Ağda Klasör Şifreleme

Bu konuyu okuyanlar

kokoş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,
Ağ paylaşımına açılmış bir klasörü ve içindeki dosyaları belli kişiler arasında kullanılmak üzere şifrelemek istiyorum.

Yani Ağda X klasörünün içinde Y excel dosyası olsun.Ağdaki herkes bu X klasörünü içindeki Y dosyasını görsün fakat açamasın.Açmak istediğinde şifre sorsun.Bunu sağlayacak WinXP şifreleme yada 2. 3. x. parti yazılımlar önerebilir misiniz?

Patron a Kruptos 2 yi önerdim beğenmedi :(

Saygılarımla...

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Bunun için ekstra bir yazılıma gerek yok. Microsoft Excel'de "sayfayı koru", "çalışma kitabını koru" gibi özellikler bulunuyor. Eğer şifrelersen açılışta sana soracaktır...

kokoş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle cvbın için sağol,
evet office uygulamalarını KORU özelliğini biliyorum fakat tahminimce patron ileride MS OFFICE harici dosyalarıda şifrelenmesi isteyecek.Kesin bir çzm bulmam lazım ki başım aynı konudan tekrar ağrımasın.

Örnek vermek gerekirse bir autocad çizimi yada muhasebe dosyasını şifreletmek isteyebilir.Kaldıki bir klasör içinde 30 tane excel-word dosyasını tek tek şifrelemek yerine klasörü şifreleyip doğrudan olayı bitirmek istemekte.

http://www.microsoft.com/turkiye/windowsxp/itpro/sharefilesefs.asp
adresindeki ifadeler göre şifrelemek istediğim dosyanın üzerine gelip özelliklerden gelişmiş e geliyorum fakat " Veriyi korumak için içeriği şifrele (Encrypt contents to secure data) " sekmesi bende gözükmemekte.yani diğer seçenekler seçilerbilir halde iken bu seçenek grimsi halde hiçbir değişiklik yapamıyorum.

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba

şifreleme yerine paylaşıma açıp belli kişilerin ulaşmasını sağlamasına izin versen nasıl olur? sadece senin istediğin kişiler dosyayı okur ve üzerinde değişiklik yapabilir.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Benim bildiğim kadarı ile, dosyalarını NTFS yöntemiyle şifrelersen başka sistem kullanıcısı onu şifre girerek de açamaz.
Çünkü NTFS'nin şifreleme yöntemi dosyaya parola koymak değildir, dosyayı "encrypt" etmektir. Yani dosyaya parola koymaz, sadece senden başka kimsenin dosyayı açamamasını sağlar. Hatta aynı bilgisayarda başka kullanıcı ile oturum açılsa o kişi bile o dosyaları göremez.

Yine de güvenlik sekmesini göstermek için önce şunlardan emin ol:
- Windows bir NTFS bölümüne kurulmuş olmalı.
- Windows bir workgroup içinde oturum açmamış olmalı.
- Yönetici olarak oturum açılmış olmalı ve bu yönetici hesabı parolayla korunuyor olmalı
Daha sonra şu işlemleri yap:
Denetim Masası -> Klasör Seçenekleri -> Görünüm -> Basit dosya paylaşımı kullan.
Bu seçenekteki işareti kaldır ve uygula. Şimdi güvenlik sekmesi ve dolayısıyla şifreleme seçeneklerini görebilmelisin. Görmek için; klasöre sağ tıkla özellikler sekmesinden önce "güvenlik" sekmesi belirmiş olmalı.
Eğer görünmediyse, ayrıntılı bilgi için: http://support.microsoft.com/?kbid=290403

Ancak dediğim gibi senin kullanman gereken yöntem bu değil.
Tahmin ediyorum Microsoft Private Folder isimli Microsoft yazılımı senin işine yarayacaktır. Yalnız ağdaki diğer bilgisayarlarda da kurulu olması gerekebilir.
Çok küçük olan gayet Microsoft yapımı bu programı kurduğunda bir klasöre sağ tıklayıp klasöre şifre koyarsan o klasöre girmek isteyen herkese o şifreyi sorar. Şifreyi bilen girer bilmeyen giremez.
Programı Microsoft'un sitesinden idirmek için:
http://www.microsoft.com/genuine/of...;offerid=441c2998-248b-49cf-b084-f3a237b58f71

Bu yazılımı indirebilmek için Windows kopyasının orijinallik doğrulamasından geçmesi gerekiyor. Lütfen dikkat, orijinal olması gerekir demiyorum; orijinallik testinden geçmesi gerekir diyorum :D

Bu da makale oldu maşallah :D

kokoş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkese tşk.
elmacık çok saol dediğin programı deniyorum ama "Programı Microsoft'un sitesinden idirmek için:
http://www.microsoft.com/genuine/of...;offerid=441c2998-248b-49cf-b084-f3a237b58f71

Bu yazılımı indirebilmek için Windows kopyasının orijinallik doğrulamasından geçmesi gerekiyor. Lütfen dikkat, orijinal olması gerekir demiyorum; orijinallik testinden geçmesi gerekir diyorum" demişsin/belirttiğin adreste konuyla alakalı programları bulamadım.
;(