Açık Olanlara İlgi Artıyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
2 Haz 2005
Mesajlar
13,726
Puanları
113
Konum
İstanbul
Açık kaynak kodlu yazılımlar, her geçen gün daha da fazla tercih ediliyor. Araştırmalar, 2012'de yazılımların %90'ının açık kaynak kodlu olacağını söylüyorlar.


Açık kaynak kodlu yazılım denildiğinde akla gelen isimler arasında; Mozilla Vakfı ürünleri olan Firefox, Thunderbird gibi markaların yanı sıra OpenOffice, Pardus gibi yazılımlar da geliyor. Bu isimler popülerliğini koruyor olsa da, aslında bu listeye ekleyebileceğimiz sayısız yazılım ve platform bulunuyor. Geliştirilme ve dağıtma mantıklarının farlı olmasının yanı sıra, başarıları ile de göz dolduran bu ürünlere olan talep, her geçen gün daha da artıyor. Açık kaynak kod dünyasının en büyük destekçilerinden biri olan teknoloji devi Sun Microsystems, bu desteğini ülkemizde de sürdürüyor. Veritabanı yönetim sistemi MySQL'li satın alarak açık kaynak kod dünyasına hediye eden firma; Solaris, OpenOffice, VirtualBox gibi çok başarılı açık kaynak kodlu projelerin de sahibi.

Açık Kaynak Kodun FaydasıBireysel kullanıcıların ihtiyaçlarından tutun da kurumsal şirketlere kadar çok sayıda çözüm barındıran açık kaynak kodlu projeler; maliyet, esneklik ve destek gibi önemli avantajları en iyi şekilde sunuyor.

Çok başarılı bir fikriniz var ve bu fikri hayata geçirmek için yeterli miktarda maddi imkanınız yoksa, soluğu açık kaynak kodlu projelerde alabilirsiniz.

Facebook ve Google gibi örnekler, bu konuda en önemli başarı hikayeleri arasında yer alıyor. Sahip olduğunuz açık kaynak kodlu sistemi, kendinize uygun şekilde değiştirip güncelleme gibi bir imkanınız da mevcut.

Bu sistemlerin geliştirilmesi için sadece size çalışan teknik ekip değil, açık kaynak koda gönül vermiş milyonlarca geliştirici de sizinle beraber çalışıyor.

Devler de Açık Kaynak İstiyorMaliyetlerin, verimliliğin ve sürekliliğin çok önemli olduğu dev firmalar da açık kaynak kodlu sistemleri tercih ederek, yazılım sektörünün geleceği konusunda önemli ipuçları veriyorlar.
Ülkemizde açık kaynak koda destek veren devler arasında; Turkcell, Vodafone, Yapı Kredi, ING Bank gibi isimler yer alıyor.

Devlet Desteği Çok Önemli

Açık kaynak kodlu projelerin benimsenmesi, uygulamaya geçirilmesi ve desteklenmesi konusunda resmi destekler çok önemli durumda. Ülke olarak bu vizyona sahip çıkanlar, kısa zamanda önemli gelişmeler kaydediyorlar. Almanya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin önemli destekleri mevcut.

En ilginç örnekler arasında yer nalan Çek Cumhuriyeti ve Polonya, açık kaynak koda verdiği destek sayesinde yazılım pazarını son 5 yıl içerisinde 8 kat büyüterek doğru adım attığını da gözler önüne sermiş durumda.

Sun, Büyük Destek Veriyor

Uzun zamandır açık kaynak kodlu projelere verdiği destek ile gündeme gelen teknoloji devi Sun Microsystems, bu konuda kendi sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Sun Microsystems, Sun Storage 7000 serisi adı altında (kod adı: Amber Road) dünyanın ilk açık depolama sistemlerini pazara sundu.

Sektör standardı bileşenler ve Sun'ın açık kaynak yazılımına dayanan bu yeni depolama ailesi, rakip depolama sistemlerine oranla çığır açan analitik yetenekler, 4 kata kadar performans artışı, 4 kat daha az enerji tüketimi, sadece 5 dakikada kurulum ve yüzde 75'lere varan maliyet tasarrufu sunuyor.

Açık Kaynak Kodun Gücünü İzleyin

Sun Microsystems'a ait Network.com, Sun Grid programlama sistemi kullanarak yaratılan 3D (üç boyutlu) animasyon filmi "Big Buck Bunny"ye sunucu hizmeti veriyor ve filmin internet üzerinden sürümünü yapıyor.

Big Buck Bunny film projesi, 3D animasyon dünyasına girerken karşılaşılan engellerin, kullanılan programlama platformları sayesinde ne kadar azaltılabileceğini gösteriyor.

Film, blender.org ve talebe bağlı olarak "Tıkla ve Çalıştır" kolaylığında kullanılabilen çevrimiçi grid uyumlu uygulamalar koleksiyonu olan Network.com Uygulama Kataloğu'ndan ulaşılabilen, açık kaynak kodlu 3D yazılım seti Blender kullanılarak yaratıldı.

Blender ekibi, büyük bir stüdyonun desteği olmaksızın; topluluk desteği, açık kaynak yazılımı ve kullanılan programlama platformu sayesinde başarıyı yakaladı. Film açık içerik yaratımını sadece geliştirilmesinde açık kaynak yazılımı kullanılmasıyla teşvik etmekle kalmıyor.

[sdntv]http://e8.video.blip.tv/1150006137502/Shiftdelete-BigBuckBunny280.flv[/sdntv]

::
Buradaki videoyu izleyemiyorsanız Adobe Flash Player yazılımını güncelleyin!

Sanatçıların, stüdyo veritabanında bulunan ve filmin yapımında kullanılan tüm varlıklar ile dosyalara serbest erişimlerine izin veren, açık bir lisans altında dağıtımı ile de açık içerik yaratımını destekliyor.
Bilgi için: Sun Microsystems Türkiye
Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net
 

findukfaresi

Dekan
Katılım
29 Mar 2008
Mesajlar
7,349
Puanları
0
ben de açık olanlara ilgi artıyor başlığını okuyunca başka bişe sandım
 

neydiyaaunuttum

Doçent
Katılım
27 Eki 2008
Mesajlar
619
Puanları
0
bende biş sandım bee hevesle girdik mevzuyaa al karşında facebook ve turuncu kurucusu
 

akif87

Asistan
Katılım
24 Eki 2006
Mesajlar
227
Puanları
0
Açık kaynak nerdeyse benim herşeyim sayılır.Eğer bir programa ihtiyaç oldugunda ilk baktıgım yer sf.net
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
2 Haz 2005
Mesajlar
13,726
Puanları
113
Konum
İstanbul
ShiftDelete.Net de açık kaynak kodun gücüyle kuruldu ve devam ediyor.
 

emelden

Dekan
Katılım
30 Ocak 2007
Mesajlar
5,311
Puanları
0
ShiftDelete.Net de açık kaynak kodun gücüyle kuruldu ve devam ediyor.
Troy, ''Açık kaynak kodlu yazılım'' nedir? Evet, kulaktan dolma bilgiler ya da adı üstünde açık kaynak kodlu yazılım diyoruz ama kaçımız biliyoruz tam olarak...

Aslına bakılırsa cevaplar haberin içinde de gizli fakat; daha açık nasıl ifade edebiliriz?

En güvenilir markaların bile açık kaynak koda destek verdikleri yazıyor peki biz bu sitelere güvenebilir miyiz? İçimiz rahat olsun mu? :innocent:
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
2 Haz 2005
Mesajlar
13,726
Puanları
113
Konum
İstanbul
Emelden, bu sorun bizde yeni bir ışık oluşturdu ve en kısa zamanda Açık Kaynak Kod dosyasını hazırlamaya karar verdik.
 

emelden

Dekan
Katılım
30 Ocak 2007
Mesajlar
5,311
Puanları
0
Teşekkürler Troy. Benimle birlikte bir çok kişi öğrenmiş olacak.

Bu arada animasyon filmine bittim. Az önce izleyememiştim. :D
 

yusufsan21

Dekan
Katılım
27 Eyl 2008
Mesajlar
6,987
Puanları
48
Herkes başka bişey sandım diyor ama ben bişey anlamadım ne olabilir ki başka...
 

tsewen

Doçent
Katılım
14 Nis 2008
Mesajlar
877
Puanları
0
troy benim kız animasyona bayıldı çok teşekkür ederim
 

Rapchy

Rektör
Onursal Üye
Katılım
3 Ağu 2008
Mesajlar
10,996
Puanları
63
Konum
Gotham
Animasyonun başını izlemiştim kapatmıştım yorumlardan sonra izledim süpermiş gerçekten
 
Üst
stat counter