Açılışta Fan Uçuyor?

Bu konuyu okuyanlar

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar, işlemci fanı açılışta birkaç saniye uçuyor sonra normale dönüyor.Çok araştırma yaptım sonuca ulaşamadım, sadece aynı şekilde sorunu olan biri video atmış.
Lütfen bir bakarmısınız bu durum normalmi?

Video:http://youtu.be/TKT8tMTXquE

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Umarım öyledir benim dikkatimi çeken, tetikleme yapamıyor gibi tekleme yapıyor sonra uçuyor.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Biosa bir ayar yapılınca düzelir.
Babamda da k olmayan modeli var onda öyle birşey yok.

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biosa bir ayar yapılınca düzelir.
Babamda da k olmayan modeli var onda öyle birşey yok.

Biosu defaulta çektim olmadı, fazla bios bilgim olmayınca kurcalamak istemiyorum.
Bendeki işlemci intel i3 3250, videodaki bana ait değil.

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
bir problem yok gibi benim de masaüstü bilgisayarım bu şekilde 1-2 saniye hızlanarak başlıyor. hatta daha önce kullandığım birkaç dizüstü bilgisayarlar bile düğmesine bastığım zaman 1-1.5 saniye hızlı fan üfleyip yavaşladığı oluyordu.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Biosu defaulta çektim olmadı, fazla bios bilgim olmayınca kurcalamak istemiyorum.
Bendeki işlemci intel i3 3250, videodaki bana ait değil.

Fan ayarlarında sıcaklığa göre rpm ayarı yapılıyordur.
Bu belki sorundur belli olmaz, ısıyı düzgün algılaması uzun sürüyorsa fanı o yüzden yavaşlatıyor olabilir.
Belki de normaldir benim p4 kasada da öyleydi.
Ama o vidyodaki seninkiyle aynı sorunsa, o kadar da uçmuyordu.

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benimki de aynı sıkıntı yok boşver. :)

Hepinize teşekkür ederim üstadlar, madem sorun yok içim rahat edebilir :) Fanın ilk çalışmada verdiği tepki çok acayibime gitti, çalışmak için atak yapıyor ve duruyor sonra uçuyor.
Ne garip bir teknoloji :) belkide anakartla alakalı birşeydir diyeceğim, videodaki arkadaşın anakart msı benimki asus.

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Açılışta ben burdayım çalışıyom mesajı veriyo fan yani :D

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
o bir anlık hız tüm bilgisayarlarda olmuyormu zaten ? :)

aykutoglu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
her hangi bir sıkıntı yok sadece kaliteli bir işlemci fanı ile bu sorunu çözebilir veyahut bilgin var ise BIOS ayarlarından düzeltebilirsin.. ilk açılış da işlemci fanı en yüksek devirde çalışıyor daha sonra işlemci ısısının yüksek olmadığını anlayınca fanın çalışma devri düşüyor sorunun bu :) BIOS dan büyük ihtimalle "PC Healt Status" başlığı altında "CPU Fan RPM" yazar o "Auto" ayarındadır ve kurcalamanı tavsiye etmem yaz sıcaklarında yada işlemci ağır yük altında ısınınca otomatik olarak fanın devrini yükseltip işlemcinin daha iyi soğutulmasını sağlar.. ayrıca bu ayarı kapatman durumunda çok büyük bir ihtimalle fanın sürekli olarak en yüksek devirde yani ilk açılıştaki hızıyla sürekli olarak çalışır :) bu durumda yapabileceğin en güzel şey işlemci soğutucu bloğuna uygun kaliteli bir fan almaktır :)

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
her hangi bir sıkıntı yok sadece kaliteli bir işlemci fanı ile bu sorunu çözebilir veyahut bilgin var ise BIOS ayarlarından düzeltebilirsin.. ilk açılış da işlemci fanı en yüksek devirde çalışıyor daha sonra işlemci ısısının yüksek olmadığını anlayınca fanın çalışma devri düşüyor sorunun bu :) BIOS dan büyük ihtimalle "PC Healt Status" başlığı altında "CPU Fan RPM" yazar o "Auto" ayarındadır ve kurcalamanı tavsiye etmem yaz sıcaklarında yada işlemci ağır yük altında ısınınca otomatik olarak fanın devrini yükseltip işlemcinin daha iyi soğutulmasını sağlar.. ayrıca bu ayarı kapatman durumunda çok büyük bir ihtimalle fanın sürekli olarak en yüksek devirde yani ilk açılıştaki hızıyla sürekli olarak çalışır :) bu durumda yapabileceğin en güzel şey işlemci soğutucu bloğuna uygun kaliteli bir fan almaktır :)

Ben de bu bios ayarını kastediyordum.
Bios güncellemeyle belki düzelebilir.

Bende biosta fan ayarı manueldi, her türlü yükte acayip ses çıkarıyordu.
Ben de şu dereceden sonra fan hızlansın diye ayarladım. Işlemci fan sesi kesildi.

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Onlarıda oynadım hepsini denedim olmadı hatta fast boot özelliğini vs. kapattım olmadı.Ekstra fan almaya gerek duymadım, yükde 40 dereceyi geçmiyor.

Ben de bu bios ayarını kastediyordum.
Bios güncellemeyle belki düzelebilir.
Bende biosta fan ayarı manueldi, her türlü yükte acayip ses çıkarıyordu.
Ben de şu dereceden sonra fan hızlansın diye ayarladım. Işlemci fan sesi kesildi.

Bu sorunu algıladığımda ilk yaptığım bios güncellemek oldu zaten ama nafile.. :)

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Onlarıda oynadım hepsini denedim olmadı hatta fast boot özelliğini vs. kapattım olmadı.Ekstra fan almaya gerek duymadım, yükde 40 dereceyi geçmiyor.

Bu sorunu algıladığımda ilk yaptığım bios güncellemek oldu zaten ama nafile.. :)

İşlemci fanı ilk başlangıçta yüksek voltaj alıyor da olabilir.
Belki psudan kaynaklıdır. Ya da normaldir:)

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
asus m5a99fx pro kullanıyorum aynı durum bende de mevcut ve bu bir sorun değil pc yi açarken işlemci tam yükte çalışır ve max watt çeker o yüzden anlık bir ısınma söz konusudur sonra yavaşlar

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
asus m5a99fx pro kullanıyorum aynı durum bende de mevcut ve bu bir sorun değil pc yi açarken işlemci tam yükte çalışır ve max watt çeker o yüzden anlık bir ısınma söz konusudur sonra yavaşlar

Ozaman sorun çözülmüştür, hepinize teşekkürler..