96 Derece CPU

Bu konuyu okuyanlar

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Herkese merhabalar. Öncelikle sistem özelliklerim şu şekilde;
* Asus P5G41T M-LX Anakart
* İntel Quad Core 2 Q8300 CPU
* Pqi 1333 Mhz 4 GB Ram
* MSI GTX 750 Ti
2010 yılında toplanan sistemime bir egzoz fan (CoolerMaster Sickleflow 120) bir de ekran kartı taktım farklı olarak. Darboğaz olup olmadığını merak ettim. Oyun oynarken çok drop giriyordu ve değerlere bakmak için Msi Afterburner programını yükledim. Oyun içinde girip baktığımda çok değişik bir manzarayla karşılaştım. Ekran kartı %30-60 arası kullanılmakta, işlemci ise %80-90 civarı kullanılmakta ve 96 dereceye kadar ısınmaktaydı. İşlemciyi söktüm fanını temizledim. Diğer parçaları temizledim. ve tekrardan taktım ama işlemci ısısında bir değişim gözlemleyemedim. 10 senedir termal macun değiştirmedim. eski termal macun hala fanın demirinde bir fosil edasıyla yapışmış duruyor. Stock fan takılı. Termal macun ne kadar etki eder ? Ayrıca işlemci anakart ve ram takviyesi yapmak istesem de dolar malum. Ekran kartını nasıl %99 kullanırım dropları nasıl engellerim ve işlemci ısısının ekran kartının kullanılmasıyla veya droplarla bir alakası varmıdır yoksa ısı düşük olsa da darboğaz olur mu ? Cevaplarınızı bekliyorum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Termal macun değişimi yapmalısın.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Termal macun değişimi yapmalısın.
cevabın için sağol dostum peki diğer konuya gelecek olursak termal macun kaç derece düşürür ve ısının düşmesi dropları ortadan kaldırır ve ekran kartı kullanımını max. çıkarır mı yoksa işlemciyi tamamen değiştirmek şart mı darboğazın düzelmesi için

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
cevabın için sağol dostum peki diğer konuya gelecek olursak termal macun kaç derece düşürür ve ısının düşmesi dropları ortadan kaldırır ve ekran kartı kullanımını max. çıkarır mı yoksa işlemciyi tamamen değiştirmek şart mı darboğazın düzelmesi için

Sana şöyle diyeyim.
İşlemci ısındıkça kendi frenler.
Termal macun soğutucu ile işlemci arasında ısıyı ileten malzemedir :).
20 dereceye kadar fark oluşmaz ise soğutucu yetersizdir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bunu yap yani forbest'en 30litrelik plastik saklama kabını al içine kasayı koy kasanın üzerini örtecek kadar kanola yağı koy sesler kesilir...

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
sakatlık yok bikisel yaglar elektriksel olarak yalıtkan ısı iletimi iyi.
para,ter olsa yapardım...

peki hocam bunun icinde fanlar donecek mi ? Usb portlari ve power dugmesine nasil ulasicam ? Bi de temizligi nasil olacak ?
Sistemi yag sogutacak yagi ne sogutacak ?
Cevaplariniz icin cok tesekkurler son olarak bunlari da cevaplarsaniz sevinirim

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
peki hocam bunun icinde fanlar donecek mi ? Usb portlari ve power dugmesine nasil ulasicam ? Bi de temizligi nasil olacak ?
Sistemi yag sogutacak yagi ne sogutacak ?
Cevaplariniz icin cok tesekkurler son olarak bunlari da cevaplarsaniz sevinirim
yağ olunca temizliğe gerek kalmıyor fanlar dönüyor...

kasanın anakartı taktığın kısmını kullanıyorsun usbler yukarı bakacak...

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Kardeşim Cpu hala 90derecelerde dolaşıyor ise işlemci soğutucunun yerine tam oturt yerinden oynadıysa çünkü soğutucunun işlemciye sıkı bir şekilde temas etmesi önemli hatta elinde çalışan bir soğutcu varsa onu dene sıcaklık duşuyorsa 90 de gezdiren soğutucuda bi sıkıntı vardır bi kontrol et derim çünkü soğutucunun oraya deymesi gerekiyor hatta soğutucu hiç deymezse 1-2 dk de pc kapanır ısıdan tam deymesi lazım o yüzeyin işlemciye.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Kardeşim Cpu hala 90derecelerde dolaşıyor ise işlemci soğutucunun yerine tam oturt yerinden oynadıysa çünkü soğutucunun işlemciye sıkı bir şekilde temas etmesi önemli hatta elinde çalışan bir soğutcu varsa onu dene sıcaklık duşuyorsa 90 de gezdiren soğutucuda bi sıkıntı vardır bi kontrol et derim çünkü soğutucunun oraya deymesi gerekiyor hatta soğutucu hiç deymezse 1-2 dk de pc kapanır ısıdan tam deymesi lazım o yüzeyin işlemciye.
Dostum öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Bugün Coolermaster thermal compound kit aldım. Termal macun uyguladım. Tomb raider açıp sıcaklık değerlerine baktım max 80 dereceye çıktı. Normal bir değer mi pek fikrim yok. Fan ayaklarını anakart kasaya takılı durumda iken oynamayacak şekilde taktım. Umarım değiyodur :) 75-80 arası gidiyor yükte. Geçici bir çözüm arıyodum biraz daha rahatlatmış oldu. Yeni pc parçaları alıcağım için fazla masraf etmek istemiyorum bu ihtiyara. Gittiği kadar. Güncel sıcaklıkla ilgili de yorumlarınızı bekliyorum kaç olması gerekir ? 80 iyi midir ? İyi forumlar

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
normal artık elini cebinden çıkart eline yapışan banknotu cüzdana koy...

Son düzenleme:

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
normal artık elini cebinden çıkart eline yapışan banknotu cüzdana koy...
Mineral Oil işini beğendim lâkin bu sistem için değmeyeceği kanaatine vardım. Yorumların benim için değerli. En yakın zamanda o banknotu gereken yere koyacağıma inanıyorum. Umarım başka bir mani çıkmaz.