Adobe Photoshop Ubuntu Linux Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Merhaba arkadaşlar internette photoshop'un linux versiyonu varmı diye bakarken bu makaleye denk geldim ama ingilizce makale siteye baktım ama bulamadım sanırım verilmedi bu konu hiç uyumadığım için çok uykum var uyanınca türkçeye çeviririm isterseniz denedim kesinlikle çalışıyor ve hiç bir kasma olmadan kullandım umarım işinize yarar :)

...................

I'm sure some of you would love to install and use Photoshop on your Linux box. So while I prefer using GIMP, I will still show you how to install Adobe Photoshop inside Linux with the help of Wine (not the alcoholic drink) just in case your photo shop classes or jobs require you to setup and use it. On this tutorial, I'm using Ubuntu 9.10 "Karmic Koala" and Photoshop CS4.

Now let's get started and install Adobe Photoshop on Ubuntu Linux:

* Downloading and Installing Wine

The first thing that you should do is to install Wine. Using the Linux terminal, add the WineHQ APT repository with this command:
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
To download and install Wine on Ubuntu, just click HERE.

A pop-up will appear, just click "OK".

After installing Wine, you will have to download and install a few more packages. One of which is winetricks.

winetricks is a simple script to download and install various redistributable runtime libraries sometimes needed to run programs in Wine.

To get winetricks and the other needed packages, just copy and paste this command:
Kod:
wget [URL]http://www.kegel.com/wine/winetricks[/URL]
Now install them:
Kod:
sh winetricks msxml6 gdiplus gecko vcrun2005
You should also install Microsoft TTF fonts:
Kod:
sudo apt-get install msttcorefonts
Before we will install Photoshop CS4, we will have to download a .dll file. Get atmlib.dll from HERE.

Extract the zip file and copy atmlib.dll to c:/windows/system32. To do this, go to Applications menu -->Wine -->Browse C:\ Drive, then navigate to windows -->system32 and paste atmlib.dll there. After that go to Applications menu --> Wine --> Configure Wine. Inside the Libraries tab, add atmlib.dll and click on "Apply."

* Installing Photoshop CS4 on Ubuntu

You can now run the Photoshop CS4 installer via Wine with this command:
Kod:
LANG=C wine Setup.exe
Note: you may need to add the path to your installer

Just install Photoshop the way you do it on Windows and you are done.

* Running Photoshop CS4 on Ubuntu

You can now start using Photoshop by going to Applications -->Wine -->Programs, and then selecting Photoshop CS4. Have fun, but don't forget to try GIMP :)

graphicxer

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Linuxçuların çoğu özgür yazılım olmadığı için Photoshop'a karşı diye biliyorum.

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
ben linux'a daha yeni geçtiğim için pek bir fikrim yok o konuda belki birine lazım olur diye paylaşma ihtiyacı duydum sadece :)

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
ben wine ile cs2 çalıştırmıştım

ama felaket ram yiyordu kerata

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Linux dünyasına geçer geçmez öğrendiğin yararlı bilgileri bizimle paylaştığın için seni kutluyorum arkadaşım. Bu güzel hareketine +Bonus :)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Yerel yazılım olması her zaman daha sağlıklı olur. Böyle kullanmaktansa windows ya da mac os üzerinde kullanmayı tercih edenlerdenim açıkçası...

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
2000 tl değerindeki bi yazılımın ücretsiz karşılığı mümkün olduğunda zaten ne window$ a nede mac os x e gerek kalmaz

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
@yiqitér
Rica ederim :)

@ramboberk
inan bana 512 ram var pc'de ve dandik bir tane ekran kartı çok hafif kasılma oluyor sadece başka hiç birşey yok.

@POWER
teşekkür ederim :)

pspfreak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam,

daha demin photoshop'u kurmak için tüm gerekli işlemleri yaptım, terminaldan setup.exe yi çalıştırmak için komut verdim ve setup çıktı ama çıktıktan 5-6 saniye sonra setup penceresi karardı kilitlendi. :/

Bir kere daha denemedim yine aynı sonuç.Adım adım herşeyi yaptım herhangi bir yerde hata yapmadığımı tahmin ediyorum.

Sizce problem nedir?

yardım ederseniz sevinirim. :)

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bende duymadım psye karşıyız diye desem yalan olur :) bir kere o yüzden dayak yicektim hemen psyi çevirerek gimp dedim :D :D bu arada cs2 yi biliyordumda cs4 ü şimdi gördüm iyimiş ya güzel yani...

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Linuxçuların çoğu özgür yazılım olmadığı için Photoshop'a karşı diye biliyorum.

istediğin kadar karşı ol yanına yakşalabilen bir yazılım yok hala

ofiste windows kullanmamın tek sebebi photoshop ve flash

evde ise oyunlar

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
photoshopu hiç kurmadım.ama kurmam gerekecek büyük ihtimalle
wine ile pes 2009 kurmuştum yoksa 2010 muydu :S unuttum oyun açılıyordu bikaç dk oynuyordum oyundan atıyordu :S
ama oynamıştım sonuçta :D:D

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Photoshop un yaşam alanı Mac tir...

Windows ta uyum sağlar Mac kadar olmasa da İstenileni verir...

Linux'a gelince yazılanlardan anladığım Linux'ta photoshop a eziyet edip ızdırap çektirtiyorsunuz... :D Rahat bırakın Photoshop'umu... Gimp Neyinize yetmiyor :p

Mikr0p

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ana işletim sistemim ubuntu, arada insanın canı sıkılıyor oyunlar için windows lazım linux'da wine ile uğraşmasını sevmiyorum onun windows kurulu ek olarak, ee tasarım işi ne olucak Elbruz46'ının dediği gibi linuxda ps'i kullanmak cinayet işlemek gibi bir şey =)) ne yapıcağım şimdi phostoshop gibi adobe sürümleri lazım en iyisi ne macbook bir de macbook var =)) ama en iyisi phostoshop'u macde kullanmak ;) bizde mac yok ne yapacağız linuxda hiç uğraşmayın derim sadece photoshop için bile windows'u kurabilirsinz..

macindows

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Adobe Premiere çalıştırabildiniz mi?

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
ya arkadaş bende direk kurulum sandım :) wine üzerinden kurulummuş playonlinux da zaten kurabiliyorsun bir çok şeyi bukadar yabancı siteleri araştıracağına https://forum.ubuntu-tr.net/ bu siteye takılırsan bir çok şeyi daha rahat bulursun vede öğrenirsin wine zaten birçok oyunu ve uygulamayı açan bir program dır https://www.winehq.org/ bence en basit ve kullanışlı olan playonlinux https://www.playonlinux.com/en/download.html playonlinux wine nin altyapısını kulanıyor gibi bişey ama biraz daha görsel olanı

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Adobe Premiere çalıştırabildiniz mi?
evet sanırım çalışıyor https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=128

ismailix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bsa dan önlem almak için korsan yazılımdan uzak açık kaynak kodlu özgün ve ücretsiz ubuntu kurun derim.