Almanyadaki Ahlaki Çöküşün Kanıtı

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bir bakkal dükkanı.
İçeride kimse yok, kapı açık.
Alışverişinizi yapıyorsunuz.
Parayı kasaya bırakıyorsunuz, kasada önceki müşterilerin bıraktığı paralar da var, onları düzeltiyorsunuz, karışmasın diye.
Sonra kapıyı kapatıp çıkıyorsunuz.
Şu rezilliğe bakın.
İşte bu yüzden Almanya bizi kıskanıyor.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
aklımna esklerden kalan alamanya bizi kıskaniyir cümlesi geldi amaeğer doğru ise medeniyet=Türkiye (inşAllah öyledir)
ve bu arada sanırım almanlar türktü (germenoğulları)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Almanyanın bizleri kıskandığı gibi şeylere inanan, dış ülkelerin bizlere göre ahlaksız olduğuna inanan saf ama iyi yürekli arkadaşlar varsa sadece şunu demem gerekir ki hayaller ile yaşayanı gerçeklerle severler.

Onlar bizden daha çalışkan olmasaydı, onlar bizden daha kenetlenmiş olmasaydı, onlar bizden daha adaletli olmasaydı, onları yönetenler bizden daha iyi olmasaydı Allah yüzlerce yıl boyunca onları dünyada refah, ferahlık, huzur olarak bizden üst makamda tutmazdı.
İslam fakirliği övmez sadece bunu metanet ile karşılayıp sabretmemizi söyler, bunu aşmamız gereken bir engel olduğunu bizlere belirtir.

Biz ise hayal dünyasında yaşayıp kendimizi hiçbirşeyden sorumlu tutmayıp yapılan tüm başarısızlıkları dış mihraklar gibi hayali düşmanlara yıkıp kendimizde hiç pay aramazsak bundan sonraki yüzyıllar boyu da yol alamayız, tüm ülkelerin dış mihrakı var, tüm ülkeler birbirinin rakibi, tüm ülkeler birbiriyle mücadele ediyor.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
reklam engelleyici kullanıyordum hocam videoyu görmemişim :D(ve parayı bırakma meselesini de ilk yanlış anlamışım ne kadar da geri bir ülkeyiz malesef :()

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Birbirlerine verdiği değerin, evlerinde ki besledikleri hayvanlara verdikleri değerin yüzde 1 ini kendilerinden olmayan ülkelere insanlara versinler ondan sonra bu video birşey ifade edebilir. Bütün dünya da olan darbeleri destekle idamlara ses çıkarma, multecilerin ulkeye girmemesi için anlaşmalar yap insanları sınıflara ayır asagila, terör örgütlerini üstü kapalı destekle ondan sonra yüksek alman ahlakindan bahset. Bu köyde yaşananlar Türk okul kantinlerinde de yaşanıyor. Tüm ülkeye mal etmeye gerek yok. Kendinizi de bu kadar ezmeyin.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Almanyanın bizleri kıskandığı gibi şeylere inanan, dış ülkelerin bizlere göre ahlaksız olduğuna inanan saf ama iyi yürekli arkadaşlar varsa sadece şunu demem gerekir ki hayaller ile yaşayanı gerçeklerle severler.

Onlar bizden daha çalışkan olmasaydı, onlar bizden daha kenetlenmiş olmasaydı, onlar bizden daha adaletli olmasaydı, onları yönetenler bizden daha iyi olmasaydı Allah yüzlerce yıl boyunca onları dünyada refah, ferahlık, huzur olarak bizden üst makamda tutmazdı.
İslam fakirliği övmez sadece bunu metanet ile karşılayıp sabretmemizi söyler, bunu aşmamız gereken bir engel olduğunu bizlere belirtir.

Biz ise hayal dünyasında yaşayıp kendimizi hiçbirşeyden sorumlu tutmayıp yapılan tüm başarısızlıkları dış mihraklar gibi hayali düşmanlara yıkıp kendimizde hiç pay aramazsak bundan sonraki yüzyıllar boyu da yol alamayız, tüm ülkelerin dış mihrakı var, tüm ülkeler birbirinin rakibi, tüm ülkeler birbiriyle mücadele ediyor.
Bu seneki bütçe fazlası Almanya'nın 58 milyar EURO var gerisini siz düşünün çokta şey etmeyin burası sizi hiç kıskanmıyor.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Ülkece görevimizi yerine getirip onlara ahlak nedir öğretmeliyiz. Devletin parasına nasıl çökülür, hiç çalışmadan nasıl maaş alınır, ihalelere nasıl fesat karıştırılır, sözde devlet kar edecekken nasıl trilyonlarca zarar ettirilir, hiç bir halta yaramayacak projelerle kendi zenginin nasıl oluşturulur; işte tüm bunlar aktarmamız gereken deneyimlerimizden birkaçı.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Ülkece görevimizi yerine getirip onlara ahlak nedir öğretmeliyiz. Devletin parasına nasıl çökülür, hiç çalışmadan nasıl maaş alınır, ihalelere nasıl fesat karıştırılır, sözde devlet kar edecekken nasıl trilyonlarca zarar ettirilir, hiç bir halta yaramayacak projelerle kendi zenginin nasıl oluşturulur; işte tüm bunlar aktarmamız gereken deneyimlerimizden birkaçı.
Sonra yok enkaz devraldık ne enkazmış arkadaş 42 sene orda yaşadım, sen sanayinin içine et her yere karayolu vs betona göm sonra onca vergi de cabası o yolların zararda yine bize girsin, neden suriyeliye tanıdığın onca hakkı vatandaşına verme sonra enkazdan bahset uyu güzel vatanım uyu

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Almanya'nın küçük bir köyü diyor. Aynı şeyi büyük şehrinde yapın orada yapabiliniyorsa. Bizim burada da güzelim Anadolu köylerinde yapılabilir ve kimsenin de para araklayacağını sanmıyorum. Her ülkede herkes birilerinin parasına çöküyor, sadece ülkemizde değil. Ülkede aktöre(ahlak) aileden başlar öğretilmeye en başta. Aile balasını iyi yetiştirirse ülkede güzel şeyler olur ama umursamazsa balasını hırsız da olur her halt olur o kişilerden. Her haltı devletten beklemeyin. Devleti yönetenler değişir ve kim bilir sizin balanız bir gün başa gelebilir ve siz onu nasıl yetiştirdiyseniz o şekilde ülkesini yönetir. Öncelikle yeşili korumayı öğretmeliyiz balalarımıza yoksa her yer paraya tapanlarla dolar şimdiki gibi ve ağaçsız kalırız sonra neden her yer sel diye ağız yorarız. Bizim insanımız kadar da ülkesini kötüleyen insan topluluğu yoktur. Herkes över biz gömer. Yazık bize. Ülkeyi kötüye sürükleyen de biziz güzelliğe de. Başka da yazmayacağım.

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bizim önce zihniyetimizin değişmesi lazım. Osmanlıda önceden vardı ama şuanda güzel TÜRKİYEMİN ne ahlakı düzgün ne zihniyeti

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Almanya'nın küçük bir köyü diyor. Aynı şeyi büyük şehrinde yapın orada yapabiliniyorsa. Bizim burada da güzelim Anadolu köylerinde yapılabilir ve kimsenin de para araklayacağını sanmıyorum. Her ülkede herkes birilerinin parasına çöküyor, sadece ülkemizde değil. Ülkede aktöre(ahlak) aileden başlar öğretilmeye en başta. Aile balasını iyi yetiştirirse ülkede güzel şeyler olur ama umursamazsa balasını hırsız da olur her halt olur o kişilerden. Her haltı devletten beklemeyin. Devleti yönetenler değişir ve kim bilir sizin balanız bir gün başa gelebilir ve siz onu nasıl yetiştirdiyseniz o şekilde ülkesini yönetir. Öncelikle yeşili korumayı öğretmeliyiz balalarımıza yoksa her yer paraya tapanlarla dolar şimdiki gibi ve ağaçsız kalırız sonra neden her yer sel diye ağız yorarız. Bizim insanımız kadar da ülkesini kötüleyen insan topluluğu yoktur. Herkes över biz gömer. Yazık bize. Ülkeyi kötüye sürükleyen de biziz güzelliğe de. Başka da yazmayacağım.
Emin ol büyük şehirlerinde de durum aynı, he şu var almanlar yapmaz ama başka ülkeden gelen azüller ve bulgar Romanya göçmenlerin de her türlü pislik dönüyor tabi ki iyilerde var

macindows

Asistan
Reaksiyon puanı
59
fft261_mf15724191.Jpeg

Bursa’da meyve bahçelerinden geçerken hamile eşi için ağaçtan erik ve kayısı kopartan minibüs şoförü Soner Kaya, meyvelerin parasını ağaca asınca, kendisine Pendik Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından ’Ahilik Beratı’ verildi.
Bursa’da meyve bahçelerinden geçerken hamile eşi için erik ve kayısı alan minibüs şoförü Soner Kaya, meyvelerin parasını ağaca asmıştı. Dalından kopardığı meyvenin parasını ağaca asan Kaya’ya bugün Pendik Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İbrahim Çam tarafından ’Ahilik Beratı’ verildi.
Ahilik Beratı verilmesinin ardından İHA mikrofonuna bir açıklama yapan Soner Kaya, “Ailemle beraber yeni açılan Osman Gazi Köprüsü’nü görmek için Bursa’ya doğru giderken yolda kahverengi olan İznik tabelası dikkatimi çekti, orada tarihi yerlerin olduğunu düşündüm ve yola girdim. Yol boyunca sağlı sollu meyve ağaçları vardı gözümüzle gördüğümüz meyvelerden göz hakkı almak için Ali Abi’nin bahçesinde durduk. Yerdeki kayısılardan yedik, fakat hamile olan eşime yedirmek istemedim. Ama biz yiyince eşimin de canı çekti. Biz de bir erik bir kayısı ve bir de elma yedirdik” dedi.
Meyve yedikten sonra bir not bırakan ve ağaca para asan Soner Kaya, “Aklıma not yazmak geldi. Arefe günüydü notta; ‘İyi bayramlar abi, erik ve kayısından aldık hakkını helal et eşim hamileydi’ diye yazdım ve elma ağacına para astım. İki gün sonra sosyal medyada gördük ve bahçenin sahibini bulduk bayramdan sonra tekrar gittik ve kendisinden helallik aldık. Bizi davranışımız sebebi ile evlat gibi karşıladı, helallik aldıktan sonra da bize bir kasa erik, zeytin ve zeytin yağı hediye etti. Benim bıraktığım para ve notu çerçevelettiğini öğrendim. Umarım benim bu hareketim bizden sonraki gençlere örnek olur” diye konuştu.

Kanak: http://www.milliyet.com.tr

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Aslında bu tür paylaşımları belirli bir kesimin iğneleneceği şekilde yapmazsak amaca daha çok ulaşabilir. Yani "Almanya bizi kıskanıyor" , "ahlak bitmiş" vs söylemlerini belirli bir kesim kullanıyor ve sizde onlara gol atıyormuşsunuz izlenimi çıkıyor.
Amaç üzüm yemek ise "Almanya da karşılaştığımız muhteşem olay" şeklinde paylaşsanız zaten "anlamak isteyen" anlayacaktır.

Habere gelirsek ; müslümanların yurtlarıda bu anlayışın çooook yaygın olması temennimiz. Çok güzel ve o yöredekilerin ahlak seviyelerini bir şekilde aydınlatıyor diye düşünüyorum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Benim gördüğüm bir Garaj. Ne vitrini var, ne de düzgün bir kapısı. Almanya da Bakkal kalmış mı halâ? Bizde de küçük yerlerde herkesin herkesi tanıdığı yerlerde paran yoksa, olduğu zaman ödüyorsun. İlk işe başladığım yıllarda üç gün lokantada yemeğimi yedim ve çıkarken sonra ödeyeceğimi söyledim ve gittim. Çok ta tartışılacak bir durum değil.