Amazon.com'dan alışveriş yapmak

Bu konuyu okuyanlar

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhaba :)

Bir gözlük almak istiyorum ama hem Türkiye'de 400-600 TL arası fiyatı var, hem de istediğim rengini bulamıyorum.
Amazon.com.tr'de de istediğim gözlük yok.

Amazon.com'da ise mevcut ve Türkiye'ye kargosu var.
Üstelik diğer satıcıların fiyatları 50-100 $ arası değişirken Amazon.com'un satıcı olduğu 37,5 $ fiyatında.

Bu gözlüğü almak istiyorum ama birkaç sorum olacak sizlere.

1-Diğer satıcılara kıyasla bu kadar ucuz olmasına rağmen güvenilirdir değil mi, sonuçta satıcı Amazon?
2-Kargo dahil 37,5 $'lık bir ürüne gümrük vergisi ne kadar öderim, gümrük vergisini Amazon mu alıyor, kapıda mı ödeyeceğim?
3-Gümrükten geçişte sıkıntı yaşar mıyım?
4-Kartımın dolar hesabı olmalı mı, yoksa karttaki paradan kur üzerinden çevirip çeker mi?
5-Üründe problem yaşarsam (kırık gelmesi vs. durumunda) muhatap bulabilir miyim?

Daha önce yurtdışından hiç alışveriş yapmadım, yardımcı olursanız sevinirim :)

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Öncelikle herkese merhaba :)

Bir gözlük almak istiyorum ama hem Türkiye'de 400-600 TL arası fiyatı var, hem de istediğim rengini bulamıyorum.
Amazon.com.tr'de de istediğim gözlük yok.

Amazon.com'da ise mevcut ve Türkiye'ye kargosu var.
Üstelik diğer satıcıların fiyatları 50-100 $ arası değişirken Amazon.com'un satıcı olduğu 37,5 $ fiyatında.

Bu gözlüğü almak istiyorum ama birkaç sorum olacak sizlere.

1-Diğer satıcılara kıyasla bu kadar ucuz olmasına rağmen güvenilirdir değil mi, sonuçta satıcı Amazon?
2-Kargo dahil 37,5 $'lık bir ürüne gümrük vergisi ne kadar öderim, gümrük vergisini Amazon mu alıyor, kapıda mı ödeyeceğim?
3-Gümrükten geçişte sıkıntı yaşar mıyım?
4-Kartımın dolar hesabı olmalı mı, yoksa karttaki paradan kur üzerinden çevirip çeker mi?
5-Üründe problem yaşarsam (kırık gelmesi vs. durumunda) muhatap bulabilir miyim?

Daha önce yurtdışından hiç alışveriş yapmadım, yardımcı olursanız sevinirim :)
Merhabalar Hocam,

Urunde problem yaşanması durumunda Amazon bizzat ilgilenecektir ve gümrüğe takılacağını sanmam ,kartınızda dolar hesabı olması konusunda bilgim yok...

Son olarak Amazon çok güvenli bir firmadır her koşulla ilgilenir satıcıyı şikayet etmeniz durumunda mahkeme başlattığı bile oluyor adı karalamadan
başka sorunuz varsa yanıtlayalım ...

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Amazon dünyanın en güvenilir e ticaret sitelerinden biridir. Ürünü alırken ödediğin paraya gümrük vergisi dahildir. Gümrüğe takılmayacaktır. Takılsa bile Amazon bizzat ilgilenecektir. Gözlüğün kırık vb. gelme durumunda da sorun yaşatacaklarını sanmıyorum. Ürünün linkini atarsanız satıcının satışlarından aldığı puanları yorumlayıp az çok bir şey söyleyebilirim.
2 şekilde ödeme yapabilirsin. Ya Amazon kendi kurundan TL üzerinden ödeme alyor ya da kullandığın kart komisyon alarak döviz olarak ödüyor. Aralarında çok fark olmuyor çünkü Amazon oynak piyasaya önlem olarak kuru yüksek tutuyor.

Son düzenleme:

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Ürün bu hocam.
Satıcı bizzat Amazon.
37.5 $ fiyata gümrük dahil değil, değil mi, ödeme sırasında onun için ekstra ücret mi alacak?
Amazon'un kuru kaç liradan belirlediğini nasıl öğrenebilirim?

Bu arada çok teşekkür ederim cevaplarınız için :)

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Verdiğim linkte satıcı Amazon değil sanırım ama Amazon'un satıcı olduğu da var.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085

Ürün bu hocam.
Satıcı bizzat Amazon.
37.5 $ fiyata gümrük dahil değil, değil mi, ödeme sırasında onun için ekstra ücret mi alacak?
Amazon'un kuru kaç liradan belirlediğini nasıl öğrenebilirim?

Bu arada çok teşekkür ederim cevaplarınız için :)
Ürünü göremedim link atmadın ya da bende sorun var. Bizzat Amazon satıyorsa sorun yok yapıştır gitsin. Ödemenin son sayfasına geldiğinde kuru gösterir. Linkini görebilirsem ya da ürünün ismini verebilirsin, kargo, gümrük, komisyon en son kaça gelir söyleyebilirim.

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ürünü göremedim link atmadın ya da bende sorun var. Bizzat Amazon satıyorsa sorun yok yapıştır gitsin. Ödemenin son sayfasına geldiğinde kuru gösterir. Linkini görebilirsem ya da ürünün ismini verebilirsin, kargo, gümrük, komisyon en son kaça gelir söyleyebilirim.
Ürün Vogue marka güneş gözlüğünün 4082s modeli.
Amazon'un sattığı 37.33 $ olarak gözüküyor.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, bir soru daha sorabilir miyim?

Amazon'a üye olup ürünü sepete eklediğimde altta "11 küsür $'a 2 yıl garanti eklemek ister misiniz?" diye bir kutucuk çıkıyor.
Ürün garantisiz mi acaba, yoksa ekstra 2 yıl garanti için mi çıkıyor bu kutucuk?

Bir de kuru 5,94 TL olarak alıyor demiştiniz, bu kur sabit mi, gün içinde değişiyor mu?

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Merhaba, bir soru daha sorabilir miyim?

Amazon'a üye olup ürünü sepete eklediğimde altta "11 küsür $'a 2 yıl garanti eklemek ister misiniz?" diye bir kutucuk çıkıyor.
Ürün garantisiz mi acaba, yoksa ekstra 2 yıl garanti için mi çıkıyor bu kutucuk?

Bir de kuru 5,94 TL olarak alıyor demiştiniz, bu kur sabit mi, gün içinde değişiyor mu?
Yazan metni tam olarak çevirmeden belirtir misin? Ben de çıkmadı. Evet güncel kura bağlı oluyor. Dediğim gibi ani değişimlerden etkilenmemek için üstüne ekliyor. Şuan 5.93 mesela.

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazan metni tam olarak çevirmeden belirtir misin? Ben de çıkmadı. Evet güncel kura bağlı oluyor. Dediğim gibi ani değişimlerden etkilenmemek için üstüne ekliyor. Şuan 5.93 mesela.
69442

İşaretlediğim yerde yazıyor hocam.

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Normalde hiç garantisi olmaması gerek. Ev adresin girili mi? Girip bak. Girdiğinde hala 2 yıl garanti'den bahsediyorsa alabilirsin. Ama Türkiye için dahil olduğunu sanmıyorum.
Henüz bir adres girmedim.
Yani ürünün Türkiye'de garantisi yok mudur?
Normalde Türkiye'den alınırsa iki yıl garantisi var.
Zaten garantiyi de alırsam Türkiye fiyatıyla aynı fiyata geliyor hemen hemen.

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Adres girerken bilgileri Türkçe olarak gireceğiz değil mi, sonuçta eve getirecek kargo şirketi Türkiye'den olacak?
Bir de telefon numarası girerken nasıl gireceğiz, başına +90 yazarak girdim ama kabul etmiyor, +90 olmadan mı gireceğim?

Garanti sanırım Amazon'un kendi sağladığı garanti, detaylarında şöyle yazıyor:

• What's Covered: drops, spills, accidents, liquid damage, plus mechanical and electrical failures during normal use
  • Get fast repairs or replacements from SquareTrade, an Allstate company
  • 24/7 customer support, free shipping for all repairs, no deductibles or hidden fees
  • Cancel anytime, full refund in first 30 days, fully transferable with gifts
  • SquareTrade Protection Plans are only valid for new or Amazon certified refurbished products purchased at Amazon in the last 30 days. By purchasing this Protection Plan you agree to the Protection Plan Terms & Conditions (http://www.squaretrade.com/terms-standard). Your Protection Plan Terms & Conditions will be delivered via email within 24 hours of purchase

Son düzenleme:

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Adres girerken bilgileri Türkçe olarak gireceğiz değil mi, sonuçta eve getirecek kargo şirketi Türkiye'den olacak?
Bir de telefon numarası girerken nasıl gireceğiz, başına +90 yazarak girdim ama kabul etmiyor?
Garanti konusunda tam bilgi sahibi değilim ama Türkiye için garanti vermediklerini düşünüyorum. Seçim senin. İlk günlerde sorun çıkarsa Amazon ilgilenir.Türkçe karakterler olmasım ama türkçe olarak gir. Direkt telefon numaranı gir. Ülkeni girdikten sonra +90 eklemene gerek yok.

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Garanti konusunda tam bilgi sahibi değilim ama Türkiye için garanti vermediklerini düşünüyorum. Seçim senin. İlk günlerde sorun çıkarsa Amazon ilgilenir.Türkçe karakterler olmasım ama türkçe olarak gir. Direkt telefon numaranı gir. Ülkeni girdikten sonra +90 eklemene gerek yok.
Peki, çok teşekkür ediyorum.

Çok ilgilendiniz, sağ olun :)

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rica ederim ne demek.
Hocam merhaba.

Rahatsız ediyorum, kusura bakmayın.
Üründen emin olmak için biraz beklemek istemiştim, ama şu an fiyatı 56 $ olmuş.
Birden bire hemen hemen iki kat artış normal midir?
Sık rastlanan bir durum mu?
Tekrar aynı fiyatlara düşer mi acaba?

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Hocam merhaba.

Rahatsız ediyorum, kusura bakmayın.
Üründen emin olmak için biraz beklemek istemiştim, ama şu an fiyatı 56 $ olmuş.
Birden bire hemen hemen iki kat artış normal midir?
Sık rastlanan bir durum mu?
Tekrar aynı fiyatlara düşer mi acaba?
Satıcı ile ilgili bir şey. Ben ilk defa görüyorum. Satıcıya nedenini sorabilir fiyat düşüşü talep edebilirsin. Fakat yanlış hatırlamıyorsam satıcı Amazon'du. O nedenle renk, model farkı olabilir aynı gözlük olduğuna emin misiniz?

Akif Osman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Satıcı ile ilgili bir şey. Ben ilk defa görüyorum. Satıcıya nedenini sorabilir fiyat düşüşü talep edebilirsin. Fakat yanlış hatırlamıyorsam satıcı Amazon'du. O nedenle renk, model farkı olabilir aynı gözlük olduğuna emin misiniz?
Evet hocam, satıcı Amazon.
Renk ve modelin aynı olduğuna eminim.
İki gün içinde %50 artmış fiyatı maalesef.