Amd 9370

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

met 35

Dekan
hwmonitör ile işlemci yüklenme olayına bi bakalım. Zaten o zaman format olayının gerekli olup olmadığını anlayacağız. Çözecez bu işi,çözmemiz lazım.:)

Amd9370fx

Üyecik
voltaj.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

normal.png

değişik.png

dostum senin söylediğin gibi değerler aniden yükseliyor.

Adsız.png

son fotoda virüs taraması yaptığım andaki değerler.

Son düzenleme:

met 35

Dekan
işlemci kullanımı ilk fotolarda bile ,yani virüs taraması yokken,masaüstü halinde bile yüzde 90 ları görmüş. İşlemciyi zorlayan bi şeyler var. Temiz bi format at. Virüs taraması,program silme ,vs hiç uğraşmadan.. Formattan sonra da ,herhangi bi program falan yüklemeden ,makina boşta iken,yani masaüstü halinde,işlemci kullanım yüzdelerine tekrar bi bakalım.

Amd9370fx

Üyecik
dostum format attım windows güncellemelerini yaptı bitirdi. sonrasında aldığım görüntüler bunlar...

Ekli dosyalar

met 35

Dekan
İşlemci kullanım yüzdeleri azalmış.Sıcaklıklarda sürekli yüksek değil görünüyor.Ancak, max. olarak ,arasırada olsa 71 derece falan olmuş.Bunu biraz daha düşürmekte fayda var.
HW Monitörün en üstlerinde cpu vcore de var. Onunda bi fotosunu atsana.

Amd9370fx

Üyecik
Adsız.pngaeg.png

cpu sıcaklıkları 10 lara kadar düşüyor ama ani yükselişler devam ediyor. birde sanki program kullanımından ziyade internetten bişey indirirken ya da online oyunda daha çok yükseliyor gibi geldi bana.

met 35

Dekan
Voltajda çok dalgalnmalar olmuş. 0,936 ya kadar düşmüşken, max. 1,548 volt da olmuş. 1,548 çok yüksek bi değer. Bu değerde, işlemci aşırı ısınabilir.
Biosun bi kaç fotosunu çekersen voltaj işini hallderim.

Anakartının tam modelini de bi yazıver 990FX ten sonra bazı ilavelerde olması lazım.
Anakartın hem çok dalgalı ,hemde yüksek voltaj veriyor.

Son düzenleme:

Amd9370fx

Üyecik
Adsız.png

anakart markası bu dostum biostanda görüntüler paylaştım ama voltaj değerleri nasıl değiştirilir bilmiyorum malesef.

bios pilinin bittiği nasıl anlaşılır bilmiyorum ama win10 bios güncellemelerini kendisi yapıyor diye biliyorum ben.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

PARAzitCELL

Dekan

1571303966548.png

bios F2 versiyonu çıkmış, win 10 normal parçaların sürücülerini güncelleyebilir ama onu da hatalı yapabiliyor, bios güncellemesi ise çok önemli ve tehlikelidir, windowsa bırakılamaz zaten yapamaz diye biliyorum çünkü windows bios ekranında normalde devre dışı olur. Bu bios versiyonunu bi dene bakalım. Pili değiştirmen iyi olur çünkü anakart 2015 de üretilmiş 5 sene olmuş nerdeyse, eğer sorun düzelmezse güncellemeden sonra bios pilini değiştir.

met 35

Dekan
.Tamam. Biosta istediğim sayfayı bulmuşsun. Voltajlar dediğim gibi yine çok yüksek. Birinci fotoda 1.524 ikincide 1.5375 volt. Bu değerler bu işlemciyi 5 ghz in üzerine çıkarmak için overclock esnasında verilen voltaj değerleri. İşlemcin bu nedenle ısınıyor yüzde 99 ihtimal ile. Yüzde 1 bi yanılma payını ,her zaman bırakırım. :)
Şimdi o işlemci voltajının olduğu yere mouse ile gel . tıkla .Bi rakam çıkıncaya kadar tıkla. Veya enter tuşu ile de yapabilirsin. Rakm çıktığında o sayfanın fotosunu bi at. Rakam çıktıktan sonra biostan çıkarsan F10 ile save etmediğin için yaptığın değişiklik kalıcı olmaz. Bi tehlikesi yok yani. İlla tam garanti olsun dersen F7 tuşuna basarsın, load optimized default çıkar. Yani biosu eski haline getireyimmi diye sorar. YES DERSİN,ÇIKARSIN.

Amd9370fx

Üyecik
denedim dostu ama değerleri değiştiremiyorum tıklanmıyo ne rakamların olduğu yer nede auto yazan yere tıklayamıyorum

küçük bi araştırma yaptım da bu bios güncelleme farklı bi işlemmiş ya. Ben indirdiğim dosyayı tıklayınca yükleyecek zannediyorum. aceba güncellesem mi yada güncellemem gerekiyorsa yardımcı olur musunz

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

met 35

Dekan
CPU VCORE yazan yere gel. mouseyi üstüne getir tıkla,entere bas veya klavyenin + tuşuna bas. Değişir. Yine de değişmetiremezsen,telefonun müsaitse beni ara.

Amd9370fx

Üyecik
nasıl araybilirim sizi

bu arada + ya basınca değişti değerler bir kere basınca normal oldu sonrasında 800 lü bi değer çıktı sanırım kaçta bırakayım default yaptım çıktım çıkarken

Son düzenleme:

met 35

Dekan
Cebimi özel mesaj ile attım.

Voltajı 1,41 civarı yapıp,load line calbrationu extremeye çektirdim. Sıcaklıklar, aida 64 stresse işlemci testinde (tüm 8 çekirdek yüzde 100) , 70 dereceyi geçmedi denebilir.
Diğer okuyan üyelerimize bilgi olması açısından ,belki yararlı olabilir diye,yazdım.

Son düzenleme:

Amd9370fx

Üyecik
Teşekkürler metin bey gerçekten çok uğraştınız yardımcı oldunuz. İşiniz rast gelsin.

stat counter