Ailem zengin, ben fakirim.

Bu konuyu okuyanlar

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
(Sadece son kısmı okusanız, zaten anlarsınız.)
Evet arkadaşlar, ailem gayet varlıklı ancak ben kıt geçiniyorum. Yaşım 14. Arkadaşlarıma göre çok daha olgun, dini araştırmalar yapan ve az çok siyasi görüşü oturmuş birisiyim.
Şimdi olaya başlayalım:
Aileme aylık 20.000₺ para giriyor, annem öğretmen babam ise hakim ama kirada olan bir çok evimiz ve yatırımımız var. Abimin Samsung S7 edge, babamın Xiaomi mi 6 6/128 telefonu var. Gündelik kullandığımız araba 200.000₺ yi geçti ve ekstradan 100.000₺ den biraz fazla 2. Bir araba var.
Yani kısacası gayet paramız var, he kimine göre zengin olmayabiliriz ki zaten illa zengin olalım demiyorum.

Şimdi bana gelelim:
Lenovo k5 i 2 yıldır kullanıyorum ve şuan Dolby olması dışında hiçbir özelliği kalmadı hatta ekran bazen açılıp kapanmadığı için yanlışlıkla onu bunu aradığım oluyor. Ki açılsa bile 2-3 saniye sürüyor artık.
Yılda normalde sadece 1 ayakkabı alırdık, bu sefer iki oldu, her ikisi de bir yılını doldurdu ve artık botun içindeki sert yüzey ince tabakayı yırttı ve topuğuma çok feci vuruyor. Giydiğim kıyafetler zaten hep markasız.
1.5 yıl önce bi masaüstü topladık 3000 e ama içindeki HDD ler hep evdeki eski şeylerdi, üstüne işlemcisi kendini bildi bileli darboğaz yapıyor ve Sony Vegas pro da çoğu şeyi daha zorlaştırıyor. ve bu yaz C dilini öğrenmeye başlamıştım.

Şimdi asıl konuya gelelim.
Xiaomi redmi 4 istiyorum, 1100₺; fazla görüyorlar.
Kozmos diye bir "bilgisayar" lisesi var, onu istiyorum "İstanbul'da napcan" "pahalıdır" vıdı vıdı diyip önüme engel koyuyorlar, ki okulu görmeye gitmedik çünkü ta Gebze den oraya gitmeye üşeniyorlar.
R5 2600 ve 8 GB Rami 16 ya tamamlamak istiyorum, fazla görüyorlar.

Kİ, işin komik kısmı ben bu yıl 2500₺ biriktirdim. Tamamen harçlıkları harcamak yerine tuttum, hatta babamın banka hesabından altına bile yatırdım. Ama hepsi boşunaymış. Keşke kantinden gidip sürekli çikolata yeseydim. Boku bokuna biriktirmişim.

Kİ Kİ Kİ, işin diğer komik kısmı annemin arkadaşının çocuğu var, onun annesi de babası da öğretmen. 3000₺ den hesaplasak düz mantıkla aylık 6000₺ eder. Ama o kıza bu yıl iPhone 8 plus aldılar ve sınav puanı benden düşük.

Gidip i3 7100 alıyorlar sonra çıkıp "eeee güzel bir video montajladın mı" diyorlar.
Kozmos gibi bir hayalimdeki liseyi gidip görmeyi çok görüyorlar sonra çıkıp "eeee oyununu ne zaman kodlayacaksın" diyorlar.
Gidip bi telefon almıyorlar sonra "ne zaman güzel fotoğraflar çekiceksin" diyorlar. Ulan sen aylık kazancının çok küçük kısmı ile ihtiyacım olan şeyi yapmıyorsun ki ben istediğimi yapayım. Sonra sinirlenince ergen oluyorum. Para da biriktirdim, kültürlüyüm, saygılıyım, olgunum; para da var ama istediğim hiç bir şey yok. Ben ne diyeyim. 16 yaşımda motor hayalim vardı, o da yalan olucak. Ki istediğim şeyler açık, bir iPhone X istemiyorum, Xiaomi redmi 4 istiyorum.

colite

Profesör
Reaksiyon puanı
1,275
Az para biriktir para biriktirdiğini ortaya çıkar ve bunun bilmemiş gibi yap.
Sonrasın da neden biriktirdin falan diye söylerler.
Sende açıklarsın.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Allah başka dert vermesin.

Ailenle konuştun mu?

Mesela demişsin ki 200 bin liralık aracımız var.
Baba 70 bin liralık araç da işimizi pek ala görürdü neden 200 bin liralık araç kullanıyoruz.

Hatta o yetmiyormuş gibi 100 bin liralık ikinci aracımız var.

300 bin liraya iki araç sahibi olmak yerine 150 bin liraya iki araç sahibi olabilirdik.

Kalan 150 bin tl benim hem lise hem üniversite giderlerim için yeter hatta artar bile.

Sizin arabaya fazladan verdiğiniz 150 bin lira düz bir memurun biriktirmesi için 5 yıl yemeden içmeden çalışması gerek!

Asgari ücretli için ise bu neredeyse 10 yıl demek!

İsraf diyorsanız israf budur...

Kendi ihtiyaçlarınız söz konusu olduğunda sınır tanımazken söz konusu ben olduğumda CİMRİLİK yapıyor olmanız tutumluluk değil düpedüz düşüncesizlik diyebilirsin.

Eğer tasarruf yapacak isek tüm aile tasarruf yapacağız. Ben küçüğüm diye bana tasarruf teşkin ederken siz israf işindeyseniz bu hak yemektir. Allah ebeveynden bunun da hesabını sorar diyebilirsin.

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Az para biriktir para biriktirdiğini ortaya çıkar ve bunun bilmemiş gibi yap.
Sonrasın da neden biriktirdin falan diye söylerler.
Sende açıklarsın.
Zaten 2500₺ biriktirdim

---- Mesajlar birleştirildi ----

Allah başka dert vermesin.

Ailenle konuştun mu?

Mesela demişsin ki 200 bin liralık aracımız var.
Baba 70 bin liralık araç da işimizi pek ala görürdü neden 200 bin liralık araç kullanıyoruz.

Hatta o yetmiyormuş gibi 100 bin liralık ikinci aracımız var.

300 bin liraya iki araç sahibi olmak yerine 150 bin liraya iki araç sahibi olabilirdik.

Kalan 150 bin tl benim hem lise hem üniversite giderlerim için yeter hatta artar bile.

Sizin arabaya fazladan verdiğiniz 150 bin lira düz bir memurun biriktirmesi için 5 yıl yemeden içmeden çalışması gerek!

Asgari ücretli için ise bu neredeyse 10 yıl demek!

İsraf diyorsanız israf budur...

Kendi ihtiyaçlarınız söz konusu olduğunda sınır tanımazken söz konusu ben olduğumda CİMRİLİK yapıyor olmanız tutumluluk değil düpedüz düşüncesizlik diyebilirsin.

Eğer tasarruf yapacak isek tüm aile tasarruf yapacağız. Ben küçüğüm diye bana tasarruf teşkin ederken siz israf işindeyseniz bu hak yemektir. Allah ebeveynden bunun da hesabını sorar diyebilirsin.
Duygularımı çok iyi anlatmışsın.

Son düzenleme:

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
Ailen zengin seni iyi besliyorlar barınağın var araban var bilgisayarın var telefonun var bunların iyisine değil onların olduğuna şükret sen. Sahip olamayanları anlamış olursunuz sizin gibiler işte daha fazlasını istiyorsunuz. Tamam ailen sana çok iyi şeyler almayabilir ama alırlarsa şımarırsın her çocuk böyledir.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Ailen zengin seni iyi besliyorlar barınağın var araban var bilgisayarın var telefonun var bunların iyisine değil onların olduğuna şükret sen. Sahip olamayanları anlamış olursunuz sizin gibiler işte daha fazlasını istiyorsunuz. Tamam ailen sana çok iyi şeyler almayabilir ama alırlarsa şımarırsın her çocuk böyledir.
imkanları var ve arkadaşta bu imkanlar ile daha iyi yerlere gelebileceğini söylüyor.

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
dostum şükretmek hayatımda duyduğum en saçma şeylerden biri. Yani saçma gelicek farkındayım ama o zaman herkes yatıp yaşadığına şükretsin, sonuçta yaşayamayanlar da var di mi?. Ayrıca bir örnek daha vereyim:
1. poposunu altın ile siliyor.
2. poposunu bugünki mendiller ile siliyor.
3. poposunu odun ile siliyor.
4. poposunu silemiyor bile.
Şimdi 2. olan "oh hiç olmazsa rahatlıkla silebiliyorum." diyip şükredicek.
3. "hiç olmazsa siliyorum." diye şükredicek.
4. "hiç olmazsa popom var" diyecek.
Ama orada 1. olan kişi keyfine bakıcak, rahat rahat hiç bir şey düşünmeden silicek. Ve diğerleri o altına ulaşmak yerine sadece şükredicekler. Yo almıyayım.

Son düzenleme:

ozicloud

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Allah gönül zenginliği versin kardeşim

colite

Profesör
Reaksiyon puanı
1,275
Ben bilgisayarımı kendi paramı biriktirip almıştım kardeşim ve ailemin durmu aylık 3000 TL gibi bir bütçe günlük verilen okul harçlıklarımı attım
Bayram harçlıklarımı attım.
Sonrasın da 1300'e toplamıştım.
Sonradan update etmiştim.

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Ben 20 yaşındayım biriktirmeyi severim parayı ailem harcamsaydı şuan altımda 30binlik araba vardı
Bu aileler hep böyle

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
dostum şükretmek hayatımda duyduğum en saçma şeylerden biri. Yani saçma gelicek farkındayım ama o zaman herkes yatıp yaşadığına şükretsin, sonuçta yaşayamayanlar da var di mi?. Ayrıca bir örnek daha vereyim:
Ama orada 1. olan kişi keyfine bakıcak, rahat rahat hiç bir şey düşünmeden silicek. Ve diğerleri o altına ulaşmak yerine sadece şükredicekler. Yo almıyayım.

Peki hadi o zaman şu konuya birde ben örnek vereyim. Bir insanın 0 bir arabası var o spor araba istiyor, bir insanın hurda bir aracı var o 0 araba istiyor, bir insanın bisikleti var hurda bile olsa bir araba istiyor, bir insan var bisikleti dahi yok ancak yürüyebiliyor, ancak bir insan var ki onun şükredecek hiç bir şeyi yok neden mi? Çünkü ayağı yok. Bu saydıklarımın hiç birini kullanamayacak bir daha. Umarım artık anlamışsındır şükretmenin önemini.

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Peki hadi o zaman şu konuya birde ben örnek vereyim. Bir insanın 0 bir arabası var o spor araba istiyor, bir insanın hurda bir aracı var o 0 araba istiyor, bir insanın bisikleti var hurda bile olsa bir araba istiyor, bir insan var bisikleti dahi yok ancak yürüyebiliyor, ancak bir insan var ki onun şükredecek hiç bir şeyi yok neden mi? Çünkü ayağı yok. Bu saydıklarımın hiç birini kullanamayacak bir daha. Umarım artık anlamışsındır şükretmenin önemini.
Ama eğer yürüyebilen insan "bak yürüyemeyen bile var. En iyisi ben şükür edeyim." derse, hiç bir zaman bisikleti olamayacak. Ya bisikletli olan "Yürüyen bile var, en iyisi bisiklete şükredeyim." derse hiç bir zaman arabası olamayacak. Ve bu diğer bütün karakterler için geçerli. Zengin spor arabası ile doyasıya dolaşıcak, engelli kişi evinde mahsur kalıcak; o zaman hepimiz zenginin arkasında gıptayla bakalım. Yok ben ondan almıyayım. Elindeki şeyin kıymetini bilip, bir tık daha üstüne çıkmak farklı, elindeki şeye sürekli şükredip daha üstüne çıkmaya çalışmamak bile farklı. AYRICA, burada paralar harcanıyor sıkıntı yok. Tek sıkıntı onlar keyif çatıyorken ben elimdekiler ile yitinmek zorunda kalıyorum. Ailem fakir olsa anlar, hatta yardım için çalışırım ancak fakir değil.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Böyle davranmaları çok yanlış. Derslerinde kötü olmadığına göre.
Kendini daha iyi ifade edememişsin. Başka büyük bireylerinle toplanıp bu konuyu konuşun.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
Ama eğer yürüyebilen insan "bak yürüyemeyen bile var. En iyisi ben şükür edeyim." derse, hiç bir zaman bisikleti olamayacak. Ya bisikletli olan "Yürüyen bile var, en iyisi bisi
hiç bir zaman bisikleti olamayacağını kim söylemiş? hem şükreder hem de daha iyisi için çabalar. Benim burada deyinmek istediğim konu bacağı olmayan insanın bir şeye şükredememesi.

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
şımarma diye parayı kısıyorlardır...
şımarmak mı? Abi Allah aşkına 14 yaşında C dilini bilen, Sony Vegas Pro ile kendi çapında videolar yapan, büyük bir oyun kültürü olan, Oyun motorları ile hep birşeyler yapmaya çalışmış, Okul puanları yüksek ve zaten "ayfon" istemeyen, "enes patur apim" diye değilde "iphonedo, oğuzsasi, hakkı alkan" ve daha adını hatırlayamadığım nicelerini izleyen, "Bu dinciler o Müslümanlara benzemiyor" ve "Aklımla dalga geçme" okumuş biri, bir çocuk sence ne kadar şımarabilir? Ki ayrıca şımarmak istesem 200.000 TL lik arabamız var di mi? bi tarafını ısıtmalı koltuklarında rahat rahat şımarabilirim.

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Ailen standartlara göre zengin ama cimri sanırım. Bir şey diyemeyiz bu konuya, kendin çözeceksin. Şükretmeyi de hafife alma, elindekinden olursan çok geç olur.

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
hiç bir zaman bisikleti olamayacağını kim söylemiş? hem şükreder hem de daha iyisi için çabalar. Benim burada deyinmek istediğim konu bacağı olmayan insanın bir şeye şükredememesi.
ama benim demek istediğimde ben ne yapayım bacağı olamayana, söyle ben ne yapabilirim. Tamam gerçekten acı ama ben ne yapabilirim. Şimdi istediğim gibi yaşar, belki ileride o kişiler için protez bacak yapabilirim. Ama sadece "bacağı olamayanlar, bacağı olamayanlar" diye kilitlenip yaşarsam, ne yapabilirim ki?

Ailen standartlara göre zengin ama cimri sanırım. Bir şey diyemeyiz bu konuya, kendin çözeceksin. Şükretmeyi de hafife alma, elindekinden olursan çok geç olur.
şükretmeyi tabiki ciddiye alıyor, hatta şükreden de bir insanım, daha bu yaşımda. Ama çözüm olarak "şükret" denince düşüncemi savunmak için biraz sertleşebilirim. Ki ailem bi tek bana cimri sanırım, garsona bile en az 10 TL bahsis bırakan babam bana bi şey almıyor, garip değil mi?

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Ne demek şımarma ya ne demek şükret ya? Bu olayın ne şımarıklıkla ne de şükretletmekle alakası yok. Benim başıma böyle bir durum gelse kan alırım kan.

Abisine ne alınıyorsa o da bu çocuğa alınacak bu kadar basit.
O nasıl abi yahu? Ben kardeşimden daha pahalı şeyler kullanıyorum ama kardeşime zorlaya zorlaya hep düzgün şeyler aldırdım. En küçük örnek telefonu Mİ5S her işini rahatlıkla görüyor işlemcisi 821, kamerası zaten efsane. Ben olmasam bizimkiler iyice cimrileşecekti. Düzgün bir şey alamyacakalrdı mesela.
Öyle abi mi olur lan

Son düzenleyen moderatör:

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Ne demek şımarma ya ne demek şükret ya? Bu olayın ne şımarıklıkla ne de şükretletmekle alakası yok. Benim başıma böyle bir durum gelse kan alırım kan.

Abisine ne alınıyorsa o da bu çocuğa alınacak bu kadar basit.
O nasıl abi yahu? Ben kardeşimden daha pahalı şeyler kullanıyorum ama kardeşime zorlaya zorlaya hep düzgün şeyler aldırdım. En küçük örnek telefonu Mİ5S her işini rahatlıkla görüyor işlemcisi 821, kamerası zaten efsane. Ben olmasam bizimkiler iyice cimrileşecekti. Düzgün bir şey alamyacakalrdı mesela.
Öyle abi mi olur lan
Benim abim bi şey almak istediğimde hep "para biriktir" diyordu. Şimdi kat ve kat yeten bir para biriktirdim, bu sefer "eee çalışacaktın" diyor ya da "bizim ailenin durumlarını biliyon" bizim ailede hep bi olaylar oluyor, bilmiyorum. bu arada başarı puanım yüzde 6. Yani Türkiye de sınava girenlerin yüzde 6 sındayım. 20 de 1 neredeyse.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Benim abim bi şey almak istediğimde hep "para biriktir" diyordu. Şimdi kat ve kat yeten bir para biriktirdim, bu sefer "eee çalışacaktın" diyor ya da "bizim ailenin durumlarını biliyon" bizim ailede hep bi olaylar oluyor, bilmiyorum. bu arada başarı puanım yüzde 6. Yani Türkiye de sınava girenlerin yüzde 6 sındayım. 20 de 1 neredeyse.
Yüzdelik diliminin 6 olması güzel azınsanamayacak bir rakam. Ailediki olayı analayamadım. Bu kadar para giren bir ortamda sana birşeyler almamalarık ilginç. Başarı olarak abinden daha bşaarılı isen aileni bu noktadan vurmaya çaış.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Abimden kesinlikle daha başarılı bir sonuç. Ancak dediğiniz gibim yaparsam; "O üniversite okuyor" veya "O artık bir yetişkin" vs. derler.
Başarılı olmayana ekmek yok deyin. Elindeki cihazı alsınlar ve başarısı ölçüsünde bir telefon vermelerini söyleyin. Sonuçta başarısı yoksa o kadar üst seviye bir telefona da ihtiyacı yok.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
@GryAsl konuyu tam okumadan direk giriş yapmışım ben ailenin senin iyi bir telefonun varken üstüne bir de iphone x istiyorsun gibi bir şey sanmıştım. Ailen sana haksızlık ediyor ve bunu sindiremiyorsun ve bu senin hakkın doğru bir şey yapıyorsun. Ama şunu söylemek isterim fakir değilsin. Ayrıca ailen bunu senin şımarmaman için yeni bilgisayar vs. almıyor ve işlemcin mükemmel değil ama yinede güzel bir işlemci. Ancak vegas gibi bir programda çok iyi isen kesinlikle daha iyi bir işlemci senin hakkın. kozmos lisesini ailenin istememesi önemli değil deden veya başka yakın bir akraban varsa ona söyle yardımcı olsun o sana. ayrıca o 2500 TL ye ne oldu? bu arada birde ben sana çözüm önerisi olarak şükretmeyi savunmadım yalnızca elindekiler berbat değil demek istedim.

ama benim demek istediğimde ben ne yapayım bacağı olamayana, söyle ben ne yapabilirim. Tamam gerçekten acı ama ben ne yapabilirim. Şimdi istediğim gibi yaşar, belki ileride o kişiler için protez bacak yapabilirim. Ama sadece "bacağı olamayanlar, bacağı olamayanlar" diye kilitlenip yaşarsam, ne yapabilirim ki?
bir şey yapmanı felan istemedim ben yalnızca şükretmeye saçma demene biraz bozuldum. ayrıca şükretmek saçma derken neden bir anda ciddiye alıyorum dedin?

Son düzenleme:

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747

Hem şükredeceksşn hem çalışacaksın, Şükredip bir şey yapmamak tembellik olur.

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
@GryAsl konuyu tam okumadan direk giriş yapmışım ben ailenin senin iyi bir telefonun varken üstüne bir de iphone x istiyorsun gibi bir şey sanmıştım. Ailen sana haksızlık ediyor ve bunu sindiremiyorsun ve bu senin hakkın doğru bir şey yapıyorsun. Ama şunu söylemek isterim fakir değilsin. Ayrıca ailen bunu senin şımarmaman için yeni bilgisayar vs. almıyor ve işlemcin mükemmel değil ama yinede güzel bir işlemci. Ancak vegas gibi bir programda çok iyi isen kesinlikle daha iyi bir işlemci senin hakkın. kozmos lisesini ailenin istememesi önemli değil deden veya başka yakın bir akraban varsa ona söyle yardımcı olsun o sana. ayrıca o 2500 TL ye ne oldu? bu arada birde ben sana çözüm önerisi olarak şükretmeyi savunmadım yalnızca elindekiler berbat değil demek istedim.
Elimdekiler tabiki berbat değil. Şu "şımarmak konusunda ise bir önceki sayfada bi cevap vermiştim ona bi bakın. 2500 TL aslında 2000 di ama ben araştırmalarından sonra altına vs. Yatırdım ve şuan 2400₺ civarında. Aslında İstanbul'da dayım var (dayım ile babam aynı arabaya sahip ama dayımdan o telefonu istesem beraber AVM ye gider alırız xD). Dayıma söylesem belki götürür. Ama ta Gebze ye gelicek üstüne ta avcılar... Çok zor

Zaten öyle yapıyorum, merak etmeyin.

Son düzenleme:

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Zor bir durumdasınız, ailenizle güzelce konuşmanız lazım.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
Elimdekiler tabiki berbat değil. Şu "şımarmak konusunda ise bir önceki sayfada bi cevap vermiştim ona bi bakın. 2500 TL aslında 2000 di ama ben araştırmalarından sonra altına vs. Yatırdım ve şuan 2400₺ civarında. Aslında İstanbul'da dayım var (dayım ile babam aynı arabaya sahip ama dayımdan o telefonu istesem beraber AVM ye gider alırız xD). Dayıma söylesem belki götürür. Ama ta Gebze ye gelicek üstüne ta avcılar... Çok zor
Ailene söyle paranı dayına göndersinler dayında o telefonu sana alıp kargolatsın. Ayrıca doğum gününe de saklıyor olabilirler veya başka bir özel güne.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Bak. Benim hobim, ilgi alanım bilgisayarlar. Benim Annem Emekli öğretmen, yazar ve özel okul müdürü. Babam da öğretmen. Ötesi yok.
Annem sırf ilgi alanım olduğu için bilgisayar konusunda bana hep destek verir. Hep bu işten bir yerlere varabileceğimi düşünür. Ve haklı da. Her sene yazdığı kitaplardan gayet iyi bir miktarda 1 sene önce hangi ayda kitap basıldıysa o zaman para alır. Bunun çeyreği faturalara, çeyreği biriktirilen hesaba, çeyreği işte bilmemneye son kalan çeyrekse bana ayrılan benim olan para diyebiliriz. Çünkü öyle. Aslında kimin ne kadar zengin olduğu değil, ailesinin bu parayı çocuklarının iyiliğine nasıl harcayacağını kavraması ve bilmesi gerekir. İşte burada iş sana düşüyor. Eğer senin geleceğini en ufak düşünüyorlarsa seni o okula verirler. Burada önemli olan cimrilik, maaş vs değil. 4500Tl 2 öğretmen maaşı ile ben Anasınıfından Liseye kadar Özel Okul'da okudum. Annem ve babam bunu sırf benim iyiliğim için yapıyordu. Bu sadece bir örnekti. Her Anne Baba çocuğunun iyi olmasını ister. Bakarsın bir gün karşına çıkıp istediğin 1 şeyi yaparlar hiç belli olmaz. Sabret yeter.

xShift

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Zaten öyle yapıyorum ama siz bence
Ailene söyle paranı dayına göndersinler dayında o telefonu sana alıp kargolatsın. Ayrıca doğum gününe de saklıyor olabilirler veya başka bir özel güne.
İmkanı yok özel bir güne saklamalarının, ayrıca parayı bırak dayıma göndermeyi, kendim zaten alamıyorum. Hep şakası karışık dedim ama yok yani. Ayrıca dayıma gönderirsem yani dayıma bağış gibi olur, öyle gidip bi de telefon istemek her ne kadar para aslında benim olsada kabalık olur diye düşünüyorum. Bağışlarsam zaten hak ediyor dayım.
Bak. Benim hobim, ilgi alanım bilgisayarlar. Benim Annem Emekli öğretmen, yazar ve özel okul müdürü. Babam da öğretmen. Ötesi yok.
Annem sırf ilgi alanım olduğu için bilgisayar konusunda bana hep destek verir. Hep bu işten bir yerlere varabileceğimi düşünür. Ve haklı da. Her sene yazdığı kitaplardan gayet iyi bir miktarda 1 sene önce hangi ayda kitap basıldıysa o zaman para alır. Bunun çeyreği faturalara, çeyreği biriktirilen hesaba, çeyreği işte bilmemneye son kalan çeyrekse bana ayrılan benim olan para diyebiliriz. Çünkü öyle. Aslında kimin ne kadar zengin olduğu değil, ailesinin bu parayı çocuklarının iyiliğine nasıl harcayacağını kavraması ve bilmesi gerekir. İşte burada iş sana düşüyor. Eğer senin geleceğini en ufak düşünüyorlarsa seni o okula verirler. Burada önemli olan cimrilik, maaş vs değil. 4500Tl 2 öğretmen maaşı ile ben Anasınıfından Liseye kadar Özel Okul'da okudum. Annem ve babam bunu sırf benim iyiliğim için yapıyordu. Bu sadece bir örnekti. Her Anne Baba çocuğunun iyi olmasını ister. Bakarsın bir gün karşına çıkıp istediğin 1 şeyi yaparlar hiç belli olmaz. Sabret yeter.
Valla 14 yaşındayıp sabır ede ede deliricem her halde. Bi de şöyle iğrenç bir durum var. Ben bir işe başlamam için hep birisinin elimden tutması ya da arkadan iteklemesi gerekiyor. Yani mesela ben hep gitar çalmak isterdim (tabi ilkokulda) sonra abim de ben çalacam dedi o şekilde gitar kursuna gittik ve ben ilk bir yıl çok büyük başarılar elde etmiştim sanırım gitar kursunda, o dönemdeki en iyisi olmuştum. Ya da bu foruma üye olmayı hep düşündüm ama burada elimden tutan Hakkı Alkan ve ofisteki çalışanlar oldu (işte o sıcak ve samimi ortamlar vs.). Ve ben 3 yıldır 3 adet oyun motoru, 1 adet 3D grafik ve animasyon motorunda bi şeyler yaptım. Ama hep bi noktaya kadar gidip sonra "aman yapsam ne olucak" vs. şeyler yüzünden bıraktım. Şimdide C dilini öğreniyordum, hatta kendi kafasından rastgele bir sayı tutup onu bize soran, boşluk doldurma ve direkt soru soran bir oyun yapmıştım. Ama ailemin bu okul şeyini red etmesi ile ben onu da bırakmaya karar aldım. Zaten durum açık; artık bi liseye gidip orada 4 yılımı normal ve boş yaşayacağım, oradanda puanımın yetip en yüksek maaşı veren mesleğe gideceğim, bunu babama da söyledim ve "sen zaten istemiyorsun o zaman" dedi. E aga sen hep önüme engel koydun şuana dek, hiç elimden tutmadın bile, şimdi ben büyük bir top oynayacakken yine engel oluyorsan hiç kusuruma bakma ama ne istekli olurum ne de çabalarım. Yani artık lise konusunu bile düşünmüyorum. Telefon vs. diyecek olursak büyük ihtimalle 1 yıl daha gideceğim bu telefonla sonra bozulunca yeni bir telefon alırlar o dönemin k5 i ne olursa artık. Zaten hiç bir zaman parasında olmadım.

Ancak onlar bir kenarda (abim de dahil olmak üzere) kazandıklarını harcarken bana bir kuruşun düşmemesi, hayallerime hep ama hep engel olmaları, sonra bide ukala ukala konuşmaları, üstüne benim yiyip içmek yerine biriktirdiğim, araştırmalar ile altına yatırıp 400 TL daha arttırdığım paraya el koymaları; gerçekten kabul edilebilir gibi değil. Bu yaz bir yerde çalışıp o paraya daha da ekleyecek ve Redmi 4 alacaktım. Parayıda ileride alacağım 2600 veya onun eşiğindeki işlemci ve 16 yaşımdaki motorum için saklayacaktım. Ancak hiçbirinin olmayacağını artık hepimiz biliyoruz ;). Seneye verdikleri parayı çatur çutur harcayacağım, lise zaten ergenlik falan derkenler kızlarla aram iyidir hep onlar ile harcarım o parayı (sanki bir kaç milyar dolar para la). Ama gıram bi birikim hiç bir şey yapmayacağım artık. İlkokulda ise 700 TL biriktirmiş, 700TL. düşünsenize bacak kadar boyunuz ile 700 TL ne büyük para. Ama babam almıştı o parayı. Artık ben harbi yoruldum yani.

Yorulmamın sebebi ben burada hayallerim için çabalarken; başka birinin hiç çabalamadan istediğim hayallerin kat ve kat fazlasını alabiliyor olması ve benim o basit ve küçük hayallerime hiçbir zaman ulaşamıyor olmam.
Hepinize iyi forumlar arkadaşlar.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Zaten öyle yapıyorum ama siz bence
İmkanı yok özel bir güne saklamalarının, ayrıca parayı bırak dayıma göndermeyi, kendim zaten alamıyorum. Hep şakası karışık dedim ama yok yani. Ayrıca dayıma gönderirsem yani dayıma bağış gibi olur, öyle gidip bi de telefon istemek her ne kadar para aslında benim olsada kabalık olur diye düşünüyorum. Bağışlarsam zaten hak ediyor dayım.
Valla 14 yaşındayıp sabır ede ede deliricem her halde. Bi de şöyle iğrenç bir durum var. Ben bir işe başlamam için hep birisinin elimden tutması ya da arkadan iteklemesi gerekiyor. Yani mesela ben hep gitar çalmak isterdim (tabi ilkokulda) sonra abim de ben çalacam dedi o şekilde gitar kursuna gittik ve ben ilk bir yıl çok büyük başarılar elde etmiştim sanırım gitar kursunda, o dönemdeki en iyisi olmuştum. Ya da bu foruma üye olmayı hep düşündüm ama burada elimden tutan Hakkı Alkan ve ofisteki çalışanlar oldu (işte o sıcak ve samimi ortamlar vs.). Ve ben 3 yıldır 3 adet oyun motoru, 1 adet 3D grafik ve animasyon motorunda bi şeyler yaptım. Ama hep bi noktaya kadar gidip sonra "aman yapsam ne olucak" vs. şeyler yüzünden bıraktım. Şimdide C dilini öğreniyordum, hatta kendi kafasından rastgele bir sayı tutup onu bize soran, boşluk doldurma ve direkt soru soran bir oyun yapmıştım. Ama ailemin bu okul şeyini red etmesi ile ben onu da bırakmaya karar aldım. Zaten durum açık; artık bi liseye gidip orada 4 yılımı normal ve boş yaşayacağım, oradanda puanımın yetip en yüksek maaşı veren mesleğe gideceğim, bunu babama da söyledim ve "sen zaten istemiyorsun o zaman" dedi. E aga sen hep önüme engel koydun şuana dek, hiç elimden tutmadın bile, şimdi ben büyük bir top oynayacakken yine engel oluyorsan hiç kusuruma bakma ama ne istekli olurum ne de çabalarım. Yani artık lise konusunu bile düşünmüyorum. Telefon vs. diyecek olursak büyük ihtimalle 1 yıl daha gideceğim bu telefonla sonra bozulunca yeni bir telefon alırlar o dönemin k5 i ne olursa artık. Zaten hiç bir zaman parasında olmadım.

Ancak onlar bir kenarda (abim de dahil olmak üzere) kazandıklarını harcarken bana bir kuruşun düşmemesi, hayallerime hep ama hep engel olmaları, sonra bide ukala ukala konuşmaları, üstüne benim yiyip içmek yerine biriktirdiğim, araştırmalar ile altına yatırıp 400 TL daha arttırdığım paraya el koymaları; gerçekten kabul edilebilir gibi değil. Bu yaz bir yerde çalışıp o paraya daha da ekleyecek ve Redmi 4 alacaktım. Parayıda ileride alacağım 2600 veya onun eşiğindeki işlemci ve 16 yaşımdaki motorum için saklayacaktım. Ancak hiçbirinin olmayacağını artık hepimiz biliyoruz ;). Seneye verdikleri parayı çatur çutur harcayacağım, lise zaten ergenlik falan derkenler kızlarla aram iyidir hep onlar ile harcarım o parayı (sanki bir kaç milyar dolar para la). Ama gıram bi birikim hiç bir şey yapmayacağım artık. İlkokulda ise 700 TL biriktirmiş, 700TL. düşünsenize bacak kadar boyunuz ile 700 TL ne büyük para. Ama babam almıştı o parayı. Artık ben harbi yoruldum yani.

Yorulmamın sebebi ben burada hayallerim için çabalarken; başka birinin hiç çabalamadan istediğim hayallerin kat ve kat fazlasını alabiliyor olması ve benim o basit ve küçük hayallerime hiçbir zaman ulaşamıyor olmam.
Hepinize iyi forumlar arkadaşlar.
Gerçekten zor bir durum sizin hiç arkanızda durmuyorlar demek ki?