AB'den Google'a şok ceza!

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Avrupa Birliği (AB), Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4,3 milyar avro para cezası verdi.

7DN29l.jpg

AB Komisyonu, Google'ın akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı
gerekçesiyle 4,3 milyar avroluk rekor seviyede para cezası kararı alındığını açıkladı. Açıklamada, Google'ın 90 gün içerisinde çalışma biçimini değiştirmesi gerektiği kaydedildi.

AB, 2016'da Google'ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. Suçlama, Google'ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

İncelemelerde, Google'ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını önceden yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yaptığı ortaya çıkarılmıştı. Dünyanın en fazla kullanılan akıllı telefon işletim sistemi olan Android, Google'ın pek çok uygulaması için önemli bir gelir kaynağı durumunda.

Kaynak : Hürriyet teknoloji haberleri

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
trump'a bozuluyorlar google'a bozuk atıyorlar...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hatta bazıları da diyorki "bu ceza sonrasında Google Android'i ücretli yapabilir."

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
keşke android paralı olsa, o zaman linux kurma serbestliği gelir telefonlara :) düşünsenize aynı pc lerde olduğu gibi temiz format ile istediğimiz işletim sistemini yüklüyebiliyoruz...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ubuntu yu da bi denermisin oda güzel. ve telefonlara linux çıktı bile galiba
garanti bittiğinde ubuntu bile yüklerim hocam (ubuntuya pek ısınamamıştım, mint daha hoşuma gitmişti ve kolayıma gelmişti)... bi bakayım, telefona linux var mı diye :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

ubuntu touch imiş ismi :)

Son düzenleme: