Açık Kaynaklı Symbian Yazılımı

Bu konuyu okuyanlar

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1

Symbian Vakfı, Haziran 2008'de Nokia, Motorola, Sony Ericsson, NTT DoCoMo, Texas Instruments, Vodafone, Samsung, LG ve AT&T tarafından desteklenen ve Eclipse Kamu Lisansı (EPL) ile lisanslanan açık kaynak kodlu Symbian OS'un gelişimini denetlemek amacıyla kurulmuştu.

Symbian geliştiricisi Craig Heath, geçtiğimiz hafta EPL ile lisanslanan ilk Symbian yazılımı OS Güvenlik Paketi'ni kullanıma açtı. Heath, blogunda “OS Güvenlik Paketi'nin kaynak kodu Eclipse Kamu Lisansı ile lisanslanan ilk paket. EPL ile lisanslanmış güvenlik paketi, Symbian kodunun İngiltere'deki ihracat düzenlemelerinden rahatça geçebilmesini sağlayacak. OS Güvenlik Paketi ile EPL lisansına başlayan taşınma, Symbian'ın hem açık kaynak hem de güvenlik konularında 'ciddi' olduğunu gösteriyor." şeklinde yazarak Symbian'ın açık kaynak dünyasına ilk adımını anlattı.

Symbian mimarisinin şefi Daniel RUBIO, ikinci adımın Symbian kernelinin temel bileşen ve sürücü setiyle birlikte kaynağının açılması olacağını söylüyor: "Tüm içeriğin ve sürücülerin bütün I/O kabuklarında çalışabilirliğinin mümkün olması gerekiyor. Bunun kısa vadede gerçekleşmesi için çok sıkı çalışıyoruz. Benim öngörüm, bunun üç ay gibi bir sürede tamamlanacağı yönünde."

"Özgür Symbian" Ne Zaman Çıkacak?

Symbian'ın açık kaynağa geçiş ekibi, birkaç eski yazılım bileşenini Symbian^2 adı verilen yeni işletim sistemine entegre etmek için çalışıyor. Yeni işletim sistemi Symbian OS'un 9. sürümünün tabanına oturtulacak ve S60, UIQ ve MOAP kullanıcı arayüzleriyle entegre edilecek. Beta testinin birkaç hafta içinde başlaması planlanıyor ve yeni yılın ilk yarısında cihazlarda görülmesi bekleniyor.

Symbian, özgür yazılımın "erken yayınla, sık yayınla" felsefesi doğrultusunda, her altı ayda bir yeni OS sürümü yayınlamayı planlıyor ve aralarında Apple iPhone OS, Google Android ve Microsoft Windows Mobile'ın da bulunduğu mobil işletim sistemleriyle yarışıyor.