Ahmet Hakan: "Dolar yükselince telaşlanıyorum...." Berat Albayrak: "Dolarla mı maaş alıyorsunuz?..."

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ve dünya ekonomisindeki son gelişmeleri Ahmet Hakan’la Tarafsız Bölge’de değerlendirdi.

Ahmet Hakan: "...Ben hani çok ekonomiden anlayan biri değilim ama dolar yükselince telaşlanıyorum, kur yükselince telaşlanıyorum, eyvah diyorum, her şey pahalılanacak, ülkemizin ekonomisi kötüye gidecek, endişelenmeli miyiz?" sorusuna.
Bakan Albayrak: "Birincisi şunu sorayım size, dolarla mı maaş alıyorsunuz"
Ahmet Hakan: "Hayır"
Bakan Albayrak: "Dolar borcunuz mu var?"
Ahmet Hakan: "Yok."
Bakan Albayrak: "Dolarla bir işiniz var mı?"
Ahmet Hakan: "Yok ama etkilemiyor mu hayatımızı?"
Bakan Albayrak: "Şöyle. Şimdi tabii Türkiye 80'li yıllardan itibaren..." diyerek şu cevabı verdi:

Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=4Jlv0tK053M

Peki siz dolar yükselince, kur yükselince endişeleniyor musunuz?

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ve dünya ekonomisindeki son gelişmeleri Ahmet Hakan’la Tarafsız Bölge’de değerlendirdi.

Ahmet Hakan: "...Ben hani çok ekonomiden anlayan biri değilim ama dolar yükselince telaşlanıyorum, kur yükselince telaşlanıyorum, eyvah diyorum, her şey pahalılanacak, ülkemizin ekonomisi kötüye gidecek, endişelenmeli miyiz?" sorusuna.
Bakan Albayrak: "Şöyle. Şimdi tabii Türkiye 80'li yıllardan itibaren..." diyerek şu cevabı verdi:

Kod:

Konuşmayı kesmişsin sonunda çok mantıklı konuşuyor yaptığın terbiyesizlikten başka bişey değil

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177

Kod:

Ben endiselenmiyorum.... çünkü çin örneği var adamlar millileşme ve yerlilik adımları atdıkça kur onlarda daha yuksekti 2000 yılların başlarında peki sonra ne oldu adamlar Şuan da teknoloji devi oldu... huawei 1 oldu.. samsung geriledi

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Sakızdan tut çikolataya kadar çoğu şey yurt dışından geliyor şimdi satıcı bunu 2 dolara satıyor ve dolar artıyor ve 4 dolara almaya başlıyor peki 2 dolara satacak mı bunu? Düz mantık bu şekilde düşünmek lazım.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Ben endiselenmiyorum.... çünkü çin örneği var adamlar millileşme ve yerlilik adımları atdıkça kur onlarda daha yuksekti 2000 yılların başlarında peki sonra ne oldu adamlar Şuan da teknoloji devi oldu... huawei 1 oldu.. samsung geriledi
Bakanda doların dış para birimi olduğunu dolar çıkınca endiselenmemizi doları ekonomiyel bağdaştırmayıp yerlileşmemiz gerektiğini söylüyor ama arkadaş hemen başta kesmiş konuşmayı saçma bişey söylüyormuş gibi

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Sakızdan tut çikolataya kadar çoğu şey yurt dışından geliyor şimdi satıcı bunu 2 dolara satıyor ve dolar artıyor ve 4 dolara almaya başlıyor peki 2 dolara satacak mı bunu? Düz mantık bu şekilde düşünmek lazım.
Peki kardesim almayak uretelim desem hepiniz beni linç edersiniz ama yerli üreticilerde insafsız 1 ürettiği şeyi 2 ye satması gerekirgen 4. Kadar satıyor ben yerlilikten yanayım ama ahlaklı ticaret olsun yerli üretici 4 e satıyor bakıyorlar millet alamıyor iktidar italat kartını acıyor bu sefer de ticaretten çekiliyorlar sonra ne oluyor iktidar daha çok ithalat yöneliyorlar..

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Akaryakıt, doğalgaz, her türlü teknolojik ithal cihaz, yapılan yolların köprülerin sözleşmeleri, sanayicilerin araç gereçleri ve akla gelmeyen bilimum hizmet ve eşyalar dolar üzerinden hesap edilirken doların yükselmesinde endişe duymak en doğal hakkımız. Dolarla maaş alan gül gibi geçinip gidiyor zaten merak etmeyin.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Konuşmayı kesmişsin sonunda çok mantıklı konuşuyor yaptığın terbiyesizlikten başka bişey değil
Konuşmanın başını videoda geçtiği gibi yazdım, kopyala/yapıştır bir konu değil bu; haber olduğu gibi verildi, diyaloğun devamı ise videoda. Pek çok kaynakta bu konuşma, 38 saniye olarak paylaşılmış. Belli ki videoya da bakmamışsınız.
Haberde diyaloğun başına dikkat çektim, yukarıdaki mesajımda yazdığım gibi ki zaten başlık kısmı da buna dikkat çekmek için.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Gel beraber üretelim
Olur vallaha.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konuşmanın başını videoda geçtiği gibi yazdım, kopyala/yapıştır bir konu değil; haber olduğu gibi verildi, diyaloğun devamı ise videoda. Pek çok kaynakta bu konuşma, 38 saniye olarak paylaşılmış. Belli ki videoya da bakmamışsınız.
Haberde diyaloğun başına dikkat çektim, yukarıdaki mesajımda yazdığım gibi.
Videoya baktım senin ... olarak kestiğin yeride gösteriyordu ve en önemli yeriydi.

Konuşmanın başını videoda geçtiği gibi yazdım, kopyala/yapıştır bir konu değil bu; haber olduğu gibi verildi, diyaloğun devamı ise videoda. Pek çok kaynakta bu konuşma, 38 saniye olarak paylaşılmış. Belli ki videoya da bakmamışsınız.
Haberde diyaloğun başına dikkat çektim, yukarıdaki mesajımda yazdığım gibi ki zaten başlık kısmı da buna dikkat çekmek için.
Buyur videoyu izle istersen

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Doların düşmesi tek kelime ile üretim...

Bilgi olur teknoliji olur gıda olur her alanda yerlilik gerek

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Dolar yükseliyor, bir hammadde veya üretim cihazı dolarla alınıyor, firma zararını karşılamak için o ürüne veya hizmete zam yapmak zorunda kalıyor. E biz oturup doları euroyu konuşmayalım mı şimdi konuşmayacaksak maaşı, alım gücünü de ona göre düzenleyeceksiniz o zaman.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Dolar yükseliyor, bir hammadde veya üretim cihazı dolarla alınıyor, firma zararını karşılamak için o ürüne veya hizmete zam yapmak zorunda kalıyor. E biz oturup doları euroyu konuşmayalım mı şimdi konuşmayacaksak maaşı, alım gücünü de ona göre düzenleyeceksiniz o zaman.

Bakanın konuşmasının tamamını izlemeyemedim ortalarına denk geldim biraz göz ucuz ile baktım. Bakanın kast ettiği sabah akşam ÖLDÜK BİTTİK BATTIK naraları atanlar veya DOLAR 10 TL olacak 20 TL olacan ne var ne yok satın ALTIN DOLAR alın diyenlere sitemi. Bilerek piyasada bir panik havası oluşturmaya ve herkesi dolar almaya zorlayan tipler var. Buna muhalefet bile dahil yatırım yapmayın paranıza sahip çıkın dolara yatırın diyecek seviyede isimler çıkıyor meydana.

Bakanında durumu zor sosyal medya veya muhalefet kurt gibi bekliyor bir Gaf yapsada bir yerden saldırsak diye. Şimdi konuda bu olmuş sosyam medyada bunla yıkılıyor şuan.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Bakanın konuşmasının tamamını izlemeyemedim ortalarına denk geldim biraz göz ucuz ile baktım. Bakanın kast ettiği sabah akşam ÖLDÜK BİTTİK BATTIK naraları atanlar veya DOLAR 10 TL olacak 20 TL olacan ne var ne yok satın ALTIN DOLAR alın diyenlere sitemi. Bilerek piyasada bir panik havası oluşturmaya ve herkesi dolar almaya zorlayan tipler var. Buna muhalefet bile dahil yatırım yapmayın paranıza sahip çıkın dolara yatırın diyecek seviyede isimler çıkıyor meydana.

Bakanında durumu zor sosyal medya veya muhalefet kurt gibi bekliyor bir Gaf yapsada bir yerden saldırsak diye. Şimdi konuda bu olmuş sosyam medyada bunla yıkılıyor şuan.

Bu söylediği söz normal mi peki? Ekmeği dolarla mı alıyorsun demenin başka yolu. Ama bakıyorsun hayata, kullandığın tükettiğin her şeyin ucu dolara dayanıyor. Tepki çekmesi bence çok normal.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Videoya baktım senin ... olarak kestiğin yeride gösteriyordu ve en önemli yeriydi.

Buyur videoyu izle istersen
Benim paylaştığım video daha uzun süreli, o zaman diyorsun ki yazmışken bunları da yazsaydın, terbiyesizlik yapmış olmazdın (diyorsun?) Zaten yukarıdaki mesajımda " Pek çok kaynakta bu konuşma, 38 saniye olarak paylaşılmış." diye bir bilgi vermişim, demişim zaten. İzlemediğim video değil ki.

Aralarında geçen diyalağu kesip biçmedim, belli bir bölümünü aynen paylaştım ve devamı için videoyu işaret ettim, üstelik konuda vermiş olduğum video, Bakan Bey'in konuşmasının 38 sn olarak paylaşıldığı video da değil bu, paylaşmış olduğum video 3.08 sn sürüyor. İsteyen oynatır, izler, dinler. Şahsıma karşı kullanmış olduğun "terbiyesizlik" ifadesini anlamış değilim. Ha yazmayayım, ha yazmayayım diyordum... hiç ama hiç hoş değil bu tutumun.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Biz çok akıllı milletiz ama detayları pek sevmesekte bazı konularda detaylarda boguluyoruz kuru konuştuğumuz kadar uretmeyide konusabilsek keşke.. dünyanın ilgisini çekecek üretimleri yapabilseydik bugün kuru konuşmuyor olurduk.. iktidarda yanlışları var misal üretime az destekliyor ama sadece faturayı iktidara kesmek yanlış olur... bugün bende hata yapıyorum.. size üretim diyorum ama bisey yapmıyorum.. Doların 1 tl oldunu düşün her şeye kolayca sahibiz.. ve kolay sahip olduğumuz için bişeyde üretilmiyor.. ve bir günde dolar yok oluyor... vallahi hepimiz sudan çıkmış balığa döneriz... ayrı bir konu daha var damadı sevmiyorum ve sevmicem.. bakan olduktan sonra kızını verse dersin birbirlerini sevik evlendiler ama bu evlendikten sonra bakan oldu bu haksızlık...

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bakanımıza veya bakmayanımıza laf söylemeyin önce kendi kusurlarınızı giderin. !!!!!!!
Bütün suç koronayı çıkaran muhalefette. Bütün suç korona sürecinde ekonomiyi batıran muhalefette. 123567 yıl önce kurumları batırdı bunlar.
Kısaca her şeyin suçlusu muhalefet.
Adamlar oturmaktan başka ne yapıyor efendim. Bütün gün muhalefet koltuğunda oturuyorlar. Yaptıkları icraat yok....!!!

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Peki kardesim almayak uretelim desem hepiniz beni linç edersiniz ama yerli üreticilerde insafsız 1 ürettiği şeyi 2 ye satması gerekirgen 4. Kadar satıyor ben yerlilikten yanayım ama ahlaklı ticaret olsun yerli üretici 4 e satıyor bakıyorlar millet alamıyor iktidar italat kartını acıyor bu sefer de ticaretten çekiliyorlar sonra ne oluyor iktidar daha çok ithalat yöneliyorlar..
Devlet destek verecek ki yerli üretim artsın devlet destek vermedikten sonra yerli üretim biraz zor.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Devlet destek verecek ki yerli üretim artsın devlet destek vermedikten sonra yerli üretim biraz zor.
Desteği devlet verse millet vermiyor.. millet alışmış yabancı mallara ama destek vermeyince başka alternatif seylere yönelince de üretici kazanamıyor... beynim yandı kimi dövüp kimi övdüğüm belli değil az önce üreticiye kızıyordum şimdi ovuyom lanet olsun içimdeki adalete... harbiden beyin yandı iyi geceler ben yatıyorum Iyi forumlar..

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Desteği devlet verse millet vermiyor.. millet alışmış yabancı mallara ama destek vermeyince başka alternatif seylere yönelince de üretici kazanamıyor... beynim yandı kimi dövüp kimi övdüğüm belli değil az önce üreticiye kızıyordum şimdi ovuyom lanet olsun içimdeki adalete... harbiden beyin yandı iyi geceler ben yatıyorum Iyi forumlar..
Devlet cezbedici bir destekte bulunacak ki fabrika açmak isteyenler üretim yapmak isteyenler makul bulup fabrikasını kuracak.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Benim paylaştığım video daha uzun süreli, o zaman diyorsun ki yazmışken bunları da yazsaydın, terbiyesizlik yapmış olmazdın (diyorsun?) Zaten yukarıdaki mesajımda " Pek çok kaynakta bu konuşma, 38 saniye olarak paylaşılmış." diye bir bilgi vermişim, demişim zaten. İzlemediğim video değil ki.

Aralarında geçen diyalağu kesip biçmedim, belli bir bölümünü aynen paylaştım ve devamı için videoyu işaret ettim, üstelik konuda vermiş olduğum video, Bakan Bey'in konuşmasının 38 sn olarak paylaşıldığı video da değil bu, paylaşmış olduğum video 3.08 sn sürüyor. İsteyen oynatır, izler, dinler. Şahsıma karşı kullanmış olduğun "terbiyesizlik" ifadesini anlamış değilim. Ha yazmayayım, ha yazmayayım diyordum... hiç ama hiç hoş değil bu tutumun.
Tamam özür dilerim ama videonun asıl önemli yerini kesip önemsiz başını koyunca yine konuyu farklı yollara çekiyorsun sandım kusura bakma.

Aslında veriyorda millet faize dolara yatırıyor parayı.

Son düzenleme:

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Akaryakıt, doğalgaz, her türlü teknolojik ithal cihaz, yapılan yolların köprülerin sözleşmeleri, sanayicilerin araç gereçleri ve akla gelmeyen bilimum hizmet ve eşyalar dolar üzerinden hesap edilirken doların yükselmesinde endişe duymak en doğal hakkımız. Dolarla maaş alan gül gibi geçinip gidiyor zaten merak etmeyin.
+ "Aldığın akaryakıt, doğalgaz" ile başlayan kelimelerinin tamamı sözleşmelere dayalıdır. Sözleşme süresi boyunca önceden belirlenmiş kur ile alınır.
+ "Her türlü teknolojik cihaz" ile başlayan kelimelerin için ise hayrola ? Her yeni giren teknolojik cihazı milletçe satın mı alıyoruz ? Ooo bugün yeni tv girdi hemen eldekini satalım onu alalım, yarın dün aldığımızı satalım yarın çıkacağı alalım mı diyoruz ? Şaka yapmayalım, ciddi olalım.
+ Sanayici olarak araç gereçlerimiz evet dolar ve euro usulü ama anlaştığın günden itibaren, anlaştığın fiyattan anlıyorsun. Sanayicisen uyanık olacaksın uzun vadeli düşüneceksin. Elbet dolar veya euroda büyük zıplamalar yaşanırsa tekrar bir fark çıkabilir ama sanayiciler de ürettiği her şeyi yine dolar ve euro kurunda geri satıyor onu da unutma :)

Bu genç bakan arkadaşımızın dediklerine katılıyorum şahsen. Ermenistanda bir proje, bir devleti darbeciden korumaya çalış, Irakta askeri organizasyon yürüt, Suriyede yürüt. Geçmişe dönüp baktığınızda son dönemde çok ağır yükler olduğu halde bence şuan devletin durumu gayet iyi.
Yinede bakanımıza tamamen katılamıyorum. Dünya pandemi zart zur çalkalanıyor olsa da Türkiye bunca yıl iktidarlığında daha da ilerleyebilirdi.