akp döneminde kaç fabrika açılmıştır ?

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
bilenler araştıranlar yazabilirmi

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Açılan sayısız fabrika var ama benim bildiğim devlet adına değilde özellikle yabancı yatırımcılar ile bir çok yerli fabrikamız var. Başta katar nedense.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
AKP kaç fabrika açmıştan çok sağ görüşlü partiler devlet eliyle kolay kolay fabrika açmaz zaten. Anca savunma sanayi veya Silah sanayisi ile ilgili açarlar yada milli çıkar olacak konularda açarsa açar. Olması gerekende odur zaten yoksa o fabrikada torpil olur herkes tanıdğını eşini dostunu sokar kimse çalışmak istemez 8-5 gider gelir işler verimli yürümez kovmak istesen kovamazsın memurdur personel alayım desen işi bileni alamazsın atıyorum en alt seviye bir çaycı alacağın zaman bile illaha KPSS ile alman atama beklemen flan lazım.
İktidarda Sağ görüşlü bir parti oldumu sermaye sahiplerini destekler yerli veya yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmeye çalışır. Bunun için desteklemeler verebilir ulaşım ağını geliştirip oralara otoban köprü Havalimanı gemiler için liman uygun fiyata arsa sağlama işçilerin belli bir süre sigortalarını devlet eli ile indirimli ödeme gibi faliyetler ile yabancı firmaların fabrika kurması beklenir. Şuan Vw in açmaya çalıştığı fabrikada olduğu için 1 milyar Euro'luk yatırım yapacaklar mesela devlet yetkilileri ile görüşüyorlar hangi konuda nasıl vergi indirimi veya kolaylık sağlayabilirler diye.
Açıkçası A partisi gider yarın B partisi gelir ama dünya geleninde akıllı ve mantıklı olan iş gene bu yoldur devlet eli ile fabrika açılması çok mantıklı bir hareket olmuyor yap işlet devret ve özelleştirme dünya geleninde olan uygulamalardır. Önemli olan şartlarının ve fiyatlarının doğru ve düzgün ayarlanmasıdır.
Yoksa devlet eli ile fabrika açtığında devlet ile kötü oldularmı ilk devletin fabrikalarına yüklenirler ve onlara yaptırırm uygularlar batırmaya veya zarar ettirmeye çalışırlar. ABD- ÇİN savaşında Huawei'ye yaptıkları gibi.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Bu ak parti veya x parti olayı değil, devlet bana göre fabrika açmamalı. Fabrika açılması için yatırımcıya güven verecek ekonomik, yargı, demokrasi ve özgürlükler konusunda sayılı ülkeler arasında olmalı 2.dünya ülkeleri arasında değil. Bunu yaparsak çatır çatır üretim artar fabrikada açılır.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu ak parti veya x parti olayı değil, devlet bana göre fabrika açmamalı. Fabrika açılması için yatırımcıya güven verecek ekonomik, yargı, demokrasi ve özgürlükler konusunda sayılı ülkeler arasında olmalı 2.dünya ülkeleri arasında değil. Bunu yaparsak çatır çatır üretim artar fabrikada açılır.
İlk düşüncenize tamamen katılıyorum ama ikinci düşünceniniz ile tersim açıkcası, özel sektörden çok devletin/kamunun fabrikalar açması daha doğru geliyor bana ama neden mi çünkü devlet kendi fabrikasında işçiye de ustaya da, yöneticiye de güvenceyi özel sektörden daha kısa sürede ve daha sağlam, daha akılcı olarak verebilir (örneğin bir mesleğe yeni başlayan bir çok işçi sigortalı başlamaz ama devlette olursa otomatik olarak bir sosyal güvencesi var), birde ülkede bir çok küçük şirket var onlar da desteklenebilirse kısa vadede üretimi artar onuda unutmamak lazım (paranın tadını yavaşça almaya başlayan akılcı bir patron çabalayarak daha fazlasını elde edebileceğini görürse neden dursun ki ? )

The Cyclist

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Kaç fabrika kapatıldı sorusunun cevabını merak ediyorum?

Şimdi bazı arkadaşlar bu iktidar fabrika da açmıyor mu? her şeye muhalefetsiniz gibisinden cevaplar veriyor ama açılan fabrika belli, satılan fabrika belli. %80 yabancı sermayeli fabrikayı milli diye gösterir ya da Tank-palet fabrikasının Katarlılara satarsınız...

Zaten ekonomik krizin nedeni de bu, üretim olmayınca dışa bağımlılık artıyor...

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Kaç fabrika kapatıldı sorusunun cevabını merak ediyorum?

Şimdi bazı arkadaşlar bu iktidar fabrika da açmıyor mu? her şeye muhalefetsiniz gibisinden cevaplar veriyor ama açılan fabrika belli, satılan fabrika belli. %80 yabancı sermayeli fabrikayı milli diye gösterir ya da Tank-palet fabrikasının Katarlılara satarsınız...

Zaten ekonomik krizin nedeni de bu, üretim olmayınca dışa bağımlılık artıyor...
Gerçekten merak ediyorum Ülkemiz Erdoğan dan önce ne üretiyordu acaba.. Yahu bu ülkenin insanları ekmek parası için almanyayı geçtim Libya ya bile işçi olarak gidiyordu, tabi siz bunları bilmezsiniz büyük ihtimalle yaşınız gençtir, siz sanıyorsunuz ki bu ülke Erdoğan dan önce abd ayarında bir ülke idi ama Erdoğan bu ülkenin sanayisinin çökertti, biraz araştırın lütfen.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
aynı fabrikayı farklı seçim dönemlerinde Toplu açtıkları da oldu (= ama daha yapımı biteni duymadım açiliş var ama son nokta yok yanılmıyorsam .

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
aynı fabrikayı farklı seçim dönemlerinde Toplu açtıkları da oldu (= ama daha yapımı biteni duymadım açiliş var ama son nokta yok yanılmıyorsam .
Bahsettiğin o tekrar tekrar açılan fabrikalardan sadece bir tane örnek verebilir misin acaba, merak ettim bende..Birde başlayıp ta bitmeyen hangi fabrikaymış acaba...Eğer gerçekten bilmek istiyorsanız 2002 den önceki sanayi ihracatımız ile şimdiki sanayi ihracatımızı internetten bir araştırın derim ben.

Halkulvad

Profesör
Reaksiyon puanı
53
Coca Cola fabrikası açmışlardı hocam. ??

Bana göre devlet fabrika - işletme kurmalıdır. Çünkü ülkemizde ki özel sektör tüketici odaklı işler yapmıyor. Çoğu yerli firma x fiyata y/2 kalite ürün satarken yabancı firmalar 2x fiyata 2y kalitede ürün satıyor.
Devletin bu eşitsizliği gidermesi gerekir.
Ha, Türkiye'de sırtını devlete dayamak diye bir gerçek var. Bu yüzden devletimize ait kurum ve kuruluşlarda kalite yerlerde ne yazık ki. Bu soruna da çözüm olarak puan sistemi getirilmeli.
Örneğin; devlete ait x işletmesi her yıl müşterileri tarafından oylanmalı. Ayrıca işletmelenin yıl sonu kar-zarar durumuna bakılmalı ve bu değerlendirmeler sonucunda işletme yöneticilerinin görev süresi ve alacakları maaş zamları belirlenmeli. İşletmeyi zarar ettirdiyse eğer maaşına (-) olarak yansımalı. Sonuçta özel sektör yöneticileri karlılıklarını arttırmak için canla başla çalışıyorlar, zarar ederse cebine yansıyor.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
Bahsettiğin o tekrar tekrar açılan fabrikalardan sadece bir tane örnek verebilir misin acaba, merak ettim bende..Birde başlayıp ta bitmeyen hangi fabrikaymış acaba...Eğer gerçekten bilmek istiyorsanız 2002 den önceki sanayi ihracatımız ile şimdiki sanayi ihracatımızı internetten bir araştırın derim ben.
Gerçekten merak ediyorum Ülkemiz Erdoğan dan önce ne üretiyordu acaba.. Yahu bu ülkenin insanları ekmek parası için almanyayı geçtim Libya ya bile işçi olarak gidiyordu, tabi siz bunları bilmezsiniz büyük ihtimalle yaşınız gençtir, siz sanıyorsunuz ki bu ülke Erdoğan dan önce abd ayarında bir ülke idi ama Erdoğan bu ülkenin sanayisinin çökertti, biraz araştırın lütfen.
Erdoğan'dan önce biz mağara devrinde yaşıyorduk, hastaneye değil şamana gidiyorduk

Ambulans ta yoktu atlar köpekler kızakları çekiyordu öyle seyahat ediyorduk

avcılık yapıp geçiniyorduk

İletişimide dumanla sağlıyorduk

Sonra göklerdennnnnn bir karar indi

Eyyyyyyyyyy. Dedi

Şimdi galaktik güç lerden birisi olduk

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Erdoğan'dan önce biz mağara devrinde yaşıyorduk, hastaneye değil şamana gidiyorduk

Ambulans ta yoktu atlar köpekler kızakları çekiyordu öyle seyahat ediyorduk

avcılık yapıp geçiniyorduk

İletişimide dumanla sağlıyorduk

Sonra göklerdennnnnn bir karar indi

Eyyyyyyyyyy. Dedi

Şimdi galaktik güç lerden birisi olduk
Neden demagoji yapmaya çalışıyorsun ? Sana dünyada heryerde böyle olduğunu söylüyoruz sağ partiler devlet eli ile fabrika açmaz. Yerli veya yabancı sermayeyi destekler kar ederse o etsin zarar ederse o etsin batarsa o batsın devleti hiç ilgilendirmez. Devlet aldığı paraya vergiye bakar.
Örnek olarak Vw'in açacak olacağı fabrikayı alalım. Yapacağı tahmini yatırım 1 milyar EURO olacka deniyor. Adamlar Türkiye'ye dışarıdan para sokacaklar ilk olarak arsa alacak inşaat yeri belirleyecek inşaatta yerli işçiler çalışacak. İnşaatta Türkiye'de üretilen demir çimanto flan kullanılacak. Fabrika kuruldu diyelim buraya elektirik su bağlanacak devlet ondan vergilerini alacak. Üstüne çalışan alacan atıyorum 1000 kişi bunların maaşlarından vergilerini alacak devlet bu 1000 kişi aldığı parayı harcayacak piyasada para dönecek. Fabrikanın ürettiği yurt içi veya yurt dışı sattığı üründen KDV ÖTV adı altında toplamda yüzde 20-25 vergisini alacak. Devlet hiç suya sabuna dokunmadan kafası rahat bir şekilde Vw karda etse zararda etse kazancını kazanacak.
Bu fabirkayı devlet eli kurduğunu düşün. 1 milyar Euro neredeyse Türkiye bütçesinin 1000 de 1 i demek. Bu parayı direk kaynak olmadan bulamaz devlet. Ya faiz ile kredi çekecek yada birşeye ek vergi getirecek flan o kaynağı oraya aktaracak başta bu zor iş. Devlet eli ile yapıldığı için Bürokrasi engeline takılacak muhalefet şuraya yapalım öbürü buraya yapalım sen rant mı sağlıyon kendi adamına mı verdin ihaleyi kendinimi zengin ediyon diye kavgalar başlayacak. İnşaat devam ederken hükümet değişebilir ve fabrikayı yarıda durdurabilir kaynağı kesebilir inşaatı yavaşlatabilir fabrikayı başka alana döndürebilir örnekleri vardır. ( Uçak fabrikası diye başlayıp tencere fabrikasına çevrilen. Devlet eli ile yapılan Bolu Tüneli hükümetler değişince para aktarılamayıp yıllarca beklemesi gibi.)
Devlet işi olduğu için çalışacanlar uyuşuk ve salla başını al maaşını gibi gidecek inşaat işi. İnşaat bitti diyelim içine ekipman ve makine alacaksın genelde bunlarda ithal ürün olacak dışardan alman lazım ekstra Dolar harcayan. Sonra buraya 1000 Tane işçi alman lazım nasıl alacaksın KPSS ile mecbur çaycısınıda Mühendisinide işini çok iyi yapıyormuş veya çok başarılıymış flan umrunda değil merkezi atama ile olduğuna kpss'den 99-100 puan alan adamı atayacaksın işini iyimi yapıyor kötümü yapıyor konuşması zekası iş bitiriciliği nasıl umrunda değil. ( KPSS puanı üstüne mülakat yapsa torpil var olacak kendi adamlarını eşini dostunu sokabilir) Dışardan atama yaptırsan örnekleri çok kendi oğlunu gelinini karısını aldıranlar dolu. Fabrika özel sektör olmadığı için çalışanları kafana göre çıkaramazsın işini yavaş yapar verimli çalışmaz. Vw kendi kurduğu fabrikada 1000 işçi ile atıyorum 1000 araba üretirken devlet eli ile olsa 2000 işçi ile 500 arabayı üretemezler yatmaktan. Üstüne kar etsende etmesende çalışanların maaşlarını vergilerini elektirik su vb bütün masrafları devlet eli ile cebinden vermen lazım. ABD ile bir ters düştüm diyelim ilk işi senin devlet kurumlarına yaptırım yapmak olur demirin vergisini arttırdım dedi araba üretim maliyeti artacak TÜrkiye'nin sattığı arabayı kimse almayacak dedi ne olacak ? O kadar maliyet ettin o kadar para harcadın adam aldın ürettiğini satamıyorsun.
Ama şimdi Vw bir kere 1 milyar Euro'yu ülkeye soktu sonradan batarmı 10 milyar Euro kar mı eder devletin umrunda olmaz hiç başı ağrımadan payını alır bakar keyfine. İlerde Vw battımı ülkeden çekilecek mi çekilsin yaptığı fabrika demirbaş gibi ülkede duracak başka birine devreder veya satar gene birşey üretilir orda.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361

Hah beklediğim userlardan birisi damlamış.

2002 öncesinde de bu ülkenin sanayisi vardı. Aradan geçmiş 17 sene karşılaştırma yapılmayacak kadar çok zaman geçti, iletişim arttı, nüfus aldı başını gitti. 65 milyon neresi 82 milyon neresi. Neredeyse senede 1 milyon kişi eklenmiş.

GSYH arttı, GSMH arttı. E doğal olarak artmak zorunda yoksa aç kalırız.

Şu ağzınızdan Erdoğan öncesi sonrası demeyin.

Sayın Cumhurbaşkanımız; 2002'yılında iktidare gelen Ak Parti ile hem iyi anlamda hem de kötü anlamda işler yapmıştır. İyileri bir vatandaş olarak alkışlarım (bkz. Savunma Sanayi konusundaki muazzam ilerlemelerimiz, buna herkesin şapka çıkarması lazım).

Sağlık alanında entegrasyonlar

Bürokratik işlemlerin hızlanması

Daha niceleri...

Ama kötü anlamda da Ak Parti'nin yanlışları var. Ufacık bir eleştiride "Sen vatan hainisin" diyebilecek kadar terbiyesiz bir güruh var partinin yanında.

Bugün Erdoğan var yarın olmayacak. Sizin benim gibi o da bir fani. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti'dir.

Konuya gelince, bir çok hammaddeyi dışardan ithal ediyoruz. Neyin fabrikasından bahsediyorsunuz siz. Öncelikle bunu aşmamız lazım. Ama bir tabir vardır; "AÇ ayı oynamaz" diye. İlkokulda bana "Kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyiz" diye öğretildi. Bunu sağlamamız lazım.

Adamın arazisi var, gidip teşvik alıyor, biraz para yedirip ekmiş gibi gösteriyor, teşviği yiyor. "Ne uğraşacam mazotu ile gübresi ile ekini hasat ile" diyor. Sonra tarım önemli diyoruz.

Kör gözleriniz önce bunları görsün.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
Hah beklediğim userlardan birisi damlamış.

2002 öncesinde de bu ülkenin sanayisi vardı. Aradan geçmiş 17 sene karşılaştırma yapılmayacak kadar çok zaman geçti, iletişim arttı, nüfus aldı başını gitti. 65 milyon neresi 82 milyon neresi. Neredeyse senede 1 milyon kişi eklenmiş.

GSYH arttı, GSMH arttı. E doğal olarak artmak zorunda yoksa aç kalırız.

Şu ağzınızdan Erdoğan öncesi sonrası demeyin.

en basitinden asgari ücret akp öncesi gayet yetiyordu, çünki alım gücü yüksekti paramızın

şimdi 2000 lira ama yetmiyor niye ?
çünki alım gücü düştü

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
en basitinden asgari ücret akp öncesi gayet yetiyordu, çünki alım gücü yüksekti paramızın

şimdi 2000 lira ama yetmiyor niye ?
çünki alım gücü düştü
Bu cümle biraz havada kalıyor. Alım gücü düştüden çok insanların ihtiyaçları ve istekleri değişti demen lazım.
Yoksa yüzdeye vurdumu her türlü alım gücü 2002'ye göre yüksek çıkar.
Şuan göz ucu ile baktığımda 2002 de asgari ücret 165bin lira flan'mış Şuan 2020 TL. Alım gücü düştü demen için o zaman 1000 ekmek alırken şuan 500 alıyoz 100 kg et alırken şimdi 30 kg alabiliyoz flan demen gerekir. Ama bu değerler hep yüksek çıkar yeni sistemde.
Ama 2002 yıllarında çoğu kişinin telefon araba benzin internet vb giderleri yoktu bunlar çağın yeni giderleri ve bunların yanında elektirik su doğalgaz kira ödeyen bir asgari ücretlinin geçinmesi büyük sıkıntı hatta imkansız ya eşide çalışacak ya bekar ise ailesinden destek alacak yada babadan dededen miras flan kalmış olacak.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
2002 öncesi ile karşılaştırmak doğru değil. Elma ile armut karşılaştırılır o şekilde.

İhtiyaçlar değişti, elzem olan şeyler farklılaştı.

Bugün geldiğimiz nokta iyi değil evet. Ama iyi olması için de gücü elinde bulunduranların kimseyi dinlediği yok.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Sizde söylüyorsunuz zaten...Bu ülkede 2002 öncesi ve 2002 sonrası ERDOĞAN lı yıllar vardır artık..Bu ülke 2002 den sonra 3. dünya ülkesi konumundan çıkıp gelişmekte olan ülkeler sınıfına geçti, hatta geçenlerde Trump efendi 'Türkiyeyi artık gelişmiş ülkeler sınıfına almamız lazım'demişti.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Bana mı diyorsun delikanlı. Cevapla'yı kullanırsan haberim olur.

Diyorum evet.

Ve Ak Parti zamanında nelerin iyi olduğunu bana anlatma lütfen. Kötü şeyleri ise Ak Parti hala kabul etmiyor. Ufacık eleştiriye sizin güruh gelemiyor. Biraz silkinin kendinize gelin. Mahallenize seslenin bana değil. Eleştireceğim çok şey var ama kulaklarınızı tıkıyorsunuz. Bu ülke sadece sizin değil bilin.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
İyi anlamanız için size İstanbul örneği vereyim..Ben 1992 yılında İstanbul'a geldiğimde taş kömürü kullanıyorduk , koca koca kaya parçasına benzer kütlelerdi ..Giderdin kömürcüden 1 kış boyunca yakacağın kömürün parasını peşin vererek(varsa ıabi)2 ton 3 ton ne kadar yetecekse işte alırdın kamyon getirip sokağa o kömürü boşaltırdı..Sonra siz baltayla falan o kömürü ufaltıp torbalara doldurmanız lazım ki kışın karda kışta uğraşmayasınız ve kolay taşıyabilesiniz, ha içinden ne kadar taş çıkacağıda senin şansına kalmış birazda. Tabii bu kömürün pisliği, tehlikesi ve çevreye verdiği zararda çabası..
Sonra SU meselesi; Su haftada 3-4 gün akardı oda belli saatlerde yakalayabilirsen bidonlarla falan depolama yapardın eğer yayakalayamazsan su satış istasyonları vardı tıpkı akaryakıt istasyonları gibi oradan alman lazım..Bazen su gece saat 1-2 gibi gelirdi o zaman bir çokları gibi bizde yakalayamazdık.
Şimdi de ELEKTRİK..Ne sanıyorsunuz siz bu İstanbul tıpkı bir anadolu kasabası gibi elektiriğin ne zaman gelip gideceği hiç belli olmuyordu ..

Ben O zaman Okmeydanında oturuyordum, haliçin kokusundan(özellikle yazın) balkonlarda oturmak mümkün değil, helede lodos estimi yandın...
Sizler ne zannettiniz Bu millet Erdoğanı neden bırakmıyor sanıyorsunuz, hizmeti onda gördü çünkü..
Bütün bu saydıklarım ve sayamadıklarım sorunlar ve çileler Erdoğan sayesinde yavaş yavaş bitti, şimdi siz gençler bunları bir masal sanıyorsunuz ama bunları bizler yaşadık ve gördük..
Sağlıcakla kalın.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Hala AKP dönemi devam ediyor.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
İyi anlamanız için size İstanbul örneği vereyim..Ben 1992 yılında İstanbul'a geldiğimde taş kömürü kullanıyorduk , koca koca kaya parçasına benzer kütlelerdi ..Giderdin kömürcüden 1 kış boyunca yakacağın kömürün parasını peşin vererek(varsa ıabi)2 ton 3 ton ne kadar yetecekse işte alırdın kamyon getirip sokağa o kömürü boşaltırdı..Sonra siz baltayla falan o kömürü ufaltıp torbalara doldurmanız lazım ki kışın karda kışta uğraşmayasınız ve kolay taşıyabilesiniz, ha içinden ne kadar taş çıkacağıda senin şansına kalmış birazda. Tabii bu kömürün pisliği, tehlikesi ve çevreye verdiği zararda çabası..
Sonra SU meselesi; Su haftada 3-4 gün akardı oda belli saatlerde yakalayabilirsen bidonlarla falan depolama yapardın eğer yayakalayamazsan su satış istasyonları vardı tıpkı akaryakıt istasyonları gibi oradan alman lazım..Bazen su gece saat 1-2 gibi gelirdi o zaman bir çokları gibi bizde yakalayamazdık.
Şimdi de ELEKTRİK..Ne sanıyorsunuz siz bu İstanbul tıpkı bir anadolu kasabası gibi elektiriğin ne zaman gelip gideceği hiç belli olmuyordu ..

Ben O zaman Okmeydanında oturuyordum, haliçin kokusundan(özellikle yazın) balkonlarda oturmak mümkün değil, helede lodos estimi yandın...
Sizler ne zannettiniz Bu millet Erdoğanı neden bırakmıyor sanıyorsunuz, hizmeti onda gördü çünkü..
Bütün bu saydıklarım ve sayamadıklarım sorunlar ve çileler Erdoğan sayesinde yavaş yavaş bitti, şimdi siz gençler bunları bir masal sanıyorsunuz ama bunları bizler yaşadık ve gördük..
Sağlıcakla kalın.

e dediğin sorunlar bugünde var

ataşehire bir uğra gör kömür varmı yokmu

hatta haberi çıktı, insanların kömürünü taşla karıştırmışlar

sadece hakkaride olmadı bu olay

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
e dediğin sorunlar bugünde var

ataşehire bir uğra gör kömür varmı yokmu

hatta haberi çıktı, insanların kömürünü taşla karıştırmışlar

sadece hakkaride olmadı bu olay

Ben bir dönemin İstanbul'unu anlatmaya çalıştım sen ise tutmuşsun şurada da kömür var diyorsun, pes vallahi.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
Ben bir dönemin İstanbul'unu anlatmaya çalıştım sen ise tutmuşsun şurada da kömür var diyorsun, pes vallahi.
e bende diyorum bu anlattığın sorunlar çözülmedi hala kömür kullanan tonlarca aile var istanbulda
az buz değil

ataşehir küçük bir örnek

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Arkadaşın derdi hep elma ile armutları karşılaştırma kıyaslama nedense. O zamanlar için 12 milyon nufuslu bir şehirin Türkiye'nin en büyük şehrinin kömür kullanması diyorsun sen adam orda dahıtılan 2 kamyon kömürün içinden taş çıkmış onu gösteriyor.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
jegapenin oyunları bunlar jegapenin jegapeeenin jegapeninnn

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
https://twitter.com/HondaTR (Üretimi durduracakmış)

Aklıma gelenler bunlar. Bir de Volswagen vardı, iptal oldu. Bulgaristan 300.000.000 $ teşvik verecekmiş fabrikanın kendi ülkelerinde kurulması için. Bize de bir bardak soğuk su içmek düşer artık.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Uzunca bir aradan sonra tekrar yazıyorum eğer bu seçim bir şeyler değişsin istiyorsanız geçmişi görmüş insanları anlamanız gerek. 2002 öncesinde Türkiye gerek ekonomi gerek yaşam alanları açısından koskocaman bir çöptü. Bu kadar insan yalan mı söyleyeceğiz size?

Ülkenin ekonomisi inanın patates soğan patlıcan fiyatları ile ölçülemez.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Kendinize gelin yahu. Kendinize. Gören de 2002 öncesinde mağarada yaşıyoruz sanacak.

Ak Parti 17 yılda enfes işler de yaptı, maalesef yaptığı işleri darmaduman da etti. Ben kişisel olarak sizin gibi değilim. İyi işleri alkışlar destek olurum, darmaduman ettiği işlerde de eleştiririm.

Partizanlık etmeyin burada. 17 yıl yahu. O gün doğan çocuk seneye oy kullanacak. Yapmayın artık bu kadar.

Gören de sanacak ki 2002 öncesinde insanlar sürüm sürüm sürünüyordu.

Sizin vicdanınız ne zaman kurudu yahu!