Acaba aranızda android,apple yada facebook developer( uygulama geliştiricisi) var mı

Bu konuyu okuyanlar

murat132

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben 16 yaşında lise öğrencisiyim.Kendime ait web sitemde var.Şu android geliştime işine taktım kitap falan alıcam ama oncelıkle hangi diller gerekli sadece html ile biraz javascript biliyorum.yardım yavsiye istiyorum ilk dilleri bi öğreniyim sonra kitap falan alırım bu konuyla ilgili öyle hemen olamıcağımı da biliyom 2-3 yıl desenizde olur yeterki öğreniyim şu işi

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Tamam, belliki işin ciddiyetinin farkındasın...
Ama emin ol hangi yazılım dilini hedeflersen hedefle sadece birinin ustası olmalısın...
13 yazılım dili bilipte hala kodlama yapamayan insanlar var etrafımda ve yarım yamalak C++'ım ile dövüyorum resmen. :D

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba murat132,

Dil öğrenmek yeterli değil. Şöyle anlatayım:

İnsanız. Çok sayıda dilin konuşulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Konuşulan dili akıcı bilmek, kelimeleri ezberlemek yetmiyor. O dili konuşan insanların kültürünü de bilmek gerekiyor. Mesela Azerice. Türkçe'ye yakın olmasına rağmen biz "uçak iniyor" deriz, Azeriler "uçak düşüyor" der. Kullanılan kelimeler her iki dilde de olmasına rağmen farklı anlamlar ifade ediyor...

Bilgisayar programlama dilleri de böyledir... C#, C++, Java, VisualBasic... dillerinde engin bilgiye sahip olabilirsin fakat hedeflenen donanımın "kültürü"nü de bilmek gerekir.

Mesela Java. Hemen her donanım destekliyor. Teorik olarak da hemen her donanımda sorunsuz çalışması gerekir. Fakat, donanımın işletim sistemi bazen programcıyı sınırlıyor. Donanımın bir hizmetini kullanmak istediğinde (internet bağlantısı, albümler, telefon rehberi...), işletim sisteminden izin alman gerekebiliyor ya da Java desteklemesine rağmen işletim sistemi donanıma sahip olmadığı için uygulamanı çalıştıramıyor (internete bağlanamayan donanımda, internet protokolleri ile işlem yapmaya çalışmak).

OOP (Object Oriented Programming) olmazsa olmaz. İster Java dilini öğren, ister C#, C++ dillerini öğren, OOP de öğrenmek zorundasın. OOP ise dil öğreniminden tamamen bağımsız bir konu (otomobil kullanmak ile lastik değişimini yapabilmek veya motorda oluşan bir arızayı giderebilmek arasındaki fark gibi).

Android'e gelirsek. Kişisel görüşüm:

*** İş dünyası
Android (şu haliyle) pek de gelecek vaad eden bir sistem değil. En azından iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum. Bu düşünceye kapılmamın birkaç sebebi:

- Dökümantasyon çok zayıf. Basit sözlük gibi. Örnekler yetersiz. Bol bol arama motoru kullanmak zorunda kalıyorum. Bulduğum örnekler de kopyala/yapıştır örnekler. Genellikle yanlış yönlendiriyor bu örnekler. Yazmaya çalıştığım basit bir uygulamayı 8 defa yeniden yaptım (her seferinde yeni bir özellik keşfettim. Keşfetmek zorunda mıyım?!).

- Basit uygulamam, Android 2.3.3 (Gingerbread, API 10) hedefliyor. Birkaç "bug" ile karşılaştım. Karşılaştığım hataları çözmek için, sol kulağımı sağ elle gösterdim. Beni asıl korkutan, "bug"ların çoook temelde olması. Bu da Android'e olan güvenimi sarstı. Umarım yeni sürümlerde bu "bug"lar öldürülmüştür. ;)

- Programlamada, bir işi yapmanın bir yolu vardır. Hadi birisi kısa birisi de uzun olsun, iki yolu olsun. Android farklı. En az 4 yolu var. Bu da yolumu kaybetmeme neden oluyor. "Hangisi CPU'yu en az yorar? Hangisi belleği en az doldurur? Hangisinin uzun vadede performansı değişmez?" sorularını sormaktan yoruldum.

*** Oyun dünyası
Benim dünyam iş dünyası. Oyun dünyası ile ilgili çok fazla yorum yapamayacağım ama Android'in, gördüğüm kadarıyla, çok hızlı grafik arabirimi var. Gerçekten hızlı. Grafiksel nesnelerin yönetimi de kolay. Bu nesneleri hareket ettirmek için gereken fonksiyonlar da var (Gestures).

Bu da "oyun yazmak isteyenler için ideal ortam" düşüncesini oluşturdu bende.

Toparlarsam:

- Teknik İngilizce olmazsa olmaz (bilmiyorsan mutlaka öğrenmen gerekir. "Yes / No / It is a pencil." ile olmaz)
- OOP olmazsa olmaz
- Java olmazsa olmaz (Android için)
- XML / JSON (başlangıçta gerekli değil ama sonraki evrede olmazsa olmaz)

Haa... IDE (Integrated Development Environment). Doğru ya... nerede uygulama yazacaksın?

- Eclipse (Evet. Android için en ideal IDE bu).

Kolay gelsin...

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
...
Android'e gelirsek. Kişisel görüşüm:

*** İş dünyası
Android (şu haliyle) pek de gelecek vaad eden bir sistem değil. En azından iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum. Bu düşünceye kapılmamın birkaç sebebi:
....

Sebeplerini okumadan önce sana tavır almıştım fakat sonra gerçekten haklı olduğun kanaatine vardım.
Sağ el sol kulak bağlantısı tam yerinde bir tesbit olmuş ve bazen acaba şunu kullansam nası olur acaba bunu kullansam nası olur olayı insanı yoruyor.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sebeplerini okumadan önce sana tavır almıştım fakat sonra gerçekten haklı olduğun kanaatine vardım.
Sağ el sol kulak bağlantısı tam yerinde bir tesbit olmuş ve bazen acaba şunu kullansam nası olur acaba bunu kullansam nası olur olayı insanı yoruyor.

Teşekkür ederim.

Çok boğuştum. Android'in çalışma mantığını gerçekten kavradığıma inanıyorum.

Google, ne yazık ki, iş dünyasına yönelik uygulama geliştirmek isteyenleri (gelecekte ne olur bilemiyorum) bir kenara koymuş, oyun geliştiricilerin ihtiyaçlarına daha çok önem veriyor diye düşünüyorum.

Evet. Bu Android konusu bölük pörçük oldu.
Bakalım. Bekleyip göreceğiz. Umarım daha kararlı hale gelir.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Teşekkür ederim.

Çok boğuştum. Android'in çalışma mantığını gerçekten kavradığıma inanıyorum.

Google, ne yazık ki, iş dünyasına yönelik uygulama geliştirmek isteyenleri (gelecekte ne olur bilemiyorum) bir kenara koymuş, oyun geliştiricilerin ihtiyaçlarına daha çok önem veriyor diye düşünüyorum.

Evet. Bu Android konusu bölük pörçük oldu.
Bakalım. Bekleyip göreceğiz. Umarım daha kararlı hale gelir.
windows mobile(phone değil) programlayacağıma android programlarım. Tercih... Windows mobile 05 kullandım 2 sene boyunca. Tiksindim resmen tiksindim. .Net Framework compact 2.0 ile programlama çok basit ama uzak dursun çok yavaş.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=261014]SerdarGokcen[/MENTION]

Kesinlikle!

Windows Mobile ile karşılaştırınca... O-hoo... Android çok daha iyi.

(Phone 8 çıkacak neredeyse. 7si gelemedi bir türlü. Dünya, Phone'u da Mobile gibi zannediyor-muş.)

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
@SerdarGokcen

Kesinlikle!

Windows Mobile ile karşılaştırınca... O-hoo... Android çok daha iyi.

(Phone 8 çıkacak neredeyse. 7si gelemedi bir türlü. Dünya, Phone'u da Mobile gibi zannediyor-muş.)

Windows Mobile'ın çok kötü bi imajı var benim gözümde.
Dolayısıyla bir sonraki sürüme buda etki ediyor.
Adamlar bambaşka bi sistem yazdı belki çok iyi ama yinede ön yargılarım devam ediyor.
Tüm dünyadada bu şekilde olsa gerek.
Windows Mobile kullanıpda çileden çıkmayan varmı acaba.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Windows Mobile'ın çok kötü bi imajı var benim gözümde.
Dolayısıyla bir sonraki sürüme buda etki ediyor.
Adamlar bambaşka bi sistem yazdı belki çok iyi ama yinede ön yargılarım devam ediyor.
Tüm dünyadada bu şekilde olsa gerek.
Windows Mobile kullanıpda çileden çıkmayan varmı acaba.

Şimdi girmeyeceksin buna. Ne zaman satışlar dünya genelinde milyonları vurdu. marketplace e giriş arttı o zaman saldıracaksın. ben o günü bekliyorum. Keyfimden yazmıyorum android programlamayı ama yinede hoşuma gitmiyor değil :p

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Şimdi girmeyeceksin buna. Ne zaman satışlar dünya genelinde milyonları vurdu. marketplace e giriş arttı o zaman saldıracaksın. ben o günü bekliyorum. Keyfimden yazmıyorum android programlamayı ama yinede hoşuma gitmiyor değil :p

Valla patlamaya hazır bomba gibiyim iOs diyene patlıyorum alışkanlık işte WinMo deyince de şarteller attı :)
Ama kimseninde umurunda değil o yüzden saldırı için beklemek lazım :)