Akıllı Telefonlara Linux Geliyor

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Akıllı Telefonlara Linux Geliyor

Canonical, en popüler Linux dağıtımlarından Ubuntu'nun akıllı telefonlara özel geliştirilen sürümünü tanıttı. Android ve iOS'a açık kaynaklı rakip geliyor!

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Mevcut akıllı telefonlara kurulması için basit bir yöntem olursa beklenenden daha fazla ilgi görür bence

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
Hele bide playstore veya apk Program desteği olursa...

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
ee ubuntu severler tutar mı bu sizce?

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Dual boot olmadan olmaz.

mutluçocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
2
güzele benziyor.Acaba SDN CES'e giderse bunun içinde bir inceleme yapabilirler mi?(CES'te olacağını da sitesinde yazmışlar,ben uyduymuyorum.)

netfaruk

Doçent
Reaksiyon puanı
11
İşte bu ! hep bunu bekledim nihayet :)

lokman686868

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Dual boot olmadan olmaz dogru dıyor arkadaşta 2gb ram bile zor verirler lınuxlu bi telefona hatta 1gb buda Dual bootu kaldırmaz :)

nic_ufuk

Asistan
Reaksiyon puanı
7
keşke hemen çıksada yüklesek androidden falan çok sıkıldım forever ubuntu mobile os :)

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Sürümler android gibi rastgele olsa ancak telefona entegre olup optimum performansla çalışabilse. Ya da performans ayarlarını vs işte yapabilsek de ios gibi performanslı olsa. Android yerine anında kurarım eğer ihtimali varsa! Gerçi bir yerde babası sayılır :D

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Çok daha önceden planlanan fakat geç kalınmış bir proje.Herhangi bir üretici desteği almış değil, şu haliyle Android, Ios, Blackberryos ve Windows'la yarışabileceğini düşünmüyorum, ancak Tizen, Firefoxos, Ubuntu mobile birbirleriyle çekişir.Şu anda masaüstündede eski popüleritesini yitirmiş durumda.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Android köküne kadar linux zaten daha neresine gelecek akıllı telefonların? Ubuntu gelecek deyin bari.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
qml kullanıyormuş. yenilikçi bir girişim olarak değerlendirebiliriz. engadget'daki videosunda prototip üzerindeki denemesi var mevcut telefonlardan çok farkı yok. navigasyon açısından güzel şeyler düşünmüşler.

qml'in yaygınlaşması açısından bir ivme getirebilirse çok iyi olur. mevcut yazılım stilleri günümüz mobil konseptlerini uygulamayı zorlaştırıyor. qml bu soruna güzel bir çözüm.

Ghost34

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
donanımı yazılım ile güzel harmanlarsalar ve sistem stabil çalışırsa tadına bakarız zaten sıkıldık artık androidten iostan wpden

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Dual boot ile RAM'in bir ilişkisi yok. ROM önemli.

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Bir an önce Galaxy note için iyileştirmeleri yapsınlar kuralım :D

Samsung' u beklemeye gerek kalmadan, java zımbırtısı ile uğraşmadan temiz bir sistem kim istemez.

Sürekli de güncel kalacaktır. Hele birkaç ay geçsin bakalım :D

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Android'den daha iyi bir optimizasyona sahip olursa iOS'a hakiki bir rakip gelmiş olur açıkçası...

bLaCkSouL

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Dual boot cidden gerekli. Şu anda bile bazı Samsung cihazları iki farklı Android ROM'unu dual boot yapabiliyor. Eğer boyut olarak aşırı kaçılmazsa kolaylıkla dual boot yapılabilir diye düşünüyorum. En azından denemek isteyen insanlara güzel bir fırsat olur. Hatta beğenirlerse ana sistem olarak bile kullanabilirler.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Android'de Linux değil mi?
Ben yanlışmı biliyorum.
Bence Linux gelirse sadece firma ismi değişir.
Ama Android kadar başarılı olur mu?
Onu zaman gösterir.

sakirsensoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence arayüzü iPhone'dan bile daha iyi olmuş. Tamamen farklı bir bakış açısı var. Benim çok hoşuma gitti. Eğer donanımcılar desteklerlerse çok iyi yerlere gelebilir.

Czmi

Doçent
Reaksiyon puanı
2
evet size ubuntu hakkinda kendi goruslerimi hizlica paylasayim:
Diger sistemlerden farkli oldugu ve farkli olmaya calistigi bir gercek.
kullanicilara son derece genis degisiklik yapma olanagi sunan ve pratiktir
tum isletim sistemlerinde olmayan basit ama kullanisli kisayol ve pratikler sunar kullanicilarina
kisacasi ubuntu candir can

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Dual boot olmadan olmaz dogru dıyor arkadaşta 2gb ram bile zor verirler lınuxlu bi telefona hatta 1gb buda Dual bootu ...... sen kaldırmaz :)
lokman kardeşim 12 günde 576 mesaj kasmışsın tebrik ederim ama konu ile alakalı anlaşılır türkçe mesajlar yazarsan çok sevineceğim

foz54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Android de Linux tabanı ancak arada java sanal makinesi dalvik onbellegi var yani emulator gibi çalışıyor. Android bu yüzden çok kaynak harcıyor ama saf linux en az kaynak kullanan sistemdir. Androidin en kuvvetli rakibi ubuntu geliyor ;)

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tizeni bekliyorum ben. android java emulatörü yüzünden hantal kalıyor. ama tizen bildiğim kadarıyla direk olarak linux çekirdeği üzerine kurulu. ayrıca sanal java motoruda mevcut. bu sayede android programlarınıda kullanabilecek

musabbu

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Rekabet her zaman iyidir.
Eğer gerçekten kolay portlanan bir sistem yapmayı başarabilirlerse, androidin güncelleme hususunda çok naz yapan üreticilerini biraz daha dikkatli davranmaya sevkedebilir.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Android de Linux tabanı ancak arada java sanal makinesi dalvik onbellegi var yani emulator gibi çalışıyor. Android bu yüzden çok kaynak harcıyor ama saf linux en az kaynak kullanan sistemdir. Androidin en kuvvetli rakibi ubuntu geliyor ;)

Farkındayım bilgilisiniz ancak arkadaşlar yanlış anlamasın diye bazı noktaları açıklamak istiyorum. Java diliyle yazılan bütün uygulamalar Java Sanal Makinası üzerinde çalışır. Çalışması için bunun dışında bir yol yoktur. Dalvik adlı yazılımda yüksek performanslı ve çok düşük bellek tüketimli bir sürümüdür. Yani mobil cihazlar için optimize edilmiş bir java sanal makinasıdır denilebilir.

Ubuntu'ya gelirsek bir Ubuntu kullanıcısı olarak aman aman heyecanlandığımı söyleyemem. Bir miktar sevinidirdi, videodan da gördüğüm kadarıyla güzel iş çıkarılmışa benziyor ama bunları zaman gösterecektir. Bir yandan FirefoxOS'un diğer taraftan TizenOS'un geldiğini düşünürsek ve bu diğer iki sisteminde HTML5 uygulamalarını çok yüksek performansla çalıştıracak olmakla övündüğünü düşünürsek pazarda da iOS ve Android gibi çok güçlü iki rakip var. Yeni sistemlerin işi çok zor... :)

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Rakip olabilir mi olamaz mı bunu süreç gösterecek. Çeşitliliğin olmasi alternatif sistemlerin olmasi iyi bir şey.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Dual boot olmadan olmaz dogru dıyor arkadaşta 2gb ram bile zor verirler lınuxlu bi telefona hatta 1gb buda Dual bootu kaldırmaz :)
Aynı anda çalışamayacakları için dual boot desteği için RAM'den çok ROM büyüklüğü önemli..

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
java sanal makinesi üzerine çalışsın ne üzerine çalışırsa çalışsın mobilde farklı deneyimler yaşamak isteyenler için destek olmaları lazım bu gün adnroid kullanıcıları farklı farklı rom deniyorlar ubuntu kullanmaları içinde kolayca telefona yükleye bilmeleri lazım bunu sağlarlarsa çok daha başarılı olurlar. Yoksa çok ileri gitmez

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
java sanal makinesi üzerine çalışsın ne üzerine çalışırsa çalışsın mobilde farklı deneyimler yaşamak isteyenler için destek olmaları lazım bu gün adnroid kullanıcıları farklı farklı rom deniyorlar ubuntu kullanmaları içinde kolayca telefona yükleye bilmeleri lazım bunu sağlarlarsa çok daha başarılı olurlar. Yoksa çok ileri gitmez

Bugün zaten birçok android telefona Ubuntu kurabiliyorsun red. :) Ama tabi kullanışlı olmadığı için yaygın değil ve şu an için kolay değil. Ubuntu bu telefon versiyonunu çıkardığın da o imkanlarda artacaktır.