Allahin 99 ismi ile ilgili sifatlar

Bu konuyu okuyanlar

ozgur343434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi öncelikle ii aksamlar arkadaslar bu Allahın 99 ismi sonsuz mudur acaba ve bu kainat ölünce 99 ismi yinede kalıcıdır değilmi?

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
WTF isim yok olmaz demek istediğini ya ben anlamadım ya sen yanlış yazıyorsun.

ozgur343434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yani kıyamet koptu diyelim yinede 99 isim Allahta kalıyo dimi :)

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
:D düşünmem lazım geçici isim olabilirler xD

biraz mantıksız bir soru sen nasıl seslenmek istiyorsan öyle seslenirsin her halde :D

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Ebedi olsa ne olur olmasa ne olur proje ödevin falan mı var varsa buraya değil cami hocasına sor.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Şimdi, dincix kardeş. Sen yeni üye olmuşsun, daha yeni üye olmana rağmen ayağının tozu ile bir teknoloji forumunda bu konuyu açmışsın, ismini de dincix koymuşsun. Niyet okumak hoş değil, ama bu konuları bilerek açan artniyetli biri gibi görünüyorsun. Her neyse...

Ben yine de cevabımı yazayım: Sen öldüğünde ismin de ölecek mi? Bu sorunun cevabı senin sorunun cevabı olacak.

Ama ben yine de biraz daha açıklama getirmeye çalışayım: Bizim zaman dediğimiz şey bir boyuttur (bkz. Einstein, görecelilik kuramı)

Biz bu boyut ile sınırlandırılmış varlıklarız, Allah ise zaman boyutu ile kayıtlı değildir. Dolayısıyla kendisi ile beraber kendisine ait isimleri de zaman boyutundan münezzehtir. Onun isimlerinin ezeliliği/ebediliğinden kasıt budur, zaman boyutundan münezzeh olmalarıdır. Ölür mü ölmez mi sonsuz mu gibi soruların muhatabı değildir.

Yani kısacası, senin sorun hatalı bir soru.

Mantık ve kelam ilminden bir örnekle de detaylandırmaya çalışayım:

Senin sorun şuna benziyor "Allah, başka bir Allah yaratabilir mi?" Bu da hatalı bir soru. Çünkü Allah "yaratılmamış" olandır. Yani mahluk (yaratılmış) değildir.

Yarattığı şeyin ilah olması muhaldir. Kavramsal bir hatadır.

"Üçgenin dört kenarı olabilir mi" gibi mantıksız bir sorudur.

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Bir insan öldüğünde ismi ölmez tabi bi zamana kadar unutulana kadar ama kimse kolay kolay unutulmadığı için epey bi süre ismin kalır dünyada sonra başkasına geçer, geçer, geçer sonsuza kadar insanlık yok olana kadar kalır.

Allah başka bir Allah yaratabilir mi bence yaratabilir kendisi kadar kutsal olmasa da olabilir.

Benim düşüncem bu ve sonsuza kadar cennette yaşayacağız tabi gidebilirsek Allah büyüktür kıyamet sonrası yeni bir başlangıç yapabiliriz diye düşünüyorum yeni bir gezegen yeni şekiller yeni düşünceler, güçler VB. biraz hayal biraz fantezi ama olmazsa da sonsuza kadar cennette ne yapacağız sıkılma düşüncesi olmasa da bir zaman sonra tekrar oluşacağını düşünüyorum. (inş öyle olur :D)

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Allah başka bir Allah yaratabilir mi bence yaratabilir kendisi kadar kutsal olmasa da olabilir.

Yaratılan şey ilah olmaz. Çünkü Allah "yaratılmamış olan"dır. Senin sözün şuna benziyor: "Bence dörtgen, içerisinden 3 kenarlı dörtgen çıkarabilir. " :D

Benim düşüncem bu ve sonsuza kadar cennette yaşayacağız tabi gidebilirsek Allah büyüktür kıyamet sonrası yeni bir başlangıç yapabiliriz diye düşünüyorum yeni bir gezegen yeni şekiller yeni düşünceler, güçler VB. biraz hayal biraz fantezi ama olmazsa da sonsuza kadar cennette ne yapacağız sıkılma düşüncesi olmasa da bir zaman sonra tekrar oluşacağını düşünüyorum. (inş öyle olur :D)

Gaybı Allah bilir. Fakat ahirette insanlık zaman boyutundan çıkacağı için "sıkılmak" diye bir şey olmayacak. Biz zaman boyutu ile kısıtlı olduğumuzdan bunu hayal edebilmemiz güç, bu yüzden ne desek boş.

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Yaratılan şey ilah olmaz. Çünkü Allah "yaratılmamış olan"dır. Senin sözün şuna benziyor: "Bence dörtgen, içerisinden 3 kenarlı dörtgen çıkarabilir. "
4 kenarlı dörtgen değil ama farklı şekiller çıkartabiliriz sen tek şekilde tıkanma Allah kendini yaratmayacak kendi gibi kutsal olmayan ama kendi ordusu yöneten komutan gibi bi varlık yaratabilir yani dörtgenden üçgen yaratıyoruz.

ozgur343434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi, dincix kardeş. Sen yeni üye olmuşsun, daha yeni üye olmana rağmen ayağının tozu ile bir teknoloji forumunda bu konuyu açmışsın, ismini de dincix koymuşsun. Niyet okumak hoş değil, ama bu konuları bilerek açan artniyetli biri gibi görünüyorsun. Her neyse...

Ben yine de cevabımı yazayım: Sen öldüğünde ismin de ölecek mi? Bu sorunun cevabı senin sorunun cevabı olacak.

Ama ben yine de biraz daha açıklama getirmeye çalışayım: Bizim zaman dediğimiz şey bir boyuttur (bkz. Einstein, görecelilik kuramı)

Biz bu boyut ile sınırlandırılmış varlıklarız, Allah ise zaman boyutu ile kayıtlı değildir. Dolayısıyla kendisi ile beraber kendisine ait isimleri de zaman boyutundan münezzehtir. Onun isimlerinin ezeliliği/ebediliğinden kasıt budur, zaman boyutundan münezzeh olmalarıdır. Ölür mü ölmez mi sonsuz mu gibi soruların muhatabı değildir.

Yani kısacası, senin sorun hatalı bir soru.

Mantık ve kelam ilminden bir örnekle de detaylandırmaya çalışayım:

Senin sorun şuna benziyor "Allah, başka bir Allah yaratabilir mi?" Bu da hatalı bir soru. Çünkü Allah "yaratılmamış" olandır. Yani mahluk (yaratılmış) değildir.

Yarattığı şeyin ilah olması muhaldir. Kavramsal bir hatadır.

"Üçgenin dört kenarı olabilir mi" gibi mantıksız bir sorudur.
Soru da soramayacaz he artniyet ara hemen neyse size ii forumla

ongbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
Şimdi öncelikle ii aksamlar arkadaslar bu Allahın 99 ismi sonsuz mudur acaba ve bu kainat ölünce 99 ismi yinede kalıcıdır değilmi?
Burada daha güncel konuları tartışsak daha iyi olur, bıkmadınız mı yüzyıllardır aynı yararsız şeyleri tartışmaya yahu

ozgur343434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu gereksiz bi soru degil bnce Allahi ögrenmek gereksizse digerlerinn bi önemi yok sifatlari ebedimi bu kadar sadece