5000-8000 Dolar Server PC Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Anonim315

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar oyun sunucusu kurmak istiyorum. Oyun çalışmaları olan orta seviye ekibiz. Aramız da sunucu ile alakalı bilgisi olan yok. İlk serverimizi eski pc'ye kuracağız başardıktan sonra yeni sunucu pc dizeceğiz (ileriye dönük olmalı) sistem tavsiyelerinizi bekliyoruz... Bu arada küçük bir araştırma yaptım sizce oluşturmuş olduğum sistem iyi mi ve kaç kişi kaldırır?(

1 Adet RTX 2080ti(Sonra artırılabilir)- 6 adete kadar...
1 Adet Xeon(Sonra artırılabilir)-2 veya 3 adete kadar...
64 GB Server Ram (Sonra arttırılabilir)-- ekran kartı ve işlemciye uygun anakart'ın alabileceği maks kapasiteye kadar...
10TB-50TB Sabit disk-(İhtiyaca göre artırılabilir
1000-1600W Psu...

Server Kasası ve anakartını bulamadım. İstediğim parçalara göre bilen arkadaş var mı? Yoksa da yaptığım sisteme eleştirilerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993

Elyr

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Diziyorum hocam direk.

Anonim315

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Xeon yerine AMD Threadripper öneririm. Anakartı zaten işlemciye göre seçebilirsiniz. Bütçe yeterse bu işlemciyi önerebilirim. 32 çekirdek 64 iş parçacığından oluşan bir canavar. Ona uygun birde anakart tabi.

AMD Ryzen Threadripper 2990WX 32 Çekirdek 64 thread 3.0GHz 64MB Önbellek 12nm İşlemci | ITOPYA
MSI X399 GAMING PRO CARBON AC AMD X399 Soket TR4 DDR4 3600MHz(O.C) Anakart | ITOPYA

Bahsettiğiniz anakartı bayağı inceledim fakat geliştirilemiyor. Örneğin 1 yıl sonra bir tane daha işlemci takamıyorum... Hedeflerime ters sunucu anakartı bulabilir misiniz? İşlemci konusunda da Xeon kullanılıyormuş tarzında gönderiler gördüm o yüzden ona yöneldim. Arasında ciddi farklar var mıdır? Vede Ryzen'i alırsak kazancımız ne olur?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Diziyorum hocam direk.
Önerini beklemekteyim.

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Bahsettiğiniz anakartı bayağı inceledim fakat geliştirilemiyor. Örneğin 1 yıl sonra bir tane daha işlemci takamıyorum... Hedeflerime ters sunucu anakartı bulabilir misiniz? İşlemci konusunda da Xeon kullanılıyormuş tarzında gönderiler gördüm o yüzden ona yöneldim. Arasında ciddi farklar var mıdır? Vede Ryzen'i alırsak kazancımız ne olur?

Önerini beklemekteyim.
Port server için AMD threadripper 2990WX her türlü yeterli. 32 çekirdeği sayesinde çoklu iş dağılımında düzenli performans sergileyebiliyor.
İntel'de de bütün soketler ayrı.

Anonim315

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Port server için AMD threadripper 2990WX her türlü yeterli. 32 çekirdeği sayesinde çoklu iş dağılımında düzenli performans sergileyebiliyor.
İntel'de de bütün soketler ayrı.

2 Adet threadripper 2990WX Kaç tane RTX Kaldırabilir? Fikriniz var mı? Ve uygun anakarta ihtiyacım var. Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993

Önerini beklemekteyim.
Çift işlemci olayı bu modelde yok ama işlemci tek başına çok güçlü zaten. RAM desteği de 128 GB bu konuda da sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.

Anonim315

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
128 GB'yi artırabiliriz ve yeni bir tane daha toplamak istemiyoruz. O yüzden sürekli geliştirilebilir anakarta ihtiyacımız var. Örneğin iyi iş yaptık 128GB'nin çok üstüne çıkar,5 6 adet ekran kartı kullanabiliriz. İşlemci de bu doğrultuda yetersiz gelecektir... Fikirlerinizi önemsemekteyim, bekliyorum.

Elyr

Asistan
Reaksiyon puanı
137
İntel dizilmeli çok fazla arttıracak iseniz çünkü hala çıkarmadı AMD çift soket.

Anonim315

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İntel cephesinde server için Xeon kullanılıyor, gördüğüm kadarıyla da kaliteli işlemci. Tek eksiğimiz güzel bir anakart...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
128 GB'yi artırabiliriz ve yeni bir tane daha toplamak istemiyoruz. O yüzden sürekli geliştirilebilir anakarta ihtiyacımız var. Örneğin iyi iş yaptık 128GB'nin çok üstüne çıkar,5 6 adet ekran kartı kullanabiliriz. İşlemci de bu doğrultuda yetersiz gelecektir... Fikirlerinizi önemsemekteyim, bekliyorum.
Piyasada maalesef standart sizin dediğiniz gibi büyük iş istasyonu için geleceğe çok açık anakart yok.
AMD threadripper 2990WX'in 32 çekirdeğini birden aktif ederseniz çift işlemci kullanmanıza hiç gerek kalmaz. Piyasada neredeyse ilk 32 çekirdekli işlemci. 128 GB RAM her türlü yeterli.

Anonim315

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Piyasada maalesef standart sizin dediğiniz gibi büyük iş istasyonu için geleceğe çok açık anakart yok.
AMD threadripper 2990WX'in 32 çekirdeğini birden aktif ederseniz çift işlemci kullanmanıza hiç gerek kalmaz. Piyasada neredeyse ilk 32 çekirdekli işlemci. 128 GB RAM her türlü yeterli.

Oyun serveri için yeterli olacağını düşünüyor musunuz?

Sunucu kasaları hakkında fikriniz nedir?Sizce değer mi?

Elyr

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Bence değmez. Kendiniz yapabilirsiniz. Uzay montajda olabilir direk bir yere sabitlersiniz.

Anonim315

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bence değmez. Kendiniz yapabilirsiniz. Uzay montajda olabilir direk bir yere sabitlersiniz.
Anakartı içinde takılı anladığım kadarıyla. İşlemci slotu vb max düzeyde tasarlanmış fakat pek emin olamadım...(2,682.48€)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Oyun serveri için yeterli olacağını düşünüyor musunuz?

Sunucu kasaları hakkında fikriniz nedir?Sizce değer mi?
Normal kasalarda iş görür. Ekran kartlarına ve işlemcilerdeki soğutmayı sıvıya çevirdiğiniz zaman çok serin bir şekilde çalışacaktır.