AMD Athlon 64 X2 5600+ İşlemciye En İyi Ekran Kartı

Bu konuyu okuyanlar

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Merhaba arkadaşlar. Bu işlemciye alabileceğim ekran kartı nedir? Fiyat en fazla 250 TL olsun. Sistem Özellikleri:Anakart: GA-MA790FX-DS5, CPU: AMD Athlon 64 X2 5600+, GPU: Nvidia GeForce GT 220,RAM: 2X2 DDR2 Kingston Ram. Az sonra bu parçalarla LoL'de MSI AFTERBURNER değerlerimi atarım.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar LoL'de orta yüksek ayarlardaki değerlerim:
oj918k.png

Ben bazı yerlerde bu ekran kartı benim işlemciye darboğaz yapar diye birşey okumuştum sizce böyle bir durum olabilir mi? Bu arada en yüksek ayarlarda ekran kartı %100 kullanılıyo işlemci %70 kullanılıyor.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Hafif darboğaz oluşur ama sıkıntı yaratmaz.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
O işlemci ile GTA 5 oynayamazsınız.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Nedenini öğrenebilir miyim? Herhalde çift çekirdek olduğu için ama yinede merak ediyorum.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Çift çekirdek olmasından ziyade, işlemcinizin çok eski bir mimariye ve üretim teknolojisine sahip olması ile alakalı.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Çift çekirdek olmasından ziyade, işlemcinizin çok eski bir mimariye ve üretim teknolojisine sahip olması ile alakalı.
Aslında işlemciyide 2. el yenilemek istiyorum da 5 ay önce anakartıma uyumlu 2. el phentom işlemci aldım. Bilgisayar açıldı ama CPU yerinde Unkown model yazıyodu. Ama Windows'a giriyodu. Ama mavi ekran veriyodu. Şuan kullandığım işlemci de 2. el ama sorun yok. Benim anakarta uygun 2. el ne önerirsiniz?

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Anakartınıza Phenom işlemci desteği sonradan geldi, kullanmanız için anakartınızın biosunu güncellemeniz gerekli. Phenom II X6 1100T ye kadar modelleri destekliyor anakartınız. Daha önceki Phenom işlemcinizi elden çıkarmadıysanız bios güncellemesi yaparak kullanabilirsiniz.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Anakartınıza Phenom işlemci desteği sonradan geldi, kullanmanız için anakartınızın biosunu güncellemeniz gerekli. Phenom II X6 1100T ye kadar modelleri destekliyor anakartınız. Daha önceki Phenom işlemcinizi elden çıkarmadıysanız bios güncellemesi yaparak kullanabilirsiniz.
Acayip olan benim anakartın en son biosu F8I. Ama benim pc de F8A var. Sizce aynısımı yoksa farklı olduğu için mi olmuyor?
YDW5Ak.png
O09dgA.png

Tarihleride farklı kafam karıştı açıkçası. Bilgisayar parçalarını söküp takabiliyorum bu arada termal macun sürdüm. Bide iade etmiştim işlemciyi tekrar alabilirim ama.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Phenom modellerin F8I biosu ile birlikte desteklendiği yazıyor cpu listesinde. Bu arada Phenom'un bazı modelleri 140W tdp, anakartınız onları desteklemiyor buna dikkat edin. Anakartınızda ki yüklü olan bios F8I ile aynı olamaz, F8I çıkış tarihi 2010 sizin bios sürümünüz 2009.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Phenom modellerin F8I biosu ile birlikte desteklendiği yazıyor cpu listesinde. Bu arada Phenom'un bazı modelleri 140W tdp, anakartınız onları desteklemiyor buna dikkat edin. Anakartınızda ki yüklü olan bios F8I ile aynı olamaz, F8I çıkış tarihi 2010 sizin bios sürümünüz 2009.
O zaman F8A nasıl oluyor anlamıyorum. Peki diyelim ki F8A, F8I ile aynı. Aynı sürümü tekrar bios update yapmak bilgisayara zarar verir mi? Bu arada pc phenom işlemciyi açtı ama cpu model unkown yazdı. Windowsa da girdi ama mavi ekran verdi. AİDA 64 raporu bakmak isterseniz: Report.htm

Son düzenleme:

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Anakart kutudan çıktığında o bios sürümü ile gelmiştir, yeni işlemci modelleri geldiğinden o sürümü es geçip F8I ı yayınlamışlardır sitede. Aynı olsalar bile her hangi bir zarar gelmez .

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Anakart kutudan çıktığında o bios sürümü ile gelmiştir, yeni işlemci modelleri geldiğinden o sürümü es geçip F8I ı yayınlamışlardır sitede. Aynı olsalar bile her hangi bir zarar gelmez .
Yukarıdaki mesajda rapor paylaştım isterseniz bakabilirsiniz. Bios update güncel olmassa pc açılmaz hata verir diye duydum örneğin h110m pro vd anakarta kaby lake işlemci takmak için bios update lazım yoksa çalışmaz. Bana bu mantıksız geliyor. Açıklayabilir misiniz? Bu arada tüm yardımlarınız için çok teşekkürler.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bir olay daha anlatıyım sanırım 4 sene önceydi o zamanlar 6. sınıftım. Sanırım QBios diye bir programı vardı gigabyte'ın. O programla otomatik internet üzerinden güncelleme yaptım. Pc yi açtım windowsa girmedi. Sonra bende bilgisayarcıyı aradım söyledim adam dedi bios updateye sen ne karışıyosun dedi. Adama verdim bios update yapıp düzelticem dedi. Birde 8 gb ramim vardı 4gb si yanmış dedi. Benim kafamı karıştıran şu. Ram yandıysa bilgisayar nasıl çalıştı? Adam beni kandırdı mı? Adam bence bios update yapmadı direk format attı ve ramleri çıkardı. Ama ramleri bize verdi. Gerçekten de yanmış olabilir mi? Birde bu F8A yı internetten güncellediğim için yüklemiş olabilir miyim? Hepsini okursanız çok sevinirim.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Bios güncel olmazsa pc açılmaz hata verir diye bir şey yok, zaten bioslar otomatik güncellenmiyor. Bios updatesiz yeni işlemcilerin çalışmaması gayet normal bir durum, yeni işlemciler yeni mimarilere sahip oluyor, anakart bu mimariyi tanıması gerekiyor ve her işlemcinin kendine has kodları var, anakartta bu kodlara göre tanıyor işlemciyi, yeni bir işlemci demek ise yeni bir koda sahip işlemci demek haliyle anakart bu yeni kodu bilmediği için tanıyamıyor.

Olayınıza gelirsek, bios update in en sağlıklısı flash bellek üzerinden yapılandır. Eğer yaptığınız bios update de herhangi bir sıkıntı oluşsa bile ramlerinizi yakma gibi bir olasılığı olamaz, yazılımsal bir sıkıntı donanımınıza zarar vermez. Bir raminiz çalışmayı durdursa bile bilgisayar açılır ama kısa süre içerisinde mavi ekran alırsınız. F8A konusunu da araştırdım, Gigabyte bios sürümlerinde beta olan versiyona A-B-C olarak aşamalı şekilde adlandırıyor nihai sürüm ise I harfi ile adlandırıyor, nihai sürüm çıkış yapınca da beta sürümü sitesinden kaldırıyor.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Bios güncel olmazsa pc açılmaz hata verir diye bir şey yok, zaten bioslar otomatik güncellenmiyor. Bios updatesiz yeni işlemcilerin çalışmaması gayet normal bir durum, yeni işlemciler yeni mimarilere sahip oluyor, anakart bu mimariyi tanıması gerekiyor ve her işlemcinin kendine has kodları var, anakartta bu kodlara göre tanıyor işlemciyi, yeni bir işlemci demek ise yeni bir koda sahip işlemci demek haliyle anakart bu yeni kodu bilmediği için tanıyamıyor.

Olayınıza gelirsek, bios update in en sağlıklısı flash bellek üzerinden yapılandır. Eğer yaptığınız bios update de herhangi bir sıkıntı oluşsa bile ramlerinizi yakma gibi bir olasılığı olamaz, yazılımsal bir sıkıntı donanımınıza zarar vermez. Bir raminiz çalışmayı durdursa bile bilgisayar açılır ama kısa süre içerisinde mavi ekran alırsınız. F8A konusunu da araştırdım, Gigabyte bios sürümlerinde beta olan versiyona A-B-C olarak aşamalı şekilde adlandırıyor nihai sürüm ise I harfi ile adlandırıyor, nihai sürüm çıkış yapınca da beta sürümü sitesinden kaldırıyor.
Yani benim bios şuan güncel değil ve F8I son sürüm yüklemeliyim. Bu arada yeni işlemci takınca çalıştı dedim. Biosta unkown model device demesine rağmen windowsa girebilidim. 5 dk sonra mavi ekran verdi. Acaba bios dediğiniz sürümde olduğu için mi uyumsuzluk gösterdi. Belki de A aşamasında olduğu için işlemci yeni eklenmiştir fakat uyum sorunu düzeltilmemiştir. Pc ye takıp sorun yaşadığım işlemci AMD Phenom II X2 570.

Son düzenleme:

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Aynı soket olduğundan dolayı çalışır ama anakart onu tanımaz bu yüzden bir süre sonra mavi ekran verir işlemci ile aralarında iletişim kuramadığından. F8A da işlemci eklenseydi bilinmeyen model olarak göstermez anakartınız.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Aynı soket olduğundan dolayı çalışır ama anakart onu tanımaz bu yüzden bir süre sonra mavi ekran verir işlemci ile aralarında iletişim kuramadığından. F8A da işlemci eklenseydi bilinmeyen model olarak göstermez anakartınız.
Peki teşekkürler az sonra bios update yapıcam sizce@bios ( gigabyte'ın kendi programı) programı ile mi atayım yoksa q flash ile mi atayım?

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Flash belleği fat32 olarak biçimlendirip, bios arayüzünden güncelleyin.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Birşey sorucam benim bios eski olduğu için heralde usb yi floppy olarak görüyor. Sabit diskimi 1 gb bölüp bios dosyasını oraya atıp güncelleyebilir miyim?

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Biosu güncelledim şuan bir sorun yok F8i oldu. @Kaya26 yardımlarınız için teşekkürler yakın zamanda phenom işlemci alacağım.

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar phenom işlemci aldım biosta gözüküyor fakat herzaman sistem kitleniyor. Sizce format atsam geçer mi yoksa işlemcide mi sorun var?