Altyapı değişikliği hakkında

Performans açısından görüşleriniz ?

• Herşey eskisinden daha hızlı :)

Kullanılan: 13 72.2%
  • Pek fark yok gibi :|

Kullanılan: 4 22.2%
  • Çok daha sıkıntılı :/

Kullanılan: 1 5.6%

• Kullanılan toplam oy
    18

Bu konuyu okuyanlar

M

Murat Burç

SDN Okuru
upload_2017-8-11_17-13-31.png

10 konuyu arka arkaya açıp hepsine hızlıca cevap yazarsam olacağı bu.:D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bir tek bendemi bilmiyorum ama yazalım yine
-Arama kısmı sağlam çalışmıyor eksik konu veriyor
-Firefox da (başka tarayıcı denemedim)firefox u kapatıp açınca her seferinde üye girişi yapmak zorunda kalıyorum beni hatırla tiki işaretli olmasına rağmen var bir iki tane daha sonra onlarda :)

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
@Fatih Toprak Hocam, daha önce gerek yeni konu açarken konu başlığıyla benzer konular yukarda listeleniyordu gereksede bir konuya giriş yaparken benzer konular da yine sayfa sonunda listeleniyordu.

Şuan sözünü ettiğim özellikleri kullanamıyorum.

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Bir tek bendemi bilmiyorum ama yazalım yine
-Arama kısmı sağlam çalışmıyor eksik konu veriyor
-Firefox da (başka tarayıcı denemedim)firefox u kapatıp açınca her seferinde üye girişi yapmak zorunda kalıyorum beni hatırla tiki işaretli olmasına rağmen var bir iki tane daha sonra onlarda :)

1-Arama kısmında, farklı bir teknoloji kullanıyoruz artık, Elastic Search ile daha performanslı arama sonuçları listeletmek adına.

Screenshot

Üstteki resimde 4.5 milyonluk bir arama hazırlaması senaryosu var, ve bu sonuçların getirilmesi 5/1 saniyenin altında. Arama sonuçlarında, sağlıklı sonuç alamama ihtimaliniz yok aslında, aranacak kelimeleri farklılaştırıp dener misiniz ?

Mesela sagopa kajmer araması için sagopa ve kajmeri ayrı ayrı aratabilirsiniz.

2- Bu tamamen güvenlik. Sevenimiz dostumuz olduğu kadar, düşmanımız da çok, özellikle geçiş süresinde, (makinalarımızı güçlendirirken) en ufak bir hatanın nelere mal olacağını hesaplayamayacağımız için, geçici olarak Session zamanlarımızı oldukça kısa tuttuk. Stabilizasyon tamamlandığında, bu durumu da normalleştireceğiz.

@Fatih Toprak Hocam, daha önce gerek yeni konu açarken konu başlığıyla benzer konular yukarda listeleniyordu gereksede bir konuya giriş yaparken benzer konular da yine sayfa sonunda listeleniyordu.

Şuan sözünü ettiğim özellikleri kullanamıyorum.

Related thread özelliğimizi geliştirmek adına, daha performanslı hale sokmak adına daha doğrusu, pasifleştirdik, oldukça yavaş çalışan ve sunucuyu yoran bir yapısı vardı.

Ancak yeni algoritmayı tamamladığımızda daha hızlı ve stabil olarak o özelliği de kullanabileceğiz.

Her zaman mottom; daha iyi bir SDN deneyimi ;)

Anlayışınız için teşekkürler.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ya şu mesaj aralığı süresi ile ilgilensek nasıl olur ? :D Günde 20-25 defa takılıyorum da :D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Ya şu mesaj aralığı süresi ile ilgilensek nasıl olur ? :D Günde 20-25 defa takılıyorum da :D
senin için iyi olabilir fakat art niyetli şahıs lar için bulunmaz bir nimet olur bu sefer de olaki bir bota denk gelirsek milyonlarca konu açabilir süre sınırına takılmadan o zaman nasıl yapmayı düşünüyoruz ?

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
@Fatih Toprak ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Birkaç özellik için ricada bulunacaktım.

Söz konusu sdn ana sayfasında bulunan "forumdan son başlıklar" bölümü sayfalara yayılmış olarak sunulmakta.
Aynı özelliği forumda da uygularsak daha şık duracaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca açılacak yeni konuların konu başlığının tamamen büyük harflerden oluşmasını engellemek adına bir kod ve bunun yanında konu içeriğinin tamamen büyük harf ve/veya kalın yazı ile yazılmasını engelleyecek yine bir kod forum sayfamızın temiz kalması adına iyi bir atılım olacaktır. Bu özelliğe ayrıca yasaklı kelime ve cümle gurupları (acil yardım, lütfen yardım) gibi ve türevleri uzatma/tekrarlama harfleriyle açılacak konu başlıklarını engellemek için yine bir kod yazmanız forumu daha sağlıklı kullanmaya sevk edecektir.

Bir başka öne çıkan durum ise emojilerin az olması ve bunun yanında alakasız durumları nitelemesi. Daha fazla emoji ve bu emojilerin tanımlamalarının doğru şekilde hazırlanmış güncel halini düzenlemenizi rica ediyorum.

Forumdaki başlıklara (mobil dünya, haberler, spor vs ) gizle/aç özelliği kazandırarak üyelerimizin forumda ilgi duyduğu alanlarda gezinti yapmasını rahat hale getirebilmek.

Ve son olarak forum ana sayfasına girişinde profilimizin altında yükleniyor yazısı için bir çözüm getirebilirsek daha hoş olacaktır. Ne yüklenecekse yüklensin yıllardır bekliyoz hiçbişey yüklemiyor :)

IMG_1108.jpg

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
@Fatih Toprak ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Birkaç özellik için ricada bulunacaktım.

Söz konusu sdn ana sayfasında bulunan "forumdan son başlıklar" bölümü sayfalara yayılmış olarak sunulmakta.
Aynı özelliği forumda da uygularsak daha şık duracaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca açılacak yeni konuların konu başlığının tamamen büyük harflerden oluşmasını engellemek adına bir kod ve bunun yanında konu içeriğinin tamamen büyük harf ve/veya kalın yazı ile yazılmasını engelleyecek yine bir kod forum sayfamızın temiz kalması adına iyi bir atılım olacaktır. Bu özelliğe ayrıca yasaklı kelime ve cümle gurupları (acil yardım, lütfen yardım) gibi ve türevleri uzatma/tekrarlama harfleriyle açılacak konu başlıklarını engellemek için yine bir kod yazmanız forumu daha sağlıklı kullanmaya sevk edecektir.

Bir başka öne çıkan durum ise emojilerin az olması ve bunun yanında alakasız durumları nitelemesi. Daha fazla emoji ve bu emojilerin tanımlamalarının doğru şekilde hazırlanmış güncel halini düzenlemenizi rica ediyorum.

Forumdaki başlıklara (mobil dünya, haberler, spor vs ) gizle/aç özelliği kazandırarak üyelerimizin forumda ilgi duyduğu alanlarda gezinti yapmasını rahat hale getirebilmek.

Ve son olarak forum ana sayfasına girişinde profilimizin altında yükleniyor yazısı için bir çözüm getirebilirsek daha hoş olacaktır. Ne yüklenecekse yüklensin yıllardır bekliyoz hiçbişey yüklemiyor :)

Ekli dosyayı görüntüle 26406

Selamlar, ben tek tek yanıtlamaya çalışayım;

1- Son başlıklar gibi postların için de de sayfalama var aslında. Screenshot tam olarak bundan bahsetmiyor muyuz ?
2- Bu konu başlıklarındaki düzensizlik için moderatör arkadaşlar ilgileniyorlar sürekli durumla, ancak bende bir değerlendireyim nasıl çözebiliriz diye, duruma göre aksiyon alabiliriz. İyi fikir ;)
3- Güncel bir emoji paketi bulup, eklemek fikride gayet hoş, bunu da değerlendireceğiz.
4- Pek ilgilenmediğiniz kısımların açılıp kapatılması durumu da kulağa hoş geliyor, tamamı forum için güzel değerler olacak , hem forum yönetimi oylamasına sunduktan sonra çalışma yapabiliriz.
5- Yükleniyor kısmını kaldırım ;)

Yorumlar ve önerileriniz için teşekkürler, iyi haftasonları.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
2-3 gündür işlerimin yoğunluğu ile foruma girmemiştim şimdi bu konu gözüme ilişti. Öncelikle yöneticiler tarafından ilgilenildiği için teşekkür ediyorum. Herkese kolay gelsin işlerinde. Lakin şunu belirteyim ben foruma PC' den bağlanıyorum. SDN Foruma tıkladığımda açılması için beni epey bekletiyor idi. Şimdi az biraz daha hızlanmış gibi hissediyorum. Yapılan çalışmalar düzene girdiğinde bu sorunda ortadan kalkar diye düşünüyorum. Bunun haricinde bir eksik göremedim. İyi çalışmalar.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
1- Son başlıklar gibi postların için de de sayfalama var aslında. Screenshot tam olarak bundan bahsetmiyor muyuz ?

Hayır hocam şunu anlatmaya çalışıyorum.

VMW4Vj.jpg

Şuanda yukarıdaki gibi duran "son konular" bölümünü
Tıpkı sdn ana sayfada aşağıdaki resimde olduğu gibi 1'den fazla sayfalara yaymak
nW017B.jpg

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Şimdi tamamdır :)

Şu kısım tam o işi görüyor aslında, ama bahsi geçen yerle alakalı da bir düzenleme uygulayabiliriz. Ben bunu da listeye ekliyorum.

upload_2017-8-22_15-16-9.png

Son düzenleyen moderatör:

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Hayırlı olsun. Şuanda bir problem yok gibi. Olumlu veya olumsuz bildireceğim. :)

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Güncelleme :

Artık SDN Forum Amp entegrasyonu sayesinde, arama sonuçlarında daha erişilebilir sonuçlar ile kullanıcılarına yayın yapacak.

Yakın gelecekte bu durumla alakalı hızı da farketmiş olacağız :)

Dilerseniz sayfaları (konuları) daha hızlı izlemek isterseniz,

Örneğin bu konu https://forum.shiftdelete.net/threads/altyapi-degisikligi-hakkinda.519063/page-5?amp=1

Konu başlıklarının (url) sonuna ?amp=1 parametresini eklemeniz yeterli olacak ;)

hayırlı olsun.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Güncelleme :
Beğen butonuna bastığımda çok geç beğeniyor. Bu sorun sizde de var mı?
--- Gönderi Güncellendi ---
Güncelleme :

Artık SDN Forum Amp entegrasyonu sayesinde, arama sonuçlarında daha erişilebilir sonuçlar ile kullanıcılarına yayın yapacak.

Yakın gelecekte bu durumla alakalı hızı da farketmiş olacağız :)

Dilerseniz sayfaları (konuları) daha hızlı izlemek isterseniz,

Örneğin bu konu https://forum.shiftdelete.net/threads/altyapi-degisikligi-hakkinda.519063/page-5?amp=1

Konu başlıklarının (url) sonuna ?amp=1 parametresini eklemeniz yeterli olacak ;)

hayırlı olsun.
Bilgi için teşekkürler. :)

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Güncelleme :
Beğen butonuna bastığımda çok geç beğeniyor. Bu sorun sizde de var mı?

Açıkçası ben yaşamadım şu an bir kaç postu da beğendim farklı konularda sıkıntı görünmüyor, anlık sorun yaşamış olabilir misiniz ya da bağlantı hızınızla alakalı sorun yaşıyor olabilir misiniz ?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Olabilir, teşekkür ederim. Birkaç post daha beğenip, durumu denetliyeceğim.
Güncelleme :
Şuan bir sorun yok gibi gözüküyor. Galiba bağlantımda ki anlık bir durumdan kaynaklı. İleride gördüğüm sorunları olumlu veya olumsuz bildireceğim. Geri dönüşleriniz için teşekkür ederim. :)

7Fold

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Fatih Abi selamlar. Bir önerim olacaktı mümkün müdür acaba;
Forum anasayfasında forum kategorileri başlıklarına (turuncu renkli divler) tıkladığımızda o kategorinin alt başlıklarını -spoiler misali- açıp kapatabilme ihtimalimiz var mı? Özellikle telefondan girince aşağı in in bitmiyor istediğim konuya gidebilmek için.

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Fatih Abi selamlar. Bir önerim olacaktı mümkün müdür acaba;
Forum anasayfasında forum kategorileri başlıklarına (turuncu renkli divler) tıkladığımızda o kategorinin alt başlıklarını -spoiler misali- açıp kapatabilme ihtimalimiz var mı? Özellikle telefondan girince aşağı in in bitmiyor istediğim konuya gidebilmek için.

Selamlar, bu konu ile alakalı bir geliştirme planımız var yakın gelecekte buna benzer bir çözüm sunacağız.

Umut_kilic.ucs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yağmur Gibi Video Yükleniyor Biraz Sakin. Hızınız a Yetistemiyoruz.