Adil Kullanım Kotası Yalanı

Bu konuyu okuyanlar

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Merhaba arkadaşlar.

Internet servis saglayicilarinin (Ozellikle TTNet) kendi tarafina yonttuklari adil kullanim kotasi (AKK) yalanini protesto icin boyle bir konu acmayi dusundum. Bildiginiz uzere DSL tarifelerinde AKK 50 Gb. olarak sinirlandirilmis olup bu kotanin asilmasi durumunda tarifedeki hiz mevcut ayin sonuna kadar 3 Mbps. e dusurulup ay baslangicinda ise tekrar tarifedeki hiza cikartilmaktadir. Bu Adreste ise (kalin yazilara dikkat);

"Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında adil kullanım uygulaması bulunan internet paketlerinde; paket bazında farklı adil kullanım noktaları uygulanmaktadır. Ay içinde adil kullanım noktasına ulaşıldığında müşterilerin bağlantı hızları düşürülerek, henüz o kotaya ulaşmamış diğer müşterilerin hızlı bağlantı hizmeti alması sağlanmaktadır. "

belirtilmektedir.

Ayrica TTNet'in Tivibu hizmeti hakkinda da bilginiz oldugunu varsayiyorum (Detaylar burada)

Bu hizmette ayni sekilde DSL altaypisini kullanmaktadir.

Simdi gelelim AKK ile Tivibu arasindaki anlam veremedigim tezatliga!

Bildigim kadariyla Tivibu hizmetinin kesintisiz ve stabil sekilde kullanilabilmesi icin DSL hatinin minimum 6 Mbps veya yukarisi hizlari desteklemesi gerekmekte.

Simdi gelelim hesabimiza;

6 Mbps hiz ile saniyede ortalama 768KB (0.7MB) veri aktarimi yapilabilmektedir. Ortalama ev kullanicisinin gunde 3 saat televizyon izledigini hesap edecek olursak bu da aylik olarak 90 saat, 5400 dakika ve 324000 saniyeye denk gelmektedir. Bu sure ile saniyede indirilen veri miktarinida carpacak olursak Tivibu hizmetinin gunluk 3 saat uzerinden televizyon hizmetinin kullanilabilmesi icin 324000 x 0.7 = 226.8 GB verinin aktarilabilmesi gerekmektedir. Yani kisaca 1 kisinin kullandigi AKK degerinin 4 kati kadar. Tabi burada insanin aklina su soruda takilmiyor degil. Acaba TTNet bu hizmetini yayabilmek icin ilk birkac ay ucretsiz kullanim, kampanya vs. yapabiliyorken AKK nasil savunabiliyor anlamis degilim.

Saygilarimla.

recepkng

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Adil kullanım kotası hiç adil değil. VDSL de adil kullanım kotası olmayan paket bile yok mecburen 8 mb netlimitsiz kullanıyorum saçmalığın daniskası

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Sınırsız internet alacağım ama beni sınırlandıracak öyle mi oluyor bu iş ? Öyleyse aslında dava açılması lazım.

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
Bugün AKK devre dışımıdır nedir düne kadar yarı yarıya düşen 400 kb/s olan download hızım bugün 1.5 mb/s'yi buldu, normal günlerde bile 900 civarıydı. Sadece bende mi durum böyle?

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
8 mb netlimitsiz kullanıyorum abi telefonuma mesaj geliyor adil kullanım kotasını 3 katına cıkartmak sadece 6 tl bumu ttnetin adilliği resmen adilik bu şu an türk halkı sahipsizdir gelen giden bi darbe vuruyo özelleşen şirketler kanımızı emiyo bu nedir yaa

İOS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.

Internet servis saglayicilarinin (Ozellikle TTNet) kendi tarafina yonttuklari adil kullanim kotasi (AKK) yalanini protesto icin boyle bir konu acmayi dusundum. Bildiginiz uzere DSL tarifelerinde AKK 50 Gb. olarak sinirlandirilmis olup bu kotanin asilmasi durumunda tarifedeki hiz mevcut ayin sonuna kadar 3 Mbps. e dusurulup ay baslangicinda ise tekrar tarifedeki hiza cikartilmaktadir. Bu Adreste ise (kalin yazilara dikkat);

"Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında adil kullanım uygulaması bulunan internet paketlerinde; paket bazında farklı adil kullanım noktaları uygulanmaktadır. Ay içinde adil kullanım noktasına ulaşıldığında müşterilerin bağlantı hızları düşürülerek, henüz o kotaya ulaşmamış diğer müşterilerin hızlı bağlantı hizmeti alması sağlanmaktadır. "

belirtilmektedir.

Ayrica TTNet'in Tivibu hizmeti hakkinda da bilginiz oldugunu varsayiyorum (Detaylar burada)

Bildigim kadariyla Tivibu hizmetinin kesintisiz ve stabil sekilde kullanilabilmesi icin DSL hatinin minimum 6 Mbps veya yukarisi hizlari desteklemesi gerekmekte.

6 Mbps hiz ile saniyede ortalama 768KB (0.7MB) veri aktarimi yapilabilmektedir. Ortalama ev kullanicisinin gunde 3 saat televizyon izledigini hesap edecek olursak bu da aylik olarak 90 saat, 5400 dakika ve 324000 saniyeye denk gelmektedir. Bu sure ile saniyede indirilen veri miktarinida carpacak olursak Tivibu hizmetinin gunluk 3 saat uzerinden televizyon hizmetinin kullanilabilmesi icin 324000 x 0.7 = 226.8 GB verinin aktarilabilmesi gerekmektedir. Yani kisaca 1 kisinin kullandigi AKK degerinin 4 kati kadar. Tabi burada insanin aklina su soruda takilmiyor degil. Acaba TTNet bu hizmetini yayabilmek icin ilk birkac ay ucretsiz kullanim, kampanya vs. yapabiliyorken AKK nasil savunabiliyor anlamis degilim.

Saygilarimla.

Tivibu olayında şöyle bir mantık kurabilirim ne kadar Petabyte veri harcarsa harcasın Tivibu yurt içindeki trafik olduğu için bir sıkıntı yaratmaz.Sorun yurt dışı çıkışları bence

Hesap Yapalım 2 Terabit Hat Var 5 Milyon Adsl abonesi aynı anda yurtdışındaki sitelere erişse ne olur göçer önlem alırlar atatürke hakaret var youtube kapat neden oldu bu komplo teorisi ama mantıklı ttnet altyapısı kaldırmıyor

Adil kullanım kotası hiç adil değil. VDSL de adil kullanım kotası olmayan paket bile yok mecburen 8 mb netlimitsiz kullanıyorum saçmalığın daniskası

Vdsl cebit 2008'de tanıttılar şuan yok vdsl

8 mb netlimitsiz kullanıyorum abi telefonuma mesaj geliyor adil kullanım kotasını 3 katına cıkartmak sadece 6 tl bumu ttnetin adilliği resmen adilik bu şu an türk halkı sahipsizdir gelen giden bi darbe vuruyo özelleşen şirketler kanımızı emiyo bu nedir yaa

bunu kanıtlarsanız inanırım

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
tivibu ipsi sabit ip olarak modeme tanıtılarak geliyor farklı bir web tabanından baglanıyor bizim protokolümüz pppoe iken tivibunun ise dhcp bunu bir düşünün :)

agkorkmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar TTNET Başta olmak üzere özelleştirilen bütün kurumlar bizleri yolmak üzere kurulmuşlardır. Bunun aksini ispat eden olursa yarın adımı değiştiririm. Bütün dünyada durağan ekonomi var bizim ülkemizde ise kurumlar her yılın ilk çeyreğinde milyar dolar kar açıklıyor 1 tane devlet adamıda çıkıp sen kimi soyuyosun demiyor. eğer bunu göremeyecek kadar körseniz buna bende dahil kimsenin yapabileceği birşey yok.

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
goonet diye bir sey var bu aralar internet kafeci arkadasım arastırıyor adil kullanım kotasız seçenekleri de var ve tamamen yasalmış bu tarifeler sadece ttnet altyapısını kiralıyorlar istedikleri tarife paketlerini uyguluyorlarmış

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
sınırsız diye birşey yokki TTnetin dilinde sınırsız akk kotasız diyor bir tıklıyorum 50gb akk değilde 100gb akk adamı keriz sanıyorlar sanki 100gb akk kota değil 1 oyun olmuş 15gb bu ttnet geriden gelıyor

hasanistan44

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Haklısınız elin Amerikalıları en hızlı interneti ucuz rakamlara bulurken ttnet bizi süründürüyor :(

recepkng

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tivibu olayında şöyle bir mantık kurabilirim ne kadar Petabyte veri harcarsa harcasın Tivibu yurt içindeki trafik olduğu için bir sıkıntı yaratmaz.Sorun yurt dışı çıkışları bence

Hesap Yapalım 2 Terabit Hat Var 5 Milyon Adsl abonesi aynı anda yurtdışındaki sitelere erişse ne olur göçer önlem alırlar atatürke hakaret var youtube kapat neden oldu bu komplo teorisi ama mantıklı ttnet altyapısı kaldırmıyor

Vdsl cebit 2008'de tanıttılar şuan yok vdsl

bahsettiğim paket TTNET HİPERNET LİMİTSİZ ( bu pakete türk telekom da hala vdsl diyorlar bu arada) paketi 125 gb adil kullanım kotası var. Sen ne önerirsin aylık yaklaşık 400-500 gb kullanım var?

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Tivi'bu sürekli olarak 6 Mbps'lik bir bantgenişliği kullanmamalı. Bu konuda kutularda çeşitli sıkıştırmalar mevcut diye biliyorum. Eğer öyle olursa sadece MPEG-2 sıkıştırmasına sahip bir SD yayın 3 Mbps, HD yayın ise 16 Mbps'lik bir bant genişliği ister. (ortalama değerlerdir ve çözünürlüğe göre değişir [1080i, 1080p])

Saturated bir hat olduğu zaman sizin zaten sıkıntı yaşamanız olasıdır. Ayrıca Tivibu MPLS omurgası üzerinde olduğu için zaten paketler şebeke içinde kalır.

Asıl sıkıntı, internet içeriğinin yurtdışında olması.

Bir de pppoe ile dhcp birbirindne külliyen farklı şeylerdir. Önce araştırın derim.

MassacRe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu ay toplam 10 gb dosya indirdigim halde 8mb sınırsız paketindeyim. hadi diyelim ınternette geziniyoruz 3-5 film izledik olsun 20 -25 g.b bu rakamların kat kat fazlasını sistemde goruyorum . bence ttnet x2 katı gosterip hızımızı dusurmek ıcın elınden gelenı yapıyor. durum iyice vahimleşti.

mooncomtr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ttnet tamamen tekel olmanin gucunu kullaniyor. Baska bir altyapi calismasi yapacak firma olmadigi icin yapacak birsey yok.

aysesenay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tivubu internete çıkan bir uygulama değil. TT'nin iç networkunu kullanan bir uygulama. Dolayısı ile Adil kullanım kotasını etkilememektedir. Adil kullanım kotası kullanıcının internet ip'si ile internet üzerinden yaptığı download miktarı ile ilgili bir şeydir. Ayrıca sadece TTNET'e özgü değil, tüm ISP'lerin BTK kararı gereği uygulamak ve uymak zorunda oldukları oldukları bir durumdur.

Ja.McFly

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Tivubu internete çıkan bir uygulama değil. TT'nin iç networkunu kullanan bir uygulama. Dolayısı ile Adil kullanım kotasını etkilememektedir. Adil kullanım kotası kullanıcının internet ip'si ile internet üzerinden yaptığı download miktarı ile ilgili bir şeydir. Ayrıca sadece TTNET'e özgü değil, tüm ISP'lerin BTK kararı gereği uygulamak ve uymak zorunda oldukları oldukları bir durumdur.

Uydunet neden uygulamıyor peki?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
neyi kanıtlayacak arkadaşım geçen gün beni de aradılar hzınızı iki katına çıkaralım 6tl daha fazladan ödeyin size özel kampanya dediler bu arada net limitsiz 8mb kullanıyorum olmaz böyle bi durum

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Merhaba arkadaşlar.

belirtilmektedir.

Saygilarimla.

Yanlış hesap kitap yapıyorsunuz.

AKK son derece mantıklı bir uygulamadır ancak sınırsız diye satılıp 50gb düşük bir limitde bulunması adil değildir.
AKK bir çok "gelişmiş ülkede"de uygulanmaktadır. İnternette forum köşelerinde okuduğunuz herşeye inanmayın. Yok limit yokmuş yok 1$ mış, yok sınır yokmuş... boş hikaye "büyük çoğunluğu".

TiviBu hizmeti rezil bir hizmet. Ben kaliteyi görünce direk kapattırdım zaten :)
Siz 6mb a göre full hız download diye hesaplıyorsunuz ancak kimi kanal 300kb/sn download eder, kimi 150kb/sn
HD içerikler belki 800kb ve yukarı çıkabilir ama zaten kaç tane HD içerik varki memlekette?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
3 yıl smile adsl kullandım bu ay ttnete geçtim binler pişmanım.. smilede 50cgbyt akk yi 1 günde bitirmeme rağmen.. smile 15 günde 1 hızı düşürüodu.. halen devam edio bu uygulama.. her ayın 15 inde 3 mgbite çekiola.. süperdi.. ama ttnet çakallaık yapıo.. halbuki portlar bunlara ait oldugu halde

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bir ülkenin tüm internet ve telefon altyapısı tek bir firmaya nasıl teslim edilir. Mantıken düşünürsek TTNet bu altyapıları bayi fiyatı karşılığında başka firmalara da kullandırıyor ama sonuçta piyasayı belirleyen fiyatları koyan tek bir firma mevcut, buna önlem alınmalı. Tekelcilik konusunda idari mahkemeye dava açılmalı. AKK konusunda ise TTNet'in düşüncesinin şu olduğu belli, nasıl olsa tekeliz devlet arkamızda, istediğimiz gibi milleti sağıp fahiş fiyatla internet satarız, mevcut altyapıyı koruyalım, topladığımız paraların tamamını cukka cebe indirelim, beş kuruşluk yatırım yapmayalım, aynı sisteme bulabildiğimiz kadar enayiyi dahil edelim, bu kadar çok enayi sisteme bağlandığında, dış hatlarda sıkışma olacağı kesin, o zaman da, AKK (Adil Kullanım Kotası), ÇKK (Çok Kullandın Kotası), HDK (Hop Dedik Kotası) gibi bir şeyler uydurup aboneleri aptal yerine koymaya, gerekirse caydırmak için kazık zamlar yapmaya devam eder, istediğimiz gibi tek taraflı sözleşmelerle değiştirip kanunları yerle bir ederiz.

HKKYCL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ay boşu oldu ama hala net yavaş anlamıyorum ne yapıyorlar :S

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Telekomda çalışan Bir ATS ( Arıza Ve Tesis Sorumlusu ) görevlisi olarak adil Kullanım kotası şu anda bütün dünya ülkelerinde kullanılan bir kotadır. bu bir sefer tanımlama yapılır ve sistem otomatik olarak kullanıcı o kotayı doldurduğunda hızını yoğun saatlerde düşürür telekomun çoğu bölgelerde alt yapı yetersizliği olduğu konusunda haklısınız , bilmediğiniz çalışmaktan kaçan canı sıkılan arkadaşların çalmış olduğu bir tel ile ortalama 300 abone saatlerce telefon + internet hizmeti alamamaktadır. çalınan teleom sistemlerinden kaynaklı olarak heryere rahatca sistemlşer kurularak vdsl2 ( vdsl yada adsl demiyorum ) hizmetinin sunulması sağlanamamaktadır Ev de canı sıkılan arkadaşların gereksiz kayıtları ile sadece çay - kahve içmeye adama arayanların . kuş vurmak için iletişim sistemlerini vuranların içip içip yüzlerce abonenin çalıştığı sistemlere çarpanların ve daha bir çok şeyin olduğu ülkede yatırım yapılamamakla birlikte sistem olarak hesaplamadığınız bir durum daha mevcuttur genel olarak saat 5-7 arası iş yerinden çıkar ve evlerimize geliriz ve bir coğumuzda olan bir hizmeti kullanmak isteriz hali hazırda kurulu sistemler ortalama 500-1000 kişilik sistemlerdir ve herkezin aynı anda 3mb sınırından hesaplanmışlardır . kablo standartlarını buna göre belirlemişler. bu kadar şikayetçi olmuş olduğunuz kurum vede çalışanlarının sizlere hizmet götürek ve sorunlarınızı çözmek isterken karşılaştığı durumları . adres değiştirdikten sonra nakil vermek yerine ağrıza kaydı vererek bir ekip aracını ve görevlileri en az 25 dk oyaladığını düşünürseniz sanırım tam olarak ne demek istediğmi anlarsınız. arkadaşlar 8 mb abonesiyim diyorsunuz ama 1-8 mb esnek profilde oldugunuzu ve sistemler tarafından yoğunluga göre hızınızın ayarlandıgını internete giremediğiniz zaman ( iyi niyetliler hariç ) sorunu çözmek için gelen personele hayvanmış gibi davranıldığınıda düşünerek yazılarınızı ona göre yazın ayrıca bir çok yan firmanın bir çok yerde telekomun alt yapısını kullandığını , çok az bölgede kendi altyapılarının bulunduğunuda düğşünürseniz x firmasındaydım b firmasına geçtim tüh demenizin sadece gülünç olduğunuda anlayabilrsiniz

IPv6

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bende 2 katı diyo,had iyine iyisin sana torpil geçiyolar bak :D

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Merhaba.

Anlattiklarinizda belki hakli olabilirsiniz ama sunu bastan soyleyeyim sahsiniza veya sizin gibi emek harcayanlara bir sozum yok ancak;

Tivibu hizmetini biliyorsunuz bununla ilgili bir hesap yaptiginizda ve verilen ucretini de goz onunda bulundurdugunuzda kullanilan veri miktarinin buyuklugunu nasil aciklayabileceksiniz? Kaldi ki ben soyle dusunuyorum Turk Telekom bu hizmetini daha da yayginlastirarak ileride Kablo Tv ye ve Dsmart a ciddi bir rakip olacaktir. Su andaki kampanyalari (sure olarak tam bir sey soyleyemeyecegim ama TTnet abonelerine 3 veya 6 ay ucretsiz Tivibu hizmeti vermekte gorsunler kullansinlar diye) ve Super lig ihalesindeki fiyatlarin yukariya cekilmesinde onemli rol oynadi Turk Telekom yoksa Digiturk o kadar parayi mumkun degil ver(e)mezdi ki su an borclarindan dolayi TMSF el koydu. Neyse konuyu dagitmadan servis saglayicilar altyapilarini guclendirmek veya kapasitelerini arttirmak yerine boyle bir uygulama yapiyor.

Calinan kablolardan, VDSL hizmetinin verilememesinden, veya carpilma sonucu zarar goren direklerden bahsediyorsunuz. Telekom illa ki o kablolari yenileyecek ve hizmetin aksamamasini saglayacak. Neden aliyor o kadar aboneden sabit ucreti bu hizmetlerin saglanabilmesi icin. Eger ucretini aliyorsa yapacak veya yerine koyacak o kabloyu. VDSL hizmetinin verilememesinden bahsetmissiniz. Zamaninda maliyetten kacmak icin ve ilerisi dusunulmediginden dolayi telefon kablolarinin kesitleri ince kullanildigi icin bu kadar hat zayiflamasi veya kopmalar olmakta ve bilmem kac Megabite kadar internet veriyor. Telekom bunun farkina vardi ki son birkac yildir kesitleri biraz daha kalin kablo kullaniyor. DSL hizmetini vermeye basladiginda akli neredeydi? Once altyapini duzelt sonra hizmeti ver. Carpilarak zarar goren direklerden yakiniyorsunuz. Neden Telekom o kablolari yeraltina almiyor? Boylelikle hem calinma orani duser hemde direkler zarar gormez :) Kurulu sistemler 500-1000 kisilik diyorsunuz. Islerine mi gelmiyor daha fazla kapasiteli sistemler kurmak. Bugun Turk Telekom un sabit telefon hatti kapasitesi ihtiyacin neredeyse iki kati buna neden bu kadar yatirim yapiliyor ki? Telekom her gecen gun sabit telefon hattinda kan kaybetmesine ragmen neden bu kadar yatirim yapiyor buraya akitilacak paralar internet icin neden harcanmiyor.

Saygilar.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Eğer benim 30 gün internetim gelmediyse 30 kere arayıp hala bana arıza raporu kaydınız yapıldı deniyorsa,türk telekomu aradığımızda sorun bizden değil deyip geçiştiriliyorsa (halbuki sorun tt ile alakalı imiş) Ben o telefonda ki personele de hayvan gibi davranırım 30 günden sonra gelene de davranırım kimse kusura bakmasın.

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Eğer benim 30 gün internetim gelmediyse 30 kere arayıp hala bana arıza raporu kaydınız yapıldı deniyorsa,türk telekomu aradığımızda sorun bizden değil deyip geçiştiriliyorsa (halbuki sorun tt ile alakalı imiş) Ben o telefonda ki personele de hayvan gibi davranırım 30 günden sonra gelene de davranırım kimse kusura bakmasın.

Iste birde boyle birsey var. Masa basinda oturupta "bizde sorun yok" diyenler var.