Ailemin her şeye yasak koyması

Bu konuyu okuyanlar

ralteN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar herkese bu ilk konum
Ben 16 yaşında bir erkek çocuğuyum ve ailem her şeye yasak koyuyor dışarı çıkmak için izin istiyorum hayır bilgisayarı açayım hayır yabancı dizi izlediğimi gördükleri zaman kızıyorlar ben arkadaşlarımın instagramda ki hikayelerini görüyorum ve onlar dışarda ben neden değilim diyorum ne yapabilirim bıktım artık.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Dış dünya o kadar tehlikeli bir hâle geldi ki ailelerin böyle tutucu davranmaları şart oldu.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
maxresdefault.jpg

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Ailenle konuşma 1 hafta kadar mecbur olmadıkça..

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Evet haklısın bunu denemeliyim sence işe yarar mı
Saçmalama lütfen. Nasıl olurlarsa olsunlar onlar senin annen ve baban senin kötülüğünü istemezler. Konuşabilirsin, tartışabilirsin artık çocuk olmadığını ve doğrunun ne olduğunu bildiğini söyleyebilirsin. Ancak onlara kızma, evlatlarını korumaya çalışıyorlar. Kendini onların yerine koy.

ralteN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saçmalama lütfen. Nasıl olurlarsa olsunlar onlar senin annen ve baban senin kötülüğünü istemezler. Konuşabilirsin, tartışabilirsin artık çocuk olmadığını ve doğrunun ne olduğunu bildiğini söyleyebilirsin. Ancak onlara kızma, evlatlarını korumaya çalışıyorlar. Kendini onların yerine koy.
Koru koru bir yere kadar üniversiteye gittiğimde ne yapacaklar

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Sana destek olacaklar. Ne zannediyorsun 18 yaşına kadar besle büyüt sonra saldım çayıra mı? Henüz genç olduğumuz için anlayamıyoruz ama anne babalık böyle bir şey değil. Koruma duygusu doğru yanlış ayırmayı etkileyebiliyor.

ralteN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sana destek olacaklar. Ne zannediyorsun 18 yaşına kadar besle büyüt sonra saldım çayıra mı? Henüz genç olduğumuz için anlayamıyoruz ama anne babalık böyle bir şey değil. Koruma duygusu doğru yanlış ayırmayı etkileyebiliyor.
Ama bunlar öyle yaptıkça kendilerinden soğutuyorlar ben de insanım

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Ama senin kötülüğünü istemiyorlar ki. Her gün mavi balina yüzünden bir sürü çocuk, genç zarar görüyor. Ve çocuklarının da zarar görmesini engellemeye çalışıyorlar.

ralteN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ama senin kötülüğünü istemiyorlar ki. Her gün mavi balina yüzünden bir sürü çocuk, genç zarar görüyor. Ve çocuklarının da zarar görmesini engellemeye çalışıyorlar.
Bana karşı yasakladıları şeyler bana daha tatlı geliyor

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
1.si bunu ailene anlatman lazım en yakın gördüğün abin ablan annen baban hangisiyse onla konuş sonra 2. Olarak onların güvenmelerini sağla yani arkadaşlarının iyi insanlar olduğunu göster gitmene izin vermiyolarsa eve arkadaşını çağırabilir miyim diye sor onları tanıyıp kötü insanlar olmadıklarına inanınca senin bir yerlere gitmene izin verirler bilgisayar konusunda 2 saat oynayıp kapatacağım de mesela sana güvenmelerini sağla yavaş yavaş bunu yaparsan isteklerine hayır demezler çünkü bilirler ki onların istemediği yanlış şeyler yapmazsın. Benimde erkek kardeşim var ve çok bilgisayar oynuyodu kızsak da dinlemiyodu kendi bildiğini yapıyodu sonradan az biraz pişman oldu ama zaman geçti tabiyki sen bu yasaklara uyuyorsan söz dinleyen birisin ters yapma daha kötü olur aranız açılır bu sorunu halletmen için güzelce konuş yoksa ilerde daha büyük ailevi problemlere dönüşebilir bana yasak konulmadı ama çoğu şeyde kendim bun kızarlar deyip geri çekildim şimdi çok zorlanıyorum artık bu yaşam tarzım oldu her şeyde sorun olması yerine vazgeçerim diyorum geç olmadan bunun önüne geç onlar iyiliğini istiyor ama fazlası da zarar ortayı bulun

ralteN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1.si bunu ailene anlatman lazım en yakın gördüğün abin ablan annen baban hangisiyse onla konuş sonra 2. Olarak onların güvenmelerini sağla yani arkadaşlarının iyi insanlar olduğunu göster gitmene izin vermiyolarsa eve arkadaşını çağırabilir miyim diye sor onları tanıyıp kötü insanlar olmadıklarına inanınca senin bir yerlere gitmene izin verirler bilgisayar konusunda 2 saat oynayıp kapatacağım de mesela sana güvenmelerini sağla yavaş yavaş bunu yaparsan isteklerine hayır demezler çünkü bilirler ki onların istemediği yanlış şeyler yapmazsın. Benimde erkek kardeşim var ve çok bilgisayar oynuyodu kızsak da dinlemiyodu kendi bildiğini yapıyodu sonradan az biraz pişman oldu ama zaman geçti tabiyki sen bu yasaklara uyuyorsan söz dinleyen birisin ters yapma daha kötü olur aranız açılır bu sorunu halletmen için güzelce konuş yoksa ilerde daha büyük ailevi problemlere dönüşebilir bana yasak konulmadı ama çoğu şeyde kendim bun kızarlar deyip geri çekildim şimdi çok zorlanıyorum artık bu yaşam tarzım oldu her şeyde sorun olması yerine vazgeçerim diyorum geç olmadan bunun önüne geç onlar iyiliğini istiyor ama fazlası da zarar ortayı bulun
Eve kaç kez arkadaşlarımı getirdim ama hepsine kötü dediler ki ben onlardan hiç zarar görmedim

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Eve kaç kez arkadaşlarımı getirdim ama hepsine kötü dediler ki ben onlardan hiç zarar görmedim
Neye kötü dediler mesela küfür mü ediyolar veya sigara falan mı kullanıyolar yani evde ne yaptınız da kötü dediler:D tipten beğenmedilerse onu bilemem ama bir şey var ki kötü diyolar senin göremediğin bir sıkıntılarıda olabilir kötü arkadaş kötüye çeker

ralteN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neye kötü dediler mesela küfür mü ediyolar veya sigara falan mı kullanıyolar yani evde ne yaptınız da kötü dediler:D tipten beğenmedilerse onu bilemem ama bir şey var ki kötü diyolar senin göremediğin bir sıkıntılarıda olabilir kötü arkadaş kötüye çeker
Yok diyolae işte kumar oynuyor ki çocuğun kumarla alakası yok babasi dolandırıcı diyod babam

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Hmm anladım ailesini bildikleri için diyolar sanırım baştan güvenlerini kaybetmişsin başka arkadaşın yok mu onla dene:)

faruk117

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar herkese bu ilk konum
Ben 16 yaşında bir erkek çocuğuyum ve ailem her şeye yasak koyuyor dışarı çıkmak için izin istiyorum hayır bilgisayarı açayım hayır yabancı dizi izlediğimi gördükleri zaman kızıyorlar ben arkadaşlarımın instagramda ki hikayelerini görüyorum ve onlar dışarda ben neden değilim diyorum ne yapabilirim bıktım artık.

Kardeşim istisnalar hariç aileler (anne,baba) evlatlarının iyiliğini ister. Ancak aranızdaki yaş farkını bilmiyorum ama çoğu insan, anne babasıyla arasındaki yaş farkı, yani kuşak farkı nedeniyle anlaşamaz. Elbette buna tecrübe farkı da sebep oluyor. Yaşları itibariyle iyi-kötü bir sürü hayat tecrübesi edinmiş durumdadırlar. Hele ki televizyonda en uç noktalara kadar yayınlanan kötü haberler maalesef ebeveynleri çok yoğun olarak etkiliyor ve aşırı korumacı davranmalarına sebep oluyor. Ergenlik çağı itibariyle içindeki enerjiyi atacak, vakit geçirecek aktivitelere ihtiyacın var diye tahmin ediyorum ancak ailen dışarı bırakmıyor, bilgisayar ve dizi konusunda yine sıkıntı var diyorsun. Peki ailenle vakit geçirebiliyor musun? Onlarla dışarı çıkmak, gezmek gibi aktiviteler? Derslerin nasıl? Birde akraba çocukları yok mu? Kuzen gibi yaşıtın birileri? Onlarla birlikte olursa belki güvenirler ve izin verirler.

Ailenle iletişim kurmaya çalışmalısın kardeşim.. Kendini uygun bir dille anlatmalısın.. Sıkılıyorum evde oturmaktan, spor yapmak, yürümek, hava almak istiyorum izin vermiyorsunuz. O zaman bana yol gösterin ben evde oturmak istemiyorum bunalıyorum demeyi denemelisin. Tabi ki sana uygun şekilde..

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Bu yaşta nesiller çatışması başlar. Doğal bir durum. Kuş artık kendi yuvasını kurmaya hazırlanıyor, Anne ve baba kuşlar ise henüz hazır değilsin mücadelesi veiyorlar. Her yenilik bir mücadele sonucu ortaya çıkar. Sen de artık kendi hayatını kurma yaşına gelmektesin. Bu durum dünyanın her yerinde böyle ve bir gün senin çocukların ile ilişkin de bu aşamaya gelecek ve sen de aynı korumacı tutumu uygulayacaksın.