9. y.y Ait Bir Tapınak Yazısı

Bu konuyu okuyanlar

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu yazi , İsa'dan önce 9. y.y ait bir tapınak yazıs ı"kutsal" oldugu, "tanrısal" oldugu iddia edilen bir kitaptan degil. Insan urunu bir yazı:

Gürültü patırtının ortasında sükûnetle dolaş, sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma.

Başka türlü davranmak açıkça gerekmediçe herkesle dost olmaya çalış.

Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma. İçten ol, telâşsız, kısa ve açık seçik konuş.

Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü, dünyada herkesin bir öyküsü vardır.

Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşin ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir işi seçersen yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle seveceksin ki başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayaller başlamış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol.

Sevmediğin zaman sever gibi yapma.

Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme.

İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz.

Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir.

Aşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasında yeni yeşil bahçedir. O bahçeye lâyık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi ahlâksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile bir zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme.

Rüzgârın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgâra göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir.

Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkânsızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.

Hatırlar mısın doğduğun zamanları; sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse.

Sabırlı, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin.

Görmeye çalış ki, bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik mekânıdır."

Kaynak: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=15731

(Ya da Google'da "eski bir tapinak yaziti" yazip arattirin.)

SAYGILAR

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Yazınının en başında kasıtlı bir cümle görüyorum. Üstelik yazının hiç bir yerinde geçmeyen bir cümle. Onu burda belirtip tartışma ortamı oluşturmuyacağım. Benim gibi cümleyi farkeden diğer arkadaşlardan da istirhamım onun bu oyununa gelmemenizdir.

Yazıt'tan bir tavsiye;

" Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkânsızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol. "

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
PcMaSTeR dedi ki:
Yazınının en başında kasıtlı bir cümle görüyorum. Üstelik yazının hiç bir yerinde geçmeyen bir cümle. Onu burda belirtip tartışma ortamı oluşturmuyacağım. Benim gibi cümleyi farkeden diğer arkadaşlardan da istirhamım onun bu oyununa gelmemenizdir.

Yazıt'tan bir tavsiye;

" Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkânsızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol. "

İyice cıvıklaştınız ama.

Ne diyecektim bu yazı için.Kutsal metinlerden değil işte var mı ötesi?

Zorla kurana sıkıştıracak halim de yok.Buraya açılmasının nedeni din değil ahlakla alakalı olmasıydı.Aklınız sıra bir uyanıklıkla bu görkemli yazıya gölge düşürmeyi amaçlamanız çok itici.

Bildiğiniz gibi yapın.Ukalalıkta sınır tanımayan paranoyaklar gibi herşeye bir kulp takın ve rahatlayın.

Keşke bu yazıda yazanları benimseyen bir tek müslüman görebilseydim.

Bu önyargılarınızla zaten mümkünsüz kılıyorsunuz.

İnsanca,kendimce bir yaklaşımı bile anlamaya çalışmadınız.Okumayın ya.

Not:Mehmet kardeşim senden ricam sil şu başlığı.Değmez burada durduğuna.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Kimsenin birşeye gölge düşürdüğü yok, duygu sömürüsü de yapma... Mesajımda da belirttim tartışma ortamı istemiyorum, yapılmaması içinde rica ettim kendi kendine kuruntu yapma...

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
PcMaSTeR dedi ki:
Benim gibi cümleyi farkeden diğer arkadaşlardan da istirhamım onun bu oyununa gelmemenizdir.

Belli arkadaşım tavrın.Hala uyanıklık peşindesin.Aba altından sopayı bas sonra da sorumluluk üstlenme,

Oh ne ala.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Buraya mesaj yazmaya devam ederek başta da belirttiğim durumun olmasına izin vermiyeceğim... Bu başlığa son mesajımdır..

özel.üye

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bir kere yazı çok güzel. Teşekkür ederiz, güzel öğütler içeriyor.
Fakat bu bölümde bunun ne işi var onu anlayamadım?

Bu yazi , İsa'dan önce 9. y.y ait bir tapınak yazıs ı"kutsal" oldugu, "tanrısal" oldugu iddia edilen bir kitaptan degil. Insan urunu bir yazı...

Bunu ille de bu şekilde dile getirmeyebilirdin de diye düşünüyorum. Bu yazıyı yazmasaydın kimse sana "aa görüyormusun bak orcagada kutsal yazı eklemiş imana gelmiş ( bizim deyimimizle )" demezdi. Siz açık ve net kasıtlı bir yazı yazmışsınız arkadaşlarda buna itiraz ediyor...

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hayırlı tatiller arkadaşlar;

Orcagada arkadaşım güzel ahlakla ilgili bir alıntı yapmış.
Kendisine teşekkür ediyorum.
Yazının doğruluğu veya yanlışlığı,tanrısal veya kutsal bir yazı olup olmadığı belgelerle tartışılabilir.
Gayet normal ve mantıklı.

Zaten efendimizde "“Ben, ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.” diye buyur muyormu?

Yani her insanın anlayacağı bir mantıkla;zaten efendimiz zamanına kadar güzel ahlakın olduğu hadisten anlaşılıyor.
Ancak efendimize kadar olan kısmı biraz eksik.
Efendimizde onu tamamlamış.

Pcmaster arkadaşımız bir cümleye takılmış.
Kendine göre haklı nedenleri olabilir.
Ama benim anladığım (lütfen yanlış anlamış isem düzeltin) insan hakikaten isyana yönelebiliyor.
Şeytan boş bırakmıyor.
Başımıza bir musibet geldiğinde,bir yakınımız vefat ettiğinde hakikaten isyan sınırına gelebiliyoruz ve bazende ister istemez o sınırı aşıyoruz.
Ama ne kadar da isyan etsek hiçbir şeyi değiştiremeyiz,öleni geri getiremeyiz,Yani bu yazıdaki bu cümle herhalde (evreni yargılamak imkânsızdır.) bunu özetliyor.

Yazıdaki şu cümleyi şu şekilde düzeltsek daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
(Ara sıra isyana yönelecek olsan da)
Bence hiç isyana yönelmeyin.Kaybettiklerinizden başka hiçbir faydası olmaz.
Zannetmeyin ki ruhen rahatlıyorum.Asla.Ruhunuzu ve hissiyatlarınızı kötü yönde daha da fazla körüklemiş oluyorsunuz.
Ama imanınızın verdiği sabırla tevekkülle,metanetle olaylara yaklaşırsanız ruhen ve bedenen daha dirayetli olursunuz.
Rabbim kimseyi isyan eden kullarından eylemesin.

Saygılarımla

BeyaZayeB

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
''orcaga'' senden izinsiz hakkında biraz araştırma yaptım kusura bakmazsın değilmi?
birçok forumda üyeliğin var. çok parlak yazılar yazmışsın fıkralar anlatmışsın çok iyi çalışıyorsun.
ama bakıyorumda sadece bu forumda çok alıngan çok nazik ve çok duygu sömürücüsüsün..
diğer forumlarda aslansın maşallah yandaşlarınla eğleniyorsunuz
islama savaş açmışsınız kendi çapınızda:)
münker nekir fıkraları forumdaki ateistleri eğlendiriyor sende eğleniyorsun baya..

sana ''esenlikler'' dilemeye çalışırdım ama içimden gelmiyor kusuruma bakma

Bu adamın yazdıklarını okuyan arkdaşların birazcık araştırma yapmasını rica ediyorum.
sadece google'a nickini yazın yeterli..

ne olduğunu ne olmadığını gayet açık göreceksiniz şüpheniz olmasın..

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Eski bir tapınak yazıtı...

Hangi tapınak?
Neredeki yazıt?
Ne tapınağı? Dini bir yazıt olmadığı söyleniyor, tapınak dini bir yer değil midir?
Hangi millete ait?
Hangi dilde yazılmış?
Ne zaman hangi arkeolog bulmuş? Hangi arkeolojik buluntu kayıtlarının envanterinde mevcut?
Günümüz dillerine kim ve hangi teknikle çevirmiş?

Bu konularda hiçbir bilgi yok internette.
Bilimsellikten dem vurup dine saldıranlar bazen gerçekten acınacak derecede bilim dışı davranışlarda bulunuyorlar.

Yukarıdaki sorularımdan hepsi değil sadece bir iki tanesine cevap bulabilsem yeterliydi benim için. Ancak cevap bulamadıkça sorular artıyor.

Neyse ben de bir metin yazıp milattan önce bilmem kaçıncı yüzyıla ait bir tapınak yazısı diye maille ortalığa dağıtayım. Oldu sana delil olarak gösterilecek bir kaynak.
Anadolu insanı ne güzel söylemiş: "Yukarı köyde bir yalan söyledim, aşağı köyde ben de inandım!"

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
daral geldi şu tapınak yazılarından mağara çizilerinden

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Belli arkadaşım tavrın.Hala uyanıklık peşindesin.Aba altından sopayı bas sonra da sorumluluk üstlenme,

Oh ne ala.

Kardeş bu dediğini yapan sensin... Tamam eyvallah güzel birşey paylaşmışsın güzel ahlak adına bir kaç öğüt buraya kadar güzel. Ama en başında belirttiğin şey çok gereksiz... Belli ki altında başka amaçlar yatıyor... Lütfen samimi ol bu öğütlerden bir kaçını da sende görmek isteriz... Kendinde varmış gibi başkalarını eleştirmeye kalkma... Öncelikle kendin al bu öğütleri ki: "keşke bu yazıda belirtilenleri benimseyen bir tek müslüman görseydim" olayına girme seni aşar...

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7

Oh ne ala.

Keşke bu güzel şeyleri sende de görebilseydik... Malesef bu söylediğin şeyi yapan sensin..Dervişin fikri neyse zikri de odur derler... Konuya girişin bile amacını gösteriyor... Samimi ol lütfen...