Açık liseye geçmeli miyim ?

Bu konuyu okuyanlar

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Öncelikle selamun aleykum Bu sene son senem olucak MTAL öğrencisiyim ama okuduğum bölümden zerre zevk almıyorum biraz milletin aklıyla girdik sonra pişman olduk ?

Açık lise kolay mıdır kredi toplama fasılı nasıl oluyor bunun bilgisini verirseniz sevinirim tavsiye edermisiniz
Açığa geçip dersimi asılmayı hemde dershaneye gitmeyi düşünüyorum üniversiteye geçip daha iyi bir bölüme geçmeyi düşünüyorum geçiceğim bölümde bir o kadar çaba gerektirecek bir bölüm olduğu için ne yapmam ne yapmamam gerektiğini tam bilmiyorum bir de kazanamama korkusu oluştu bazılarına bu konuyu danıştığımda zorlama 1 sene daha çalış diyorlar uzatmak istemiyorum liseden sonra direk üniversiteye geçmeyi düşünüyorum

Birde bu açık lisede verilecek dersler neler ? Benim sadece sayısal biraz sıkıntı sözelim iyidir

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Merhaba, liseyi açıktan okumuş birisi olarak söylüyorum; tavsiye ederim. İnsan en iyi kendi kendini eğitir. Okullarda ki eğitim malum zaten. Üniversite konusunda da çok kasma kendini ilk sene kazanacağım diye. Zaten bir mesleği ne kadar çok istiyorsan, okulunu da eninde sonunda okursun. Kafan her zaman okulda değil, mezun olduktan sonra yapacağın meslekte olsun. İdeolojilerini güzel seç. Başarılar dilerim.

Sorularına gelecek olursa; açık lise daha kolaydır. İnternette yayınlanan sorular kesin olarak çıkıyor sınavlarda. 190 krediyi ve zorunlu dersleri verirsen bitiriyorsun. Ayrıldığın okuldan da kredi alıyorsun. (Okuduğun seneye göre değişir) Sayısal zorunluluğu da var maalesef ama şöyle bir durum var eğer 3 kere matematikten kalırsan muaf oluyorsun o dersten. Ben o sayede geçmiştim.

Edit: Ek olarak sormak istediklerini çekinmeden sorabilirsin. Aklında ki soru işaretlerini giderebilirim.

Son düzenleme:

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Merhaba, liseyi açıktan okumuş birisi olarak söylüyorum; tavsiye ederim. İnsan en iyi kendi kendini eğitir. Okullarda ki eğitim malum zaten. Üniversite konusunda da çok kasma kendini ilk sene kazanacağım diye. Zaten bir mesleği ne kadar çok istiyorsan, okulunu da eninde sonunda okursun. Kafan her zaman okulda değil, mezun olduktan sonra yapacağın meslekte olsun. İdeolojilerini güzel seç. Başarılar dilerim.

Sorularına gelecek olursa; açık lise daha kolaydır. İnternette yayınlanan sorular kesin olarak çıkıyor sınavlarda. 190 krediyi ve zorunlu dersleri verirsen bitiriyorsun. Ayrıldığın okuldan da kredi alıyorsun. (Okuduğun seneye göre değişir) Sayısal zorunluluğu da var maalesef ama şöyle bir durum var eğer 3 kere matematikten kalırsan muaf oluyorsun o dersten. Ben o sayede geçmiştim.

Edit: Ek olarak sormak istediklerini çekinmeden sorabilirsin. Aklında ki soru işaretlerini giderebilirim.

Öncelikle eyvallah teşekkür ederim yardımcı olduğun için ??

Bu zorunlu dersler hangileri ?
Birde bu kredi toplama işi çok mu zor bir kaç kişiden duydum 4 senedir okuyorum ama hala bitmedi diyor ?
Birde okuduğun seneye göre değişir demişsiniz şuan 12. Sınıfa geçtim son senem olacak bu tam ne demek istediniz ?

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Zorunlu dersler, klasik Matematik, Edebiyat, Tarih, Yabancı Dil, Fizik vs Bir de seçmeli dersler vardır. Onlar çok eğlencelidir, değişik ilginç dersler olur ekstra kredi için. (Felsefe, İlk Yardım, Trafik vs)

Siz son sınıf olduğunuz için muhtemelen 160 kredi gibi bir rakam gelecektir. Daha azda gelebilir, daha fazlada, neye göre belirlendiğini inan bana bilmiyorum. Okula ve öğrenim durumuna bağlı tam olarak. Tek dönemde maximum 30 kredi alabiliyorsunuz. Muhtemelen zorunlu ders sayın normale göre az olacaktır. Açık Lise'nin kötü bir olayı yok, tamamen lisenin kolaylaştırılmış halini düşün.

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
160 kredi veriyorsa güzel birşey ya fazlası ya da azı sınavlarla da 30 krediyi almak zor değildir diye düşünüyorum tahminimce ..
son bir sorum olucak bu sınavlara kaç defa giriliyor peki

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
18 yaş altıysan senede 4 kez, 2 dönem şeklinde. Cumartesi ve Pazar günleri ikişer oturum şeklinde oluyor. (Sabah 9:30 veya öğlen 14:00 Sistem sana rastgele belirliyor hangi oturumda gireceğini. Bazen ikisine birden bazen tek oturuma giriyorsun)

Toplamda; bir dönem içerisinde 2 gün sınava giriyorsun, 1 sene içerisinde 4 sınava giriyorsun. 18 yaşını doldurursan, senede 3 döneme çıkıyor, bu durumda 6 kere giriyorsun senede. Ekstra kredi almak için yaz sınavları oluyor.

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Eyvallah Teşekkür ederim zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için ??

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Rica ederim, ne demek. Başarılar dilerim.

maykuto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ben teknik bilgi vermek yerine samimi bir dille kendimi anlatacağım.

Bende bazı özel durumlar neticesinde açıköğretim lisesine geçtim. Derslerime bakıyordum ilk zamanlar daha sonra yanlızlık piskolojisine girdim ve bunu atlatmam yaklaşık 5-6 ayımı almıştı. Çözüm olarak günde 1-2 saat okula ziyarete gidiyordum bana baya iyi gelmişti. Herneyse daha sonra önceliklerimin farkına vardım ve hayalimi buldum DJ olmak...

Edit: az önce Dj'likle ilgili konu açtım "Konu dışı"nda Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Linki aşağı bırakırım :)

Şimdi kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve diyorum ki; İyi ki açık liseye geçmişim.

Önce kendimize bir hedef belirlememiz lazım ve hayalimizi bulmamız lazım. Bak burası çok önemliydi. Burada bir hata yaparsak yıllarca başımızı duvara vurmak zorunda kalırız. Daha sonra Hayallerimizinin peşinden gitmek için biraz araştırma yapmamız lazım. (Google'da zibilyon tane konu var bununla ilgili.) Daha sonra ona ulaşmak için ne gerekiyorsa onu yapmamız lazım.

Yukarıda bahsi geçen benim konumun linki;
https://forum.shiftdelete.net/threads/dj-olmak-iciil-bir-yol-in-naszlenmeli.575290/
İyi forumlar.

Wiseguy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Gelecekte çoğu lise ve çoğu fakülte açık olacak...

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Geçme bence MTAL öğrencisi olduğun için sınavlara hiç çalışmayan birisin açık liseye geçersen daha çok salarsın bu sefer hiç çalışmazsın. Hayatın gerçekleri acı maalesef liseyi açıktan bitirdin diyelim, üniversiteyi nasıl kazanmayı planlıyorsun? Kusura bakmayın da iyi bir üniversite kazanmak sandığınız kadar kolay değil, ha kötü bir üniversite kazanırsın ama kazandığın bölüm 250 puanlık bir bölüm olur yine işsiz kalırsın. Hayatın gerçekleri acı arkadaşlar maalesef bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum bunları.

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Aslında güzel birşey kendini bulmak bunun üstüne gitmek hayalini gerçekleştirmek dj’likle ilgili o kadar bir bilgim yok sadece yaptığı müzikleri dinlerim. ?
İnsanın sevdiği birşeyi yapması güzel birşey

Başarılar dilerim yolun açık olsun.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Geçme bence MTAL öğrencisi olduğun için sınavlara hiç çalışmayan birisin açık liseye geçersen daha çok salarsın bu sefer hiç çalışmazsın. Hayatın gerçekleri acı maalesef liseyi açıktan bitirdin diyelim, üniversiteyi nasıl kazanmayı planlıyorsun? Kusura bakmayın da iyi bir üniversite kazanmak sandığınız kadar kolay değil, ha kötü bir üniversite kazanırsın ama kazandığın bölüm 250 puanlık bir bölüm olur yine işsiz kalırsın. Hayatın gerçekleri acı arkadaşlar maalesef bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum bunları.

Yok kusurluk birşey yok sonuçta fikrinizi alıyorum. Bir bakıma hak veriyorum doğru üniversiteyi kazanamama gibi bir durum var lakin çalışmama gibi bir durumum hem var hem yok diyeyim oda şöyle birşey okuldan geç çıktığım için eve gelip dinlenmesi yemek yemesi vs. Biraz geç oluyor ama yinede çalışmaya gayret ediyorum. haftanın üç günüde dershaneye gider orda çalışır testimi çözer bir kaç testte alıp eve dönerim hep. Yani çalışmayacak gibi olsam bile o dershaneye para vermezdim gece bir vatki de o dershaneden dönmeye kalkmazdım .?
Yani geçersem de açık liseye yine dershaneye gidicem bu sefer daha fazla vaktim olucak çalışmak için. hem kendim çalışıp hemde dershane de çalışacağım. Yine kendi fikrimce daha iyi olur diye düşünüyorum. Yani herşey insanın kendi kafasında biten birşey eğer ben yapamam zor karışık gibi imalarda bulunup bırakırsam o iş tabiki olmaz. Matematikde böyle yaptığım için şuan pişmanım aslında zararın neresinden dönersen kardır denir. Açıkta eksikleri tamamlayıp üniversiteye böyle hazırlanmayı düşündüm

Gelecekte çoğu lise ve çoğu fakülte açık olacak...

Onunla ilgili pek bir bilgim yok ama seneye bırakmak istemiyorum açıkcası lise bittikten hemen sonra üniversiteye geçmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Sakın geçme bir boşluk hissi bir ortam yok.. bir hedefte pek kalmıyor gibi geliyor sağlam psikolojive çalışman lazım eğer geçeceksen

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Sakın geçme bir boşluk hissi bir ortam yok.. bir hedefte pek kalmıyor gibi geliyor sağlam psikolojive çalışman lazım eğer geçeceksen
Çok haklı bir yorum, eğer ailevi maddi sıkıntınız yoksa geçmeyin. Meslek lisesi de olsa şansınızı deneyin derim.

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Meslek lisesi öğrencisi olduğun için ders yönünden çok çalışkan bir tip olduğunu düşünmüyorum. Bunu seni kırmak için söylemedim, bende anadolu lisesi mezunuyum ama dersle hiç aram olmadı nedense. Okula açıktan devam edince hem arkadaşlık, hemde günlük klasiklerin yönünden boşluğa düşeceksin. Evden başka pek bir şey yapamazsın. Zaten çalışmak için geçtiğini düşünürsekte sokaklarda aylak aylak gezmek senin için sanırım pek iyi olmaz. Bence liseye devam et çünkü açığa geçince emin ol dersle alakan hiç kalmayacak. İmkanın varsa temel lise alternatif olabilir.

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
çook kolay kardeşim.babam beni 10 sınıftayken aldı okulumdan açık liseye geçirdi.şimdi okulum bitti.3 sene açık liseye gittim.zaten öğretmenler yüksek alsan bile notunu düşürüyor.çok başarısız öğrenci değilsen sınavları geçersin ya da geçemesen bile kurtarmada halledersin.ben okula giderken mesela gece en geç 11'de yatıp sabah 8 'de kalkıp yani kendimi ona göre ayarlıyordum.4 de okul biter eve gelmesi otobüsüyle beraber.otobüs çok bekleme yapar.4.45de eve gelirsin.2 saat dinlenim dersin o yorgunluk çöker üstüne. olmuş saat 7.canım sıkıldı az dolaşayım dersin 1-2 saat.8.30 da yemek yersin kalkman 9 da olur.9 dan 10 a kadar çalışırsın yorulursun olur 10.30 baban o da çalışma değil zaten.baban ailen 2 de bir odana girer çalışıyon mu ?ne yapıyorsun ?gereksiz soru yağmuruna tutar bir türlü odaklanamazsın.saat 10.30 bazen 10 da yatarsın ertesi gün gene aynı kısır döngü.hafta sonu ailen evdedir ders çalış ders çalış sürekli evde patırtı gürültü kâçmak istersin ama kaçamazsın.
Ben geçtim açık liseye.akşam erken yarma kalkamıcam derdi yok.sabah 5 de kalkarsın artık bünyem açık liseye geçtiğimden beri öyle alıştı.
sonra 7.30 kadar ya da 7e kadar çalışırsın neden mi ?çünkü o saatlerde aile uyaanır da ondan bir türlü rahat vermezler sabah sabah.biraz uyuyormuş gibi yaparsın ya da uyursun ben uyanamam dersen saati kurarsın ya da yüksek tittreşimli kurarsın.ondan sonra onlar 8 gibi 8.30 gibi evden çıkarlar.sonra kahvaltı yaparsın 9'a kadar dolaşırsın dışarda kendine gelirsin 1 gram uyku kalmaz saat 3e 4 e 5 kadar ya da kafana göre ders çalışma planı ayarlarsın.ailen gelmeden evden çıkman gerekiyor.çünkü okuldayken ailen senden önce genellikle evde olurda o yüzden onlar otobüsle gelmediği için.senin dışarı çıkmana izin vermezler.evden çıkarsın 5de 7e kadar gez.7 den erken gelme eve.sonra akşam bilgisayara bak 1 saat.en geç 8 de yat.8 den önce yemek ye.yemek yoksa dışarda orda burda ya da bir şekilde atıştır.1e saati kur.1 den 3 e kadar çalış.sonra yine dinlenme moduna geç .5e kur saati.fazla uyuma yani.
not:3 senedir böyle yaşıyorum nerden biliyorsun dersen.
hafta sonu da yani cuma günü ailen gelmeden evden çık gezmeye git bir akraban olur orda kalırsın.pazar günü akşam eve gelirsin 10 da 11 de.yibe aynı.
bence kaçırma fırsatı geç.daha kolay oldunu göreceksin.

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yani açığa geçmemin bir nedenide okuduğum lise şuan bana zaman kaybı çünkü bana katkısı gerçekten hiç yok. Temel lise önerildi dershaneye giderken hocaların bir kaçı temelede geçin diye öğrencilere tavsiyede bulunuyordu. Temel lisenin de diğerlerinden bir farkı olucağını pek düşünmediğim için pek kafa yormadım o konuya benim kafamda ki düşünce kendim çalışır anlamadığım yeri dershanede tamamlarım düşüncesi idi. Çalışkan bir tip olmadığım sayısal bakımdan evet doğru çalışkan bir tip değilim ? hemde şuan lisede Sayısalcı yani ATP olmama rağmen ama sözelim herzaman iyi olmuştur ve sözelde hep yüksek puanı genelde hep ben alırdım yani çalışkan kısmı sadece sözelde var. Boşluk da olursunuz falan demişsiniz sporla uğraştığım için şu an boşluğa düşüceğimi sanmıyorum sıkılıp bunalsam bile kafamı tekrar toplayıp rahatlıycak yine birşey bulup yaparım öyle bir durum olmaz yani benim için. Zamanı iyi değerlendirmek önemli tabi aylak aylak gezmek hiç bir zaman yapmadığım birşeydir onun yerine hep bir faaliyet içinde olmuşumdur. Yani aylak aylak gezme kısmına sadece akraba ziyareti denilebilir ?

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Yani açığa geçmemin bir nedenide okuduğum lise şuan bana zaman kaybı çünkü bana katkısı gerçekten hiç yok. Temel lise önerildi dershaneye giderken hocaların bir kaçı temelede geçin diye öğrencilere tavsiyede bulunuyordu. Temel lisenin de diğerlerinden bir farkı olucağını pek düşünmediğim için pek kafa yormadım o konuya benim kafamda ki düşünce kendim çalışır anlamadığım yeri dershanede tamamlarım düşüncesi idi. Çalışkan bir tip olmadığım sayısal bakımdan evet doğru çalışkan bir tip değilim ? hemde şuan lisede Sayısalcı yani ATP olmama rağmen ama sözelim herzaman iyi olmuştur ve sözelde hep yüksek puanı genelde hep ben alırdım yani çalışkan kısmı sadece sözelde var. Boşluk da olursunuz falan demişsiniz sporla uğraştığım için şu an boşluğa düşüceğimi sanmıyorum sıkılıp bunalsam bile kafamı tekrar toplayıp rahatlıycak yine birşey bulup yaparım öyle bir durum olmaz yani benim için. Zamanı iyi değerlendirmek önemli tabi aylak aylak gezmek hiç bir zaman yapmadığım birşeydir onun yerine hep bir faaliyet içinde olmuşumdur. Yani aylak aylak gezme kısmına sadece akraba ziyareti denilebilir ?

Yeni sınavdan çıkmış biri olarak söylüyorum hedefin nedir.. Tam ve net mi şu üniversite şu bölümmü

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
ben de onu diyorum ya geç zaman kaybı her lise aynı fen liseainden tut.hoca parayı alır cebe atar olay bu.

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yeni sınavdan çıkmış biri olarak söylüyorum hedefin nedir.. Tam ve net mi şu üniversite şu bölümmü

Evet net Anadolu üniversitesi hukuk fakültesini kazanmaya çalışıyorum bunun için kendimi sıkıya alıyorum zaten bunun bir çok araştırmasını yaptım eşit ağırlıktan giriliyormuş yani benim sözelden bir sıkıntım olmadığı için o bakımdan rahatım geometri ve matematik kısmı benim için şuan sorun bu yüzden açığa geçip eksik gedikleri tamamlayıp öyle girmek istedim sınava önümdeki hedef bir hayli büyük olunca çabasıda fazlasını gerektiriyor. Yani sözel de sıkıntım olmayacağı için sayısalı da koca bir yıl da tamamlayamıycak değilim. Telaşım bu yüzden olmuştu okul bana birşey katmadığı için üniversiteye de okuduğum liseden devam etmem hata olur bu yüzden açığa geçip hem zamandan kazanıcam hemde eksikleri tamalayacağım fikrindeyim.

ben de onu diyorum ya geç zaman kaybı her lise aynı fen liseainden tut.hoca parayı alır cebe atar olay bu.

Evet çok doğru. Hani meslek olduğu için hocaları zaten bir süre sonra öğrencileri pek sallamıyor. Düzen zaten hiç yok. Sadece bölüm hocaları derslerini iyi anlatır diğerleri işi yapmış gibi görünüyor o kadar.

Son düzenleme:

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Evet net Anadolu üniversitesi hukuk fakültesini kazanmaya çalışıyorum bunun için kendimi sıkıya alıyorum zaten bunun bir çok araştırmasını yaptım eşit ağırlıktan giriliyormuş yani benim sözelden bir sıkıntım olmadığı için o bakımdan rahatım geometri ve matematik kısmı benim için şuan sorun bu yüzden açığa geçip eksik gedikleri tamamlayıp öyle girmek istedim sınava önümdeki hedef bir hayli büyük olunca çabasıda fazlasını gerektiriyor. Yani sözel de sıkıntım olmayacağı için sayısalı da koca bir yıl da tamamlayamıycak değilim. Telaşım bu yüzden olmuştu okul bana birşey katmadığı için üniversiteye de okuduğum liseden devam etmem hata olur bu yüzden açığa geçip hem zamandan kazanıcam hemde eksikleri tamalayacağım fikrindeyim.

Evet çok doğru. Hani meslek olduğu için hocaları zaten bir süre sonra öğrencileri pek sallamıyor. Düzen zaten hiç yok. Sadece bölüm hocaları derslerini iyi anlatır diğerleri işi yapmış gibi görünüyor o kadar.

O zaman şöyle diyim şimdiye kadar bir planın olmadıysa, Hangi saatlerde daha verimlisin hangi saatlerde daha verimsizsin belirlemediysen direk açık liseye geçmek psikolojik savaşa götürebilir.. Meslek liseside olsa Anadolu liseside olsa okullar öğrenciyi bir düzene oturturlar.. Sınıfa gidersin sınıfta arkadaşların vardır yalnızlık çekmezsin dersler işlenir biter eve gidersin. Ders çalışan çalışır çalışmayan evde takılır dışarda takılır vs. Şimdi sen açık liseye geçersen bütün gün boş dostum. Ve çok iyi bir planlama yapman gerek ki bunun için iyi bir şekilde araştırma yapmalısın. Çok ciddi ve hataya yer olmayan bir sınav var karşında.. Bu aylarda özellikle çok hırslı olursun hızlı başlarsın çalışmaya ama Kasım Aralık aylarında moralin iyi değilse konu eksiklerin gözünde büyürse düşersin bırakırsın..Benim tercihim temel liseden yana olurdu.. .Temel liseler genellikle dershaneden dönme oldukları için bu senenin planlanması konusunda tecrübeliler... He temel liseler iyi olduğundan mı hayır berbat liseler.. Sen zaten sadece son sene gidiceksin..İstediğin zamanda gitmez evde çalışırsın.. Zaten puan sıkıntın olmaz dünyanın en kolay sınavlarını hazırlıyolar.. Sınava hazırlanmak bir nevide psikolojik bir sınavdır.. Bu sınavda sana öğretmenlerinin arkadaşlarının yardımı olucaktır...

NOT: Bence arkadaş çevrenide iyi seç çalışan hedefi olan arkadaşlarının yanında dur gerçekten çok etkiliyorlar... Evde ders çalışamıyorsan kütüphanelere git inan çok faydalı...

Son düzenleme:

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13

Evet çok doğru. Hani meslek olduğu için hocaları zaten bir süre sonra öğrencileri pek sallamıyor düzen zaten hiç yok sadede bölüm hocaları derslerini iyi anlatır
O zaman şöyle diyim şimdiye kadar bir planın olmadıysa, Hangi saatlerde daha verimlisin hangi saatlerde daha verimsizsin belirlemediysen direk açık liseye geçmek psikolojik savaşa götürebilir.. Meslek liseside olsa Anadolu liseside olsa okullar öğrenciyi bir düzene oturturlar.. Sınıfa gidersin sınıfta arkadaşların vardır yalnızlık çekmezsin dersler işlenir biter eve gidersin. Ders çalışan çalışır çalışmayan evde takılır dışarda takılır vs. Şimdi sen açık liseye geçersen bütün gün boş dostum. Ve çok iyi bir planlama yapman gerek ki bunun için iyi bir şekilde araştırma yapmalısın. Çok ciddi ve hataya yer olmayan bir sınav var karşında.. Bu aylarda özellikle çok hırslı olursun hızlı başlarsın çalışmaya ama Kasım Aralık aylarında moralin iyi değilse konu eksiklerin gözünde büyürse düşersin bırakırsın..Benim tercihim temel liseden yana olurdu.. .Temel liseler genellikle dershaneden dönme oldukları için bu senenin planlanması konusunda tecrübeliler... He temel liseler iyi olduğundan mı hayır berbat liseler.. Sen zaten sadece son sene gidiceksin..İstediğin zamanda gitmez evde çalışırsın.. Zaten puan sıkıntın olmaz dünyanın en kolay sınavlarını hazırlıyolar.. Sınava hazırlanmak bir nevide psikolojik bir sınavdır.. Bu sınavda sana öğretmenlerinin arkadaşlarının yardımı olucaktır...

NOT: Bence arkadaş çevrenide iyi seç çalışan hedefi olan arkadaşlarının yanında dur gerçekten çok etkiliyorlar... Evde ders çalışamıyorsan kütüphanelere git inan çok faydalı...

Açıkşası temel liseyle ilgili bir bilgim yok diğerleriyle aynıdır diyerekten üstüne düşmedim hani şöyleymiş böyleymiş diye kulakdan dolma bir bilgimde yok nasıldır işleyisi bilemem bir katısı olur mu olmaz mı ama bana şuan en iyisi hangisi olucaksa onu seçmeye gayret ediyorum açık lisede de puanı eğer toplayamazsan bitiremezsin sıkıntı olur risk alırsın diyenim de çok oldu birde okulu bırakma diyenler var çevremde okulda 10 saat ders görüyorum gerçekten bir süre sonra bunaltıyor ve blog ders görüyoruz ve dediğim gibi düzensiz gidiyor dersler yani ders demeye bin şahit ister ? bide başlarda dediğim gibi geç çıkıp geç geliyorum eve servisle eve gittiğim halde temel lise aslında şuan okuduğum liseye göre yakın lakin benim için iyi mi kötümü bilemem bunun hakkında bana tam bir bilgi verirseniz severek dinlerim sizi

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Evet çok doğru. Hani meslek olduğu için hocaları zaten bir süre sonra öğrencileri pek sallamıyor düzen zaten hiç yok sadede bölüm hocaları derslerini iyi anlatır

Açıkşası temel liseyle ilgili bir bilgim yok diğerleriyle aynıdır diyerekten üstüne düşmedim hani şöyleymiş böyleymiş diye kulakdan dolma bir bilgimde yok nasıldır işleyisi bilemem bir katısı olur mu olmaz mı ama bana şuan en iyisi hangisi olucaksa onu seçmeye gayret ediyorum açık lisede de puanı eğer toplayamazsan bitiremezsin sıkıntı olur risk alırsın diyenim de çok oldu birde okulu bırakma diyenler var çevremde okulda 10 saat ders görüyorum gerçekten bir süre sonra bunaltıyor ve blog ders görüyoruz ve dediğim gibi düzensiz gidiyor dersler yani ders demeye bin şahit ister ? bide başlarda dediğim gibi geç çıkıp geç geliyorum eve servisle eve gittiğim halde temel lise aslında şuan okuduğum liseye göre yakın lakin benim için iyi mi kötümü bilemem bunun hakkında bana tam bir bilgi verirseniz severek dinlerim sizi

O okulda durma dostum... Senin hedefin var sana bu sene en çok lazım olcak şey zaman.. Kendine zaman kalmalı çalışmalısın..Temel liselerde aslında çoğu dediğim gibi boş okullar..Memnunu var memnun olmayanı var benim gittiğim dershanenin temel lisesi vardı ve adamlar seviye olarak dökülüyolardı.. Ama işte her şey hedefte bitiyor..Gittiğin kurum çok farketmez çoğu aynı zaten ama sen yinede araştırmanı yap mezunlarına bak neler yapmışlar ve fırsat bulursan konuşmaya çalış.. Sana şöyle yapıcaz böyle yapıcaz diyicekler on numara hazırlıycaz sizi falan hiçbirine inanma dostum %80 yalandır... Gittiğin yer sana çok bişey katamaz istersen en pahalı okula git.. Sen yapıcaksın dostum sen çalışıcaksın sen planlıycaksın.. Temel liseyi ihtiyacına göre kullanırsın.. Ben yinede +- şeklinde yazmaya çalışayım

++ lar

-Arkadaş çevren olucak bu bi yandan + bi yandan - seçtiğin kişiye göre boş adamlarsa senide düşürürler netlerin düşük geldiğinde sakın hedefsizlerle durma..
-Yazılıların iyi gelicek hatta soruları vericekler yıl sonu ortalaman iyi gelir
-Deneme olayı güzel kendini diğerleriyle karşılaştırabiliyosun gelişimini görebiliyosun
-Devamsızlık sıkıntın yok
-Hocalarla yakın durursan ekstra yardımcı olabilirler ve bazen iyi moral veriyorlar (Moral motivasyon çok önemli)

-- ler

-4 seneyi 1 seneye sığdırmaya çalışırlar hızlı giderler temelinde zayıfsa geride kalabilirsin.. Bu yüzden biraz taktik oynaman lazım
-İşi olmayan boş insanlarıda okula alırlar
-verdiğin paraya göre bazen verim alamadığını düşünebilirsin normal çünkü hiçbir okul tam olarak seni hazırlayamaz
-Hocaların bazıları sene ortası kaçabilir
-Sınıftakiler moralini bozabilir

Benim izlenimlerim böyle.. Sonuç dersen kişide bitiyor dostum.. Denemelerde düşük alsanda umutsuzluğa kapılsanda kendini toplamalı hedefine odaklanmalısın..Dediğim gibi bu psikolojik bir sınav aynı zamanda. Ekstra mat veya rehberlik için youtube dan hoca tavsiyesi verebilirim bu arada

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Eyvallah teşekkür ederim yardımınız için. Dediklerinizi de kale alıp hangisi benim için daha iyi olursa küçük bir araştırmayla yolu mu çizerim artık ?

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
sen meslek lisesindesin.ben en iyi anadolu liseesinden geçtim avmçık liseye.ben olsam yerinde hiç beklemem.

Mr.Boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
sen meslek lisesindesin.ben en iyi anadolu liseesinden geçtim avmçık liseye.ben olsam yerinde hiç beklemem.

Büyük ihtimal açığa geçerim gibi ama iyice bir emin olayım çözümleri sonuçları bir tartıp biçip ona göre karar vereyim sonra pişman olmayayım.

Çılgınünicorn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Bende açığa geçmeyi düşünüyorum ama oldukça kararsızım. Bazı sorularım var cevaplayabilir misiniz acaba
  1. 11.sınıfta açığa geçmek mantıklı mı artıları eksileri neler
  2. Açığa geçmek için neler yapmam gerek
  3. üniversiteye geçerken normal bir liseliden puan yönünden eksisi var mı
  4. Memnun musun açık liseden yani bir seçme hakkın daha olsa tekrar seçer miydin
  5. Aileni nasıl ikna ettin

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Bende açığa geçmeyi düşünüyorum ama oldukça kararsızım. Bazı sorularım var cevaplayabilir misiniz acaba
  1. 11.sınıfta açığa geçmek mantıklı mı artıları eksileri neler
  2. Açığa geçmek için neler yapmam gerek
  3. üniversiteye geçerken normal bir liseliden puan yönünden eksisi var mı
  4. Memnun musun açık liseden yani bir seçme hakkın daha olsa tekrar seçer miydin
  5. Aileni nasıl ikna ettin

Merhaba,

1- Bir arkadaşım 11. sınıfta açık liseye gidip yaşıtlarından 1 sene erken lise mezunu olmuştu. Bana sorarsan mantıklı. Ders çalışmak için daha çok vaktin olur, okuldan zaten fazlasıyla kredi gelecek. Yaklaşık 120 krediyle falan başlatırlar diye düşünüyorum, ders notlarınada bağlı tabi.

2- Liseyle iletişimini koparman yani tasdikname alman gerekli. Eğitim hayatına son veriliyor ardından en yakın Halk Eğitim merkezinden başvuru yapabiliyorsun.

3- Normal lisede yok fakat okuduğun lise Fen lisesiyse tabiki olur.

4- Seçme hakkım olsa liseye başlamadan direk açıktan okurdum. Herkes benim gibi düşünmeyebilir ama ben hem açıktan okurken bir yandan çalışıp kendimi olmak istediğim meslek üzerinde geliştirdim. Daha lise bitmeden yeni üniversite mezunundan daha bilgiliydim. Olmak istediğin meslekle alakalı bir durum bence bu.

5- Dağınık bir ailem olduğu için pek umursanmadı, bana okumazsın sen diyorlardı zaten. o_O

Çılgınünicorn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,

1- Bir arkadaşım 11. sınıfta açık liseye gidip yaşıtlarından 1 sene erken lise mezunu olmuştu. Bana sorarsan mantıklı. Ders çalışmak için daha çok vaktin olur, okuldan zaten fazlasıyla kredi gelecek. Yaklaşık 120 krediyle falan başlatırlar diye düşünüyorum, ders notlarınada bağlı tabi.

2- Liseyle iletişimini koparman yani tasdikname alman gerekli. Eğitim hayatına son veriliyor ardından en yakın Halk Eğitim merkezinden başvuru yapabiliyorsun.

3- Normal lisede yok fakat okuduğun lise Fen lisesiyse tabiki olur.

4- Seçme hakkım olsa liseye başlamadan direk açıktan okurdum. Herkes benim gibi düşünmeyebilir ama ben hem açıktan okurken bir yandan çalışıp kendimi olmak istediğim meslek üzerinde geliştirdim. Daha lise bitmeden yeni üniversite mezunundan daha bilgiliydim. Olmak istediğin meslekle alakalı bir durum bence bu.

5- Dağınık bir ailem olduğu için pek umursanmadı, bana okumazsın sen diyorlardı zaten. o_O
Anladım çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için

emre5589

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Bu sene 10. sınıfı bitirdim. Anadolu Meslek lisesinde sallama bir bölümde (büro) okuyorum. Meslek lisesindeki ders sistemini bilirsiniz zaten 11. sınıftan sonra bölüm dersleri felan ağırlıklı oluyor. 12. sınıfta da matematik biyo felan hiç görmüyoruz. Ek olarak staj var bide tabi. Ortam da berbat bildiğiniz üzere. Açıköğretim Lisesine geçmek istiyorum. Zaten üniversitede okumak istediğim bölüm İlahiyat açıktan okuyup sınava çalışıp kazanırım inşallah. Abimin dükkanı var hafta içi orada çalışacağım. Demem o ki sizce düşüncem mantıklı mı? Açıktan devam edersem kaç kredi ile başlarım? Bu konu benim için çok önemli kararımı hemen vermem lazım. Bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.