Acer Aspire 5739g Temiz Format Atıcam Bir Kaç Soru??

Bu konuyu okuyanlar

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Elim de Acer Aspire 5739g var :) internet win7 64 bit indiriyorum ve format atıcam :) keyi laptopun arkasında ki etikette yazıyor onun içi orjinallik açısından sorunum yok :)

sorunum şu; kurtarma ve oem bölümü olarak iki bölüm var diskte :) ben driver ve programların setuplarını bir cd'e veya dvd'e yedeklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim :) çünkü formattan sonra fazla uğraşmak istemiyorum :) ama iki diski sadece disk yöneticisinde görebiliyorum :)

32300378943293918753.png

önerilerinizi ve alternatif önerilerinizi bekliyorum :)

DipnoT : laptop benim değil :D

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
her neyse bilen yok herhalde :) kurtarma bölümü ile oem bölümlerinde hangisini silmemem gerekiyor bilen var mı?? acaba :)

TehPARADOX

Müdavim
Reaksiyon puanı
44
Acer 5739G ye sahibim fakat bu konuda pek bir bilgim yok.Umarım yardımcı olan çıkar.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
recovery'den kur, internetten indirdiğin disk ile laptop'un altındaki key çalışmaz.

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Mantıken Acer C ye format atman gerekiyor Sistem kurtarıldığı için Kurtarma bölümü olarak etikenlenmiş olabilir. :)

Ben Aspire 7760 Zg modeline format çekmiştim hatta hiç unutmam tuşunu kırımıştım sonradan tüm tuş takımını değiştirmek zorunda kaldım :)

Bence yabancı birinin bilgisayarına dokunma bilmiyorum de gitsen sonra başa bela oluyorlar :)

k4y4

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
F9'a ve F10'a basınca otomatikmen recovery'ye girip yüklemesi lazım. Acerlarda sadece kurtarma bölümü var harddisk'te ayrılmış.Ayrıyetten cd vermiyorlar.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
recovery'den kur, internetten indirdiğin disk ile laptop'un altındaki key çalışmaz.

hocam image dosyasını indirdikten sonra boot edip kurup keyi yazsam nasıl kabul etmez :)

Mantıken Acer C ye format atman gerekiyor Sistem kurtarıldığı için Kurtarma bölümü olarak etikenlenmiş olabilir. :)

Ben Aspire 7760 Zg modeline format çekmiştim hatta hiç unutmam tuşunu kırımıştım sonradan tüm tuş takımını değiştirmek zorunda kaldım :)

Bence yabancı birinin bilgisayarına dokunma bilmiyorum de gitsen sonra başa bela oluyorlar :)

bana format atılcek dedi bir de d bölümünü oluşturuver dedi :) öbür türlü disk yöneticisinden D bölümü oluşturulamıyor :)

F9'a ve F10'a basınca otomatikmen recovery'ye girip yüklemesi lazım. Acerlarda sadece kurtarma bölümü var harddisk'te ayrılmış.Ayrıyetten cd vermiyorlar.

hocam zaten cd vermediler :) ben acer tarafından oluşturulan bölümlerdeki setup dosyalarını alabilirmiyim diyorum :)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
arkadaşlar formatı attım :) kurtarma disklerine dokunmadım :) C'i ikiye böldüm ama ikinci diski aktif edemiyorum :) neden acaba :)

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
arkadaşlar formatı attım :) kurtarma disklerine dokunmadım :) C'i ikiye böldüm ama ikinci diski aktif edemiyorum :) neden acaba :)

Despi Paragon Partition Manager tarzı programlar ile önce diski birleştirip sonradan bölmeyi dene gerçekten ilginç durum :)

Windowsun disk yönetiminde görünmeyen disk biçimlendirme bölümü çıkmıyor mu bi ekran görüntüsü amsak iyi olurdu aslında.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
vega işte resim eccuk küccük emme idare edicez :) daha güncellemeleri yeni yapıyorum :) bu arada ev grubu özelliğ müthiş bişi yaa HDD sökmeden programları kuruyorum :) her neyse ayrılmamış alanı biçimlendirmeye çalışıyorum en sonunda bu hatayı veriyor :)

81181857489379087800.jpg

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
vega işte resim eccuk küccük emme idare edicez :) daha güncellemeleri yeni yapıyorum :) bu arada ev grubu özelliğ müthiş bişi yaa HDD sökmeden programları kuruyorum :) her neyse bölünmeyen biçimlendirmeye çalışıyorum en sonunda bu hatayı veriyor :)

81181857489379087800.jpg

Despi Biçimlendirmeden önce yeni bir birim belirle bölümü işe yaramıyor mu ?

Normalde işe yaraması lazım eğer yinede yaramıyorsa paragonu kur bölümlendirmeye başla canını sıkmaya değemez :)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Despi Biçimlendirmeden önce yeni bir birim belirle bölümü işe yaramıyor mu ?

Normalde işe yaraması lazım eğer yinede yaramıyorsa paragonu kur bölümlendirmeye başla canını sıkmaya değemez :)

paragonu güncellemelerden sonra bir deniyeyim :) inşallah 64 bit olması canımı sıkmaz :)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
bende ki paragon ile denedim olmadı yaa :) acep c sürücüsüne bağlayıp sonra ayırmaya kalksam olur mu :)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
arkadaşlar sorunu çözdüm :) Nasıl çözdüğümü anlatayım :)

1- ilk önce win7 dvd ve ya boot etmiş olduğunuz usb belleği yanınıza alın :)

2- ya format sırasında ya da disk yöneticisinden C diskini eccuk bölüyoruz :)

3- Win7'nin 100mb'lık alanını biçimlendiriyoruz ve harf atıyoruz :)

DikkaT bilgisayarınız çöktü
pis.png

4- Hemen endişelenmeyin usb/dvd aygıtımızı pcsiye takıp "win7 şimdi yükle pencerisine geliyoruz" Şimdi onar kısmına tıklıyoruz :)

4a- Onar dedikten sonra tarama yapıcak ilk soruya hayır deyip işletim sistemini seçerek diğer pencereye geçiyoruz. :)

4b- Diğer pencereden "Başlangıcı onar" diyerek başlangıcı onarıp pc yeniden kapanıp açılıyor :)

4c- Artık pcmiz açıldı. 100mb alanın içi C'ye aktarıldı :)

5-Daha sonra paragonu açarak Wizard/advanced/Redistribte Free space.. yolunu izliyoruz.

5a-ilk seçeneğe 100mb alanı seçerek nextliyoruz. Daha sonra seçenekler sunacak işaretlemeden geçiyoruz. ondan sonra diskimizin birleştiğin emin oluyoruz. Finish ve apple diyerek onaylıyoruz.

5b-işlem yaparken restart seçeneğini seçip windows açılışnda paragonun çalışmasına izin veriyoruz.

5c- işimiz 20-25dk sürüyor sabır edip yönergeleri izliyoruz :)

6- win7 açılıp başarımızı kutluyoruz
pis.png

DipNoT : Paragon Hard Disk Manager 2010 Pro kullanıldı.. (Teşekkürler Vega)

3408.jpg

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
sen olmasaydın zor yapardım
pis.png
çok çok teşekkürler :thumbup:

Est. dostum ayrıca yaşadığın sıkıntıyı ve çözümü buraya aktarman çok iyi olmuş ileride aynı sıkıntıntılardan muzdarip olmuş kişiler bu konuyla sorunlarını çözebilir :) bu arada şu smileye bayılıyorum ya
pis.png
pis.png
pis.png