Ağ işini iyi bilen birisinin yardımına ihtiyacım var...

Bu konuyu okuyanlar

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ağ kurulumu ile ilgili bir sorunum var ve pek çok kaynaktan yardım derlediğim halde hala yapmak istediğimi yapamadım. Sdn forumda da arattım ama böyle bir konuya rastlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Yani ağ işini gerçekten ciddi bilen birisinin yardımına ihtiyacım var.

Bende bi masaüstü, bir de dizüstü bilgisayar var. Ayrıca 4 portlu modemden internete bağlıyım. Bir de komşum var internet bağlantımı bu modemle paylaştığım. Yapmak istediğim ise şu;

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarım birbirlerine sınırsız erişim hakkına sahip olsunlar. Yani dosya silme, değiştirme vs gibi haklar. Örneğin ben masaüstümü paylaşıma açtığım zaman bu paylaşıma sadece benim bilgisayarlarım erişebilsin komşum erişemesin! Tabi şunu da unutmamak gerek, zaman zaman komşumla klasör paylaşımı yapıyorum.

Yani özetle istediğim dosyalara, istediğim bilgisayarların, istediğim yetkilerle ulaşmasını sağlamak istiyorum!

Yataktayken, yada çatırçatır yanan sobamın yanında dizüstü bilgisayarımı kullanarak masaüstü bilgisayarımı düzenleme zevkini bana yaşatana çok dua edecem :mrgreen:

Sistem bilgilerim;
Sanırım bilgisayarların konfigürasyonlarından ziyade işletim sistemi bilgileri gerekli.

Dizüstüne WinXP Pro SP3 kurulu. Klasik Windows Güvenlik Duvarı dışında bir programım yok güvenlik için. Masaüstünde ise WinVista Ultimate kurulu.Kaspersky IS 2009 kurulu ayrıca güvenlik için. Komşumda da WinXP Pro SP3

Şimdiden teşekkürler....

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Klasörlerini paylaştırırken "Everyone" Kullanıcısının yazma ve değiştirme yetkilerinin olmadığına emin ol Yazma ve değiştirme yetkilerini senin belirliyeceğin bir kullanıcıya ver.

aynı zamanda başlat / çalıştır / gpedit.msc (Grup ilkeleri Düzenleyicisi) 'den

"Bilgisayar Yapılandırması / Windows Ayarları / Güvenlik Ayarları / Yerel ilkeler / Kullanıcı hakları ataması"
Bu kısımdanda Hangi kullanıcının bilgisayarın üzerinde hangi haklara sahip olacağını belirleyebilirsin ;)

"Bilgisayar Yapılandırması / Windows Ayarları / Güvenlik Ayarları / Yerel ilkeler / Güvenlik Seçenekleri"

Bu Kısımdada bilgisayarına nasıl erişileceğini belirleyebilirsin ;)

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Stone, iyi de yani benim illa ki her iki bilgisayarda da fazladan bir kullanıcı hesabı daha mı açmam gerekiyor? yani o açılış ekranında çıkan profil resimleri beni rahatsız ediyor. Açılan hesapların, açılış ekranında gizlenmesini sağlayamaz mıyım yada en azından :whistling:

ayrıca bu soracağım son soru değil... :mrgreen:

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Ne alakası var kachak, kullanıcı atayacaksın sadece. Yeni kullanıcı oluşturmana gerek yok.

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ne alakası var kachak, kullanıcı atayacaksın sadece. Yeni kullanıcı oluşturmana gerek yok.

işte onu bi izah etsen diyordum! kullanıcı atadığım zaman yönetimden otomatikmen kullanıcı hesabı oluşuturuluyor! alakası bu!

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Kolayı var onunda :D
Windows XP için {
Başlat / çalıştır / regedit.exe

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList\

Burda Userlist'e tıkla sağ taraftan boş bi yere sağ tıklayıp yeni DWORD değer oluştur oluşturduğun Değerin adınıda gizlemek istediğin kullanıcı adı yap ve değerini 1 yap kapat bilgisayarını yeniden başlat ;)
}

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Ben gidiyom şimdi anca akşama dönerim yaz sen bi ara ilgilenirim yada Diğer arkadaşlar ilgilenir zaten :D

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:( olmuyor! normal olarak paylaşıma açtığım klasöre erişim sorunsuz (ki o klasöre ağdaki arkadaşım da erişebilyor zaten) ama izin ayarlayarak verdiğim paylaşımdaki klasör gözüküyor lakin içine girilmiyor. izniniz yok diye uyarı veriyor.

nerde hata yapıyorum acep?:sorry2:

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
paylaşıma açarken ağdaki dosyalarıma erişilebilsin ve düzenlenebilsin diye bir seçenek vardı işaretledin mi onu da.

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
hersey iyi de ağ kurulumuyla alakası ne bu durumun :)

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hersey iyi de ağ kurulumuyla alakası ne bu durumun :)

hangi durumun ağ kurulumuyla alakası ne?

ayrıca,
sorunu Xpde hallettim lakin vistada hala başarılı olamadım.

Vista, belirtilen kriterlerde XP'ye ulaşabiliyor, ama XP özel paylaşımlarda Vistaya ulaşamıyor.:(

yardımcı olabileceğine inanlara özelden msn adresimi verebilirim...

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
kardeş işletim sistemi xp pro yani güvenlik ve düzenleme tamamen sana açık bilgisayarımı sağ tıklayıp tönetim konsoluna gir yerel kullanıcılar ve grıpların içine gir guest hesabını aç paylaşım vereceğin doyların yanına dolar işareti koy ve guest hesabına parola ver adam senin paroloanı bilsede dosyaların yanına dolar işareti koyduğun için göremez senin dosyları tam yetki zaten guests te varpaylaşım verirken diğer kullanıcılar dosylarım üzerinde değişiklik yapabilisin diye ikonlar var işaretle ve laptobun başına geç iki slaş işare ondan sonra bilgisayar adı ondan sonradapaylaşıma verdiğin dosyanın adını yaz dalır işareti koy gir parola vermişsen parola sorar vermemişsen direkt senin dosyalara girer istedğin düzenlemeyi yapabilirsin çalışma grubunu ayarlaçok rahat girer düzenmeni yaparsın bilmiyorum bunu biliyormuydun umarım yararlı olmuşumdur

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
korsan12 kardeşim teşekkürler. zahmet edip yazmışsın. zaten xp ile sorun kalmadı. hemen hemen dediklerine yakın şeyler yaptım xpde. vista kaldı sadece. xpye vistayla özel bağlantı kurduramadım.
Stone u bekliyoruz :stuart:
Sanırım vista konusunda yardımcı olabilecek :whistling:

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarım/Yönet/Yerel kullanıcılar ve gruplar kısmında Guest kullanıcısına sağ tıklayıp Parola yı seçip parola belirlendiğinde ağdaki kullanıcılar bilgisayarına girmeye çalıştıklarında belirlediğin şifreyi girmek zorundaydılar. "Dılar" diyorum çünkü bı XP'de böyleydi Vista'da buna yakındır diye tahmin ediyorum. Denemekte fayda var :)

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet sorun çözüldü.
dün gece sabahın saat 04 sularına kadar Stone ile uğraşmalarımızdan netice alamadık ama geyiğin en alasını yaptık :) :icon_:

Sonra Stone u uyumaya (daha doğrusu işe) yolladım :mrgreen: adam felaket hırs yaptı bi laptopa bağlanıyor bi masaüstüne bağlanıyordu. Yani o geceki konuşmalarımızı burada yayınlasam okurken gülmekten yerlere yatarsınız...

sabah saat 07.30a kadar ısrarlı uğraşmalarım sonuç verdi ve sorun çözüldü. Lanet olası Vista Ultimate nin uç noktadaki ağ güvenliği yüzünden istekler bu kadar imkansızlaşmıştı.

çözüm;
paylaşılacak bölüme sağ tıklayıp özellikler seçildikten sonra güvenlik sekmesinden gerekli işlemlerin yapılması gerekliymiş :angry: Ondan sonra da xp den bildiğimiz klasik everyone ve kullanıcı adı kullanıcı hakları vs. gerçekleştirilecekmiş...:sweatdrop:

aksi takdirde tek başına paylaşım bölümünden yapılan işlemler, kullanıcıyı bu çok erişim ayrıntılı paylaşım işleminde sonuca ulaştırmıyormuş...

o halde neymiş sloganımız?
bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır...:icon_::icon_::icon_:

Stone herşey için teşekkürler, özellikle hoş sohbetin için...
ayrıca zaman harcayıp çözüm için fikirlerini esirgemeyen arkadaşlara da burdan teşekkürlerimi bildirmeyi bir borç biliyorum...

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Kafa dalgın olduğundan aklıma gelmedi o varya :D Ama olsun sonuca baya ulaşmıştık be :D Mutlu oldum çözüldüğüne :)

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ulan geç kalmışız

ben de Vista işletim sistemi kitabı yazarken farketttim bu olayı. Server 2003 veya 2008 kullanan varsa bilir bunları zaten. Ama Server 2003'e SP'den sonra gelmişti.