Acer Aspire F15 SSD Taktırma

Bu konuyu okuyanlar

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İyi günler abiler bana yardımcı olursanız çok sevinirim birkaç sorum olucak.Acer Aspire F15 kullanıcısıyım 1 senedir ürüne sahibim çok şükür bi sıkıntısı çıkmadı inşallah bundan sonrada çıkmaz bilgisayarda oyun oynamayıda seviyorum orta bütçede hem günlük işlerimi görebilicek hemde oyun oynayabileceğim bir laptop almaya çalıştım doğru bi seçimmi yaptım bilmiyorum ürünmün depolaması 1TB hdd ve bilgşsayarın açılması arkaplanda uygulamaların yüklenme süresi pek tatmin edici değil bu yüzden SSD taktırmak istiyorum ama bu konularaada yabancı birisiyim pek bilgim yok bazı sorularım olucak yardımcı olurmusunuz.İnternetten biraz SSD fiyatlarına baktım 128 256 GB lık ürünler var misal veriyorum ben herhangi bir firmanın 256 lık SSD sini aldım ve bilgisayarıma taktırmak istedim benim 1TB HDD hafızam iptal mı oluyor onu kullanamıyormuyum

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Bilgisayarınızda M.2 slotu yok. DVD sürücüsü varsa yapmanız gereken sürücüyü çıkarıp yerine aparat ile SSD takmanız. Elinizdeki HDD den olmanıza gerek yok.

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bilgisayarınızda M.2 slotu yok. DVD sürücüsü varsa yapmanız gereken sürücüyü çıkarıp yerine aparat ile SSD takmanız. Elinizdeki HDD den olmanıza gerek yok.
bilgisayarımda m2 slotu var içini açıp bakmadım ama internetten araştırdım bi videoda var altında yorumlarında insanlar m2 slotunun olup olmadığını soruyor videoyu yayınlayan kişi olduğunu belirtiyo portekizce çeviri yaptığımızda var deniliyo sizde bi bakabilirmisiniz zahmet olmazsa

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bilgisayarınızın modelini tam yazın, ona göre bakabilelim... m2 sata mı , m2 nvme mi diye...

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    96.9 KB · Görüntüleme: 659

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Tam modeli yazınca çıktı yoksa direkt F15 diye aratınca başka modeller de çıkıyor galiba dün benim baktığım modelde yoktu çünkü. O zaman M.2 SSD alabilirsiniz. Bir videoda adam NVME SSD taktığını söylemiş.

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Tam modeli yazınca çıktı yoksa direkt F15 diye aratınca başka modeller de çıkıyor galiba dün benim baktığım modelde yoktu çünkü. O zaman M.2 SSD alabilirsiniz. Bir videoda adam NVME SSD taktığını söylemiş.
anladım kusura bakmayın ozaman m2SSD taktığımda HDD depolamam iptal mi olucak iptal olmadan SSD depolamasını kullanamıyormuyum çünkü iptal olursa en az 500 gb lık bi SSD almak zorundayım onların maliyetleride yüksek ama olmazsa 256 lık işimi görür diye düşünmüştüm

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
anladım kusura bakmayın ozaman m2SSD taktığımda HDD depolamam iptal mi olucak iptal olmadan SSD depolamasını kullanamıyormuyum çünkü iptal olursa en az 500 gb lık bi SSD almak zorundayım onların maliyetleride yüksek ama olmazsa 256 lık işimi görür diye düşünmüştüm
Hayır M.2 slotuna takacaksınız direkt olarak SSD yi HDD iptal olmuyor :)

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hayır M.2 slotuna takacaksınız direkt olarak SSD yi HDD iptal olmuyor :)
tamam anladım bilgim olmadığı için biraz saçmalıyor olabilirim ? sizi bunaltmadan 1-2 soru daha sormak istiyorum önerdiğiniz bi markanın SSD si varmı fiyat performans olarak veya ben herhangi bir SSD nin bilgisayarıma uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim

Reaksiyon puanı
40
Dostum amacın oyunlarda iyi fps almaksa ssd ile yapamazsın bunu.Ama windows hızlı çalışsın .Verilerimi hızlı kopyalayayım.Oyun biraz daha seri açılsın diyorsan ozaman SSD takabilirsin.256gb i gözünde çok görme pc yi yeni formatladım 2 oyun yüklü bi kaç program var 200 gb dolmuş bile.Eğer amacın fps arttırmak fps sabitlemekse bana söyle ben sana o konuda baya yardımcı olurum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
detaylı özelliklere ulaşabilmek için acerın sitesinde seri numarasını da istiyor...

ama başka bir forumda sorununa ilaç var :)

Acer F5-573G-5105 ile 960 EVO NVMe Uyumlu mu?

burada slotun m2 nvme olduğu açıkca görünüyor, ve hız istiyorsan biraz pahalıdır ama nvme alabilirsin.

Ekli dosyalar

• 1527703972392.png
    1527703972392.png
    60.7 KB · Görüntüleme: 572

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bilgisayarında SSD slotunun NVME olduğunu anlamamız lazım. Bunun için vereceğim linkteki programı kur. Ardından Expand BUS, Expand PCI BUS seçeneklerine gel. PCI Express Root Ports kısmından x2 veya x4 yazıyorsa NVME, x1 yazıyorsa satadır.

HWiNFO - Hardware Information, Analysis and Monitoring Tools
nereden bakıcaz şimdi

---- Mesajlar birleştirildi ----

Dostum amacın oyunlarda iyi fps almaksa ssd ile yapamazsın bunu.Ama windows hızlı çalışsın .Verilerimi hızlı kopyalayayım.Oyun biraz daha seri açılsın diyorsan ozaman SSD takabilirsin.256gb i gözünde çok görme pc yi yeni formatladım 2 oyun yüklü bi kaç program var 200 gb dolmuş bile.Eğer amacın fps arttırmak fps sabitlemekse bana söyle ben sana o konuda baya yardımcı olurum.
hem iyi fps almak hemde windowsun hızlı çalışması tabiki ikisinide yapmak istiyorum hatta şuan değilde 1-2 sene içinde 1 tane daha ram slotu gözüküyor oraya 1 8GB Ram atmayı düşünüyorum

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    324.3 KB · Görüntüleme: 509
Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
nereden bakıcaz şimdi

hem iyi fps almak hemde windowsun hızlı çalışması tabiki ikisinide yapmak istiyorum hatta şuan değilde 1-2 sene içinde 1 tane daha ram slotu gözüküyor oraya 1 8GB Ram atmayı düşünüyorum
BUS yazan kısımı genişletin. Orada PCI BUS olacak onu da genişletin ve kaç x yazdığına bakın.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bilgisayarının üzerinde şöyle bir seri no yazacak, onu yazabilir misin ?
NX.GDHEY.001 gibi ...

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
hem iyi fps almak hemde windowsun hızlı çalışması tabiki ikisinide yapmak istiyorum hatta şuan değilde 1-2 sene içinde 1 tane daha
detaylı özelliklere ulaşabilmek için acerın sitesinde seri numarasını da istiyor...

ama başka bir forumda sorununa ilaç var :)

Acer F5-573G-5105 ile 960 EVO NVMe Uyumlu mu?

burada slotun m2 nvme olduğu açıkca görünüyor, ve hız istiyorsan biraz pahalıdır ama nvme alabilirsin.
çok teşekkür ederim birde şunu öğrenmek istiyorum aldığım SSD ACERin servisine yollatırıpmı taktırmam iyi olur yoksa burada arkadaşımın abisinin çalıştığı bi bilgisayar firması var hem onarım tamir parça montajı yapıyolar hemde bilgisayar,şarj kablosu,ekran kartı vs ürünler satıyolar banada 1-2 konuda yardımı dokunmuştu orda taktırmam mı daha güvenilir olur.

bilgisayarının üzerinde şöyle bir seri no yazacak, onu yazabilir misin ?
NX.GDHEY.001 gibi ...
tam olarak neresinde yazıyo üzerinde mi

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
dizüstünün arka kapağının fotosunu at, sen bile takabilirsin :) ram yuvalarının olduğu yerde...

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
hem iyi fps almak hemde windowsun hızlı çalışması tabiki ikisinide yapmak istiyorum hatta şuan değilde 1-2 sene içinde 1 tane daha

çok teşekkür ederim birde şunu öğrenmek istiyorum aldığım SSD ACERin servisine yollatırıpmı taktırmam iyi olur yoksa burada arkadaşımın abisinin çalıştığı bi bilgisayar firması var hem onarım tamir parça montajı yapıyolar hemde bilgisayar,şarj kablosu,ekran kartı vs ürünler satıyolar banada 1-2 konuda yardımı dokunmuştu orda taktırmam mı daha güvenilir olur.

tam olarak neresinde yazıyo üzerinde mi
dizüstünün arka kapağının fotosunu at, sen bile takabilirsin :) ram yuvalarının olduğu yerde...
TAMAM BULDUM :D NXGDHEY001645098B67600

O kısımdan genişletilebilir olanları da genişletip tekrar ekran görüntüsü atar mısınız?

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bu acer bazen insanı sinir ediyor, yazmadı yine bilgi !

Datasheet PN: NX.GDHEY.001

arka kapağın ram yuvasını gösteren bi foto atabilirsin, dediğim gibi aynı model için linkte attığım forum konusunda nvme desteklediği yazıyor, hatta foto bile koymuşlar. bildiğim kadarı ile ram ve nvme ssd takmak garantiyi bozmaz. sen bile takabilirsin. çok kolay.

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
bu acer bazen insanı sinir ediyor, yazmadı yine bilgi !

Datasheet PN: NX.GDHEY.001
benim amacım hem iyi fps almak hemde windowsu hızlandırmak aslında birtanede boş ram slotum var orayada ram taktırmayı düşünüyorum faydası olurmu

teşekkür ederim birde şunu öğrenmek istiyorum aldığım SSD veya taktırmak istediğim parçayı ACERin servisine yollatırıpmı taktırmam iyi olur yoksa burada arkadaşımın abisinin çalıştığı bi bilgisayar firması var hem onarım tamir parça montajı yapıyolar hemde bilgisayar,şarj kablosu,ekran kartı vs ürünler satıyolar banada 1-2 konuda yardımı dokunmuştu orda taktırmam mı daha güvenilir olur.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
8 gb yeterlidir aslında ram olarak, ram hızın nedir? yalnız şunu diyeyim aşırı güncelleme yapma. ddr4 rame sahipsin ve hem hız hem de kapasite olarak yeterlidir bence bu bile... sadece m2 nvme slotuna samsung ssd al yeterli bence . kendin tak, ssd takmak çok kolay.

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
8 gb yeterlidir aslında ram olarak, ram hızın nedir? yalnız şunu diyeyim aşırı güncelleme yapma. ddr4 rame sahipsin ve hem hız hem de kapasite olarak yeterlidir bence bu bile... sadece m2 nvme slotuna samsung ssd al yeterli bence . kendin tak, ssd takmak çok kolay.
güncellemleride arada bakıyorum geldiyse güncelleme yapıyorum yapmayım ozaman artık şöyle oluyo güncellemeden önce kullanımım gayet rahat ama güncellemeyi yapıyorum 2-3 gün bilgsayar çok yavaş açılıyo donmalar felan oluyo sonra tekrar eski halini alıyo RAM hızıda burda görünüyo galiba yanlış yerden bakmıyosam

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    653.3 KB · Görüntüleme: 294

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
güncellemleride arada bakıyorum geldiyse güncelleme yapıyorum yapmayım ozaman artık şöyle oluyo güncellemeden önce kullanımım gayet rahat ama güncellemeyi yapıyorum 2-3 gün bilgsayar çok yavaş açılıyo donmalar felan oluyo sonra tekrar eski halini alıyo RAM hızıda burda görünüyo galiba yanlış yerden bakmıyosam
cpu dan ram, belleğe getir imleci :)

yazılımsal güncellemeleri yap, ona bişey demedim, donanımsal güncellemelerde aşırıya kaçma dedim :D

İbrahim98-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
cpu dan ram, belleğe getir imleci :)

yazılımsal güncellemeleri yap, ona bişey demedim, donanımsal güncellemelerde aşırıya kaçma dedim :D
:D :D tamam şimdi anladım o güncellemeleri yapıyım ozaman ama 2-3 gün sinir ediyolar beni aşırı yavaşlıyo :D

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    211 KB · Görüntüleme: 310
Reaksiyon puanı
40
fps arttırma diye bişey yok güzel kardeşim sadece ekran kartının sağladığı maximum fps i almak için grafik ayarlarını maximum performans olarak ayarlarsın fps in maximuma gelir.Fps düşmesi yaşarsan eğer buraya konu açabilirsin ozaman yardımcı olurum sana.Fps arttırmak sadece ekran kartı ile olur sana fps veren ekran kartıdır.Görüntüyü o işler.SSD alma demiyorum zaten aklında bulunsun sadece

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ramlere dokunma bence, kalsın böyle iyidir :)

ekran kartını değiştiremezsin. işlemci yeterli zaten. ramin 2133 mhz ve son hızda şu anda. bilgisayarının işlemcisi de en fazla bu hızı destekliyor. yani bişey yapamazsın, m2 nvme takman dışında...

fps artışı işlemci, ekran kartı, ram hatta bazı oyunlarda ssd ile bile mümkündür. yanlış bilgi vermeyelim. ama en çok ekran kartı sonra işlemci ve ram hızı bunu sağlar. ama bazı oyunlarda hızlı veri işlenmesine yardımcı olduğu için ssd bile çok az da olsa fps artışına yardımcı olur.

Bellek Türleri DDR4-2133, LPDDR3-1866, DDR3L-1600 (i5 7200u)