7000 TL Sistem tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187
B450-A Pro ya da B450 Gaming Plus bence TUF ile karşılaştırılamaz bile. Her şeyden önce Asus Plus modeline adamakıllı bir pasif soğutma bile yerleştirmemiş. Mosfetler fazlar giriş seviyesi, rezil.
Asus Prime modeli ile karıştırmış olmayasınız? Asus TUF B450 Plus'ın çok sağlam pasif VRM soğutma sistemi var. Zaten kalitesinden dolayı çok tutulan ve önerilen bir kart. İlk defa olumsuz bir yorum gördüm.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Asus Prime modeli ile karıştırmış olmayasınız? Asus TUF B450 Plus'ın çok sağlam pasif VRM soğutma sistemi var. Zaten kalitesinden dolayı çok tutulan ve önerilen bir kart. İlk defa olumsuz bir yorum gördüm.
Bu mu sağlam soğutma ? (Asus TUF B450 Gaming Plus) ----------------- Yoksa bu mu sağlam soğutma ?(MSI B450 A PRO MAX)
images.jpg
5d853877c80474.09188682_kjhqlgoefmipn_500.jpg

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Ben dedim parça neresi kötü
Pardon yanlış anlaşılmaya oldukça müsait bir cümle kurmuşum :D
Demek istediğim 7000TL lik bir bütçe varken gidip 5000TL ye 7000TL lik sistemden kötü parçalar almamalı,belli ki 7000TL bütçe ayırabilmiş ve imkanı var,monitör 21.5 inch seçmişsin,insan kör olur onla,ben şu an 23.6 inch kullanıyorum bu bile küçük geliyor.Anakart çok kötü ayrıca Toshibe SSD nin sorunlu olduğunu da bilmeyen kalmadı.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Vatana gittiğimde Tuf Plus modelini görüp direkt elemiştim. En başta da o üstteki minik işeyaramaz soğutması yüzünden. Asusu tek tercih sebebim BIOS kalitesi olabilir. Daha dengini görmedim.

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Bu mu sağlam soğutma ? (Asus TUF B450 Gaming Plus) ----------------- Yoksa bu mu sağlam soğutma ?(MSI B450 A PRO MAX)
Ekli dosyayı görüntüle 81219Ekli dosyayı görüntüle 81221
Vatana gittiğimde Tuf Plus modelini görüp direkt elemiştim. En başta da o üstteki minik işeyaramaz soğutması yüzünden. Asusu tek tercih sebebim BIOS kalitesi olabilir. Daha dengini görmedim.
Yanlış anlaşılma olmasın, ben kartı bizzat kullanıp test yapmadım, daha önce kullanmış olan insanların yorumlarını dikkate aldım. Yerli forumlarda ve incelemelerde kart hakkında hiç olumsuz yorum görmemiştim. Yabancı forumlarda bu konuyu araştırıp kart üzerinde yapılmış VRM termal testlerine bir bakacağım. Ben yanlış yönlendirmiş olmayım, arkadaş sizin önerdiğiniz bir ana kartla değiştirsin Asus TUF'ı. Muhtemelen siz bu konuda daha deneyimlisiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asus TUF B450M-Plus Gaming'in bulabildiğim en detaylı incelemesi burada: https://www.bit-tech.net/reviews/tech/motherboards/asus-tuf-b450m-plus-gaming-review/2/
İnceleme ve testler 9 farklı bölüme ayrılıyor. Kartın test edildiği sistem şu:
  • CPU AMD Ryzen 9 3900X
  • Memory 16GB (2 x 8GB) Corsair Vengeance Pro RGB 3,466MHz DDR4
  • Graphics card Nvidia GeForce RTX 2070 Super Founders Edition
  • PSU Corsair RM850i
  • SSD Samsung 970 Evo 2TB (OS); Aorus NVMe Gen4 SSD 2TB (speed/thermal testing)
  • CPU cooler EK Water Blocks EK-MLC Phoenix 240mm
  • Operating system Windows 10 64-bit
Isı testinde, kartı sonuna kadar zorlayıp vereceği tepkileri ölçmek için, Ryzen 9 3900X gibi 12 çekirdek 24 mantıksal işlem parçacığı içeren bir CPU 4.3 GHz'e overclock yapılıyor. Aynı sizin bahsettiğiniz gibi, soğutucuların küçüklüğünden dolayı kartın performansının merak edilebileceğinden bahsedilmiş. Overclock işleminden sonra kart, 10 dakika boyunca Prime95'in işkence testine (Cpu ve Ram için maksimum stres testi) maruz bırakılıyor. Bu test sonrasında görece yüksek diyebileceğimiz 92 derecelik bir ısıya çıkıyor. İncelemede özellikle vurgulanan, overclock yapılmış 12 çekirdek 24 mantıksal işlem parçacıklı bir işlemci kullanılarak; oyun oynamak gibi daha az ısıya neden olabilecek testlerin değil, 10 dakika boyunca Prime 95'in işkence testi yapıldığı. Çok agresif hız aşırtmalar yapılmamak kaydıyla, fiyat/performans düşünüldüğünde, Asus TUF B450M-Plus Gaming'in Ryzen 7 3700X veya Ryzen 7 3800X için bile tercih edilebileceği söyleniyor. Bu incelemeden ve testlerden yola çıkarak, Asus TUF'ın Ryzen 5 3600 işlemcisini hiçbir ısınma sorunu yaratmadan çok rahat taşıyabilecek bir ana kart olduğunu söyleyebiliriz. Tabii en iyi fiyat/performans seçimi için, sadece VRM soğutma konusu değil, bahsi geçen kartların bütün bileşenlerini ve özelliklerini ele almalıyız. MSI B450 A PRO Max ile yapılmış bir karşılaştırma bulamadım. Ama konu sahibi dilerse, bahsi geçen bu ana kart için de detaylı bir inceleme bulup tüm yönleriyle karşılaştırmasını yapabiliriz.

Son düzenleme: