya F5 tuşu olabilir ,ona basacaksan ,save edeyimmi diye soracak yes dedinmi herşey orjinal haline gelir.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o zaman mesela e yok. biosda ilk sayfaya bak herşeyi default yapmak için ,LOAD OPTİMİZED DEFAULT DİYE Bİ ŞEY bi şey yazar ve hangi F tuşuna basman gerektiği . Genelde F7 veya F5 tuşu olabilir ,ona basacaksan ,save edeyimmi diye soracak yes dedinmi herşey orjinal haline gelir.
Öyle bir şey yazmıyor reis bulamadım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
F6 ya bastıktan sonra açılan sayfada yes dedinmi.