ağınızda sizinle aynı ıp ye sahip cihaz var ne demek

Bu konuyu okuyanlar

Mehmett Turan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşlar ben 5 dakika önce pcyi açık bırakıp yemek yemeye gittim geldiğimde ekranda ''ağınızda sizinle aynı ıp adresinizde bi cihaz var'' yazıyodu bu nedemek şimdi ne ypmalıyım

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İnternete bağlandığınız ağda birden fazla cihaz olmalı, PC uyku moduna geçtiyse veya bir şekilde ağdan koptuysa, ip çakışması olmuş olmalı.
Windows ara'ya
CMD
yazıp Enter'layın.
Aşağıdaki satırları tek tek girerek Enter'layın.
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit
DNS temizlenecek ve IP adresiniz yenilenecektir.
Kolay gelsin.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
İnternete bağlandığınız ağda birden fazla cihaz olmalı, PC uyku moduna geçtiyse veya bir şekilde ağdan koptuysa, ip çakışması olmuş olmalı.
Windows ara'ya
CMD
yazıp Enter'layın.
Aşağıdaki satırları tek tek girerek Enter'layın.
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit
DNS temizlenecek ve IP adresiniz yenilenecektir.
Kolay gelsin.

flushdns'e gerek yok.

Muhtemelen bir client manual IP yazmış. Modemlerde artık böyle bir hata olması mümkün değil. ARP table'larında izin vermez

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Daha önce giriş yapmış olduğu bir sayfaya yeniden girdiğinde bağlantı hataları alabilir. DNS önbelleğini temizlemenin bir zorluğu ya da zararı yok ki.

Modem yeni mi eski, ağda ne kadar cihaz var ya da bağlanılan cihaz nedir, belirtilmemiş ki.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Daha önce giriş yapmış olduğu bir sayfaya yeniden girdiğinde bağlantı hataları alabilir. DNS önbelleğini temizlemenin bir zorluğu ya da zararı yok ki.

Modem yeni mi eski, ağda ne kadar cihaz var ya da bağlanılan cihaz nedir, belirtilmemiş ki.

IP çakışması ile DNS'in bir alakası yoktur. Networking konusunda bilgilerinizi güncellemenizi öneririm. Temel mantığa aykırı.

Yapmayın böyle hocam. flushdns client'ın Internet Protocol'ü ile alakası olmayan bir durumdur.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
IP çakışması ile DNS'in bir alakası yoktur. Networking konusunda bilgilerinizi güncellemenizi öneririm. Temel mantığa aykırı.

Yapmayın böyle hocam. flushdns client'ın Internet Protocol'ü ile alakası olmayan bir durumdur.
Cihaz ne kadar süredir internete bağlı (belki de hiç kapatılmadan saatlerce/günlerce açıktır), VPN kullanılıyor mu vesaire vesaire hiç bir şey konuda belirtilmemiş. Sistem, erişilen sunucular için IP adreslerini ve etki alanı adları kaydını tutmuyor mu. Bazen eski verileri bu önbellekten temizlemek ve yeni bir başlangıç yapmak mesela hiç gerekmez mi. Yani; basit bir bir komut satırının bu kadar uzatılıyor olmasına anlam veremiyorum. Ayrıca; bkz.

Orada ikinci paragrafta yazdığım ise: "Modemlerde artık böyle bir hata olması mümkün değil"e istinaden.

Neyse. :)

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Ben konuyu açıklayayım şimdi ip ler iki şekilde verilir el ile ve oluşturulan dhcp havuzu dediğimiz ip havuzundan dağıtılarak. El ile verilen manuel olduğu için isteyen istediği ip yi cihazına tanımalyabilir AMA BU ÇALIŞACAĞI ANLAMINA GELMEZ çünkü aynı ip ye sahip 2 cihaz nihayetinde çakışır ve birtanesi internete giremez hatta bazen iki tarafıda etkiler. Dhcp de ise tamamen belirlenen kurallar dahilinde ( hangi aralıkta ip almalı ve süresi ne kadar olmalı vs diye ) otomatik ip atanır cihazlara böylelikle çakışma söz konusu olamaz çünkü her defasında bir ip yi sadece bir cihaza atar.

Sorunun çözümüne gelirsek advanced ip scanner programı var ücretsiz onu indirip ip aralığını yazıp tarama yapın ve o ip yi hangi cihaz almış tespit edip elle girmişse onu dhcpden oto almasını sağlayın çünkü normal clientlerın ( kullanıcılar ) dhcpden ip alması sağlıklı olanıdır.

elle ip genelde iş yerlerinde cctv ve serverlere verilirki bir süre sonra değişmesin ha birde I.T ciniz kisme o kullanır ama zaten dhcp havuzunuda ona göre ayarlarlar.

Bunu sadece bir yazılımcı değil I.T uzmanı olarak yazıyorum ve bir çok fabrikanın otelin üniversitenin firmaların server, switch, accespoint, cctv lerini kurup konfigurasyonunu yapmış biri olarak edindiğim tecrübeler dahilinde bilgi veriyor olduğumuda belirtmek isterim.

Umarım konu sahibi ve ihtiyacı olan arkadaşları aydınlatmış oldum.

İyi forumlar

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Cihaz ne kadar süredir internete bağlı (belki de hiç kapatılmadan saatlerce/günlerce açıktır), VPN kullanılıyor mu vesaire vesaire hiç bir şey konuda belirtilmemiş. Sistem, erişilen sunucular için IP adreslerini ve etki alanı adları kaydını tutmuyor mu. Bazen eski verileri bu önbellekten temizlemek ve yeni bir başlangıç yapmak mesela hiç gerekmez mi. Yani; basit bir bir komut satırının bu kadar uzatılıyor olmasına anlam veremiyorum. Ayrıca; bkz.

Orada ikinci paragrafta yazdığım ise: "Modemlerde artık böyle bir hata olması mümkün değil"e istinaden.

Neyse. :)

Güzel kardeşim, DNS ile IP ve DHCP protokolleri farklı çalışır.

VPN yazmışsın iyice bambaşka yerlere gitmişsin. Onun da alakası yoktur flushdns ile.

Router / Modem olarak çalışan cihazlarda DNS'ler ya önden tanımlanmıştır, ya ilgili DSLAM (xDSL için) ya da kablonet'in fiberdeki karşılığı olan cihaz ile iletişime geçer. Şöyle ki, DSLAM sizin veri hızınızı set eder ve modem'e ilgili verileri gönderir.

DNS client hem modem'de hem de sizin işletim sisteminizde vardır. DNS önbelleği de bu sayede çalışır. Hani nslookup ile baktığınızda diyelim, nslookup google.com dediğinizde eğer daha önceden google'a girdiyseniz bunu cache dediğimiz önbellekte tutar ve non-authorotive answer olarak gelir.

Bazen domainlerin IP değişiklikleri olur. Bu rootDNS dediğimiz cihazlarda (dünya üzerinde yüzlerce vardır) güncellenir ama sizin hizmeti aldığınız ISP'nin (internet service provider - internet servis sağlayıcı) DNS güncellemesi yapmazsa hemen giremeyebilirsiniz. Çünkü DNS cache'den okuyup yanıt alamaz ve rootDNS'e gider. Bunlar milisaniyeler içerisinde oluyor.

Kısacası teknik açıdan IP çakışması ile ipconfig /flushdns arasında bir bağ yoktur. Açıkladığım şey bu. Doğru bilgileri gençler de öğrensin diye yazıyorum ben. Yoksa amacım sizi rencide etmek ya da aşağılamak değil yanlış anlamayın.

IP çakışması büyük ihtimalle manual girilmiş bir cihaz sebebiyle olmuştur. Bu konuda @ozmen_celik arkadaşımızın dediği gibi aynı yerel network'de bir tarama yapılması gerekiyor. Ve manual IP verilmesini engellemek lazım bir daha olmaması için. Zaten bundan dolayı büyük networklerde Domain Controller'lar var ve IP'leri policy'ler sayesinde kimse manual giremiyor.

IP çakışması olduğu zaman iki cihaz da nalları diker. Yani internere bağlanamaz, network kullanamaz. Mutlaka düzeltilmesi gerekir.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
Modemi aç kapa yapınca düzelmez mi? genelde işe yarar bu ama :D

Secret++

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Modemin arayüzüne girip hangi cihazların bağlı olduğunu ip adreslerini vs gibi şeyleri ayarlaman mümkün.