Ajandamdan Notlar [GÜNCEL]

Bu konuyu okuyanlar

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Öncelikle herkese iyi hafta sonları diliyorum. Bugün sizlere ajandamdan değineceğim üç konu başlığını paylaşacağım. Bunlardan ilk olanı tanımsal olacak. Ağız şapırtısı, başkasının nefes alması, tırnağın tahtaya sürtünmesi gibi düşük seviyeli "sesten nefret etme" oradan uzaklaşma ve kaynağını yok etme isteği gibi belirtiler gösteren kişilere Mizophonia (mizofoni) hastalısı deniyor. Uzmanlar bunun beynin insular lobunun aşırı aktif olduğunu ve çözümünün düşük güçlü elektrik verilerek düzenlenebileceklerini belirtiyorlar. Gelelim diğer konumuza bu konu gündemimizi ilgilendiriyor. Biliyorsunuz ki yakın zamanda Ankara Üniversitesi'nde 330 akademisyen yaka paça gözaltına alındı. Gözaltına alınmakla kalmayıp sosyal medya da bu insanların öz geçmişleri için "çöp" ithamlarında bulunuldu. Kesinlikle hiç etik bulmuyorum. İyi akşamlar diliyorum, Snow Moon'u gözlemlediyseniz eğer fotoğraf ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Ajandama kaydettiğim notları sizlere bildirmeye çalışacağım, esen kalın.

Ekli dosyalar

• sm.jpg
    sm.jpg
    88.3 KB · Görüntüleme: 361
Reaksiyon puanı
10,324
Eyvallah, bu tarz bir seri devam ettirebilmek zaman ve emek istese de insana büyük keyif veren oldukça güzel bir uğraşıdır. Bekleriz her zaman kardeşim. Akademisyenler konusunda müteredditim, içlerinde suçsuz günahsız olanlar varsa gerçekten çok yazık ve ayıp etmişler. Lakin 15 Temmuzu gördüğü halde hala o iblisin peşinden giden beyinsizler varsa onlara acımıyorum, müstehaktır diyorum. Ve ben onları PKK'dan daha tehlikeli ve aşağılık olarak gördüğümü söylemek istiyorum. Çünkü PKK'yı tanıyorum, ne mal olduğunu biliyorum, ama onlar benimle aynı kitabı okudu, aynı safta Allaha secde ettiler ve sonra da gelip benim insanıma kahpece kurşun sıktılar onca insanımı şehid ettiler.

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Eyvallah, bu tarz bir seri devam ettirebilmek zaman ve emek istese de insana büyük keyif veren oldukça güzel bir uğraşıdır. Bekleriz her zaman kardeşim. Akademisyenler konusunda müteredditim, içlerinde suçsuz günahsız olanlar varsa gerçekten çok yazık ve ayıp etmişler. Lakin 15 Temmuzu gördüğü halde hala o iblisin peşinden giden beyinsizler varsa onlara acımıyorum, müstehaktır diyorum. Ve ben onları PKK'dan daha tehlikeli ve aşağılık olarak gördüğümü söylemek istiyorum. Çünkü PKK'yı tanıyorum, ne mal olduğunu biliyorum, ama onlar benimle aynı kitabı okudu, aynı safta Allaha secde ettiler ve sonra da gelip benim insanıma kahpece kurşun sıktılar onca insanımı şehid ettiler.

Sözüm terör destekçisi olanları için tabii ki geçerli değil kast ettiğim olay bir takım kişilerin, haksız yere ihraç edilen akademisyenlerimizin öz geçmişlerine çöp ihtamlarında bulunması. Olay şöyledir ki Serkan İnci denen şahıs Türkiye'ye klinik nöropsikolojiyi getiren Prof. Öğet Öktem Tanör'ün CV'sine Twitter üzerinden çöp diyor. Etik olmayan kısım şudur abi ben, sen, o bir başkası siyaset görüşünü dile getirdiğinde o siyasi görüşe saygıdan çok dışlanma ve köyden kovulma tarzında itham, söylem, eylemlerde bulunuyorsa orada insani hakları göz etmemiş oluyoruz.

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi akşamlar. Bugün de not aldığım iki gelişme üzerine yazımı sizlere sunuyorum. Bunlardan ilk olanı SpaceX (Elon Musk'ın şirketi geri dönüşümlü uzay taşımacılığı şirketi) NASA'dan 20 yıllığına kiraladığı fırlatma rampasının hazır ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na bakteri teslimatı yapacak. İşin ilginç kısmı ise uzaya incelenmesi için gönderilecek bu süper bakteri NDM-1 gen yapısına yani 26 antibiyotiğe karşı dayanıklı. Geçtiğimiz günlerde Hindistan'da ki bir kadının ölmesiyle gündeme gelen bu bakteri antibiyotiklere karşı dayanıklı olmasından dolayı tehlike içeriyor. Bakterinin davranışları yerçekimsiz ortamda incelenecek. Ayrıca olası bir salgın durumunda insanlığı tehlikeye sokacağı söyleniyor. Diğer konuya geçecek olursak hepimizin bildiği Nokia 3310, telefonların yeni modern versiyonu 26 Şubat tarihinde Barselona Mobile World Congress'de tanıtılacak. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Fotoğraf: SpaceX Falcon9 - Landing Zone 1 / 18.07.16

Ekli dosyalar

• Falcon9.jpg
    Falcon9.jpg
    763.1 KB · Görüntüleme: 348

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi akşamlar, yoğun geçen bir haftadan sonra derlediğim konu başlıklarını ufak detayları ile sunacağım ve siz güzel insanlara güzel önerilerim olacak. Gelelim konulara; Hindistan tek seferde uzaya farklı milletlere ait 104 nano uydu gönderdi. Hindistan'ın tercih edilmesinin nedeni ise maliyetin ucuz oluşu. 2014'de uzaya 37 uydu gönderen Rusya'nın rekorunu geçtiğini söyleyebiliriz/Dubai bu yaz EHang 184 (Çin) model bir drone ile yolcu taşımacılığı yapacak ve bu drone saatte 160 km hız yapabiliyor./ Ulusal Bilim Akademisi ve Ulusal Tıp Akademisi tarafından hazırlanan rapora göre gen düzenlemesinin ihmal edilmemesi ve gündeme gelmesini belirtti. Gen düzenlemesi ise insan embriyoları, yumurta ve spermlerinde bulunan kalıtsal hastalık genlerini değiştirmek amacıyla kullanılacağı belirtiliyor. Gen değiştirme teknolojisi ise CRISPR Cas9, henüz yasal olmayan bu yöntem ise birtakım alanları etkileyeceğinden dolayı (ilaç endüstrisi) sıcak bakılmıyor. Son olarak "Süperzeka: Bilim mi? Kurgu mu?" adlı konferansta David Chalmers, gelecek yapay zekasının bilinçsizliğine hayatta anlam ve değer katmak için insan bilinci gibi bir bilince sahip olmalarını aksi takdirde ruhsuz bir Dünya olacağı açıklamasında bulunmuş. Bertrand Russell'in bir sözüyle ve önerilerimle yazıyı sonlandırıyorum. Herkese okuduğu için teşekkür ediyor, mutlu hafta sonları diliyorum. "Sevgi bilgeliktir, nefret aptallıktır" Önerilerim; Nişayan Sözlük (kelime etimolojisi sitesi) - dunyahalleri.com (M.Serdar Kuzuloğlu'nun Yuval Noah Harari ile olan söyleşini izlemenizi öneririm.)

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi akşamlar. Bugün derlediğim konu başlıklarımı sizlere sunuyorum. İlk konu enerji gibi geniş bir konuyu kapsıyor geçtiğimiz günlerde uzaya 104 nano uydu gönderen Hindistan, 2030 yılında enerjiyi Ay'dan karşılamayı hedeflediğini açıkladı. İçerisinde Helyum barındıran, "Ay tozu" (Lunar Soil) çıkartıp, işleyip Dünya'ya göndermeyi ve bunu düşük maliyetle yapmanın yollarını araştırıyor. İkinci konu Bill Gates'in robotlara vergi uygulanması önerisi. Eğer insanlar robotlar yüzünden işlerini kaybedecek duruma gelecekse bu insanların yeniden eğitilmesi ve robotların yıllık kazançların insanlar gibi vergiye tabi tutulmasını savundu. Son olarak öğrendiğim Diatermi, yüksek frekanslı bir elektrik akımı kullanılarak vücut dokularına ısı uygulanması Nikola Tesla'nın kendi elektrik deneylerinin sonucunda 1890 yılında keşf ettiği tıbbi buluşu. Resim: NGC 7635 - Kabarcık Bulutsusu

Ekli dosyalar

• NGC 7635.jpg
    NGC 7635.jpg
    116.7 KB · Görüntüleme: 443

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi akşamlar güzel insanlar! Bir haftayı daha geride bırakıyoruz. Güzel konu başlıkları ve bilgiler derledim. İlk konu, hafta ortasında yapılan NASA'nın Spitzer uzay teleskobu ile yapılan gözlemleri sonucu Trappist 1 adlı cüce yıldızın yörüngesinde keşfedilen 7 adet gezegen ve bu gezegenlerde yaşam sağlama ihtimallerinin çok fazla yüksek bulgulara sahip olduğu. Tabi bu ihtimal yüksek dahi olsa 40 ışık yılı gitmek için uzak, gözlemlemek için ideal. İkinci konu, donanım bazlı olacak AMD, 7 çekirdeği yarıladığımız dönemde 8 çekirdekli yeni Ryzen işlemcilerini tanıttı ve piyasaya sürdü. Jim Keller'in yaptığı Zen mimarisiyle birleşen bu yeni işlemciler %52 ipc (döngü başına komut) artışı gösterirken R7 (1800x) - (499 Dolar) İntel Core i7 6900k'ya rakip gösterildi ve performans testlerinde %40 üstün çıktı. Ayrıca yakın zamanda AMD yeni ekran kartlarını da duyuracak. Yazıyı son olarak 1 tanım ile sonlandırıyorum ve herkese iyi hafta sonları diliyorum. Elektromanyetik Fırtına: Güneş'in manyetik alanın olduğu yüzeyde gerçekleşen patlamaların uzayda yayılarak Dünya'ya ulaşması sonucu tüm elektronik sistemin etkilenmesi olayıdır. (2003 yılında NTV tarafından uyarısı yapıldı.) Resim: Saatte 1 Milyon içerik okuyup, analiz edebilen süper yapay zeka IBM Watson

Ekli dosyalar

• IBM-Watson.PNG
    IBM-Watson.PNG
    708.5 KB · Görüntüleme: 498

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi geceler! Hafta ortası kaydettiğim konularıma, güzel öneri ve alıntılarımı paylaşacağım.

1-) Honda, dinamik şarj adı verilen teknoloji ile otomobillerin hareket halindeyken şarj edilmesini ve böylelikle elektrikli araçların sınırsız menzile çıkmasını amaçlıyor. Fakat dinamik şarj için yol üstüne sistemin yerleştirilmesi bu da maliyetin bir hayli yüksek olması durumunu doğuruyor.
2-) Elon Musk'un uzaya iki turist götürmesi planı ve bu durumun uzay taşımacılığına öncülük edilmesi konusunun konuşulması. 1 haftalık Ay gezintisine çıkartacağı 2 yatırımcı insanı eğitecek ve yolculuk sırasında pilot bulunmayacak. Falcon Heavy sistemini kullanacak, 2017 yılında insansız test edecek 2018 yılında bu projeyi gerçekleştirecek. Yolculuğun güvenilirliği açısından ise "Riski azaltmaya çalışıyoruz fakat sıfıra düşüremeyiz" açıklamasında bulunuldu.
3-) Boston Dynamics'in kurucusu Marc Raibert tarafından tanıtılan yeni robot "Handle" duyuruldu. 1,2 metre sıçrama ve 45 kg ağırlık kaldırabilen robot aynı zamanda elektrikli, hidrolik ve 10 farklı eklem noktasına sahip. Kargo, depo işleri için ideal olduğu söylenebilir.
4-) Hafta başında duyurulan Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması ve uzaya yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi hakkında kanun tasarısı TBMM başkanlığa sunuldu.
-Donanım-
Amd 8 çekirdekli yeni Ryzen işletim sistemlerini piyasaya sunmasıyla Intel ürünlerinde indirim uyguladı ve 12 çekirdek-24 izlek SkyLakeX işlemcilerini duyurdu. (YENİ) Nvidia 1080 Ti bugüne kadar üretilen en hızlı oyun GPU sloganıyla 3584 Cuda çekirdeği 11 GB Vram olarak TitanX'den daha hızlı olduğu belirtilerek tanıtıldı.
Öneri; "BattleBots" adlı el yapımı mini robot dövüş programı.
Son Söz; Okuduğunuz için teşekkür ediyorum, mutlu günler diliyorum.

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Yine bir haftayı daha yarıladık. Bugün kaydettiğim ve değineceğim konular bir hayli geleceğe yönelik olacak.

1-) Jeff Bezos (Amazon şirketinin sahibi) hafta başında Blue Origin'in kullanacağı yeni New Gleen uzay aracının roket motorunu tanıttı. Böylelikle uzay taşımacılığı rekabetine geri döndüğünü söyleyebiliriz.

2-) Google'ın yapay zeka sistemi; alanında uzman bir patologla (patoloji - hastalıklar bilimi: hastalıkla ilgili hücredeki, dokulardaki ve organlardaki yapısal ve işlevsel değişimlerin tanınması, araştırılması ve incelenmesiyle ilgilenir.) zaman sınırı olmadan yarıştı. İncelenen görsellerde uzman doktor %73 başarı sağlarken GoogleNet (deep learning-derin öğrenme) yapay zekası %89 başarılı oldu. Google'ın amaçladığı sistemi şüpheli (hastalık) bölgenin işaretlenmesi için kullanmak. Böylelikle doktorlar açısından teşhis için daha hızlı ve isabetli sonuçlar elde edebilecek.

3-) Kuantum bilgisayarlar ticarileşmeye önümüzdeki 5 yıl içinde başlayacak ve satışları gerçekleşecek. IBM Quantum Experience'ın 5 qubitlik işlemcisini güncelledi ve bu 5 qubitlik yapıyı 5 yıl içinde 50 qubite çıkartacağının hedeflediğini bildirdi. Ek bilgi: Kuantum bilgisayarların özel soğutma süreçleri nedeniyle bulut tabanlı sistem hizmet verecek. Bulut alanı satışları bu nokta da çok fazla ivme kazanacak.

4-) Ford otomobil üretimde sınırsız ebatlarda parça üretebilen 3 boyutlu yazıcılarını test edeceğini duyurdu. (Stratosys Infinite- Buil 3D) hafif ve dayanıklı malzemeler de çalışacak yazıcı, araç üretiminde yeni bir boyut oluşturacak ve ucuz satışın kapısını açacak.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, bir sonra ki konu için negatif vergi sistemini ele almayı düşünüyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun.

"Dünyada hiçbir milletin kadını, 'Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim' diyemez." Mustafa Kemal Atatürk

Ekli dosyalar

• Atatürk.jpg
    Atatürk.jpg
    106.9 KB · Görüntüleme: 241

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi pazarlar! 1 haftayı daha bitiriyoruz ve yoğun geçen günlerin ardından yazacağım konular ve düşünceler güncel olacak.

1-) Dünyanın kişi başına en fazla elektrikli araç bulunan ülkesi Norveç, hükümetin yaptığı açıklamada bu yıl kayıt yaptıran araçların yarısının elektrikli ya da hibrit olduğu bu da insanların yeşil ulaşım politikasını izlediğini bildirdi. Toplam %51,4 (17,6'sı elektrikli, 33,8 hibrit) ulaşan oran, içten yanmalı motorlu araçları geride bıraktı. Ek bilgi: elektrikli araçlar aynı zamanda vergilerden muaf ve otoyol, park yeri, feribot gibi hizmetleri ücretsiz kullanıyor.

2-) Airbus - Otonom Drone Taksi Sistemi: Pop.Up Tablet üzerinden çağırılan ve tamamen sürücüsüz olan bu taksi sistemi trafik olduğu zaman müşteriyi özel istasyona götürerek drone ile bağlanıp arabadan haznesel olarak ayrılıyor ve hava ulaşımını sağlıyor.

Pop.Up.gif

3-) Elon Musk, 100 günde enerji depolama tesisini tamamlama sözü verdi. Güney Avustralya'da yaşanan elektrik kesintilerine çare olarak Elon Musk, 100 gün içerisinde 100 MW'lık enerji depolama tesisi kuracağını zamanında tamamlayamadığı taktirde ücretsiz sunacağını duyurdu. Avustralya'da yaşanan elektrik kesintileri ise ülkenin kömür ile olan birçok enerji santralini kapatması sonucunda sorun teşkil etmeye başladı.

Son olarak Stephan Hawking'in açıklaması ve katıldığım havacılık ve elektrik sistemleri konferansından izlenimlerimi paylaşacağım. Ayrıca dün Türkiye Drone Ligi ilk etabı gerçekleşti ve çok güzel görüntüler ortaya çıktı bakmanızı öneriyorum, İzmir etabında gideceğim bir etkinlik.

-Stephan Hawking "Dünya hükümeti kurulmazsa teknoloji bizi mahvedecek" açıklamasını yapmış ben şahsen katılıyorum çünkü bu konu bizlerin bilgelik hızıyla alakalı, teknolojik gelişim hızıyla kıyaslanınca geride kalması ve yeni teknolojilerin (AI, CRISPR) hatalı kullanılması felaket ile sonuçlanabilir.

-Havacılık ve Elektrik Sistemleri adlı Dokuz Eylül Üniversitesi'nde gerçekleşen konferans Dr. Umut Yıldız'ın (NASA JPL) e-konferansıyla başladı gayet yaptığı işi, uydu iletişim sistemlerini konumlarına kadar anlattı. Derin uzay ve misyonlar hakkında bilgi verdikten sonra. Juno, Osiris Rex ve Insight görevlerinden bahsetti ve Cubesat uyduların işlevini anlattı. Ardından TEI- TUSAS, Havelsan ve Roketsan sunumlarını gerçekleştirdi. Şahsen ortaya koyulan ürünleri beni tatmin etmedi ve bu sektörün yatırım almadıkları ortada. Fakat öğrendiğim bir nokta oldu ki *Yapılan tasarım ve proje sivil havacılık, savunma sanayisinde sertifikasyon doğrulu kanıtlanana kadar yanlış oluşu ve o sertifikasyon sağlanana kadar projelerin 5 test sistemi ve çeşitli simülasyonlara uğradığı.

Okuduğunuz için teşekkürler. "Kabul edilebilir olandan değil, doğru olandan başlayınız" -Kafka

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi akşamlar! Artık zamanın önemi pek geçerli olmuyor çünkü her yazdığımda haftayı ortaladığımı veya haftanın bitiyor oluşundan bahsederdim bunu azaltıp günlerin geçmesiyle olan kısa başlangıçlardan daha çok ne düşündüğümü yazacağım artık. Konularım karışık olacak, uzatmadan başlıyorum.

1-) Intel, otonom sürüş teknoloji geliştiren Mobileye şirketini 15.3 milyar dolar karşılığında satın aldı ve BMW ile hali hazırda olan proje ortaklığını sürdüren şirket, otonom aracın testlerini sürdürüyor. Görüşüm ve danıştığım kadarıyla Intel'in bu atağı beklenen fakat geç kalınan bir adım. Serdar Kuzuloğlu'na göre "Mobili kaybettiler, şansı otomotivde deneyecekler."
Ayrıca Intel'e göre 2020'de sürücüsüz araçlar 4 bin GB veri üreteceğini, araç veri servislerinin 70 milyar dolarlık "Pazar" oluşturacağı bildirildi.

2-) Google'ın artık reCaptcha özelliği ile "ben robot değilim" seçeneğini pek fazla internet sayfalarına çıkartmağını fark etmişsinizdir. Bunun nedeni Google, Captcha sistemini geliştirdi ve arka plana alarak bot olup olmadığını anlıyor. Sistemi ise gizli tutuyor.

-Bilimsel-
Epigenetik: özetle, deneyimlerin geni etkilemesi ve bunu inceleyen bilim dalı. Araştırma yapılmış ve ünlü araştırma merkezlerinde bilen sayısı 10-12 kişiyi geçmemiş. Uzun yazmak gerekir ise gen aktivitelerin ve düzenlemelerin bozulmadan (histon modifikasyonlar) Dna'nın sessiz (gizli) bölgelerinin açığa çıkarak (okunarak) fenotip olarak değişmesi ve bunun incelenmesi.

Oyun: Naughty Day, -Yeni-Uncharted: The Lost Legacy oyununa ait konsept tasarımları yayınladı.

"Benim şaka tarzım doğruyu söylemektir. Doğru, dünyadaki en komik şakadır." -Bernard Shaw

Son olarak; Görsel, mobil ve kablosuz sistemler teknoloji devi olan Qualcomm şirketine ait patent duvarı. 2016 verilerine göre şirket 2897 patent ile en çok patent sıralamasında 4. sırada yer almış.

Ekli dosyalar

• Qualcomm-Patent Duvarı.jpg
    Qualcomm-Patent Duvarı.jpg
    202 KB · Görüntüleme: 241

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese iyi haftalar diliyorum, geçtiğimiz haftanın konularına değinmeden önce 18 Mart gününün Çanakkale zaferimiz olduğumuz gibi Türk sinemasının değerli aziz insanı Sadri Alışık abimizin de ölüm yıl dönümü olduğunu belirtmek isterim. Paylaştığım görsel onun anısına olup "Turist Ömer: Uzay Yolunda" filminin bir sahnesidir.

turistömer.jpg

1-) 6 Avrupa ülkesi, Kuzey Denizi'ne "Enerji Adası" kuracak. 23 milyar dolarlık bu proje de 7.000 rüzgar kurulacak ve 6 ülkeye enerji aktarımını sağlayacak.

2-) ABD hükümeti 1955'de yaptığı 14 nükleer denemenin videosunu yayınladı ve bu nükleer bombalardan en güçlü olanı "Turk" bombası. Ayrıca Tech Insider haberine göre en güçlü nükleer bomba (yaratacağı) 209,974 ft yükseklik ve 50 megaton olan Tsar Bomba ve Dünya'da 14,900 adet nükleer silah olduğu tahmin ediliyor.

3-) Cern (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) yapılan gözlemler sonucunda tek seferde 5 yeni parçacık keşfetti. LHcb experiment olarak anlandırılan bu deneyde alt kuarkların, Hadron çarpıştırıcısı yani güçlü bir kuvvet tarafından tutulan tanecikli olan ağır bileşik parçacığın, b-hadron sınıfı ile etkileşimleri sunucu ortaya çıkan CP bozumunun (elektriksel yükü ve eşitlikliğin) parametrik ölçümleri, yeni 5 parçacığın keşfini ortaya grafiksel açıdan sunmuş oldu. Bu gelişmeyi okuduğum zaman bazı terimleri çokça araştırdığımı ve arkadaşım ile tartıştığımı belirtmek isterim. Ek olarak Hadron Çarpıştırıcısı; CERN'e 1998-2008 yılları arasında 10.000 bilim insanının yaptığı makine.

+Matrix yeniden çekilecek
+ Radyasyon, soğuk ve susuzluğun etkilemediği en dayanıklı canlı Tardigrade'i (su ayısı) özel yapan protein bulunmuş.

"Dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur." -Sadri Alışık

Ekli dosyalar

• Enerji Adası.jpg
    Enerji Adası.jpg
    168.2 KB · Görüntüleme: 406

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Hafta ortası raporu!

1-) Türkiye'ye Dünya'nın en büyük güneş paneli santrali : YEKA-1 / Konya Karapınar'daki Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanları (YEKA) projesi için anlaşmaya varıldı. İhaleyi kazanan Kolyon ve G.Kore ortağı Hanwha Grubu oldu. Proje kapsamında Türkiye'de yılda minimum 500 MW fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulumu gerçekleşecek. Ayrıca projede şart koşulan ve kurulacak Ar-Ge merkezi 10 yıl boyunca işletme zorunluluğuna sahip ve %80'i Türk mühendis çalışan olacak. 21 ayda tamamlanacak bu tesisin 2. etabında 1000 MW'a 2023 yılına kadar ise 5000 MW kapasiteye çıkarılması planlandı. Şuan için ise 1.3 milyar dolar yatırım gerçekleşecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

2-) Birleşmiş Milletler Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı. Rapora göre insanların özel mutluluğu, refahları, kişi başına düşen milli gelir, sosyal destek, seçim özgürlüğü, yolsuzluk algısı gibi konular baz alındı. 155 ülkenin sıralamasına göre 1. olan ülke Norveç, 2. Danimarka ve 3. İzlanda. 14. ABD, 19. İngiltere olurken 61. sırada Kıbrıs 68. Libya ve 69. olarak Türkiye 5,5 ortalama ile yer aldı.

3-) Estonya başlattığı e-residency(e-ikamet) uygulaması ile kabul ettiği 17 bin başvuru yapan e-sakini toplamda 1300 şirket kurarak Estonya ekonomisine 16,7 milyon lira katkıda bulundu. Ayrıca hükümetin yaptığı her 1 avro katı karşılık olarak 43 avro olarak geri geliyor ve kendi ekonomisini oluşturuyor.

bmw.png

4-) BMW yeni nesil tam otonom sürücüsüz arabalarını piyasaya çıkarttı. Bu hafta otomobil fuarında sergilediği yeni aracı ve yayınladığı (Youtube) "A New Era has begun" videosunda tüm araçları ve "VISION NEXT 100" serisini tanıttı.

-OYUN-
Geçtiğimiz yaz E3 oyun fuarında tanıtılan "Prey" isimli sci-fi FPS oyunun Bethesda Softworks tarafından 35 dakikalık oyun için oynanış videosu yayınlandı. Açıkcası Fallout 3 sisteminde yaptıkları kraft şekli ve senaryosunu çok beğendim. Çıkış tarihi ise 5.5.17

Belirtmek isterim ki gelişmek, vizyon sahibi olmak istiyorsak Türkiye olarak hayal aleminden çıkıp teknolojiyi ve gelişmeleri takip etmek gerekmeliyiz. Yatırım ve yaptırımları başta eğitim olmak üzere bilim ve teknolojiye adamalıyız. İçinde bulunduğumuz Dünya gün geçtikçe büyüyen ve büyüyecek bir teknolojiye sahip ve şuan tüm dünya ülkeleri kendi kabuğunda belirli teknolojik rekabet içerisinde bu devasal pazarda yer edinip, kalkınıyor. Açıkladıkları her yenilikçi projenin artık imkansız olmadığını gördüğümüz bir çağdayız. Herkese okuduğu için teşekkür eder, iyi akşamlar diliyorum.

Ekli dosyalar

• Brain & World.jpg
    Brain & World.jpg
    181.7 KB · Görüntüleme: 584
Son düzenleme:

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Güneş Sistemi ve Cüce Gezegenler.gif

Herkese iyi hafta sonları! Derlediğim konulara geçmeden önce Gif üzerinden birkaç yargıda bulunmak istiyorum Gif görüldüğü üzere Güneş Sistemi'ni ve diğer cüce gezegenleri kapsıyor bu şekilde paylaşmamın nedeni ise insanoğlu Ay ve sonrasında Mars'a adımları atıyor, düşüncem bu açıdan bakıldığı zaman daha büyük adımların henüz daha başlangıç olduğu yönünde.

Perşembe günü yazdığım ve Nikola Tesla'dan ötürü araştırdığım ana teknoloji başlığım Li-Fi (Light Fidelity) teknolojisi. Li-Fi sistemi bildiğimiz Wi-Fi teknolojisinin radyo dalgaların manyetik olarak değil, gözle görülen ışığın iletimi (VLC) ile veri transferi sağlıyor. Bu sistem yarı iletken LED ampulleri ve algılanabilmesi için fotodedektör sinyal işlemesi kullanıyor ve saniyede 224 gigabit hıza ulaşıyor. "LI-FI" kavramı ise 2011'de Edinburgh Üniv. Prof. Harold Haas tarafında TED konuşmasında dile getirildi. Haass bu teknoloji üzerinde yoğunlaştıktan sonra pureLiFi adında dünyanın ilk görülebilir ışık iletişimi şirketini kurdu.

Sistemin avantajlı ve dezavantajlı yönlerine gelecek olursak avantaj bakımından 224 gigabit hıza çıkıyor ve kullanıldığı alan dışından algılanması güç olduğu için güvenlik sağlıyor. Dezavantajları ise duvar ve arada bulunan katı cisimlerin ışığı keserek aktarımı engellemesi, bunun çözümü her odaya takılacak 1 verici. Ayrıca kullanımı ışık gerektirdiği için gündüz vakitleri için sıkıntı teşkil ediyor. Yakın gelecek teknolojisi olacak bu sistemi tanıttım, takip etmekte fayda olacağını düşünüyorum.

Geçtiğimiz cumartesi günü İzmir'de İlber Ortaylı hocamızın söyleşisine katıldım ve bu söyleşinin izlenimsel açısından hakkında birkaç şeye değinmek istiyorum. İlber Ortaylı, kahvehane pehlivanlarına inanmamamız gerektiğinin ve tarihsel olarak söylenilen (ideoloji savunması vs doğruluğu kanıtlanmayan kulaktan dolma bilgiler) her yargı için kritik yapmamızın vurgusunu aksi taktirde üstüne basarak iğnelenen insanların öneminin yitirilmeye çalışıldığını söyledi. Eğitim açısından ise paraya dayalı değil akıla ve mantık çerçevesinde modern, elit bir eğitimin eğitim olduğunu vurguladı. Ayrıca İlber Hoca 2023 ve Lozan safsataların araştırıldığı ve birer yalandan ibaret olduğunu söyleyince güldüğümü söyleyebilirim. Çünkü başından beri böyle gülünç şeylere inanmayıp, yalan olduğunu dile getiriyordum.

Son olarak Uber'in sürücüsüz aracı dün kaza yaptı ve Hürriyet haberine göre Uber bu konuda başarısız olduğunu kabul ederek üretimlerini askıya aldığını bildirdi.

"Yollar uzun, memleket şartları çetin. Biz artık gidelim" Tayfun Talipoğlu

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Hafta Ortası Raporu!

Başlıkları yazmadan önce şiddetle önerilen Homo Sapiens ve Homo Deus kitaplarının yazarı Harari'nin görüşünü açıklamak istiyorum. Harari'ye göre "Gereksizler" olarak yeni bir insan sınıfının doğduğunu şöyle ki insanların geçmişinde savaşmak ve üretmek gibi 2 temel işlevleri olduğunu bunun gelecek zamanda ise yerini robotlara ve yapay zekalara bırakacağını bundan ötürü de gereksizler adında sınıfın doğacağını söylüyor. Ben bu görüşe katılıyorum ve ekliyorum ki bu "gereksiz sınıfı" gelecekte, teknolojik ve birçok açıdan "bir şeyi yapabilme bilgisi" olmadığı için insanlık adına katılım sağlayamayacak bir toplum olacak. Türkiye'de gerçekleştiği konferanstan kısa bir alıntı; "İnsanın en büyük düşmanı kendisi. Artık savaşlardan ziyade diyabetten ölen insan sayısı çok fazla."

Ispanak.jpg

+Ispanak yaprağından kalp dokusu üretildi. Doku mühendisliğinin önündeki en büyük sorunlardan biri olan damar sisteminin (ağın) yetersiz olması sorununu çözen bu yöntem, bitkinin yaprak damarlarını kan dolaşımı için başarılı bir şekilde kullanıyor. Gelecekte ise zarar görmüş organ tedavisinde kullanılmaya başlanacak.

+İsveç, CELLINK 3D adında biyo yazıcı ile kıkırdak dokusu zarar görmüş fareye, insan kıkırdak hücrelerinden oluşan bir jel üreterek dokuyu yerleştirdi. Doku başarılı bir şekilde uyum sağladı ve bu yöntem ile kulak, burun ve diz kapağı üretilebileceği belirtiliyor.

+Elon Musk, insan beynini bilgisayarlarla birleştirmek için "Neuralink" adlı bir şirket kurdu. Şirket "nörol ağ" olarak adlandırılan teknolojiyi geliştirecek. Teknoloji, insan beynine yerleştirilecek küçük elektrotlar ile düşünce aktarımı sağlayacak.

-Samsung S8 ve S8+ tanıtıldı. S8: 4399 S8+ (6.2 inç): 4.999 TL

-Dota2'nin 20 milyon doları aşan ödül havuzlu turnuvası "The International" 7-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

+Son olarak Nvidia'nın oyun içi fotoğraf teknolojisi Ansel'i tanıtacağım. Ansel, belirli oyun ve GeForce GTX ekran kartlarında bulunan 360 derece oyun içi görüntüyü en yüksek kalitede sağlayıp işlemenizi sağlayan bir teknoloji. Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi haftalar dilerim.

Ekli dosyalar

• Robo Handle.jpg
    Robo Handle.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 301

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Merhabalar, bugün yazacağım notlar hakkında; Bolca öneri ve geleceği içerecek. Fakat konulara geçmeden önce bu hafta hayatını kaybeden, çok değerli Türk sinema oyuncusu olan Halit Akçatepe'ye Allah'tan rahmet diliyorum. Ve yazdığım notlara geçiyorum.

SpaceX Falcon9.jpg

- SpaceX tarihte ilk kez, bir roketi 2. defa kullandı ve bu roketi tekrardan platforma başarı ile indirdi. SES-10 görevi kapsamında iletişim uydusu taşıyan Falcon9 roketi görevini başarı ile tamamladı. Bu konuyla ilgili ek bilgi; Roket uçuşlarında, roketin havalanmasını sağlayan kısım her seferinde roketten atılır ve tekrar kullanılmaz. Bu durum uzay seyahatinin maliyetlerini pahalı hale getirir. Ancak SpaceX'in son hamlesi, roket yükleri için kilo başına maliyeti 1,930$/kg, uçuşu ise 44M$ olarak %30 maliyetleri düşürerek uzay uçuşlarını en ucuz yapan şirket sıralamasına 4 sene içerisinde yerleşti.

- Eklemek isterim ki SpaceX'in 1 numaralı rakibi, Amazon şirketinin sahibi Jeff Bezos'un kurduğu Blue Origin. Uzay taşımacılığı şirketi olan Blue Origin "kapsül" şeklindeki tasarımlarını bu hafta paylaştı. Şirketin amaçladığı, insanlara 4 dakika boyunca atmosfer dışı seyir deneyimi sağlamak olacak. Tasarımlarda dikkat çeken detay ise seyir için sağlanan uzun camlar. Bu kapsül New Shepard roket sisteminin ucuna yerleştirilerek uzaya fırlatılacak. Ek olarak; Blue Origin, New Shepard roketi 3. kez uzaya gönderildi ve başarı ile iniş sağladı.

- TRT, arşiv sitesini yayına açtı. TRT Arşiv olarak girip bulabileceğiniz sitede enterasan ve baya güzel programlar olduğunu söyleyebilirim. Program önerimlerim ise; Müzikli Hatıralar, Amerika'da Türk Olmak, Ateş Hattı, Bilim ve Yaşam.

- Geçtiğimiz hafta Alaska'nın 1867 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından 7.2 milyon dolara ABD'ye satılmasının 150'ncı yıl dönümü olmuş ve bu tekrardan gündeme gelmiş. Konu ile ilgili tek bir görüşüm var. Köy Enstitüleri nasıl kapatıldıysa bu konuyuda o kadar aptallık ve salaklık olarak nitelendiriyorum.

- Gündeme gelen bazı platformların kapatılması hakkında; Kast ettiğim Booking adlı uygulama. Bunu sağlayan birtakım canı sıkılan insanın rant sağlama çabasıdır. Ayrıca devletlerin denetimi sağlamadığından dolayı aslı araştırılmadan "lank"diye sağlanan bir engeldir. (Bknz: Paypal'da da aynı durum gözlendi.) Her seferinde bu böyle çözülmeye çalışılacak.

Dün gece CNN Türk'de gerçekleşen Gündem Özel programını izledim sevdiğim insanların oluşunun yanı sıra tartışılan şey çoğunlukla insanların "yaşam korkusu, toplumun birbiri ile olan güvensizliği, eğitim sistemi ve adaletsizlikle doğan çalışma veriminin düşmesi" oldu. Programdan aklımda kalan, İnsanların birbirlerine güvenmediği taktirde helvanın yapılamayacak oluşu, adaletin olmadığı yerde verimin olmayacağını, hayal kurulmayan yerde ise gelecek olmayacağının vurgusu oldu. Ben, "Yaşama korkusu olan insan hayal kuramaz sadece kendini savunmak için kabuğuna çekilir." söyleminde bulunan Özgür Bolat'a katıldığımı belirtmek isterim. Son olarak Einstein'in sözü ile yazıyı noktalayacağım. "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir"

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese selamlar, yazacaklarım rakamsal bazlı olup, gündemi derin olarak etkilemiş konular içerecek. Fakat yazıya geçmeden önce her yıl 15 Nisan'da kutlanan Dünya Sanat Günü'nü açıklamak istiyorum. Dünya Sanat Günü, Türk sanatçımız Bedri Baykam'ın 2011 yılında Uluslararası Sanat Derneği toplantısında aynı zamanda Leonardo da Vinci'nde doğum günü olan bu günü önermesiyle kabul görülüp, World Art Day (Dünya Sanat Günü) olarak kutlanan bir gündür. O hafta çeşitli sergiler ve ortaya çıkan muazzam eserler olur.

-ABI Research tarafından yapılan tahminlere göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD'de satılan endüstriyel robotların sayısı 3 kat artacak. Ve her yeni endüstriyel robot, altı kişinin işinden olmasına neden olacak. Otomotiv endüstrisi ise yatırımlarda 1. sırada ve Kuzey Amerika'da otomotiv endüstrisine robotik olarak 1.2 milyar dolar harcandı. Sıralama da 2. Yaşam bilimleri, 3. Elektronik, 4. Yemek, plastik endüstri yer alıyor.

+Dünya'da rüzgardan en iyi yararlanan ülkeler açıklandı; 1. sırada Çin, 145.362 MW ile yer alırken 2. ABD - 74,471 MW, 3. Almanya - 44,947 MW, 4. Hindistan - 25.088 MW. Türkiye ise 2016 sonunda 5.146 MW'a ulaştı. *GWEC Global Wind Report

Rüzgar Türbini Teknolojisi: Vortex Bladeless

Vortex Bladess.jpg

-Vortex Bladeless, pervaneleri olmayan rüzgar türbini, rüzgarın sağlamış olduğu salınım ile enerji üretiyor. Maliyeti ise diğer türbinlere göre %53 daha ucuz. En güzel yanı ise salınım için rüzgara bağımlı olmamakla birlikte mıknatısları sayesinde salınım yaptıkça oluşan kinetik enerjinin, elektrik enerjisine dönüşmesi. Proje İspanya tarafından oluşturuldu ve 1 milyon dolar yatırım almış durumda.

Gündem Konusu: 14 yıllık Tesla (Elon Musk), 114 yıllık Ford şirketini geçtiğimiz gün 47,6 milyar dolara ulaşarak borsalarda geçti. Ford'un değeri ise 46,1 milyar dolar. Tesla 1 yılda 75 bin civarı araç satarken Ford'un satışları milyonları buluyor. Fakat görünen o ki Tesla'nın potansiyelini Ford'a göre daha fazla buluyorlar. Bu da bizlere inovasyonun ve teknolojinin önemini vurgulamaya yetiyor.

Öneri: New York Üniversitesi Mikrobiyoloji, CRISPR teknolojisi gibi konular hakkında yüksek lisans yapmakta olup makaleler paylaşan Cihan Taştan'ın Akademia sayfasına göz atabilirsiniz.

*Paylaştığım görsel, Reddit 1 Nisan Sosyal Deneyi "Place" ile 1 milyon kullanıcı oluşturdu.

Ekli dosyalar

• Reddit - Place.png
    Reddit - Place.png
    6.5 MB · Görüntüleme: 589

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Böyle teknolojiler ülkemize 50 sene sonra belki gelir onu da biz göremeyiz. Bilgilendirme için teşekkürler.

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Merhaba, nasılsınız? Ben, malumunuz baharın gelişiyle polenden dolayı biraz nefes alamaz durumdayım. Onun dışında siyasetçilerden dolayı otobüsümün gidişatı değişti, kızgınım. Çok güzel finans ve tanımsal teknoloji başlıklarını not düştüm. İzninizle;

IoT.jpg

Görsel üzerinden başlayacağım. Internet of Things - IoT, Türkçe adı Nesnelerin İnterneti. Bu kavram fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemler ile bağlantı kurarak bir veri ve iletişim ağı oluşturmasıdır. Amerika Federal Ticaret Komisyonu'na göre ise, günlük kullanımımızda olan nesnelerin internete bağlanıp veri gönderip, alması kabiliyeti olarak tanımlanmış. Öncelikle cihazların "akıllı" boyuta gelmesi (sensör, biochip, depolama, işleme) bu bağlamda kesinlikle şart. Sektörel açıdan yüzeysel baktığımızda ise akıllı saatler, akıllı araba anahtarları ve cihaz-telefon bağlantılı her uygulamanın IoT olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak kavramın "Nesnelerin İnterneti" olarak Türkçe önerisini TBD 32. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda Prof Dr. Aydın Köksal tarafından sağlanmıştır. Ayrıca Aydın Köksal 2500 bilişim terimini Türkçe'ye kazandırmıştır. Konuyla ilgili kişisel görüşüm ise; Bu sistemin güvenlik açısından sensörlerin, kişisel verileri aktarması durumunda anonimliği düzgün bir biçimde koruması ve güvenli bir şekilde şifrelenmesi için algoritmanın çok önemli olması.

Finans Notlarım
-Japonya ve Yeni Zelanda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini resmi olarak kullanıma başladı.
-Amazon, kredi ve banka kartı kullanmayanlar için sistemlerinde kullanılmak üzere Amazon Cash'i tanıttı.
-Google'ın "Alphabet" şirket çatısı altında topladığı 7 ana projesi ve farklı alanlarda 12 girişimi mevcut.

Tech Insider haberine göre önümüzdeki 10 yılı şekillendirecek 7 teknoloji; Ai-Yapay Zeka, IoT-Nesnelerin İnterneti, Robotlar(Endüstriyel), 3D yazıcılar, Otonom Araçlar, İnternet, Akıllı Telefonlar

Son olarak; "Gerçeklikle karşılaştırıldığında bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır. Ama sahip olduğumuz en değerli şey de odur." Albert Einstein

Ekli dosyalar

• internet of things.png
    internet of things.png
    39.3 KB · Görüntüleme: 558

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Teknoloji doğru kullandık mı yapacağımız şey yok. Bence ilerisi için en önemli teknoloji sadece internet olacaktır. İnternetten sonra robot tekonolojisi olur bence.

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Teknoloji doğru kullandık mı yapacağımız şey yok. Bence ilerisi için en önemli teknoloji sadece internet olacaktır. İnternetten sonra robot tekonolojisi olur bence.
Haklısınız abi, düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkürlerimi ve selamlarımı sunuyorum :)

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Herkese merhaba, yeni bir haftaya başlıyoruz ama istemeyerek ama isyanlarımız olarak tutunmaya, çabalamaya çalışıyoruz. Naçizane görüşüm genel bağlamda ayrıma değil anlama, anlatma içerisinde çözüm yaratmak ve ideal sahibi olmaktan geçiyor. Konularıma ve yazdığım çeşitli notlarıma geçiyorum.

İlk olarak geçtiğimiz hafta iki değerli insanını andığımı belirteceğim. Orhan Veli'nin doğum günü ve Feza Gürsey'in ölüm yıl dönümü anılarına birkaç not bırakacağım.

Orhan Veli Kanık (13 Nisan 1914-14 Kasım 1950) Türk şairimizdir ve 1941 yılında çıkarttığı "Garip" adlı eserinde Garip akımının doğmasına sebep olarak, Cumhuriyet dönemi şiirine etki bıraktı. Bu etki ve eserler için amaçladığı temel düşünce "Geçmiş ve gelenekçilik şiir" anlaşı dışında yenilikçilik tarzı benimsemesi ve bu yeniliği kısa zamanda başarmasıdır. "Şiir, yeryüzündeki tüm kuşları aynı anda havalandırma hareketidir"

Feza Gürsey (7 Nisan 1921-13 Nisan 1992) Ülkemizin yetiştirdiği fizik ve matematik profesörüdür. Parçacık fiziği alanında çalışmalar yapmış Cahit Arf'ın da destekleyip yol göstermesiyle İstanbul Üniv. Tatbiki Matematik Kürsü'sü Asistanı olmuş, 1953 yılında "Spinli elektronların klasik ve dalga mekaniği" adlı teziyle doçent ünvanını kazanmıştır. Ardından ABD'de Brookhaven Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı'nda "Yük bağımsızlığı ve Baryon Korunumu" adlı çalışmasıyla birçok fizikçiye ışık tutmuş ve 1968 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü almıştır. 19 Ocak 1977'de temel parçacık fiziğine yaptığı katkıdan dolayı Sheldon Glashow ile birlikte Oppenheimer Ödülü'nü kazanmış ve şöyle demiştir; "Ödül, Yale ile Harvard arasında paylaşıldı yazıldı. isterim ki ODTÜ ve Harvard arasında paylaşıldı desinler"

Kısaca bu şekilde özetlemeye çalıştım. Detayları ve bu insanların ülkemizde ki değerinin analizinin yapılmasını size bırakıyorum.

-NASA düzenlediği basın konferansında Satürn'ün uydusu Enceladus'un yüzey altında dev hidrotermal bacalar olduğunu Cassini uzay aracı ile keşfettiğini, uydunun yaşama uygun ortam ve kimyasallarını barındırdığını bildirdi.

-Cumartesi günü Evrim Ağacı yayınına katılan DR. Mete Atatüre hakkında kısa bilgi vermek ve son olarak ilginç gelen 1 kavramı açıklamak isterim. Mete Atatüre, Bilkent Üniversitesi fizik bölümü mezunu olup 1996, Boston Üniv. Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı'nda doktora yapmış ve 2007'de Cambridge Üniversitesi'nde gelip, öğretim görevliliği yapmakta olan akademisyenimizdir. Kendisinin Kuantum fiziği ve ağları ana dalı olup "ışık seviyesinin gürültü ölçümünü" gerçekleştirmiş ve başarı elde etmiştir. Ayrıca yayın ile ilgili 2-3 sayfa Kuantum fiziği kavramı not çıkarttığımı söylemek isterim. Yayının kaydı "Evrim Ağacı" adlı Youtube sayfasında mevcut bulunmakta.

-Sinestezi; kelime anlamı Yunancadaki sin, yani birlikte ile aisthesis yani his/duygu kelimelerinden türemiş olup duyguların birlikte algılanması veya birbirine karışmasıdır. Nörolojik sorundur. Sesleri görmek, gördüğün şeyleri duymak. Sayıları veya müzik notlarını görüp, duyma durumunda renk görmesi gibi. Bunun nedeni ise asıl algısal veya duygusal sinir yolağının, istemsiz ve olağan dışı bir şekilde ikinci bir duyusal ya da algısal sinir yolağını aktive etmesiymiş.
Görsel; Sinestezi hastası olan Wassily Kandinsky'a ait bir eserdir.

Ekli dosyalar

• Sinestezi.jpg
    Sinestezi.jpg
    260.8 KB · Görüntüleme: 434

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
"Bir şeyi anlamadan onu gerçekten göremeyiz" -John Constable

Merhabalar efenim. Nasılsınız? Ben kızgın bir giriş yapacağım. Tadından yenmeyen milli yiyeceğimiz olan kuru fasulye ve kırmızı biberi ithal edeceğimiz haberini gördüm. Ocak ayından beri etrafıma ve verdiğim içeriklerde sürekli otonom tarım araçları ve tarımsal teknoloji gelişimini anlatırken bizim bu denli düşüncesiz politikalarımız maalesef gerilemeyi öngörüyor.

+Bu konuda sizin kafanızda yarattığınız vizyonsal anlamda görüşlerinizi, bence şöyle olmalı ... (siyasal olmayacak) şeklinde belirtmenizi istiyorum.

Fedor.jpg

Görsel Terminatör filminden değil bu hafta Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin'in yayınladığı FEDOR adlı uzay robotunun silahlandırılmış ve milli savunmaya katılmış bir video kesiti. Video da robot hedefleri kusursuz bir şekilde vuruyor.

-Apple-
Apple, otonom sürüş testlerine başlayacak. Apple yaptığı açıklamada araç üreticilerine otonom sürüş yazılımı sağlayacaklarını ve makine öğrenimi, otomasyon konularında Ulusal Trafik Güvenliği ile birlikte çalışarak endüstrinin en iyi örneklerinden biri olmak istediklerini belirtti.
-Apple'ın Kurucusu Steve Wozniak ise Silikon Vadisi panelinden önce yaptığı röportaj da 2075 geleceği hakkında yorumlarda bulundu. Steve Wozniak'a göre 2075 geleceği; Yeni şehirlerin olması, çöllerin sıfırdan inşa edilmesi ve konaklama sorununun olmayacağı düşüncesinde. Yapay zeka konusunda ise tüm şehirlerin yapay zeka barındıracağını, medikal ihtiyaçları bireyin kendi kendine teşhis edip ilacını alacağı yönünde. Ayrıca insanlar iletişim kurmak için duvarları kullanacak ve Mars'ı ağır endüstri alanı olarak kullanacaklarını söyledi. Dünya dışı varlıklar konusunda rasgele, şans olarak değerlendirdi ve umutsuz yaklaştı.

-Facebook-
Facebook F8 Geliştirici Konferansı'nda Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg, insanların düşüncelerini beyin dalgalarıyla internet üzerinden direkt gönderebilmesini sağlayan bir teknoloji üzerine çalıştıklarını duyurdu. İkinci projesi ise Facebook Space adında, tamamen VR (sanal gerçeklik) sosyal platform dünyası.

İnovasyon
Swensea Üniversitesi Yaşam Bilimleri Enstitüsü tarafından 5G teknolojisi ile desteklenen "akıllı bandaj" uygulaması. Yaranın iyileşme durumuna göre doktora mesaj gönderecek ve tedavi kolaylığı sağlayacak. Bandajlar 3D yazıcı ile yapılacak. Ayrıca Swensea, sadece 5G teknolojisi ve dijital inovasyon için 1,3 milyar Sterlin yatırım sağladı.
ABD Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı bilimcileri "Ultrasonik" adını verdikleri çamaşırları titreşim ile kurutan bir kurucu geliştirdi. Kurutucu çamaşırları 20 dk içerisinde kurutuyor. Ayrıca ABD, kurutma makineleri için her yıl toplam 9 milyar dolar enerji masrafı harcıyor.

Öneri: Cumartesi 20:00, 5N1K adlı programda NASA'da çalışan Türk bilim insanları ve JPL kısmı tanıtılacak.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
O yılları ben göremem ama belki çocuklarım görür torunlar kesin görür. Güzel bilgiler için teşekkür ederim.

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Dün okuluma giderken İzmir'in pilot şehir olduğu elektrikli otobüse bindim. Otobüsün küçük oluşu gidiş hattı üzerinde aşırı doluluğa yol açacağını düşündüğüm esnada 1 amca yanıma gelip "bu aküler çekmez, gitmez bu otobüs" şeklinde elektrikli otobüsün dehşetine kapılmış kendince ve bana sorular soruluyordu. Ben de amcaya akülerin şarj durumlarının hesaplı, ayarlanmış olduğunu ayrıca yol da giderken güneş panelleri sayesinde tükettiği kadar şarj doldurduğunu söyledim. Yine de dehşeti dinmemiş amca, indiği durakta otobüsün çatısında ki güneş panellerini incelemeye devam etti, amcanın baya garip bir alışmışlık dışı tecrübe yaşadığını söylemeliyim :D

Talas Belediyesi'ni duydunuz mu? Ben de bu haftaya kadar Kayseri'de ilçe olduğunu bilmiyordum fakat Talas, kendi enerji ihtiyacını karşılayacak ve gelir sağlayacak 1 megawatt gücünde güneş enerji santralini açtı. Umarım güneş enerjisine yatırım artışlarını çokça duyarız.

Dünya'nın ilk dikey kalkış yapan elektrikli uçan arabası "The Lilium Jet" ilk test uçuşunu Almanya'da gerçekleştirdi. Saatte 320 km hıza ulaşıyor. İlave olarak havacılıkta VTOL; dikey kalkış ve iniş (Vertical Take-Off and Landing) olarak sınıflandırılmış bir terimmiş ve bu bağlamda helikopterleri ve çeşitli araçları kapsıyor. (Altta görseli mevcut)

Uluslararası DNA Günü: 25 Nisan 2003'de İnsan Genom Projesi'nin tamamlanışı ve 1953 yılında DNA çift sarmalının James Watson ve Francis Crick tarafından keşfin açıklandığı günü anmak için kutlanan bir gün. İlk olarak ABD'de kutlanan DNA günü, ülkemiz de ise 24-28 Nisan 2017 tarihleri arasında Kırşehir, Ahi Evran Üniversitesi'nde DNA Günü ve Genom Kongresi olarak kutlanacak.

Yapay Rahim- Kuzu.jpg

+Bilim insanları Amerika'da erken doğan koyun yavrusuna yapay rahim oluşturularak koyunun yaşamasını ve 4 hafta boyunca gelişimini sağladı. Görsel bu haber ile ilgilidir.

Ekli dosyalar

• The Lilium Jet.jpg
    The Lilium Jet.jpg
    123.9 KB · Görüntüleme: 484

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Selamlar kardeş, tebrik ederim. Ben senin yerinde olsam, bu konuları ayrı başlıklar halinde açarım.

logicalpass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Selamlar kardeş, tebrik ederim. Ben senin yerinde olsam, bu konuları ayrı başlıklar halinde açarım.
Aleyküm selam Hakkı abi, bu konu daha önce bana iletildi fakat konsept olarak böyle uygun gördüm ve gerçekten ajandama yazdığım şeyleri buraya özet veya ilgi çekecek not başlıklarını yazıyorum. Ekstra zaman pek kalmıyor maalesef. Ayrıca sizin siteniz ana sayfasında bu yazdığım haberlerin detayları yazarlarınız tarafından paylaşılıyor. Fakat yaz mevsimi geldiği zaman detaylı yazabilirim, aklımda planı mevcut öneriniz için teşekkür ediyorum.