Ahirette Sorulacak Sorular

Bu konuyu okuyanlar

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Hazret-i Mevlânâ der ki: “Dünya, Allah’tan gâfil olmaktır. Yoksa para, kumaş, âile ve evlât sahibi olmak değildir. Seni oyalayıp Hak’tan gâfil kılan ne varsa, senin dünyan odur.”

Velhâsıl, nazargâh-ı ilâhî olan kalbi, dünya metâlarının kasası yapmamak îcâb eder.

ÖMRÜNÜ NASIL GEÇİRDİN?

Makbul bir kulluğun, hayatın her safhasında kalben Allah ile beraberliğe bağlı bulunduğunu, şu hâdise ne güzel hulâsa etmektedir:

Bir vâiz, kürsüde âhiret ahvâlini anlatmaktaydı. Cemaatin arasında Şeyh Şiblî Hazretleri de vardı. Vâiz efendi, Cenâb-ı Hakk’ın âhirette soracağı suallerden bahsederek:

“–İlmini nerede kullandın, sorulacak! Malını-mülkünü nereden kazanıp nereye harcadın, sorulacak! Ömrünü nasıl geçirdin, sorulacak! İbadetlerin ne durumda, sorulacak! Harama-helâle dikkat ettin mi, sorulacak!..”

EY KULUM! BEN SENİNLEYDİM SEN KİMİNLEYDİN?!

Bunların ardından; “Şunlar şunlar da sorulacak!..” diye, hepsi de son derece mühim olan pek çok husus saydı. Fakat bu kadar tafsîlâtlı îzâha rağmen, meselenin özüne dikkat çekilmemesi üzerine, Şiblî Hazretleri yumuşak bir üslûpla vâize seslendi:

“–Ey vâiz efendi! Suallerin en mühimlerinden birini unuttunuz! Allah Teâlâ esas şunu soracak:

«Ey kulum! Ben seninleydim, sana şah damarından daha yakındım; fakat sen kiminleydin?!»

Kaynak: AHİRETTE SORULACAK SORU! | İslam ve İhsan

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
"Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun NAMAZ'ıdır.
Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb'i: 'Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız?' der.
Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir."

Hadisi serifte belirtildiği gibi;
"Namaz dinin diregidir" buyruluyor.
11358188_1450347031953459_1349352047_n.jpg

namazla-ilgili-sozler-49.jpg

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Namaz, daima Allahın huzunda olduğunu hatırlatır. Bilinçli olarak Allah'a yönelirsin.