600 Saatte Java Öğrenileblir mi?

Bu konuyu okuyanlar

rasimtanu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Java öğrenmek için ne kadar zaman lazım? 600 Saatlik bir eğitim alsam bu benim için yeterli olur mu? HTML CSS ve az biraz Javascript biliyorum

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
600 saat nedir ya, 600 saate insan java se + ee öğrenir üstüne big data alanındaki kullanımını cilalar. Eğitim dediğiniz kurs ise orada 600 saatin 400-500 saati boş muhabbetle geçiyor. 100 saate uçarsınız javada :)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
600 saat dediğin günde iki saat olarak hesaplarsa, bir sene yapar. Sıfır programlama bilgisi ile başlandığında, bir sene içinde Java nedir? onu bile öğrenemezsin

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Bu sorunun cevabı öğrencinin kapasitesine de bağlı. Hızlı öğrenen biriyle, yavaş öğrenen biri 600 saatin sonunda aynı yerde olmayacaktır. Bir de programcılık, temelini öğrenmekle sona eren birşey değil, her sene üzerine yeni bir çok şey eklemeyi gerektiriyor.

Transistor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,085
Az da olsa temelin varsa öğrenirsin.

birarkadasabakicem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla o kadar zamanda profesör olman lazım, kapasite yoksa birde öğrenme azmi yeteneği vesaire vesaire hiç birşey öğrenemeyebilirsin. :)

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
Geniş kapsamlı bir konu 600 saate sığdırmak çok zor belki 1500-3000 saatlari görecen öğrenmek için ha diyince 600 saatte java anlatımını zor bitirirsiniz.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Geniş kapsamlı bir konu 600 saate sığdırmak çok zor belki 1500-3000 saatlari görecen öğrenmek için ha diyince 600 saatte java anlatımını zor bitirirsiniz.
Java konusunda veya herhangi bir programlama konusunda ne kadar bilgilisiniz ?
Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi zaten 4 yılda 3000-4000 saat ders görüyor o da teoride, gerçekte 3 saat görünen dersleri 1.5-2 saat işliyorlar. 3000 saate insan 1 değil 5 programlama dili öğrenir, üstüne büyük veri, yapay zeka, görüntü işleme gibi konularda bilgi sahibi olur:D
Ben önceden başka programlama dillerini bildiğim halimle pythonu 20 saate öğrendim:) Taş çatlasa sıfır bilgi insan 100 saate öğrenir, hadi java daha zor 150 olsun. 600:D:D

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Herkesin öğrenme kapasitesi eşit olsaydı Einsteyn sıradan biri olurdu. Kişisl tecrübemi aktarayım, bir pazarlamacı olarak en az 4 - 5 senedir basic öğrenmeye çalışıyorum. Saat olarak hesaplaması zor, çünkü her zaman vaktim ve azmim olmuyor. İşler kötü gidince canım sıkılıyor. Esk Dos oyunları veya Atari oyunları benzer bir oyun denemek istiyrum ama hep fikir aşamasında kafamda canlandırdığım işlemlerin detayına girdiğimde, eksiklerimin ne kadar fazla oluşu moralimi bozuyor. Eğer ben bir şey meydana getiremiyorsam, o halde ben bu işi bilmiyorum. Ben ( mesleğimde ) satış yapamıyor olsam, patronum beni işten ayırır.

Her hangi birisi satış yapabilir. Ancak satış sonrası hukuğuna hakim değilse, yada kazanç ve kar arasındaki farkı algılayamıyorsa, o kişi kesinlikle bir pazarlamacı olamaz. Ben de bir programcı değilim. Ara sıra arkadaşara hava atarım. Onları özendiririm.

Programlama matematiğe dayanır. Matematiğiniz iyi değilse, programlamadan anlayabileceklerinizde oldukça sınırlı kalır. Algoritma matemaiktir. Geometri ( grafik ve çizim için gerekli ) matematiktir.

anti_uho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu konu bence yoruma kapalı bu sizin azminize bağlı:)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Tabii bir de Scratch gibi "kaydır ekle" progamlama araçları var. Hzır şablonlar üzerine çalışmaya benzer. Programlamanın mantığını anlamak için mükemmel bir proje. programlamaya ilgi duyan ve nereden nasıl başlayacağını bilemeyen herkese tavsiye ederim. Benim gibi okuma yazmayı kara tahtada öğrenmiş olanlar belki alışmakta zorluk çekeblirler.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Herkesin öğrenme kapasitesi eşit olsaydı Einsteyn sıradan biri olurdu. Kişisl tecrübemi aktarayım, bir pazarlamacı olarak en az 4 - 5 senedir basic öğrenmeye çalışıyorum. Saat olarak hesaplaması zor, çünkü her zaman vaktim ve azmim olmuyor. İşler kötü gidince canım sıkılıyor. Esk Dos oyunları veya Atari oyunları benzer bir oyun denemek istiyrum ama hep fikir aşamasında kafamda canlandırdığım işlemlerin detayına girdiğimde, eksiklerimin ne kadar fazla oluşu moralimi bozuyor. Eğer ben bir şey meydana getiremiyorsam, o halde ben bu işi bilmiyorum. Ben ( mesleğimde ) satış yapamıyor olsam, patronum beni işten ayırır.

Her hangi birisi satış yapabilir. Ancak satış sonrası hukuğuna hakim değilse, yada kazanç ve kar arasındaki farkı algılayamıyorsa, o kişi kesinlikle bir pazarlamacı olamaz. Ben de bir programcı değilim. Ara sıra arkadaşara hava atarım. Onları özendiririm.

Programlama matematiğe dayanır. Matematiğiniz iyi değilse, programlamadan anlayabileceklerinizde oldukça sınırlı kalır. Algoritma matemaiktir. Geometri ( grafik ve çizim için gerekli ) matematiktir.
Ben basic diliyle hiç uğraşmadım. 4-5 senedir basic öğrenmeye çalışıyorsanız ve ortaya proje çıkartamamışsanız öğrenme yönteminiz yanlıştır. Kaldı ki basic bir c bile değil. Öğrenme kapasitesi tabii ki farklılık gösterir ama bu aylarla ölçülebilir en fazla, yıllarla değil. Zaten basic öğrenmenin de pek bir anlamı yok, sırf nostalji için öğrenilebilir belki. Çok yavan, çağdışı kalmış, eskimiş bir dil. Oturup microsoft açık akademiden c# derslerini ardından unity derslerini öğrenseniz, 100 saati bile bulmadan o bahsettiğiniz atari oyunlarını çok rahat yapabilirsiniz.

Programlama bir zamanlar matematiğe dayalıydı, ama artık değil. Yaptığınız iş doğrudan matematikle ilgili değilse sadece 4 işlemle bile pek çok şey hâlledilebiliyor. Görüntü işlemede matrisler kullanılıyor, big data işlemlerinde matematiksel algoritmalar kullanılıyor, büyük oyunlar yapılırken trigonometri vs. kullanılıyor, ama oturup web sitesi yapmak için matematik bilmeye gerek yok.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
100 saat ciddi ciddi programlamaya zaman ayır hangi dili istesen öğrenirsin. 600 saat ? Sana bağlı. Benim gibi dalgaya alırsan her şeyi 1000 saatte de adam akıllı öğrenemezsin ¯\_(ツ)_/¯ Benim de biraz ciddileşmem gerekiyor :sweatsmile:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Programlamaya hangi açıdan baktığınıza göre değerlendirmesi değişir. Sürükle bırak yöntemi ile hazır formlar yazmak ile kendi kodlarınızı yazabilmeniz farklı şeyler. Formların isimleri ve işleyişleri genelde aynıdır ve programlama dilinin kendisi ile de fazla bir ilgisi yotktur. Microsoft .Net'te XAML kullanıyor. Hepsi standart bir Windows uygulaması görünümünü destekliyor. Farklı bir şey yapmak istediğinizde hiç bir şey bilmediğinizin farkına varırsınız. Herkes webbrowser yada ekranklavyesi yapmak istemeybilir.

_Mslefy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öğrenebilen niye öğrenemesin?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Aramıza yeni katılan arkadaşımız java bir derya diyor. Bu sözü herkes farklı yorumluyor olabilir. Programlamanın kendisi bir derya ( Deniz ) Sonu yoktur. Herkes kendi alanı ile ilgili olanı ( daha iyi ) öğrenir. Java yada genel olarak programlamayı kafanızda oluşturduğunuz bir kalıba sınırlamayın.

Son düzenleme: