6000 TL Civarı Oyun Sistemi

Bu konuyu okuyanlar

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, çok uzun zamandır bilgisayar parçaları ile ilgilenmiyorum. Forumlardaki konuları okudum, kafam karıştı ve bu sebeple kendi konumu açmak istedim. 6000 TL civarında yıllarca sorunsuz oyun oynatabilecek masaüstü bir sistem için görüşlerinizi bekliyorum. Sistemle ilgili aşağıdaki maddeleri de göz önünde bulundurarak tavsiyede bulunabilirseniz memnun olurum:

1) Sistemde 240 GB SSD, 1 TB HDD ve monitör de dahil olmalı. Monitör çözünürlüğü olarak 1080p yeterlidir.
2) Kasa olarak mümkünse çok ışık saçan geceleri rahatsız edebilecek bir kasa yerine olabildiğince düz bir kasa tercih etmek isterim, ancak ilk önceliğim tabi ki performans; performansı daha iyi derseniz ışık saçması sıkıntı değil.
3) Şu anda kullandığım laptopta aşırı ısınma sorunundan muzdarip olduğum için yeni alacağım masaüstü sistemde soğutma problemi olmamalı. Ayrıca sisteme OC yapmaya niyetim yok.
4) İncelediğim bazı konularda temmuz ayında AMD Ryzen serisinin yeni işlemcilerinin çıkacağı ve bu sebeple beklenmesinin faydalı olacağı söylenmiş ancak bunların fiyatları yüksek olmaz mı? Ayrıca o zamana kadar dolar kurunun yükselme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekmez mi?
5) Mümkünse tavsiyelerinizi linkler ile birlikte verebilirseniz memnun olurum. Parçaları tek bir siteden alıp montajı da oraya yaptırmayı düşünüyorum. Son olarak çok faydalı olacağını düşündüğünüz bir donanım ve daha iyi bir sistem varsa 6000 TL nin biraz üstüne çıkma ihtimalim var.

Şimdiden teşekkürler.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Screenshot_20190611-005125_Chrome.jpg

Sinerji.gen.tr

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Merhaba, çok uzun zamandır bilgisayar parçaları ile ilgilenmiyorum. Forumlardaki konuları okudum, kafam karıştı ve bu sebeple kendi konumu açmak istedim. 6000 TL civarında yıllarca sorunsuz oyun oynatabilecek masaüstü bir sistem için görüşlerinizi bekliyorum. Sistemle ilgili aşağıdaki maddeleri de göz önünde bulundurarak tavsiyede bulunabilirseniz memnun olurum:

1) Sistemde 240 GB SSD, 1 TB HDD ve monitör de dahil olmalı. Monitör çözünürlüğü olarak 1080p yeterlidir.
2) Kasa olarak mümkünse çok ışık saçan geceleri rahatsız edebilecek bir kasa yerine olabildiğince düz bir kasa tercih etmek isterim, ancak ilk önceliğim tabi ki performans; performansı daha iyi derseniz ışık saçması sıkıntı değil.
3) Şu anda kullandığım laptopta aşırı ısınma sorunundan muzdarip olduğum için yeni alacağım masaüstü sistemde soğutma problemi olmamalı. Ayrıca sisteme OC yapmaya niyetim yok.
4) İncelediğim bazı konularda temmuz ayında AMD Ryzen serisinin yeni işlemcilerinin çıkacağı ve bu sebeple beklenmesinin faydalı olacağı söylenmiş ancak bunların fiyatları yüksek olmaz mı? Ayrıca o zamana kadar dolar kurunun yükselme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekmez mi?
5) Mümkünse tavsiyelerinizi linkler ile birlikte verebilirseniz memnun olurum. Parçaları tek bir siteden alıp montajı da oraya yaptırmayı düşünüyorum. Son olarak çok faydalı olacağını düşündüğünüz bir donanım ve daha iyi bir sistem varsa 6000 TL nin biraz üstüne çıkma ihtimalim var.

Şimdiden teşekkürler.
Tebrik ederim, Türkçeniz çok iyi, hem açıklayıcı bir anlatım hem yanlışsız dilbilgisi kuralları yönünden... :) Keşke her birimiz bu kadar özenli ve duyarlı olabilsek...
Mesaj otomatik birleştirildi:

ScreenHunter 71.png

Pc toplama sihirbazı - Bilgisayar toplama sihirbazı - incehesap.com

hepsiburada dan toplasak bu sistemi 5750 tl gibi bi şey tutar :) Ekran 27 inch ve en iyilerinden, oyunlarda zevk almak istiyorsan mecbur ekran büyük olmalı! Klavye- maouse, hoparlör gibi şeyleri sonradan alabilirsin başka ucuz yerlerden...

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
1080P için ideal olan 24" bence. 27" çok sırıtıyor. Artık 2K gerekiyor.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
1650 nin OC potansiyeli fena değil. 1060 3GB'ı sollatıyor bazıları.
Hatta Monster cihazlar için şöyle bir duyum aldım. Kullanılan GPU'lar çıkacak olan 1650Ti GPU'ları. Çünkü normalden fazla özelliklere sahip. Şu an sürücüler yeterince optimize edilmediği için 1650 performansı veriyor. Ama optimize edildiğinde 1650Ti performansı verecek. Eğer mümkünse böyle bir şey muazzam olabilir. MSI cihazlardaki MaxQ 1650 yerine Monster tercih edilebilir Laptop konusunda en azından.

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
B450 anakartında Tomahawk, game plus, A pro gibi birçok model bulunmakta. Sizce hangisini tercih etmek en mantıklısı olur? B450 ile Ryzen 2600 ısınma sorunundan bahsedilen bazı konular gördüm. Bu açıdan B450 A Pro doğru seçim olur mu? Kasa, PSU ve Monitor olarak nasıl bir tercih yapmalıyım? GTX 1660ti ile rtx 2060 arasında performans farkı çok olur mu, fiyat farkına değer mi? Monitor olarak 24 inç düşünüyorum, 144 hz ve 1ms olması çok önemli midir, fiyatlar oldukça yüksek?

Yeni ryzenleri beklemek doğru tercih olur mu? Başlangıç fiyatları çok yüksek olmaz mı? Aynı zamanda doların yükselme ihtimali de var. Bu konuda fikirleriniz nedir?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
B450 anakartında Tomahawk, game plus, A pro gibi birçok model bulunmakta. Sizce hangisini tercih etmek en mantıklısı olur? B450 ile Ryzen 2600 ısınma sorunundan bahsedilen bazı konular gördüm. Bu açıdan B450 A Pro doğru seçim olur mu? Kasa, PSU ve Monitor olarak nasıl bir tercih yapmalıyım? GTX 1660ti ile rtx 2060 arasında performans farkı çok olur mu, fiyat farkına değer mi? Monitor olarak 24 inç düşünüyorum, 144 hz ve 1ms olması çok önemli midir, fiyatlar oldukça yüksek?

Yeni ryzenleri beklemek doğru tercih olur mu? Başlangıç fiyatları çok yüksek olmaz mı? Aynı zamanda doların yükselme ihtimali de var. Bu konuda fikirleriniz nedir?
Ya yok ısınma sorunu falan hikaye. +0.050 Voltaj 4.1 GHz bastım ben B450'de o işlemciye gram ısınmadı.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tomahawk,gaming plus ,pro A aynı güç devrelerine sahip anakartlar. Bütçeniz hangisine yeterse alabilirsiniz.
Yeni ryzenlerin fiatlandırmaları 199 dolar olandan başlıyor,ilkparti gelecek olanlarda. 3600 ün fiatı.Sizi aşar gibi zaten yani.2600 ,şu an daha uygun fiatta.

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
2600 bence fiyata göre 3600'den daha performanslı olabilir.Dolar artacak çünkü.

Rtx ve dlss bence gereksiz
Rtx aşırı fps düşürüyor.Dlss ise görüntü bulanıklaştırarak fps artırıyor.Yani nvidia adam nallıyor.Rtx için en az 2080 felan lazım
Bana kalırsa
Rtx teknolojisini kullanacağıma 2k oynarım daha iyi.

Bende söyle bir pc toplayacağım örneğini bırakiyim

B450 a pro veya gaming plus
2x8gb 3000 mhz
Ryzen 2600
Gtx 1660ti
480gb ssd
Vs550
275r

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Rtx aşırı fps düşürüyor.Dlss ise görüntü bulanıklaştırarak fps artırıyor.Yani nvidia adam nallıyor.Rtx için en az 2080 felan lazım
Bana kalırsa

2x8gb 3000 mhz
Ryzen 2600
Gtx 1660ti
480gb ssd
Vs550
275r
Güzel makina ,yalnız corsairin VS serisinin 450 wattlığını zamanında bi süre kullanıp sattım. Fanı sesliydi. Bu 2.versiyonlarında falan ses yok deniliyor ama yine de bi istersen,araştır.:)

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Biliyyorum hocam 2018 versiyonunu alıcam tabikide arkadaşımda var vs650 eskisi uçak motoru mübarek

Bu arada vs550 12v kanalından 526watt veriyor vs650 ise 624watt veriyor. Yeni versiyon baya iyi gözüküyor hocam.

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bana kalırsa

2x8gb 3000 mhz
Ryzen 2600
Gtx 1660ti
480gb ssd
Vs550
275r
Hocam ben de benzer bir sistem bakıyorum. Bu sebeple şunları sormak isterim:
1) B450 Tomahawk neden düşünmüyorsunuz? B450 A pro ve gaming plus demişsiniz, farkları nelerdir, hangisini tercih etmeyi düşünüyorsunuz?
2) Gtx 1660ti nin bir sürü varyasyonu var; Asus, Gigabyte, MSI vb. gibi. Bunlar arasından hangisini tercih etmeyi düşünüyorsunuz?

Hocam ben de benzer bir sistem bakıyorum. Bu sebeple şunları sormak isterim:
1) B450 Tomahawk neden düşünmüyorsunuz? B450 A pro ve gaming plus demişsiniz, farkları nelerdir, hangisini tercih etmeyi düşünüyorsunuz?
2) Gtx 1660ti nin bir sürü varyasyonu var; Asus, Gigabyte, MSI vb. gibi. Bunlar arasından hangisini tercih etmeyi düşünüyorsunuz?
3) Aerocool Tomahawk-A RGB Fan USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa kasa hakkında fikrinizi alabilir miyim?
4) SilverStone 700W Strider Essential Serisi 80+ Güç Kaynağı PSU hakkında fikrinizi alabilir miyim?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kadir şu an yok,sanırım.Ben yardımcı olmaya çalışayım.
Bu üç anakartın güç devreleri ve pcb yapıları aynı olduğu için 2600 işlemcinizi en stabil olarak ,aynı performanstta ve kararlılıkta besler.Diğer şeyler ayrıntı. Soket farklılıkları ,sayıları, rgb, vb.Size lazım olan performans herşeyden önce.Estetiğe önem veriyorsanız gaming plus alın geçin. Tomahawka sıçrayınca para farkı iyice açılıyor. Bütçenizi yükseltir.
1660 Ti çok az watt çeken ve bu nedenle ısınamayan bi kart. Hangisi ucuzsa,ben onu alırım,şahsen.
Kasa,birazda görsellik ve zevk meselesi. Ama içinde 3 adet,olmadı en az 2 adet fan olmalı.
Silverstone kötü power üretmez. Bu kesindir. :)Fakat sisteminiz için epey yüksek bi power, watt olarak. Bu sistemi kalite bi 500 watt bile rahat karşılar.

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kadir şu an yok,sanırım.Ben yardımcı olmaya çalışayım.
Bu üç anakartın güç devreleri ve pcb yapıları aynı olduğu için 2600 işlemcinizi en stabil olarak ,aynı performanstta ve kararlılıkta besler.Diğer şeyler ayrıntı. Soket farklılıkları ,sayıları, rgb, vb.Size lazım olan performans herşeyden önce.Estetiğe önem veriyorsanız gaming plus alın geçin. Tomahawka sıçrayınca para farkı iyice açılıyor. Bütçenizi yükseltir.
1660 Ti çok az watt çeken ve bu nedenle ısınamayan bi kart. Hangisi ucuzsa,ben onu alırım,şahsen.
Kasa,birazda görsellik ve zevk meselesi. Ama içinde 3 adet,olmadı en az 2 adet fan olmalı.
Silverstone kötü power üretmez. Bu kesindir. :)Fakat sisteminiz için epey yüksek bi power, watt olarak. Bu sistemi kalite bi 500 watt bile rahat karşılar.
Cevap için teşekkürler. Kasada cam varmış, ışık varmış vb. görselliğe hiç önem vermiyorum, tamamen performans odaklı tavsiyeler arıyorum. Almışken ileriki yıllarda kasa ve PSU değişimi yapmaya gerek kalmadan sadece ekran kartı ve işlemci değiştirerek güncelleme yapmamı sağlayacak ürünler almak isterim. Sizin bu yönde önerileriniz var mı?

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Öncelikle 1660ti dual modelini kesinlikle almayınız.Soğutma bloğu bile yok ve 2. fan boşa üflüyor sıcaklıklar 85 dereceleri buluyor oyunlarda.

Tomahawk ile gaming plus arasında fazla fark yok ama fiyat farkı çok fazla bu nedenle onu düşünmüyorum.

Psu gayet iyi ile ilerde sıkıntı yaşamazsın.

Kasa konusu sana kalmış bana sade kasalar daha güzel gözüküyor fakat performans açısından MB511 hiç üzmeyecektir.İstediğin ekran kartı , sıvı soğutucu ve hava soğutucuyu bu kasaya takabilirsin.Bu kadar bütçem yok dersen fsp cmt110a tam bir f/p kasasıdır.

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Gayet iyi bir sistem. Anakart B450 Gaming Plus seçilebilir ya da bellek markası değiştirilebilir. B450-A Pro ile Corsair belleklerde bir kaç şikayet var. Teknoloji şans işi ama şansa da bırakmayalım işimizi :). Curved olan ilk sıradaki AOC marka olanı öneririm.

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Aoc olan monitör aralarında en iyisi.Hepsiburada indirimi şimdi bitti fiyatlar değişti.

Depolama ihtiyacınız çokmu hocam 2tb disk yerine ssd M2 olabilir veya 480gb yapılabilir.

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gayet iyi bir sistem. Anakart B450 Gaming Plus seçilebilir ya da bellek markası değiştirilebilir. B450-A Pro ile Corsair belleklerde bir kaç şikayet var. Teknoloji şans işi ama şansa da bırakmayalım işimizi :). Curved olan ilk sıradaki AOC marka olanı öneririm.
Hocam B450-A Pro ve Corsair belleklerin birçok yerde önerildiğini okudum ama, ne tür şikayetler var?

Aoc olan monitör aralarında en iyisi.Hepsiburada indirimi şimdi bitti fiyatlar değişti.

Depolama ihtiyacınız çokmu hocam 2tb disk yerine ssd M2 olabilir veya 480gb yapılabilir.
Hocam işletim sisteminin kurulacağı yer olarak 250 gb SSD, geri kalan kısım için 1tb düşünmüştüm ancak almışken 2tb alayım tekrar tekrar değiştirmek zorunda kalmayayım dedim. SSD nin M2 olması performansı çok etkiler mi? Önceki mesajımda paylaştığım sistemdeki Zotac GeForce GTX1660Ti Gaming'de metal plaka olmadığına dair yorumlar okudum onun yerine şu ürünü almak mantıklı mıdır?
https://www.sinerji.gen.tr/gigabyte-geforce-gtx1660ti-oc-6gb-gddr6-192-bit-ekran-karti-pmu417496
Ayrıca aklımda hala biraz daha zorlayıp rtx 2060 alınmalı mı sorusu var:
https://www.sinerji.gen.tr/msi-gefo...6g-oc-6gb-gddr6-192-bit-ekran-karti-pmu417703

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Rtx 2060 'a gerek yok dlss çok boş bir teknoloji.Rtx'e gelirsek 2060 rtx işleyebilecek güçte değil en az 2080 lazım bana kalırsa.

M2 ssd tabikide tepkiselliği aşırı derecede artırıyor ama oyunlarda birşey bekleme.

Zotac arka plakası metal bu arada.Hangi 1660ti ucuzsa onu al zaten ısınmıyor kart.

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütçemi biraz daha arttırma şansı bulmam sebebiyle RTX 2060 ekleyip aşağıdaki sistemi önümüzdeki hafta içinde satın almayı düşünüyorum. Nihai karar verip satın almadan önce tekrar sizin fikirlerinizi almak isterim.
aa.png

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Monster alsan her oyunu açar neden onu almıyorsun.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bi PC de en çabuk ve hızlı eskiyen parça ekran kartıdır. 2060 yerine 1660 Ti bu nedenle daha mantıklı. İki kart arasında nerden bakılsa ,minumum 650 tl fark var. Çok fazla. Performans farkı o kadar değil zaten.
Bu farkı ,işlemci olur , SSD olur, vb .gibi kalıcı ve çok daha uzun ömürlü bileşenler için harcamak ,ileriye dönüklük ve ömür açısından çok daha uygun.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635

Biz her oyunu açmasını istemiyoruz ki,elimizdeki bütçeyle en iyi bilgisayarı almaya çalışıyoruz.Bu fiyata alacağın bir monster yukarıdaki sistem kadar iyi olamaz,çünkü laptop.Laptoplar içlerindeki donanımlara göre biraz daha pahalı oluyorlar bu sebeple masaüstü almak daha mantıklı.(Tabi bilgisayarı bir yere taşıma zorunluluğu yoksa).