Amazon Gümrük Vergisi

Bu konuyu okuyanlar

Berkay Ozdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Amazondan şu ürünü almak istiyorum 234 dolar kargolarla birlikte 269 dolar yazıyor.Ama gümrük vergisi 0 dolar olarak gözüküyor.Türkiye'de gümrükten geçer mi?Hemen cevaplarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• dd.jpg
    dd.jpg
    36.5 KB · Görüntüleme: 1,363

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
iyide ne alıyorsun?
gümrük vergisi büyüklüğe göre olur

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
amazon senden gümrük vergisi otomatik olarak alıyor zaten. gümrükle muhattap olmuyosun. ürünün linkini atsana. bakayım Türkiyeye gönderiyor mu?

Berkay Ozdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Satıcı amazon olmadığı için gümrük vergisi kesilmiyor, yani gümrük işlemleri sana kalıyor. 70 80 dolar gümrük vergisi çıkar.

napim hacı iş güç senden naber :)
Peki son sorum bu vergiyi nerde öderim ilk defa alışveriş yapacağım için bilmiyorum

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Peki son sorum bu vergiyi nerde öderim ilk defa alışveriş yapacağım için bilmiyorum

Gümrük işlemi nasıl yapılır?

PTT tarafından gelen ve gümrükte takılan eşyalarınızın gümrük işlemlerini yapmak son derece basittir. PTT size eşyanızın gümrükte takılmış olduğunu belirten bir bildirim yapar. Bu bildiri bulunmuş olduğunuz il ya da ilçe’de bulunan PTT müdürlüğü tarafından yapılır.

Bu bildirimin ardından gümrükte takılmış olan eşyanızı almış olduğunuz kredi kartı ekstresi, paypal ekstresi, para transferi dekontu ya da ürünün ücretini ödediğinize gösteren bir belge ve kimliğinizle gitmeniz gerekiyor.

Almış olduğunuz eşyanın bedeli üzerinden avrupa birliğinden gelenler için %18, diğer ülkelerden gelenler için %20 vergi ödüyorsunuz ve ürününüzü teslim alıyorsunuz.

Berkay Ozdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gümrük işlemi nasıl yapılır?

PTT tarafından gelen ve gümrükte takılan eşyalarınızın gümrük işlemlerini yapmak son derece basittir. PTT size eşyanızın gümrükte takılmış olduğunu belirten bir bildirim yapar. Bu bildiri bulunmuş olduğunuz il ya da ilçe’de bulunan PTT müdürlüğü tarafından yapılır.

Bu bildirimin ardından gümrükte takılmış olan eşyanızı almış olduğunuz kredi kartı ekstresi, paypal ekstresi, para transferi dekontu ya da ürünün ücretini ödediğinize gösteren bir belge ve kimliğinizle gitmeniz gerekiyor.

Almış olduğunuz eşyanın bedeli üzerinden avrupa birliğinden gelenler için %18, diğer ülkelerden gelenler için %20 vergi ödüyorsunuz ve ürününüzü teslim alıyorsunuz.
Ürünün Türkiye'ye gönderimi var değil mi.Gönderim ile alakalı bir bilgi yazmıyor ama. Bu arada teşekkür ederim

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
baktım gönderiyor. sorun olmaz. .com dan 10 a yakın ürün aldım, ortalama 1 haftada elime ulaştı hepsi.

Peki ama ben öğrencilikte amazon'dan kitaplar söylemiştim. Hiç PTT falan uğraşmadım ve direk evime kadar geldi. Bunu nasıl açıklayabiliriz? Şimdi şayet amazondan elektronik bir parça söylersem yine evime kadar hiçbir prosedürle uğraşmadan gelmez mi yani? Kitap farklı elektronik parça farklı mı?

Elektronik parçadan kastım yaklaşık türkiye mağazalarındaki fiyatlandırmaya göre 10bin lira.... Ama stoklarda yok stoklarda. Ay oldu yıl oldu. :mad: zzzzz

---- Mesajlar birleştirildi ----

Satıcı amazon olmadığı için gümrük vergisi kesilmiyor, yani gümrük işlemleri sana kalıyor. 70 80 dolar gümrük vergisi çıkar.

Cevabımı aldım. Teşekkürler :D

Son düzenleme:

Son mesajlar