Açıköğretim mi? Normal lise mi?

Bu konuyu okuyanlar

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
(Çok uzun yazdım biliyorum ama okumadan geçmeyin lütfen fikirlerinize ihtiyacım var.)

Merhabalar,geçen yeni bir konu açıp, eğitim ile ilgili sorunlar yaşadığımı belirtmiştim. Sorunlarım ve sorularım var. İlk olarak kısaca belirteyim,istemediğim, ortamı kötü bi okula kaydım alındı.Ailemdeki herkes,okuldaki hocalar okula gitmem için bir ton çene döktüler. Ama cidden bir senede bu okul yüzünden kaybedince, insanın bir daha gidesi gelmiyor ve şu andada içimde büyük bir sıkıntı var,ağlıyasım felan geliyo,1 saat,1 ay gibi geçiyor.
Öncelikle liseye adam akıllı gitmedim,en fazla 1 hafta - 2 hafta, yani dersleri hakkında fazla bir bilgim yok.
Şimdi açığa gitmek istediğimi ve ağladığımı görünce, yani onların dediğini yapmayınca,seslenme şekilleri bile kalp kırıcı halde, ismimi çok sert söylüyorlar,bir tek abim biraz savunuyo beni,onuda susturmaya çalışıyorlar.(Açığa gidersem böyle olucaklar ve çalıştıracaklar)
Ama bende okula gidemiyorum,lise ortamı felan kötü geldi bana,bide lisede kalınca gitmek istemedim.açıktan üniyede hazırlanırım,liseyide geçerim diye düşündüm.
Sizce okula gidip kendimi zorlasam,aileyimi mutlu etsem yoksa,açığa gidip çalışsam mı?
Açığa gitsem çalıştıracaklar surat asacaklar mutsuz olucam,okula gitsem ben daha kötü olcam kafayı sıyırcam.
Açıköğretim basit midir? Ne kadar zordur?
Bir tarafım uçurum,bir tarafım cehennem gibi.
Tecrübeli abilerimiz bi cevap atsın lütfen :(
Her türlü fikre açığım,yardım edin :((

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bir insanın hayatının en güzel yılları öğrencilik yıllarıdır. yaşın geçmeden liseye dönmeni öneririm.
maddi bir sıkıntı varsa durum başka tabi

FOM

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,264
Ailenizi mutlu edin siz okuyun diye ne emekler sarfediyorlardır ve şunu söylüyeyim lise yıllarım çok güzeldi keşke geri dönebilsem. Siz hep kötü tarafından baktığınız için kötü görüyorsunuz iyi taraflarından bakmaya çalışın. Açıktan okuyarak okuldan koparsınız üniversiteye hazırlanmazsınızız. Sonuçta lise ortamı iş ortamından her zaman daha iyidir.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Açıktan okur iseniz tam eğitim alamazsınız. Açıktan okumayın hocalar okadar iyi değil zaten amaçları öğrencileri geçirmek yeterki derslere katıl sana diploma verirler fakat üniversite için yetersiz kalır. Kesinlikle önermiyorum açıktan gitmeyin. Normal lise olarak devam sonra ise üniversite..

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ailenizi mutlu edin siz okuyun diye ne emekler sarfediyorlardır ve şunu söylüyeyim lise yıllarım çok güzeldi keşke geri dönebilsem. Siz hep kötü tarafından baktığınız için kötü görüyorsunuz iyi taraflarından bakmaya çalışın. Açıktan okuyarak okuldan koparsınız üniversiteye hazırlanmazsınızız. Sonuçta lise ortamı iş ortamından her zaman daha iyidir.
Herkesin huyu farklı tabii ki.

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Açıktan okur iseniz tam eğitim alamazsınız. Açıktan okumayın hocalar okadar iyi değil zaten amaçları öğrencileri geçirmek yeterki derslere katıl sana diploma verirler fakat üniversite için yetersiz kalır. Kesinlikle önermiyorum açıktan gitmeyin. Normal lise olarak devam sonra ise üniversite..
Üniversiteyede gitmek istiyorum ama lisede kafamı derse veremiyorum,evde daha rahat kafayla ders çalışacağımı düşünüyorum..

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
bir insanın hayatının en güzel yılları öğrencilik yıllarıdır. yaşın geçmeden liseye dönmeni öneririm.
maddi bir sıkıntı varsa durum başka tabi
Maddi sıkıntı yok Allah'a şükür , ama lise ortamı bana göre değil gerçekten....

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Maddi sıkıntı yok Allah'a şükür , ama lise ortamı bana göre değil gerçekten....
okula severen giden azdır zaten. okula 2 sebepten gider çocuklar. arkadaş ortamı ve aile baskısı.

liseyi bir şekilde bitir üniversiteyi icabında açıköğretim ile falan çözersin.
ama liseyi okumazsan hayatın boyunca pişman olursun.

Coloredd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Dostum lise dönemi güzeldir hele ki son sene daha güzeldir ve son sene güzelliğini yaşaman lazım.Ben devam etmen görüşündeyim ve açığa alırsan bitmez o lise.Ilerde pişman olacağından da emin olabilirsin.Alışmaya çalış gerisi gelir zaten

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
(Çok uzun yazdım biliyorum ama okumadan geçmeyin lütfen fikirlerinize ihtiyacım var.)

Merhabalar,geçen yeni bir konu açıp, eğitim ile ilgili sorunlar yaşadığımı belirtmiştim. Sorunlarım ve sorularım var. İlk olarak kısaca belirteyim,istemediğim, ortamı kötü bi okula kaydım alındı.Ailemdeki herkes,okuldaki hocalar okula gitmem için bir ton çene döktüler. Ama cidden bir senede bu okul yüzünden kaybedince, insanın bir daha gidesi gelmiyor ve şu andada içimde büyük bir sıkıntı var,ağlıyasım felan geliyo,1 saat,1 ay gibi geçiyor.
Öncelikle liseye adam akıllı gitmedim,en fazla 1 hafta - 2 hafta, yani dersleri hakkında fazla bir bilgim yok.
Şimdi açığa gitmek istediğimi ve ağladığımı görünce, yani onların dediğini yapmayınca,seslenme şekilleri bile kalp kırıcı halde, ismimi çok sert söylüyorlar,bir tek abim biraz savunuyo beni,onuda susturmaya çalışıyorlar.(Açığa gidersem böyle olucaklar ve çalıştıracaklar)
Ama bende okula gidemiyorum,lise ortamı felan kötü geldi bana,bide lisede kalınca gitmek istemedim.açıktan üniyede hazırlanırım,liseyide geçerim diye düşündüm.
Sizce okula gidip kendimi zorlasam,aileyimi mutlu etsem yoksa,açığa gidip çalışsam mı?
Açığa gitsem çalıştıracaklar surat asacaklar mutsuz olucam,okula gitsem ben daha kötü olcam kafayı sıyırcam.
okul hayatı güzel olur yaşamanı tavsiye ederim , maddi sıkıntın var açıköğretim daha mantıklı tabi....

cagataygi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Zor olan her zaman başarıdır.Eğer kolay yolu düşünüyorsan ve sana sonunda varacağın hedefin aynı olacağını düşünürsen yanılırsın.Lisedeki arakadaş ortamını beğenmiyorsan başka liseye yazıl ama zor olanı başardığında 35 yaşında biri olarak daha mutlu olacağını ve seni daha çok geliştireceğini söyleyebilirim...

--ProofStriker

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
Açıktan okumak tabii daha rahat ama okul değiştirme imkanın Yok mu ?

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Açıktan okumak tabii daha rahat ama okul değiştirme imkanın Yok mu ?
Maalesef kontejan yok başka okullarda. Ders çalışsam başarabileceğime eminim. Lise ortamına alış,en güzel yıllar lise yılların diyenlerin güzel anıları olmuştur, eminim.. Ama gerçekten liseden liseye değişiyor bu... Beni anlıyorsunuzdur umarım :(

--ProofStriker

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
Maalesef kontejan yok başka okullarda. Ders çalışsam başarabileceğime eminim. Lise ortamına alış,en güzel yıllar lise yılların diyenlerin güzel anıları olmuştur, eminim.. Ama gerçekten liseden liseye değişiyor bu... Beni anlıyorsunuzdur umarım :(
Yok haklısın biliyorum. Benim de ortaokulum çok kötüydü. Eski yıllar hey gidi hey.

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Zor olan her zaman başarıdır.Eğer kolay yolu düşünüyorsan ve sana sonunda varacağın hedefin aynı olacağını düşünürsen yanılırsın.Lisedeki arakadaş ortamını beğenmiyorsan başka liseye yazıl ama zor olanı başardığında 35 yaşında biri olarak daha mutlu olacağını ve seni daha çok geliştireceğini söyleyebilirim...
Bende biliyorum abi,okula gitsem gelsem düzenim olsa, kendimi zorlasam ama.. Sabredemiyorum,1 saati zar zor geçiyor ve ağlayasım geliyor. Eve geldikten sonra yarın yine olayları yaşayacağım aklıma gelince hiç gitmek istemiyorum. Allahın yardımcım olursa,ders çalışırsam,iyi bi geleceğim olacağına eminim..

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Okumak istmeyen her zaman bahaneler arkasına sığınır. Okulda okumak zorunluluğu var. Açık öğretimde öyle bir zorunlulukta, denetim de yok. Bütün günün boş geçer. Sonra da bütün hayatın boş geçer. Yaş elliye geldiğinde, bu sözlerimi hatırla.

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Okumak istmeyen her zaman bahaneler arkasına sığınır. Okulda okumak zorunluluğu var. Açık öğretimde öyle bir zorunlulukta, denetim de yok. Bütün günün boş geçer. Sonra da bütün hayatın boş geçer. Yaş elliye geldiğinde, bu sözlerimi hatırla.
Evde boş boş oturucam veya ders çalışmıyacağım demedim. Çalışıcam dedim, neden böyle yargıladınız acaba?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Çünkü öyle olacak. Hep öyle olur. Teşvik olmayan yerde azim de olmaz.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Sen liseye gitmemek için yırtınıyorsun fakat sana sonradan başına geleceklerin bir özetini geçeyim.
Açık öğretime gittin. Önünde 2 senaryo var. Ya evde durup ders çalışacaksın. Veyahut hem iş hem okul.
Evde kalırsan: Annenin her gün her saat iş buyurmasına şimdiden alış derim. Komşulardan laf işitmeye alış. Altın günü veya misafirlikte ikram yapmaya alış derim, alışamam dersen de ne su içmeye ne de tuvalet için çıkma ahiret soruları gelmeye başlar teyzelerden... (her eve gelen soracak o soruları merak etme) Artık çarşı pazarda senin olur, git götür işleride hep sende.
İşe başlarsan: Bütün gün çalış sonra gel ders çalış. (Maddi zorluk yoksa kolay kolay kimse dayanmaz. Çünkü insana dayanacak bir psikolojik dayanak noktası lazım) Zati işe başlayınca yeni çocuk olacaksın ne kadar angarya varsa ilk sana kitlerler. Sonuçta bir işi öğrenmek kolay değil.
Bunları oturmuş uyduruyorsun diye bilirsin. Ama tanık olduğum durumlar var. Bir arkadaşım vardı. İstediği üniversiteyi ilk senesinde kazanamamıştı evden dershanenin boş sınıflarına kaçıyordu. Üniversite okurken ev arkadaşımın ailesi hastalık yüzünden 1 ay bizde kalmışlardı bende pansiyona çıkmıştım açıköğretim lise 1. sınıf çocukla kalmıştım. Birinci sınıfı tekrar okuyordu, normal liseye giderken serseri arkadaşları varmış (ilçede otururken) Devamsızlıktan kalınca Samsun merkezde bir pastahanede işe koyup açıköğretim lisesine de kaydını yaptırmış babası. Çocuğa 1 ay boyunca kümeleri anlatamadım. Erken gelse bile yorgunluk var. Biraz tv-internet, sonra yatış. Sonrada görüşme fırsatım olmadı ne oldu bilmiyorum.
Evet biraz uzun oldu ama ben sana gördüklerimi yazdım. Üç aşağı beş yukarı sende bunları çekeceksin...

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Sen liseye gitmemek için yırtınıyorsun fakat sana sonradan başına geleceklerin bir özetini geçeyim.
Açık öğretime gittin. Önünde 2 senaryo var. Ya evde durup ders çalışacaksın. Veyahut hem iş hem okul.
Evde kalırsan: Annenin her gün her saat iş buyurmasına şimdiden alış derim. Komşulardan laf işitmeye alış. Altın günü veya misafirlikte ikram yapmaya alış derim, alışamam dersen de ne su içmeye ne de tuvalet için çıkma ahiret soruları gelmeye başlar teyzelerden... (her eve gelen soracak o soruları merak etme) Artık çarşı pazarda senin olur, git götür işleride hep sende.
İşe başlarsan: Bütün gün çalış sonra gel ders çalış. (Maddi zorluk yoksa kolay kolay kimse dayanmaz. Çünkü insana dayanacak bir psikolojik dayanak noktası lazım) Zati işe başlayınca yeni çocuk olacaksın ne kadar angarya varsa ilk sana kitlerler. Sonuçta bir işi öğrenmek kolay değil.
Bunları oturmuş uyduruyorsun diye bilirsin. Ama tanık olduğum durumlar var. Bir arkadaşım vardı. İstediği üniversiteyi ilk senesinde kazanamamıştı evden dershanenin boş sınıflarına kaçıyordu. Üniversite okurken ev arkadaşımın ailesi hastalık yüzünden 1 ay bizde kalmışlardı bende pansiyona çıkmıştım açıköğretim lise 1. sınıf çocukla kalmıştım. Birinci sınıfı tekrar okuyordu, normal liseye giderken serseri arkadaşları varmış (ilçede otururken) Devamsızlıktan kalınca Samsun merkezde bir pastahanede işe koyup açıköğretim lisesine de kaydını yaptırmış babası. Çocuğa 1 ay boyunca kümeleri anlatamadım. Erken gelse bile yorgunluk var. Biraz tv-internet, sonra yatış. Sonrada görüşme fırsatım olmadı ne oldu bilmiyorum.
Evet biraz uzun oldu ama ben sana gördüklerimi yazdım. Üç aşağı beş yukarı sende bunları çekeceksin...
Normalde git götür işlerini zaten ben yaparım,okulu sormayan kimse yok orda haklısın zaten..
İşede gitmek istemiyorum 7.sınıfta 8.sınıfta tattım ben o havayı,köpek muamelesi yaparlar..
Adam akıllı evde ders çalışıp eğitimimi bitirmeye çalışıcam Allah'ın izniyle..
Dediklerini anlıyorum,cevabın için teşekkürler...

Agent47TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
S.a
Dostum, bende bir zamanlar e.m.l metal işlerine başladım 1. sınıfta kaldım 2. sınıfta büt ten geçemedim bir tane ders yüzünden zaten isteksizdim, babama falan defalarca söyledim almadılar okuldan. 17 yaşındaydım sonra gelsin iş hayatı. 3 yıl sağda solda sadece 1 yıl sigortalı olarak çalıştım. askerlik iş imkanlarıma engeldi tecilsiz gittim geldim. gençtim bekardım, kira ödemiyorum eve bir katkı sağlamak zorunluluğum yok falan derken yaş oldu 25 sigortalı bir işçi idim ama hala orta okul mezunuydum. e aile baskısı erkeklik dürtüleri bir yere kadar bi bakmışım bi gün evliyim 25imde. e artık dört kola çalışmam lazım kira var evin masrafı var eşinin masrafı var derken aa bi bakmışın 26-27 yaşında baba olmuşum. bu arada iş yerinde sorun olunca iş değişti falan derken 29 yaşında çok güzel profilime %99 uyan 2 tane süper iş ellerimden uçtuuuuu gitti. ve hayatımı kurtaracak işti. minimum lise mezunu tercihen üni. falan alım vardı herşey tamamdı görüşmeler iş tanımları benim kabileyitim yetilerim falan. işyeri tek kusur diploma dediler ve olmadı. aslında 2 değil çok rahat 4-5 iş kaçırdım bu yüzden. şimdi dışardan lise bitircem diye çırpınıyorum 2 yıldır. çok şükür bir bilemedin birbuçuk yıl kaldı bitmesine bu arada yaşım 32 ye yaklaştı ve bir çocuğum daha oldu. EŞŞŞŞEKK GİBİ ÇALIŞIYORUM özel sektörde. hadi bir hafta bi işsiz kal bakalım ne oluyor. planlarım var lise bitince 2 yıllık bir üni okucam bölümümüde seçtim. çok şükür hedeflerim doğru şuanda şaşmadı 2 yıldır. yani güzel kardeşim sözün özü şu. şuan sendeki imkanı verseler köppek gibi çalışırdım. haaa bu arada sınıfından şikayetçi olman normaldir benim sınıfta çoğu öğrenci ayyaş gelirdi kimisi bilmem neydi falan da benim mevzu başkaydı. yani hadi bide sana kıssadan hisse vereyim.
En nihayetinde bataklığın ortasında açanda bir çiçektir.
Otur çalış kardeşim. boş ver gerisini.
Saygılarımla.

Batuhan Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
S.a
Dostum, bende bir zamanlar e.m.l metal işlerine başladım 1. sınıfta kaldım 2. sınıfta büt ten geçemedim bir tane ders yüzünden zaten isteksizdim, babama falan defalarca söyledim almadılar okuldan. 17 yaşındaydım sonra gelsin iş hayatı. 3 yıl sağda solda sadece 1 yıl sigortalı olarak çalıştım. askerlik iş imkanlarıma engeldi tecilsiz gittim geldim. gençtim bekardım, kira ödemiyorum eve bir katkı sağlamak zorunluluğum yok falan derken yaş oldu 25 sigortalı bir işçi idim ama hala orta okul mezunuydum. e aile baskısı erkeklik dürtüleri bir yere kadar bi bakmışım bi gün evliyim 25imde. e artık dört kola çalışmam lazım kira var evin masrafı var eşinin masrafı var derken aa bi bakmışın 26-27 yaşında baba olmuşum. bu arada iş yerinde sorun olunca iş değişti falan derken 29 yaşında çok güzel profilime %99 uyan 2 tane süper iş ellerimden uçtuuuuu gitti. ve hayatımı kurtaracak işti. minimum lise mezunu tercihen üni. falan alım vardı herşey tamamdı görüşmeler iş tanımları benim kabileyitim yetilerim falan. işyeri tek kusur diploma dediler ve olmadı. aslında 2 değil çok rahat 4-5 iş kaçırdım bu yüzden. şimdi dışardan lise bitircem diye çırpınıyorum 2 yıldır. çok şükür bir bilemedin birbuçuk yıl kaldı bitmesine bu arada yaşım 32 ye yaklaştı ve bir çocuğum daha oldu. EŞŞŞŞEKK GİBİ ÇALIŞIYORUM özel sektörde. hadi bir hafta bi işsiz kal bakalım ne oluyor. planlarım var lise bitince 2 yıllık bir üni okucam bölümümüde seçtim. çok şükür hedeflerim doğru şuanda şaşmadı 2 yıldır. yani güzel kardeşim sözün özü şu. şuan sendeki imkanı verseler köppek gibi çalışırdım. haaa bu arada sınıfından şikayetçi olman normaldir benim sınıfta çoğu öğrenci ayyaş gelirdi kimisi bilmem neydi falan da benim mevzu başkaydı. yani hadi bide sana kıssadan hisse vereyim.
En nihayetinde bataklığın ortasında açanda bir çiçektir.
Otur çalış kardeşim. boş ver gerisini.
Saygılarımla.
Anladım abi,geleceğim için elimden geleni yapacağım :), Allah yardımcın olsun ..

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Lise zaten bir süreden beri mecburi. Açık öğretim, daha önce Lise okuyamayanlar için düşünülmüş bir çözüm. 16 yaşındaki bir kişinin vereceği karar da yasal olarak hükümsüz. 18 inci doğum gününü kutlamamış kişiler yasal olarak reşit değiller ve onların yerine ebeveynleri karar verebilir. Buna ticari işlemler de dahil. Ebeveynlerin yazılı yetki bildirisi olmadan (yasalar gereği) bir simit dahi satın alamazsınız. Kendiniz satarsanız da (bir şikâyet durumunda) ailenize çocuk işçi çalıştırtmaktan ceza gelebilir.

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Ya lise ye git bende açıkta kaldım sonradan 2. Tercihte girdim.O ortamlar bize hayatı öğretiyor ben her ayrıldığım sevgilimden ve ya arkadasimdan bile birşeyler öğreniyorum.Hayati öğreten adımlardan bir tanesi lise bence yaşa bence

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Okul bela gibi geliyor aslında öyle bazen fakat okul olmasaydı bilgisayar i rahat rahat olmasaydım ondan sıkılırdim herkesde böyle liseye git iyi kötü su yok bende pek yüksek bir okul kazanmadim ama çok iyi bir ort

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Kendi adıma konuşuyorum, geçen gün ablamla markette dediğin konuyu konuşuyorduk. Ben Atatürk Üniversitesi AÖF Adalet Bölümünden mezunum şu an. Benim lise yıllarında notlarım berbattı ve dershaneye gittiğim zamanlar bana eziyet gibi geldiği için hiç bir şey anlamıyordum derslerden ve babam boşa para ödüyordu. Yine de bana öyle bir öğretildi ki dershane olmasa biterim. Sonra AÖF'den okumaya başladım ama bir daha asla dershaneye gitmedim. Tamam, kendi başıma matematik çalıştım, dersleri kaynak kitaplardan okudum, çözdüm, anlamadığım yerde internete baktım, ama sonunda anladım. Düşündüm ki neden böyle ? Neden dershane ayda okuldan öğrenemedim.

1- Okulda öğretmenlerimin çoğu yaşı geçmiş ve kendi branşından bir haber adamlardı, sözüm meclisten dışarı, harika hocalarımız da vardı ama tarihçimizde vardı misal, her dersi kaynatmak, anlatmamak için bir bahane bulur yalandan ağlar, müdüre bizi şikayet ederdi, her ders disipline giderdik :D Kadına herkes sen ne zaman emekli oluyon diye soruyordu, kadın da bizim için ben çocuklarımı mezun etmeden emekli olamam demiş. Lise hayatımın içine eden bunun gibi sayısız öğretmenim oldu.

2- Dershanem kötü bir şey olduğunda hemen babamı arıyor, babama gambazlıyordu. Belki arkadaşlarımla dersi kırmışızdır, belki başka bir şeydir. Ama tek bir iyi şeyi söylemek için babamı aramazlardı. Sadece velime yalakalık olsun, biz çocuğunuzun kulağını çekiyoruz, siz bize bırakın diyorlardı

3- Lise yıllarımda bütün herkes bana vaktimin her saniyesinde mal gibi ders çalışmamı bekliyordu. Bu mümkün mü ? Hayır. Nasıl ki babam, annem, öğretmenlerim herkes işten gelince mutlaka bir hobisine, kendi "rahatlama ayinine" yoğunlaşırken benden hem okula, hem dershaneye giderken, o kadar vakti zaten çalışarak, kafamı doldurarak geçirirken kendimi bu rahatlama ayininden mahrum bırakmamı beklediler.

Beni lisede bitirenlerden biri de dershanemdi. Sonra baktım ki, çok da önemli değildi. Dershaneye para vermem gerekmiyordu, okuldan da bir şey öğrenmemiştim. Peki bu kurumla bana ne öğretti ?

Markette de ablamla bunu konuşuyordum. Dedim ki, -ben liseyi açık okumadığıma çok pişmanım. 4 yıl boyunca boş adamlarla muhattap oldum, eğer açıktan bitirseydim 1 yılda lise bitecekti ve ben 3 yıl erkenden üniversite sınavına girebilecektim. Bu ne demek olacaktı ? Arkadaşlarımdan daha iyi hazırlanabilecektim. Belki yine aynı puanı alır ve adalet okurdum ama 3 yıl erken bitirir ve şimdiye çoktan DGS'den öğrenimimi Hukuğa yükseltmiş olur ve hayata erken başlardım. Yapmamış olduğum açok pişmanım çünkü geçmişim, lise hayatım pişmanlıklarla ve utançla dolu benim.

Eğer açık öğretimin istediğin şey olduğuna eminsen devam et, aileler bazen en iyisini kendileri bildiğini iddia ederler. Bunun için sen daha çok gençsin, bilmezsin derlerken çok sevdikleri bir lafı unuturlar. "Akıl yaşta değil baştadır". Herkes hayatında verdiği kararların sorumluluğunu kendi alır, hepimiz öyleyiz. Hepimiz de kendi hayatımızı yaşıyoruz. Ailen baskıcı olabilir bu konularda, hatta daha ileri gidip YGS, LYS sonrası yapacağın seçimlere bile karışmaya çalışabilirler ama onları kırmamak için, onlarla kavga etmemek için onların her dediğini yapar ve bayraklarını indirirsen de hayatını mahvedersin. İstemediğin bir iş, istemediğin bir hayat seni bekler. Misal ben hiç bir zaman Adalet istemedim, TM'ye bile annemlerin ve arkadaşlarımın yönlendirmesiyle geçtim. "Matematik yapamıyorum diye". Başkalarının fikirlerini çok dinlersen sonunda kendine ait bir fikrin kalmaz. Açık öğretim okumak kötü bir şey değil. Çalışırsan, çabalarsan öğrenirsin. İlle de dershaneye gitmek yada pahalı dersler almak zorunda değilsin, bunlara sırtını dayaman seni başarısız ve diğerlerinden farksız yapacaktır. Eğer diğerlerinin önüne geçmek istiyorsan onların yapmadığını yapmalısın. Ama bu dediğim baya çaba isteyen bir süreç, burada bunları anlatması kolay. Ama şunu diyeceğim, seçimini düşünerek yap. Çünkü

Herkes hayatında verdiği kararların sorumluluğunu kendi alır