5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Dünyanın 100 ülkesinden gelen, renkleri, dilleri, ırkları farklı 550 yarışmacı öğrenci ‘Sevgi Dili Türkçe’ ile Türk halkını selamladı. Ankara Kızılcahamam’da başlayan olimpiyatlarda öğrencilerin okudukları şiirler izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Bir yıl boyunca yaklaşık 10.000 öğrencinin hazırlandığı 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda yarışmacılar, tüm bilgi ve becerilerini Türkçe olarak sergiliyor ve ülkelerine altın madalya ile dönmek için yarışıyorlar.

Türkçe Olimpiyatları yarışmaları’nın büyük bölümü Ankara Kızılcahamam’da yapılıyor. 30–31 Mayıs tarihlerinde İstanbul Feshane’de düzenlenecek Kültür Şöleni etkinliklerinde Ülke Tanıtım Stantları Yarışması halkımızın ve jürinin beğenisine sunulacak.

Türkçe Olimpiyatları şiir ve şarkı yarışmaları finalistlerini bu yıl halk seçecek. İlk beşe giren şiir ve şarkı yarışması finalistleri, 2 Haziran Cumartesi yapılacak final töreninde ilk üçe girmek için yarışacaklar.

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları finali ve ödül töreni 2 Haziran Cumartesi günü Kral TV ve STV’den canlı olarak yayınlanacak.

Dünyanın yüz ülkesinden, yüzlerce yarışmacı arasından ilk 10’a giren şiir ve şarkı yarışmasının yarı finalistleri dünya birincisi olmak için yarışıyorlar. Finale gidecek ilk 5 yarışmacı sizin SMS’lerinizle belirlenecek.

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
çok güzel gelenkselleşmeye başladı, dilimizi çoğumuzdan daha iyi konuşanlar çıkmaya başladı artık.

buhari

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben de ilgiyle izliyorum :) geçen yıl yarışmada "sol yanım ağrıyor anne" şiirini bir türkmen kız okumuştu, dayanamayıp ağlamıştım. :)

kemalaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok güzel bir organızasyon gerçeklertirdiler hakkentten izlemekten hiç bıkmadım hatta bgn tekrarını bile izledim. izleyipte aplamamak mümkün diil hepsi ilerde çok güzel işler başaracaklarına inanıyorum bu yaşta bu faaliyetleri varsa ....
her yıl sayıları artıyo ilk 1. olimpiyat 30-40 kışıyle başlamış bugun 550 kışı seneye bakalım kaç olacak
bu işin basında olan kişilere ve kendini hizmet için kendini adıyan öğretmenlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum

narses

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
müthişşşşşşşşşşşşşş :p

Jengar

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
çok güzel bi çalışma herkesin ellerine sağlık :)

isot

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Çok güzel bir program olmuştu..
Hepsini tebrik ediyorum..

kumlukoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkcemiz icin birseyler yapilmasi güven verici

turkce.jpg

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
işte bu ya
artık bizim dilimizi başkalarına öğretme zamanı geldi...

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Harika bir yarışma oldu. Her zamanki gibi yine sevgi, dostluk, saygı ve barış kazandı. Bu dili onlara öğretenlerden Allah razı olsun. Dünya'nın dört bir yanında reklamımız yapılıyor, gerçek TÜRKİYE gösteriliyor. Tebrik ediyorum ve kutluyorum. ;)

Reaksiyon puanı
0
farkındaysanız ama çogunlukla müslüman ülkelerin çocukları katılıyo ve aileleride türk olanlar yani gerçekten yabancı olanların sayısı daha az

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
kübra alioğulları dedi ki:
farkındaysanız ama çogunlukla müslüman ülkelerin çocukları katılıyo ve aileleride türk olanlar yani gerçekten yabancı olanların sayısı daha az

Çünkü organizasyonu Nur cemaati yapıyor. Yani fikir onların.
Dolayısıyla bu olay, "başkalarına Türkçe'yi öğretmek" gibi aslında gurur kaynağıymış gibi görünen ama bir propagandadan ibaret olan bir oyun.
Çünkü oradaki çocuklar/gençler sadece belirli şiir ve şarkıları ezberliyorlar hepsi bu.
Bu "Türkçe Olimpiyatları"yla ilgili kaynakları okuduğunuz zaman; "falan ülkenin çocukları istiklal marşını okuyor, filan ülkenin çocukları Türk milli marşını okuyor" gibi "gurur verici" şeyler görürsünüz. Halbuki yabancı bir ülkenin milli marşı olsa ve bir grup başka ülkenin çocuğu bu marşı okusa bize o kadar sıra dışı gelmez. Çünkü çocuk sadece bir kaç kıta şiir ezberlemektedir o kadar.

Bütün bunların hepsi değerlendirildiğinde dahi yine de güzel bir organizasyon. Milletler arası kardeşliğe ve kültür kaynaşmalarına yapılan katkıdan dolayı çok yaratıcı bir fikir.
Ancak dediğim gibi, olayın "gurur propagandası" tuzağına düşülmemesi gerekir.

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Elmacik dedi ki:

Çünkü organizasyonu Nur cemaati yapıyor. Yani fikir onların.
Dolayısıyla bu olay, "başkalarına Türkçe'yi öğretmek" gibi aslında gurur kaynağıymış gibi görünen ama bir propagandadan ibaret olan bir oyun.
Çünkü oradaki çocuklar/gençler sadece belirli şiir ve şarkıları ezberliyorlar hepsi bu.
Bu "Türkçe Olimpiyatları"yla ilgili kaynakları okuduğunuz zaman; "falan ülkenin çocukları istiklal marşını okuyor, filan ülkenin çocukları Türk milli marşını okuyor" gibi "gurur verici" şeyler görürsünüz. Halbuki yabancı bir ülkenin milli marşı olsa ve bir grup başka ülkenin çocuğu bu marşı okusa bize o kadar sıra dışı gelmez. Çünkü çocuk sadece bir kaç kıta şiir ezberlemektedir o kadar.

Bütün bunların hepsi değerlendirildiğinde dahi yine de güzel bir organizasyon. Milletler arası kardeşliğe ve kültür kaynaşmalarına yapılan katkıdan dolayı çok yaratıcı bir fikir.
Ancak dediğim gibi, olayın "gurur propagandası" tuzağına düşülmemesi gerekir.

bunun bende farkındayım ama yinede güzel çalışma, kim yaparsa yapsın güzel

Reaksiyon puanı
0
nurcuların yaptıgını bilmiyodum ama tahmin etmekte zor degil ful onlardan insanlar vardı bide dedigin gibi belli bi şarkı veya şiiri ezberliyorlar
neyse ya hiç olmamasındansa iyidir

teknojen

Doçent
Reaksiyon puanı
0
nurcuların yaptıgını bilmiyodum ama tahmin etmekte zor degil ful onlardan insanlar vardı bide dedigin gibi belli bi şarkı veya şiiri ezberliyorlar

hayır ya kübra cım ole değil canlı yayına konuk oldular birkaçı ve de çok güzel türkçe konuşuyolar yani ezber değil

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
çok güzel ve türkçe öğrenmeye teşvik edici bir yarışma oldu.

tv de çoçukları izlerken çok hoşuma gitti. aksanları çok hoştu ... :)

Reaksiyon puanı
0
teknojen dedi ki:

hayır ya kübra cım ole değil canlı yayına konuk oldular birkaçı ve de çok güzel türkçe konuşuyolar yani ezber değil
sen çok konuşmaya başladın bende gördüm esracım ama daha kötü konuşuyolardı eminim
neyse teknojen seni seviyoruz

narses

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Ayinesi iştir kişinin,

lafına bakılmaz............

ya gerçekten müthişti............