600W PSU'ya 650VA UPS Yeterli Olur mu ?

Bu konuyu okuyanlar

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Başlıktan da anlaşılabileceği gibi

600W C.Master Psu'm var 650VA kesintisiz güç kaynağı almayı düşünüyorum fakat verimli olurmu psu'mu tam anlamıyla besleyebilirmi onu bilmiyorum bu konuda bir bilgisi olan var mı ?

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
teorik olarak yetmez çünkü 650 VA lık bir güç kaynağı size max. 380-400 W kadar elekrik üretir. siz en azında 1000 VA güç kaynağı almalısınız ki verimli çalışabilsin cihaz ;) büyük bir ihtimal pc yi çalıştırdıktan sonra güç kaynağı fazla gerilim nedeniyle uyarı verecek ve korumaya alarak kendisini kapayacaktır ;)

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teorik olarak yetmez çünkü 650 VA lık bir güç kaynağı size max. 380-400 W kadar elekrik üretir. siz en azında 1000 VA güç kaynağı almalısınız ki verimli çalışabilsin cihaz ;) büyük bir ihtimal pc yi çalıştırdıktan sonra güç kaynağı fazla gerilim nedeniyle uyarı verecek ve korumaya alarak kendisini kapayacaktır ;)

Tabiki senin dedigin 600w psu'dan 600w tamamini cekersen o zaman olur. kardes sen 600w gercekten cekicen mi yoksa power'im iyi olsun diye mi aldin,

cizgi elektronik bu power olayina cok onem veriyor, istersen bu link'e tikla oradan güc hesaplamasi yap, birde bu tür ups'lerin hepsi kare dalga ürtetiyor kaliteli bir sey almani tavsiye ederim. yoksa faydadan cok zararini görürsün.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
arkadaşım 600 w tın hepsinimi kullanacaksın diye bir olay yoktur psu zaten sürekli olarak 600 w a yakın güç üretmektedir ki bu güçü üretmek içinde kendiside bir miktar fazladan elektrik akımı çeker özellikle bu çin malı psularda üzerlerinde 350 W yazar ama o 350 W ta ulaşabilmek için 400 ila 600 W civarı fazladan şehir şebekesinden beslenir ayrıca böylesine güçlü bir güç kaynağı alan biri senin değiminle 600 W tın hepsinimi kullanacan kısmından bahsedesen güçlü bir grafik kartı ve işlemci kullanacaktır ;) ve sadece Kasayıda bağlayacağını sanmıorum mutlaka en azında monitörde bağlayacaktır gerçi LCD ekranlar max. 45-70 W civarı elektrik tüketimi yapsalarda mutlaka etksi olacaktır. zaten 650 VA - 1000VA arasındaki fiyat farkı çok az tartışamaya bile gerek o Psu ya okadar para veren 15 $ kadar fark verip 1000VA bi ups alır elbet :D

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
"600 w tın hepsinimi kullanacaksın diye bir olay yoktur psu zaten sürekli olarak 600 w a yakın güç üretmektedir"

sürekli olarak 600w üretmez, bmw m6'nin da 373 kw (507 beygir) ama şehir içinde giderken veya rolentide calişırken gaz pedalina hic basmadigin zaman da mi 373 kw güc üretiyor, o en fazla cekilebilecek güc demektir. tabiki ne kullaniyorsun 600w cekmezsen de dandik bir ups kullanabilirsin demiyorum, kaliteli bir ups alsin diyorum, watt biliyorsun güc demek, en fazla cekilebilen güc, gidipte yatak odasinin ampulu ile kiyaslayamazsin o cünkü devamli calisiyor ayni güc veriyor ve içindeki flamada ayni gücü cekilyor.

Neyse kardesim sen 1000 va falan al, bak zaten 15 dolar gibi bir fark varmis.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
sanırım dolardan dolayı aradaki fiyat farkı 50 ytl olmuş daha 1.5 ay önce bakmıştım 1000lik fiyatları muazzam derecede artmış INFORM 1000A STANSBY UPS 130 ytl ye kadar çıkmış ben 83 ytlye almıştım :\

hımmm hocam öyle diyorsun ama 3-4 ay öncesine kadar bende öyledir diye tahmin ediyordum fakat DH de yapılan bir incelemde psu beklemede bile nerdeyse ürettiği kadar güçü çekmektedir diye bir başlık vardı ve yanılmıyorsam çizgi elektronik tarafından yapılmıştı ya da ben yanlış hatırlıyorum ;) ben hatta örnek olarak bu üzerinde dijital bilgi ekranlı güç kaynağının örneğini vermiştim ama canın sağolsun :D bilgilendirme için sağol ;)

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
heh işte o dedigin cin mali 15-20 ytl'ye alınan psu'lar.. onlarin ne yapacagi belli değil, bir bakarsin 300w cekersin ama 10 sn sonra düşmeye başlar, bir bakarson fazla voltaj verir. benim bir m/b vardi arizalandi, cizgi bana siradan psu'lari test icin bile takmayin dedi, şaşırdim, sonra iki arkadas kendi cabalarimizla ölçtük gercekten kararsiz calisiyor.

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Ben en iyisi doların biraz daha düşmesini bekleyip 1000Valık alıyım 650 Va lık yeter diye tahmin ediyorum fakat verimlilik konusu soru işaretiydi işi garantiye almak en iyisi teşelkkürler ilginiz için

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
evet bugün topladığımız 750 w high power psusu olan 4870 ekran kartı ve e8500 (oc 4500mhz) hyper-x 1066mhz ramli cihazımızı kurduktan sonra modifiye edilmiş UPS mize bağladık kendisi 650 VA olup kendi aküsü çıkarılıp 60A 12 V akü ile güçlendirilmiştir. UPS ten herşeyi söktük sadece kasayı bağladık şehir ceryanında genelde pasif olarak çalıştığı için pek bir etkisini görmedik yani sorun yoktu ama az sonra çıkacak olan sorunda o işlemleri yaparken cihaz regüle işlemini gerçekleştirmeye çalışırsa cihazı kapatabilir. Neyse beklemede iken (oc kapalı) bir sorun yok ama genede 1-2 dk de bir işlemlerden dolayı UPS uyarı sinyali veriyordu oyun ya da Convert işlemi yapacağımız zaman ise 10 sn içinde maalesef UPS elektriği kesiyor ve pc ye giden elektrik kesiliyor. OC de kullandığımız zaman ise pek kullanmaya fırsat kalmaya 5 sn gibi bir süre UPS uyarı veriyor ve aynen elektriği kesiyor. şayet oc yapmazsan bile cihazın tam böyle etinden sütündn faydalandığın bir anda cihaz regüle görevini göreceği zaman anında cihazın kapanabilir az önce bahsettiğim olay buydu. Umarım faydası olur ;)

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Teşekkürler freewill aklımdaki soru işaretlerinin çoğu gitti ..

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
yardımcı olabildiysek ne mutlu bu arada dolar az bişi düştü gözün aydın :D

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Evet :) ama powerpack mi alsam Bross mu alsam karar veremedim

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
valla regüleyi adam gibi yapsında ne alırsan al zaten nerdeyse hepsi çin malı ben tunçmatik ve informguard dan memnunum ;)

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Tunçmatik ve informguard dediklerime göre biraz daha pahalı büyk ihtimal powerpack alacagım

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
psu 600wattlık diye sistem boştayken bile 600w çekse elektrik faturası ne kadar gelir tahmin bile edemiyorum :D bendede var sistem gece gündüz açık ortalama 70-80lira sırf pcnin elektriği gelir mantık olarak ama öyle değil arkadaş açıklamış oyun falan oynayınca sömürüyor malesef :D bu arada ben 2 marka arasından brossu tercih ederdim

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Bross 1000VA 1100DJ Modem Koruma

Ups almayı düşünen arkadaşlara tavsiye edebilirim pc'nizi 30 dk kadar idare edebiliyor test edildi ;)