5500 TL Sistem Toplama

Bu konuyu okuyanlar

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Öncelikle lütfen ismimi kullanarak başlık açma başkaları yorum yapacak olsa bile yapmıyor. Tek benim fikrimle bir yere gelemeyiz o yüzden başlığı değiştiriyorum. Sisteme gelecek olursak kasada PSU eksik onu eklemelisin ayrıca K ibareli işlemci aldıysan Z170 chipsetli bir anakart alman daha mantıklı olur. Çünkü işlemcinin OC özelliği var anakart ise desteklemiyor. O yüzden ya Z170 bir anakart al ya da fiyatın düşmesi için işlemciyi i7 6700 ile değiştir. Ayrıca o giriş seviyesi bir soğutucu sesli çalışıyor onu önermiyorum. Z170 anakart alıp işlemciyi değiştirmezsen bu soğutucuyu Hyper 212 EVO ile değiştir. Eğer anakartı değiştirmeyip işlemciyi i7 6700 yapacaksan hiç soğutucu alma kutunun içinden çıkan soğutucu fazlasıyla yeter. Onun dışında sorun yok.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Şöyle de bir özet geçeyim kafan karışmasın. Önünde iki tane yol var;

1)
-PSU eklenecek
-Anakart Z170 yonga setli alınacak
-Soğutucu Hyper 212 EVO ile değiştirilecek

2)
-PSU eklenecek
-İşlemci i7 6700 ile değiştirilecek
-Soğutucu alınmayacak, stok soğutucu kullanılacak

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
tamam abi teşekkürler.

uyarını diğerki zamanlarda dikkate alacağım. güç kaynağı olarak bir önerin var mı ?

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Aerocool Battlehawk 750W vardı onu alabilirsin

Reaksiyon puanı
2,146
Artık bu derece yüksek güç kaynaklarını gereksiz bulmaya başladım, son ekran kartlarının testlerine bakıyoruz, kullanılan test sistemleri X99 yongasetli, OC edilmiş tepe model işlemci, 4 kanal RAM vs adam üstüne takıyor 1080'i sistemin çektiği güç 270W falan diyor. Kaliteli bi 500W alın geçin.

Aha 1080'li sistemin çektiği güç 310W'mış.

MSI 1080
i7 5960X
Asus X99
4 Kanal DDR4 32 GB
İki tane de SSD

Son düzenleyen moderatör:

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Artık bu derece yüksek güç kaynaklarını gereksiz bulmaya başladım, son ekran kartlarının testlerine bakıyoruz, kullanılan test sistemleri X99 yongasetli, OC edilmiş tepe model işlemci, 4 kanal RAM vs adam üstüne takıyor 1080'i sistemin çektiği güç 270W falan diyor. Kaliteli bi 500W alın geçin.

Aha 1080'li sistemin çektiği güç 310W'mış.

MSI 1080
i7 5960X
Asus X99
4 Kanal DDR4 32 GB
İki tane de SSD
Aerocool Battlehawk ın 750W modeli çok makul bir fiyata satılıyor. Herhalde ben de biliyorum onun gereksiz olduğunu. 30 TL daha az verip 500W almak, işte mantıksız olan bu. İlerde ikinci bir gtx 1070 eklemek isterse 500W PSU yeterli gelmeyecek.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
2,146
Aerocool Battlehawk ın 750W modeli çok makul bir fiyata satılıyor. Herhalde ben de biliyorum onun gereksiz olduğunu. 30 TL daha az verip 500W almak, işte mantıksız olan bu. İlerde ikinci bir gtx 1070 eklemek isterse 500W PSU yeterli gelmeyecek.

Şimdi önce bi atarlanmadan konuş, sen eskiden daha sakindin hocam mocam derdin, rengin etkisi heralde. Geçelim.
Teknoseyirden koyduğum videoyu da kaldırmışsın onu da rengine veriyorum.

Önerdiğin kasaymış tamam önerine bişey dediğim yok, yüksek W olsun diye para saçmaya gerek yok bunu bilsin insanlar. O kasadaki PSU'da 80+ göremedim yalnız varsa güzel, yoksa 600W olsun 80+ olsun daha iyi.
SLI yapar diyorsan anakartı da buna göre seçsin arkadaş.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Şimdi önce bi atarlanmadan konuş, sen eskiden daha sakindin hocam mocam derdin, rengin etkisi heralde. Geçelim.
Teknoseyirden koyduğum videoyu da kaldırmışsın onu da rengine veriyorum.

Önerdiğin kasaymış tamam önerine bişey dediğim yok, yüksek W olsun diye para saçmaya gerek yok bunu bilsin insanlar. O kasadaki PSU'da 80+ göremedim yalnız varsa güzel, yoksa 600W olsun 80+ olsun daha iyi.
SLI yapar diyorsan anakartı da buna göre seçsin arkadaş.
Öncelikle bu videoyu reklam olarak gördüğüm için sildim. Sadece kaynak belirtmen yeterli. 80+ a çok takılmamak lazım önemli olan 12V kanalından verdiği güçtür bu da tam olarak 696W. 600W 80+ dediğin 500 lü belki de 400 lü bir değer verecek yani daha mantıklı olmuyor. Sli yapmak istiyorsa anakart da buna göre seçilmeli demişsin H170A Gaming Pro nun özelliklerine bakmanı tavsiye ederim. Renk konusuna gelirsek sana saygısızlık yapmadım. Benden çok daha önce de bu forumdaydın o yüzden saygım sonsuz. Beni yanlış anlamamanı istiyorum. Ne zaman bu kasayı önersem 750W fazla 600 yeter diyen insanları görüyorum ama bu kasa ile gelen PSU gerçekten bedavaya veriliyor o yüzden alınabilir.

Reaksiyon puanı
2,146
Ne anakart seçmiş bakmadım Z170 önerdiğin için, Z170 alacakken desteğini bilsin de alsın, tavsiye veriyorum niye illa bi laf sokayım derdindesin?
Çok saçma ve rahatsız olduğum bir konuşma oldu, keşke "biliyoruz heraldaaaa" ağzıyla değil de düzgün bir dille iletişim kursaydın.

SDN düzgün video çeksin de teknoseyirden koymayalım o zaman, forumunu alıştığım için kullanıyorum da SDN içerikte en sonra kusura bakmayın.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Ne anakart seçmiş bakmadım Z170 önerdiğin için, Z170 alacakken desteğini bilsin de alsın, tavsiye veriyorum niye illa bi laf sokayım derdindesin?
Çok saçma ve rahatsız olduğum bir konuşma oldu, keşke "biliyoruz heraldaaaa" ağzıyla değil de düzgün bir dille iletişim kursaydın.

SDN düzgün video çeksin de teknoseyirden koymayalım o zaman, forumunu alıştığım için kullanıyorum da SDN içerikte en sonra kusura bakmayın.
Laf sokma gibi bir niyetim yoktu. Öyle gözüküyorsa özür dilerim. Teknoseyirin ismini verebilirsin isteyen çok rahat ulaşır ama video linki atmak yasak ben görevimi yapıyorum.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
@Alecont hocam birkaç sorum olacak

1. si Ekran kartlarında OC olarak adlandırılan işlem ekran kartına zarar verir mi ? OC 1 kere mi yapılır ? 1 kereden fazlaysa sürekli OC yapmak hasara sebep olur mu ?

2. si topladığım sistem kasaya sığar mı ? herhangi bir sıkışıklık yaratır mı ?

3. sü CD portu ve/veya fanlar kasayla beraber mi geliyor ? yoksa bu bileşenleri de mi bizim almamız lazım ?

kusura bakmayın ilk defa pc topluyorum aklımda yer etmiş soruları sormak istedim.

bu arada sistemin son hali : http://www.imgim.com/toplama.jpg

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
1) Elle OC yapacaksan ve bu işten çok anlamıyorsan zarar verebilirsin. Ama yazılım ile Gaming/OC moda alırsan bu sıkıntı yaratmaz. İstediğin kadar OC yapabilirsin. Eğer sürekli yapmaktan kastın OC moda alıp sonra normal moda döndürüp bunu tekrarlamak ise (yani elle değilde yazılım ile yapılırsa) bu herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Sadece ekran kartı normalden fazla ısınır bunu da fan devir hızını yükselterek çözersin.

2) Sığmama gibi bir durum olmaz anakartların boyutları bellidir. Eğer kablolamayı düzgün yaparsan içerideki görüntünün refah ve serin olmasını sağlayabilirsin.

3)Kasadaki DVD-ROW'u kendin alman gerek. Fanlar ise kasayla beraber geliyor ama sen ekleme yapmak istersen ekleyebilirsin.

Sistemin son hali güzel bir sıkıntı göremedim. Sadece anakartı Gaming M5 modeline yükseltirsen bileşenler daha dengeli olur.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
1) Elle OC yapacaksan ve bu işten çok anlamıyorsan zarar verebilirsin. Ama yazılım ile Gaming/OC moda alırsan bu sıkıntı yaratmaz. İstediğin kadar OC yapabilirsin. Eğer sürekli yapmaktan kastın OC moda alıp sonra normal moda döndürüp bunu tekrarlamak ise (yani elle değilde yazılım ile yapılırsa) bu herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Sadece ekran kartı normalden fazla ısınır bunu da fan devir hızını yükselterek çözersin.

2) Sığmama gibi bir durum olmaz anakartların boyutları bellidir. Eğer kablolamayı düzgün yaparsan içerideki görüntünün refah ve serin olmasını sağlayabilirsin.

3)Kasadaki DVD-ROW'u kendin alman gerek. Fanlar ise kasayla beraber geliyor ama sen ekleme yapmak istersen ekleyebilirsin.

Sistemin son hali güzel bir sıkıntı göremedim. Sadece anakartı Gaming M5 modeline yükseltirsen bileşenler daha dengeli olur.

tamam hocam. OC kısmında şunu tekrar sorayım. ekran kartını OC modda uzun süre açık tutmak hasara sebep olur mu ?

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Hasara sebep olmaz ama bilgisayarı zorlayacak oyunlar haricinde normal oyunlar oynarken gaming modda olmasını ve oyun oynamıyorken normal modda olmasını öneririm. Kartın ısınmaması ve fazla enerji harcanmaması için. Her zaman OC modda kalırsa ay sonu faturaya fazla etki edebilir.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
tamam hocam.

toplamayı şubat tatili. olmadı yaz tatili başlangıcında almayı düşünüyorum. ekran kartı performansına göre belki 1-2 sene sonra 2. bir gtx 1070 takabilirim. sizce bu bilgisayar beni kaç yıl idare eder ? ileride çıkacak oyunların ultra modlarında sorun yaratabilir mi ? şuan tomb raider 1080p ultra ayarlarda 60 fps görüyor.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
1440p çözünürlükte oynayacağını varsayıyorum. Bir kaç yıl boyunca oyunları ultra ayarlarda açar açmamaya başladığı zaman eğer bunu sorun ediyorsan dediğin gibi 2. gibi ekran kartı ekleyebilirsin.Eğer bilgisayarı seneye almayı düşünüyorsan şu an sorman biraz mantıksız. Alacağın zaman tekrar konu aç ki o zamanki duruma göre öneri yapalım. Sen alana kadar RX 490(X) modelleri çıkmış olur. Onlarlar karşılaştırarak bir öneri yaparım.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
tamam hocam bu son sorum.

gtx 1070 e gtx 1080 ile sli yapılırsa bir sorun çıkarır mı ? veya herhangi başka bir marka ekran kartı ile.

tüm sorularım bunlardı yardım ettiğiniz için teşekkürler

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Olmaz maalesef. Aynı ekran kartları ile SLI yapman lazım ve frekanslarının da aynı olması lazım. Yani MSI GTX 1070 Gaming X alıyorsan aynı kart ile SLI yapabilirsin.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
tamam hocam çok teşekkür ederim cevapladığınız için.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Gaming M3 ile M5 arasındaki farklar;
-M3'te sadece CF, M5'te ise SLI ve CF desteği var.
-Fazladan m.2 portu
-USB Type C
-debug led

Aralarındaki fiyat farkını oluşturan ana etkenler bunlar. @__kadıköyRAP__ doğruyu söylemiş ama GTX 1070 yerine zaten sistemi Şubat aylarında toplayacağın için RX 490 falan da alabilirsin. Hangi anakartı alacağına o zaman karar veririz.