Akıllı Cihazlarda Bataryalarda Li-po Mu Li-İon Mu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Jiraiya06

Security Geldi Hanım !
Onursal Üye
Katılım
12 May 2013
Mesajlar
11,553
Beğeniler
315
Puanları
83
Konum
.
#1
Merhaba arkadaşlar. Daha önce Li-ion bataryalara dair bu http://forum.shiftdelete.net/showthread.php?t=401062 yazımız vardı .Şimdi son zamanlarda sıkça sorulan Li-ion mu Li-po batarya mi? Hangisi iyi avantajları ve dezavantajları neler buradan tartışacağız.Uzun araştırmalarım sonucunda bu iki pil arasındaki kisaca farklari yazmaya başlayalım.

Li-po ve Li-ion Bataryalar

-Temelde iki pilin de kullanım özellikleri neredeyse aynı. Dolayısıyla nasıl sarj edileceği pilin nasıl gittiği konusunda verdigimiz linke bakabilirsiniz.

-Lipo bataryalar daha yeni ve gelismis bir tasarima sahip. Bu bakımdan hem Li-ion bataryalara göre hafifler hem de istenilen şekil bu bataryalara kolayca verilebiliyor.

-Lipo bataryalar Li-ion bataryalara göre daha pahalı . Bu bakımdan günümüzde akıllı cihazlarda maliyeti düşürme açısından da fazla kullanılmıyor.

-Lipo bataryalar sicak ortamlarda Li-ion bataryalara göre daha verimlidirler.

-Li-po bataryalarin güç yoğunluğu daha fazla dolayısıyla daha ufak bir boyut ile daha fazla enerji depolayabilir.

-Lipo bataryalarin riskleri Li-ion a göre daha fazladir. Bu bakımdan daha dikkatli ve özenli bir kullanim isterler. Tabi ki hicbir pil de durduk yere patlamaz.

-Lipo bataryalarin şarj ve desarj süreleri Li-ion a göre daha uzundur.


Bütün bu bilgileri kısaca toparlayacak olursak Lipo piller Li-ion lara göre daha yeni nesil pillerdir. Ancak riskleri fazla ve kullanimina daha dikkat edilmelidir bunun yaninda fiyatlari da pahalıdır. Yine de Lipi piller Li-ion lara göre daha iyi ve daha kullanislidirlar.


Konuyla ilgili yorum ve görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

SAYGILARIMLA JIRAIYA06
 
Katılım
18 Ara 2013
Mesajlar
1,762
Beğeniler
3
Puanları
38
#3
Benim pil Lityum Polimermiş.
Ayrıca Li-Po piller Li-ion pillere göre daha çok ısınıyor ama patlama ısısı daha yüksek yani Li-ion 50 derecede patlıyor ise Li-Po 60 derecede patlıyor.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
#5
Merhaba suan konuyla pek alakSi olmayabilir ama benim telefonum lg g2 ve alalai 6 ay oldu camini kirdim yapildi ve bir sure sonra telefonun sarji %70 ken kapanmaya basladi neyden kaynaklaniyor olabilir
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
#7
Li-Po daha sıkıntılı delmeden kullanacaksın ıslatmıyacaksın...
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
#8
Li-Po daha iyidir... uzun ömürlüdür ama çelik kılıfta ise güvenlidir...
 
stat counter