AKOYA laptop bios sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Pako

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Almanya'dan alınan Akoya P6638 laptopumun biosu birden değişti (gerçi eskisini de bilmiyorum görüntü olarak; işim olmamıştı).
Şu anda Windows 7 ile sorun yaşadığımdan, Linux Mint indirip kurdum. İnternet vs. hiçbir sorun yok; ancak, kullanması oldukça yabancı bana.
Linux Mint'i kaldırmasını da bilmiyorum. Hadi kaldırdım diyelim, BİOS'ta cd den aç, USBden aç gibi olanaklar yok. İki satırlık bios.
Akoya'nın web sitesinden indirdiğim Bios'u Hafıza Kartına yükledim. Ama biosta karttan yükle vs. Olmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum.
Aklıma gelen çözüm şöyle.
İkinci laptopum Samsung, windows yüklü. Onda da Akoya'daki gibi SSD var. Bir SSD Kart soketi satın alayım, windows olan laptopa bağlayayım,
sonra oradan ne var ne yok sileyim, biosu da o ssdye yükleyeyim.
Bu şekilde biosu kurabilir miyim. Linux ile nasıl kurulur bilmiyorum bios.
Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Almanya'dan alınan Akoya P6638 laptopumun biosu birden değişti (gerçi eskisini de bilmiyorum görüntü olarak; işim olmamıştı).
Şu anda Windows 7 ile sorun yaşadığımdan, Linux Mint indirip kurdum. İnternet vs. hiçbir sorun yok; ancak, kullanması oldukça yabancı bana.
Linux Mint'i kaldırmasını da bilmiyorum. Hadi kaldırdım diyelim, BİOS'ta cd den aç, USBden aç gibi olanaklar yok. İki satırlık bios.
Akoya'nın web sitesinden indirdiğim Bios'u Hafıza Kartına yükledim. Ama biosta karttan yükle vs. Olmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum.
Aklıma gelen çözüm şöyle.
İkinci laptopum Samsung, windows yüklü. Onda da Akoya'daki gibi SSD var. Bir SSD Kart soketi satın alayım, windows olan laptopa bağlayayım,
sonra oradan ne var ne yok sileyim, biosu da o ssdye yükleyeyim.
Bu şekilde biosu kurabilir miyim. Linux ile nasıl kurulur bilmiyorum bios.
Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.
Muhtemelen BIOS kurulumu .exe uzantılı. Windows kurman şart gibi öncesinde.

Pako

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet, bios .exe uzantılı. Bir de UEFİ bios kurmayı deneyeceğim.Belki faydası olur.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Windows 10 için pek iyi şeyler duymadım nette..Win 8.2 düşünüyorum; ne dersiniz?
Windows 10 Sürüm 1703 HDD'lerle bile gayet güzel çalışıyor. SSD ile daha efsane çalışacaktır. Çünkü Win 10 altyapısı SSD'ye dayalı.