Aldığım Sistemin Pişmanlığı...

Bu konuyu okuyanlar

ismail1424

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Herkese merhabalar, ''Size Pişmanlığımdan Bahsetmek İstiyorum'' adlı bir konu oluşturdum ve bu konuyu buraya(bölüme) uygun gördüm yanlış bölüme konu açtıysam özür dilerim amacım sadece size danışmaktır.

Ben yıllarca AMD işlemcili İnternet kafe bilgisayarı kullandım.(2006 yılından filan kalma işlemcili) Hep böyle Youtube'den sistem toplama rehberleri olsun, merakla izlerdim. Bir gün bilgisayarımın ekran kartı bozuldu babam ile tamirciye götürdük 80 TL masraf vardı her neyse adam yapmaya çalıştı ayaküstü sonra Disk açılmıyor oda 100 TL dedi ben biliyorum ya başta da dedim bilgisayarı toplasan 250 TL etmez zaten tamam kalsın, yapmayalım dedim. Babam ise ''Allah ondan razı olsun tabi'' yanda bir sistem vardı fiyatı 1300 TL adama sordu o bilgisayarı taksit olur mu filan diye ben dükkandan çıkalım diye ter attım ama babam kartı uzattı ve o bilgisayarı aldı bakın babama lafım yok sağ olsun her şeyin hep iyisini alırdı ben küçükken kimsede bilgisayar yokken bana almıştı. Her neyse 1300 TL karttan çekti adam aldık bilgisayarı eve geldik taktım çalıştırdım adam bana 4 GB ekran kartı var demişti bir baktım çalıştırdım(Sistem bilgi verici programları indirdim) 1 GB fansız AMD ekran kartı işlemci ise İ3 ama 4. nesil ben istemiyorum dedim geri götürelim paramızı alalım ben Turbox bilgisayarlara bile razıydım(en fazla 800 TL olan) dedim fakat babam öyle olmaz ayıp olur bunu götürelim o sana yeni bir bilgisayar toplasın dedi bende Facebook'ta sistem toplama gruplarına üye oldum ve 2100 TL bir sistem beğendim. Her neyse ertesi gün konuşmaya gittik adam 2200 TL dedi. Üstelik ana kartı, bellekleri, kasayı ve güç kaynağını kendisi kafasına göre değiştirmiş şuan o bilgisayardan yazıyorum daha fazla babama bunu da götürelim demedim/demem de. Fakat garip bir şekilde takıntılı oldum üstelik ben İ3 7100 aldım 2 gün sonra 8. nesiller çıktı hepten beter oldum. Ayrıca takıntı hastalığım(OKB) var zaten kendi içimi yiyorum.

Sistem şu;

İntel İ3 7100 (benim seçimim)
ASUS H110M-K (adam değiştirmiş)
8 GB 2133MHz bellek (adam değiştirmiş)
ASUS GT 1030 OC Phoenix Ekran Kartı (benim seçimim)
Zalman CNPS5x İşlemci Soğutucu (beraber seçmiştik)
Tek fanlı pencereli kasa(penceresi solda değil sağda küçük) (adam değiştirmiş)
600 80+ güç kaynağı(Marka değişik) (adam değiştirmiş)
Seagate 1 TB Disk (benim seçimim)
Dvd Rom (kasada takılı)

O adama hiç rastlamasaydım 2200 TL kendim verseydim hiç olmazsa daha iyi sistem olurdu.

Her şeyi geçtim tamam bari 100 TL fazla al ama yaparken yanında durayım dedim adam şunu diyor; Biz kaç yıllık esnafız güvenmiyor musun? Ya kardeşim benim ilk bilgisayarım olacak görmek istiyorum toplanışını. Abi bari kutuları atma diyorum ters ters bakıyor. Bilgisayarcıya da gıcık oldum zaten. Anlayacağınız durum böyle işte ayrıca ben İ3 7100 seçtim herkes Ryzen al dedi dinlemedim pişman olur gibi oldum sonra 8. nesiller çıkınca hepten pişman oldum. Şimdi siz benden küçük kardeşlerim, büyük abilerim bana ne önerirsiniz? Hepsi garantili kutulu, 2 hafta bile olmadı sistemi alalı ne yapayım ikinci ele satayım mı? Satarsam kaça satarım? Kasa içine ellemedim bile daha oyun filan da yok tek İnternet'te takılıyorum. Önerilerinizi, fikirlerinizi bekliyorum. İyi geceler...

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
İkinci el satmamaya çalış zararın büyük olur gibime geliyor :oops:

İyi Forumlar.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Sistemi satma bence daha sonra kendin (bilgisayarcı değil) bir SSD eklersin. Özellikleri iyi ryzen işlemciyi bu kadar kafana takma kardeşim. ;)

Daha sonra belki bir ekran kartı daha takarsın.

Sistemi satmaya kalkarsan zarar etmiş olursun. Satma derim ama bu yinede senin kendi kararın.

İyi forumlar...

ismail1424

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
İkinci el satmamaya çalış zararın büyük olur gibime geliyor :oops:

İyi Forumlar.

Evet zararı olacak gibi :((
--- Gönderi Güncellendi ---
Sistemi satma bence daha sonra kendin (bilgisayarcı değil) bir SSD eklersin. Özellikleri iyi ryzen işlemciyi bu kadar kafana takma kardeşim. ;)

Sistemi satmaya kalkarsan zarar etmiş olursun. Satma derim ama bu yinede senin kendi kararın.

İyi forumlar...

Eyvallah. Böyle devam edeceğim İnşallah götürür beni..

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Geçmiş olsun. İnşallah yeni sisteminizde sorun yaşamazsınız.

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Ya kötü bir bilgisayar değil neden bu kadar takıntı yaptın ki ? anlamadım
Tek sıkıntı işlemciyi pentium seçsen olurdu 7100 1030 için gereksiz ve 1030 oyunları açabilecek güzel bir ekran kartı sıkıntı yaşamazsın keyfine bak :) 600w psu ileriye dönük olmuş hemde baya ileriye dönük hadi saçma bir marka olsa 500w max sağlasa oda iyi. 3 4 sene sonra nvidia yeni nesil çıkardığında gidersin onu alırsın olur yeni segment yine oyunları kaldırır yani demem o ki sev o bilgisayarı okşa canım benim de tozunu al sev bakımlarını yap öp kokla dikkat et bulamayanlar var kılişesine giricem üzgünüm ama yapıcak bişeyim yok o bilgisayarın taksitleri bitsin diye baban daha iyi çalışıcak 2200 az para değil.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,309
Sisteminin o kadar kötü değilki Gta V, PUBG,Battlefield 1 gibi oyunları FHD medium grafik ayarlarında 60 fps ile rahatlıkla oynatabilirsin

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Eyvallah. Böyle devam edeceğim İnşallah götürür beni..[/QUOTE]

Götürür sıkıntı olmaz. Kafana takma sistemin gayet iyi. ;)
İyi forumlar...

ismail1424

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19

İyi forumlar...

Eyvallah. Böyle de
Eyvallah. Böyle de

yanlış oldu özür dilerim foruma yeni alışıyorum da :))
Arkadaşlar hepinizin cevaplarını okudum her birinize eyvallah sağ olun içim rahatladı teşekkür ederim. Böyle devam edeceğim kullanmaya.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Öncelikle geçmiş olsun. Sisteminiz kötü değil, Ryzen işlemcileri bu kadar takmayın. Bir SSD eklerseniz iyi olur. Piyasadaki oyunları 1080p'de Medium grafiklerde akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz...

İyi Forumlar...

delimodeli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
alalı 2 hafta olduysa bence tüketici mahkemesine git paranı iade al.

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Anlaşma varsa arada arkadaşın dediği doğru, fakat ben sana bunları satacağım diye bir belge imzalanmadı ise tüketici hakları bence karışamaz.. Adamla uzlaşmaya giderek ver ürünü geri al paranı bu kadar sorun oluyorsa.. Sonuç olarak 2200 TL az buz para değil kolay kazanılmıyor.

gokhangur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Onun yerine hazır sistemler sadece kasa satıyorlar. HP veya ASUS. Ben de toplatmıyorum uzun zamandır bu yüzden. Yani bilgisayarın o kadar kötü değil. Bir daha ki sefere..

ismail1424

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Onun yerine hazır sistemler sadece kasa satıyorlar. HP veya ASUS. Ben de toplatmıyorum uzun zamandır bu yüzden. Yani bilgisayarın o kadar kötü değil. Bir daha ki sefere..

toplamak istersen ulaş bana satayım sana :D Windows 10 Pro orijinal lisansı da BİOS'a gömülü var.