5G Nedir? 5G Hakkında Her Şey

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
5G Nedir? 5G Hakkında Her Şey

5G Nedir? konusu, son dönemde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. İşte 5G'nin detaylı tanımı, 5G hakkında bilmeniz gerekenler ve merak ettiğiniz her şey.

TheFame

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Şimdilik 5G patentlerinin %80ini Ericsson elinde bulunduruyor
Bizde de o şirketlerdeki altyapı ve teknoloji bulunmadığına göre bu 5G işi sadece birilerinin seçim öncesi vaatiymiş gibi kalıyor

Dea

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
5 G Gelsin Fiyatlar Ve Vergiler İkiye Katlasın Sıkıntı Yok Yola Devam

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış. "4G'yi boş verip 5G'ye geçelim" demek, tam bir deli saçması. 2 yıl sonra 5G filan gelmeyecek. Milleti boş vaatlerle kandırmayın.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
5g güney kore'de faal kullanılıyormuş ta burada uyumlu telefon yok.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Hafiye bey öncelikle sayın Cumhurbaşkanımız için kullandığınız tabir hiç de doğru olmamış.

Bununla birlikte,

Teknoloji dünyasında ileriyi yakalayacağım diye kendini kasarsan, ilerinin teknolojisini en pahalı dönemde ve uygulamadaki güçlükleri ile satın almış olursun. 4G'yi geçip 5G'ye atlarsak,

1. 5G teknolojisi yeni çıkacağı için fazladan dünyanın parasını öderiz.
2. Elimizde 4G destekleyen ama 5G uyumsuz nispeten yeni cihazlar ile 3G'ye mahkum oluruz.
3. 5G teknolojisi ile birlikte gelecek yeni problemlerle uğraşırız.

Sözün kısası şu anda 4G doğru yok. 5G yaygınlaşırken 5G'ye geçmek ise daha doğrusu. Teknolojiyi sen üretmiyorsan doğru rota bu.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
paranın ne önemi var siz de yahu bizim sarayımız var bi kerem :)

biraz hatırlatma yapalım http://www.radikal.com.tr/politika/cumhurbaskani_erdogandan_iphone_6_ogudu-1215294

kendisi daha 1. nesil ipad türkiyede çıkmadan yurt dışından temin eden kişidir yıllar önce ;)

çoğu telefon 4g desteklemezken 5g olayı nedir, sanki hattı faturalıdan kontörlüye geçirmek kadar masrafsız bir şey gibi bahsedilmiş!

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
5G ye geçelim güzelde bu teknoloji dünyada son kullanıcı için 2025 yılından önce hazır olmayacak. Mwc de bu vurgulandı. Zaten şuan 5g destekleyecek cihaz da yok. Sanırım birileri cumhurbaşkanını eksik bilgilendirmiş, keşke 2 seneye kullanılabilir durumda olsa da geçsek ama en erken 10 yılı var bu teknolojinin

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Çok sınırlı bir bilgi olmuş. Hakkında her şey deyince daha çok şey bekledim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
5g ile telefonlar sahibinin ruh durumunu okuyup ona göre davrancak gerekirse polise,112'ye haber verecek...

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Ya bir adam her konuda mı kafasına eseni söyler. Bu konuyu işin uzmanlarına bırakıyorum de abi. Senin bilgi birikimin ne de 4g yi boşverin 5 g ye geçeriz diyorsun. Sen cumhurbaşkanısın hadini bil yahu.

cleet

Asistan
Reaksiyon puanı
0
4G yi geçelim de 5G ye sıçrayalım demek en iyi ihtimalle bakın en iyi diyorum en az 7-8 yıl daha 3g yi kullanırız demek..

Siz hiç diyormusunuz kendinize bugün yemek yemeyeyim de yarın daha çok yerim diye ??

Bugün ihtiyacımız olan teknolojiye bugün geçmek lazım..Boş seçim vaadleriyle halkı oyalamamak lazım.

4G değil 20G olsada 4gb kotası 1mbt upload hızı koydularmı ne anlarım ben o işten..

Acil olan bir yasa ile bu telekomünikasyon üst kurulunu operatör köleliğinden kurtarmaktır.

5 milyara sattım diye vatandaşı zorda bırakan uygulamalar yapmalarına göz yummamak gereklidir.

Acil olması gerekenler bunlardır..

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Ya bir adam her konuda mı kafasına eseni söyler. Bu konuyu işin uzmanlarına bırakıyorum de abi. Senin bilgi birikimin ne de 4g yi boşverin 5 g ye geçeriz diyorsun. Sen cumhurbaşkanısın hadini bil yahu.

Adam troll yapacak bir şey yok.

Ultrayer6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Boş beleş insanlar dese anlarım da siz teknoloji sitesisiniz yahu siz nasıl dersiniz böyle bir şey? Hadi RTE Teknolojiden anlamıyor boş boş konuşuyor, kraldan çok kralcı olanlar da arkasından koşuyor ama siz teknoloji sitesisiniz sözde...

"Önce ihale sonra altyapı" döşenen durumlar vardır. Yollar, kanalizasyon sistemleri gibi. Bir de "Önce altyapı sonra ihale" olan durumlar vardır. 4G teknolojisi gibi. Yani son birkaç yıldır altyapı hazırlandı, şu anda baz istasyonlarımız 4G uyumlu ve sadece ihale bekleniyor. Bunu bizden daha iyi biliyor olmanız lâzım. Şu an 4G 'ye geçilecek geri dönüşü yok. Ha ama ihaleden sonra altyapı değişseydi hem RTE hem siz haklı olurdunuz, keşke de öyle olsa biz de istemez miyiz, ama öyle değil işte. "İhalenin adını 4G ihalesi değil 5G ihalesi yapalım" demekle olmuyor, RTE'nin kendisi muhtemelen bunu ihaleyle hallolacak bir şey sanıyor. Ve "4G'ye geçersek bu ülke çöplüğe döner" ifadesi konudan ne kadar bihaber olduğunu gösteriyor. Ama sizin konudan bihaber olmanız? Yakışmadı.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
4g yada 5g hiç gelmesede olur. önemli olan kotanın kalkması. zaten 3g ile bile 42 mbit e ulaşabiliyoruz. bu hız türkiye ortalamasının kat kat üstünde. fibere bile ihtiyacı kaldırıyor.
ayrıca kablo ve altyapı maliyeti daha düşük

What The Hell

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Nette gezinirken şöyle bir şey okudum ne kadar doğru bilemiyecem. 4G zaten 5G'nin altyapısı oluşturuyormuş, Turkcell İstnabul'da çoğu yerde 4G montajlarını çoktan yapmış, birde dünya'da 2020'li yıllarda yaygınlaşması beklenirsek bizde en az 10 sene var diyorum 5G. He ayrıca bu 5G uydu üzerinden oluyormuş galiba o zaman bu 3G gibi sıkıntılar yaşamayiz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
5G halen tam olarak test aşamasına bile gelmedi. 2 sene sonra yani 2017 de test aşamasında geçilecek ve tahminen 2020 de tam olarak kullanım imkanı sunacak. Yani 5 sene sonra. Danışmanların verdiği bilgiler yanlış. Dolasıyla cumhurbaşkanı da yanılıyor. Şu anda en son teknoloji 4G ve bir an önce geçmek gerekiyor. Ve 3G ye göre birçok üstünlüğü var.

nyoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Hafiye bey öncelikle sayın Cumhurbaşkanımız için kullandığınız tabir hiç de doğru olmamış.

Bununla birlikte,

Teknoloji dünyasında ileriyi yakalayacağım diye kendini kasarsan, ilerinin teknolojisini en pahalı dönemde ve uygulamadaki güçlükleri ile satın almış olursun. 4G'yi geçip 5G'ye atlarsak,

1. 5G teknolojisi yeni çıkacağı için fazladan dünyanın parasını öderiz.
2. Elimizde 4G destekleyen ama 5G uyumsuz nispeten yeni cihazlar ile 3G'ye mahkum oluruz.
3. 5G teknolojisi ile birlikte gelecek yeni problemlerle uğraşırız.

Sözün kısası şu anda 4G doğru yok. 5G yaygınlaşırken 5G'ye geçmek ise daha doğrusu. Teknolojiyi sen üretmiyorsan doğru rota bu.

aklın yolu birdir, Sn. Cumhurbaşkanı bu konuda fazla bilgilendirilmemiş anlaşılan, henüz bir standarda bile kavuşmamış bir teknoloji için 2 yıl büyük para ve zaman kaybı olur.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
aklın yolu birdir, Sn. Cumhurbaşkanı bu konuda fazla bilgilendirilmemiş anlaşılan, henüz bir standarda bile kavuşmamış bir teknoloji için 2 yıl büyük para ve zaman kaybı olur.
Sayın Cumhurbaşkanının, yeterince bilgilendirilmeden, bilgi sahibi olmadan her konuda görüş belirtmesi ise yanlış bu arada o da ayrı mesele...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bence 4g ye gecelim
5g hazirlikrinida devam ederiz
Sonra hemen 5g ye geceriz
Bu kadar basit

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Beyler, türkiyede 3G kullanımı ne zaman başladı? 2009, Amerika'da? 2002. 9-2= şaka gibi 7 koca sene
Gelelim 4g ye. JAponlar biz 2004 te bunu bulduk dediler. Bizim operatörler "işte 3G türkiyede dediklerinde, Amerika'da ki operatörler 4g Amerika da!!!!! dediler (17 Ağustos 2009) vikipediada test demesinin sebebi ilk oluşudur laboratuvarda deney tüpünde yapılan bir test değil bu. Yıl 2015 bizim harika operatörlerimiz hala Amerika'daki 3G ile bizim 3G yi kıyaslıyor. Su anda turistlerin arasından yazıyorum. Bir Türkiye Vatandaşı, Osmanlı'nın bir torunu olarak, en iyisini Olmayı istemek kanımda var. 4g ye geçtik diyelim. "4g de Bak Avrupa'nın Hızı bu bizim ki bu" diyebileceğimiz zaman gelindiğinde ne yazık ki Amerika'daki ben 5g nin sınırlarını zorluyor olucam. Ve siz bak bunun 5gsi varmış da diyerek 4g telefonunuzu satacaksınız. Bu olayın Üzücü kısmı. Mantık ile yaklaşmak gerektiğinde kardeşim senin evinde en iyi 20-25 mbitlik fiber net var(cadde ustundeydesen). Çünkü 50mbitlik Pahalı. O deilde 4g 100+mbit eeeeeee. Sen o Hızı 1gb kotan varken nerene sokacan? 3G kullanarak full hd video izleyebiliyorum. Ama kotam 250mb (bkz. pttcell) 5g de ki 1000+ lık Hızı nabmayı dusunuyoruz bıilmiyorum. Fiberde 1000i Görüyor bu arada hangi akıllı kullanıyor böle Hızı? 5gnin hızın amacı çok farklı 1000 liralık askeri maaşınızla kavrayamazsınız. Bu çocuğunuzun özel Sürücüsü olan Google için. (Arabayı Süren Google bu arada) ey yurdumun insanı bizim daha 4g hızına ihtiyaç duyacak teknolojik aleti almaya yetecek pAramız yok. Elimizde bim aktüelden alınmış pc var. Ama elinizdeki telefon ayfonun bilmem kAçıncı modeli. Şahsen çok iyi gözlemciyimdir. Teknolojinin A sını B sini bilirim. AA sununun 8 gb Rami varmış kesin pesinden( bilmem kaç) çAlıştırır. Ddr4 MÜ DDR 3 MÜ desem anlamaz bu vatandaş deneceklerden delilim. Boş Şeyler yazmadığımı düşünüyorum. Ama uzun lafın kısası ilk defa tayyibe Sn Cumhurbaşkanı'na hAk verdim.