Adobe Premier Pro CC, Video Önizleme Ekranında Kasma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
64
Selamlar arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim gibi Adobe Premier Pro CC programı üzerinden projemi hazırlarken önizleme ekranında donmalar yaşanıyor. Daha önce Camtasia Studio 9 kullanıyordum ki kasma probleminin kronik olduğunu, onun yerine daha çok düzenleme sunan ve profesyonelce video kurgulayabileceğiniz Adobe Premier kullanmanız daha mantıklı olacaktır gibi cümlelerin üstüne tavsiyelere uyup geçiş yaptım. Sıkıntılı bir kurulum olsa dahi (sıkıntılı derken ciddi şekilde sürekli %36 %45 %63 gibi yerlrde yükleme duruyor ve ne kadar zaman geçse dahi ilerlemiyordu. En sonunda 6 veya 7. denememde kuruldu.) kurulumu başarıyla tamamladım ve programı açtım ki ne göreyim. Video ön izleme ekranı Camtasia Studio 9 gibi gecikmeli ve donuyor. Yahu anlayamıyorum ki. Sistem öyle düşük seviye bir sistemde değil. Özellikleri burda;

-İntel Core I7 7700 HQ

-GTX 1050 4 GB

16 GB 2400 mhz. Ram

İnternetten başladım araştırmaya. Ayarlardan ekran kartını aktif edin, özelliklerden şunları açın, video önizleme kalitesini düşürün falan filan. Ekleri de konuda paylaştım dostlar. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Büyük ihtimalle bir dokunuş ile düzeltilecek bir durum ama işte bilsek keşke :/ yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    228.5 KB · Görüntüleme: 2,333
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    20.8 KB · Görüntüleme: 2,066
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    247.9 KB · Görüntüleme: 2,379

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Merhaba,
Edit > Preferences > Media sekmesine gel. "Enable accelerated Intel h.264 decoding" seçeneğini "Disable" yap. Ardından programı yeniden başlat. Hatta garanti olsun, PC'yi yeniden başlat. Sonrasında sorunun çözülmüş olacağını umuyorum.

Reaksiyon puanı
64
Teşekkürler dostum. Nasıl oldu bilmiyorum ama program kendi kendine düzeldi. Bahsettiğin durum eğer performansa etkiliyse uygulayacağım. Yardımcı olabileceğin başka ayarlar var mı? Tekrar teşekkürler.

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Genelde programı kullanırken değilde, videoyu export ettikten sonra Encode problemleri çıkar. Videonu hazırladıktan sonra Adobe Media Encoder ile üzerinden tekrar export et mutlaka.

jetimamixke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bendede seamles transition efektlerini import ederken veya proje olarak açarken yarılara kadar yüklendikten sonra pc aklın alamayacağı derecede kasıyor ve hatta mausu bile hareket ettirmiyor yani bilgisayarareset atmadan hiç bir işlem yapılmayacak hale geliyor. acaba bu sorunun bir çözümü varmı.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Hocam bendede seamles transition efektlerini import ederken veya proje olarak açarken yarılara kadar yüklendikten sonra pc aklın alamayacağı derecede kasıyor ve hatta mausu bile hareket ettirmiyor yani bilgisayarareset atmadan hiç bir işlem yapılmayacak hale geliyor. acaba bu sorunun bir çözümü varmı.
Bu efektler native olarak donanım ile gerçek zamanlı hızlandırılmıyor ve sarı çizgi kırmızıya dönüyor. I ve O harfleri ile zaman aralığı seçip enter ile render ederek ön izleme yapılmalıdır.
Seamles transition çeşitleri genelde arka planda dinamik bağlı After kompozisyonları olabiliyor. Yada nested halde bulunan karmaşık premiere sahneleri içeriyorlar.