5+1 Ses sisteminden 2+1 ses alıyorum

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

kmplayerı yükledim ama 5 hoparlörden de ses almak için gereken ayarı bulamadım. Zaten El Padrino arkadaşın dediği gibi, turuncu (orta ve subwoofer) ve siyah (arka sağ ve sol) hoparlör uçlarını da yeniden tanımlayıp "Ön Hoparlör" yapınca hepsinden aynı ses gelmeye başladı. Tabi realtekin hoparlör yapılandırmasında ki oto test'de, orta ve arka hoparlörlerden artık ses gelmiyor :) Zaten bu sistemi kullanamadıktan sonra ne yapayım gerçekçiliği. Bırak arkadan sıkılan mermi sesi hepsinden gelsin. Daha iyisi için sinemaya giderim artık :)

Şimdi artık matrix'i açınca; orta hoparlörün sesi azalıyor ve arka sol sağ hoparlörlerden de sadece efekt sesleri geliyor. Yani tüm hoparlörleri "Ön hoparlör" diye tanımlayınca durum tersine döndü :) Tabi bu şekilde yapmamın bana ne kaybettireceğinin hissiyatını bilmediğim için şimdilik böyle kalsın rağzıyım :)

Hepinize teşekkürler.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Yalnız arkadaşlar şimdi farkettim; tüm hoparlörleri "Ön hoparlör" olarak tanımlayınca bu sefer de media player ve media player klasikle 6 kanal destekli bir film açtığımda, hiç bir hoparlörden konuşma sesinin gelmediğini ve sadece ortam seslerinin (yağmur, çamur, börtü böcek) geldiğini fark ettim. Tabi konuşma sesi sanki hamamdaymış gibi çok derinlerden azıcık geliyor. Matrix'i aktif etmem de durumu değiştirmiyor. Normal media playerın ayarlarını bilmediğim için, media player klasiğin ses ayarlarını kurcalayarak 5 hoparlörden de konuşma sesi almayı başardım.

l10r8.jpg

Tabi hangi kutucukların dolu olması gerektiğini bilmediğim için rastgele kurcalayarak en son bu ayarda tüm hoparlörlerden ses alabildim. Ama normal media playerın ayarlarını bilmediğim için onda durum hala aynı. Şunu da belirteyim; 2 kanal destekli filmlerde yada müziklerde bir sorun olmuyor. Tüm hoparlörlerden konuşma dahil bütün sesleri alıyorum ama 6 kanal olunca iş sarpa sarıyor, konuşma seslerini alamıyorum. Bunun nedeni de tüm hoparlörleri "Ön hoparlör" olarak tanımlamam sanırım. Bu durum başımı çok ağrıttı artık.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Tüm hopörlörlerden ses almak istiyorsan sana donanım çözümlü bir fikir daha verebilirim 3,5" jak çoğaltıcı al bir ucunu ses kartının yeşil ucuna diğer girişleri ses sistemine tak mp3 dinlerken güzel ses alırsın ama 5+1 filmlerde stereo ses verir bu yöntem

2lly5iv.jpg

S

SDN Okuru

SDN Okuru
diital alet satan yerlerden bi ara kablosu alırsan sorun çözülür. aynı sorun ben de oldu ayar felan karıştırmana gerek yok. 5 lira kabloyu taktın mı hepsinden ses gleiyor

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Haydaa şimdide tüm hoparlörleri "ön hoparlör" olarak tanımlayınca oyunlarda videolardaki konuşma sesleri gelmiyor. Halbuki normalde konuşma sesleri zaten ön hoparlörlerden geliyordu. Şimdi hepsi ön hoparlör olarak tanımlanmasına rağmen konuşma sesi yok, efekt sesi var. Matrix'i açmamda birşey fayda etmedi. Sırf oynadığım oyun videolarındaki konuşma seslerini duyabilmek için gene eski yönteme döndüm.

Yeşil jak: ön hoparlörler
turuncu jak: orta ve subwoofer
siyah jak: arka hoparlörler

Tavsiye ettiğiniz aparatın tam olarak mantığı, benim tüm hoparlörleri "ön hoparlör" olarak tanımlamamla aynı değil mi?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
windows xp kur kurtul. aynı sorun bendede vardı hatta internette video izliyince bas çalışıyordu bilgisayarda çaldğımda çalışmıyordu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende logitech x530 var bilgisayarımda mp3 dinlerken 5+1 den ses geliyo ama internetten açınca 2+1 düşüyo bunun için ne yapabilirım

qedi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar

Öncelikle bahsi geçen hoparlör takımı kimi zaman windows tarafından doğru algılanmamakta tek tek hoparlörlerin konumlarına göre giriş yolları doğru yapılandırılmalıdır. Bu sistemler ile 5.1 ses deneyimi yaşayabilmek için, ya gerçek 5.1 duyacaksınız yada sanallaştırılmış ses duyacaksınız. Mp3 için konuşmak gerekirse; şarkılarınız, müzikleriniz 5.1 kanal olarak kayıt edilmemişse duyacağınız ses sadece ve sadece sanallaştırılmış 5.1 olacak ve özellikle arka hoparlörlerden bulanık ses alacaksınız demektir. Kimi hoparlör setlerinde x2 stereo özelliğiyle aslında 5.1 ses almadan var olan stereo sesleri arkadaki hoparlörlere tıpı ön hoparlörlermiş gibi bölerler ve böylece stereo sesi 4 hoparlörden daha güçlü alırsınız. Film konusuna gelince eğer elinizde yazılımsal yada donanımsal olarak 5.1 i çözecek hiç bir enstrümanınız yoksa ( audio video receiver - ses kartı - yada yazılımlar) gerçek 5.1 sesi duymanız imkansızdır. Önemli olan kaynaktır. İzlediğiniz film dilnlediğiniz müzik her ne ise, kaynak olarak 5.1 kanal kayıt olarak düzenlenmemişse ağzınızla kuş tutsanız da 5.1 ses değil sadece gürültü elde edersiniz.

Bu başlıkta mı yoksa başka bir forumda mı okudum net hatırlamıyorum, eğer 5.1 i çözecek bir enstrümanınız yok diye düşünüyorsanız PS3 sizin için bi çözüm olabilir. DTS kodunu çözerek size çok farklı bir deneyim yaşatabilir.

Evlenmeden önce babamın evinde Logitech z5500 kullanıyordum. PS3 bağlantısıyla çocuklar gibi şendim. PC üzerinden müzik yada film streaming için PS3 Media Server adlı uygulamayı kullanıyordum. Streaming olmasına rağmen 5.1 sesi çözen PS3 hiç bir sorun çıkartmıyordu. Hoparlörlerin ses kalitesinden ve gürültü düzeyinden aşırı memnundum. Fakar ta ki evlenip kendi sistemimi yapana kadar. Şunu bilmenizi isterim ki her zaman daha pahalısı ve daha iyisi mevcuttur. Kulak daha iyisini duyana kadar duyduğu en iyisini üst limit olarak görür. Ben artık dışarda yada başka bi yerde müzik dinleyemiyorum.

Sizlere tavsiyem 5.1 sistemlerinizde müzik dinlemek isterseniz asla Stereo dan şaşmayın. Çünkü şarkılar stereo kaydedilir ve öyle duyulması öngörülür. Artıracağınız ses kanalı sayısı müzik kalitenizi ve keyfinizi düşürür. Tekrar söylüyorum şarkı , müzik Stereo dinlenir. Ne Matrix özelliğiyle ne de başka bir yolla sesini sanallaştırmayın

Saygılar

fiendhunter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kzjml.jpg

Bunu ''Ön Hoparlör Çıkışı'' olarak atarsanız bütün hoparlörlerden ses gelir. eğer 5 kanallı bir film video müzik ve benzeri mediaları kullanıyorsanız resimdeki gibi arka hoparlör çıkışı olarak atamanız gerekir.

Not: Zaten sterio yani 2 kanallı bir media dinliyorsanız. ondan gerçek 5 kanallı bir ses almanız mümkün değil.

kzjmh.jpg

Bu ve benzeri işlemi ses alamadığınız bütün uydular için kullanabilirsiniz.

manyak1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam , sorunun çözüldü mü bilmiyorum ancak ben kendi yaşadığımı paylaşayım.ilk başlarda hiç sorun yoktu.sonradan biri yanlışlıkla değiştirdi galiba.

benim de matrix tuşu bozulmuştu(sanıyordum :)).eskiden bastığımda işe yararken daha sonraları sesi kısıyor ya da tamamen kesiyordu.

oyunlarda konuşma sesi gelmediğinde realtek in ses ayar yerinden , orta hoparlöre bir tanesini atıyordum ses geliyordu.

şimdi ise internetten dinlerken tek bir yerden ses geldi ve bilgisayardan müzik açtım onda da eksik geldi.

senin resimlerinden şöyle bir yardım aldım.ben bilgisayara takılan 3 kabloyu siyahı takıp , turuncuyu turuncuya diğerini de aynı sıraya takardım :) şimdi yeşile taktım bir değişiklik oldu.fazla uğraşmazdım , sen tek tek taktım diyince ben de deneyeyim dedim , başladım tek tek takmaya.

yine olmadı.ön sağ sol hoparlöre basınca ortadan geliyordu bir ses , ön solda da 2 hoparlörünki geliyordu.

ve şimdi ben sorunu hallettim.matrix tuşu da düzeldi.

kısaca çözümümü yazayım.

sen de aynı hatayı yapmışsın.sanırım kutudaki açıklamada bir sorun var.ben renkleri karıştırdım sanıyordum sen de aynısını yaptığını görene kadar.kitapçıktan baktım tekrar , sub arkasında sarı olan en üst yere gelecekmiş.sarı ile turuncyu değiştirdim.

daha sonra

öncelikle bilgisayara bağlanan 3 kabloyu , yeşili yeşile taktım.sol ve sağdan ses aldım(normal 2li gibi).sonra turuncuyu taktım.ortadaki ve sub dan ses aldım.siyahı siyaha taktım ve arka hoparlörler de oldu.

şimdi internetten açtığım müzik 5 yerden geliyor.bilgisayardan açtığım müzik 2 yerden geliyor matrix tuşuna basıyorum 5 e dağıtıyor.ayar yerinde sola basınca soldan sağa basınca soldan alıyorum.oyunda konuşma sorunu da yok.her şeyim düzeldi.umarım yardımcı olur sana veya okuyacak olanlara.

(tam olarak sub arkasındaki renklerimin sırası 3 lü normal , diğerleri yukarıdan aşağı , sarı kırmızı turuncu siyah beyaz)

realtek ayar yerini de yazayım (sağdaki çıkış yerleri , en üstteki orta/sub , siyah olan arka hoparlör ,siyahın yanındaki yeşil ön hoparlör)

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bende bu ses sisteminden kullanıyorum, buradaki girişlerin hepsini ön hoparlör olarak atadığımda bütün hoparlörlerden ses alıyorum.
kzjml.jpg

selam , sorunun çözüldü mü bilmiyorum ancak ben kendi yaşadığımı paylaşayım.ilk başlarda hiç sorun yoktu.sonradan biri yanlışlıkla değiştirdi galiba.
benim de matrix tuşu bozulmuştu(sanıyordum :)).eskiden bastığımda işe yararken daha sonraları sesi kısıyor ya da tamamen kesiyordu.

oyunlarda konuşma sesi gelmediğinde realtek in ses ayar yerinden , orta hoparlöre bir tanesini atıyordum ses geliyordu.

şimdi ise internetten dinlerken tek bir yerden ses geldi ve bilgisayardan müzik açtım onda da eksik geldi.

senin resimlerinden şöyle bir yardım aldım.ben bilgisayara takılan 3 kabloyu siyahı takıp , turuncuyu turuncuya diğerini de aynı sıraya takardım :) şimdi yeşile taktım bir değişiklik oldu.fazla uğraşmazdım , sen tek tek taktım diyince ben de deneyeyim dedim , başladım tek tek takmaya.

yine olmadı.ön sağ sol hoparlöre basınca ortadan geliyordu bir ses , ön solda da 2 hoparlörünki geliyordu.

ve şimdi ben sorunu hallettim.matrix tuşu da düzeldi.

kısaca çözümümü yazayım.

sen de aynı hatayı yapmışsın.sanırım kutudaki açıklamada bir sorun var.ben renkleri karıştırdım sanıyordum sen de aynısını yaptığını görene kadar.kitapçıktan baktım tekrar , sub arkasında sarı olan en üst yere gelecekmiş.sarı ile turuncyu değiştirdim.

daha sonra

öncelikle bilgisayara bağlanan 3 kabloyu , yeşili yeşile taktım.sol ve sağdan ses aldım(normal 2li gibi).sonra turuncuyu taktım.ortadaki ve sub dan ses aldım.siyahı siyaha taktım ve arka hoparlörler de oldu.

şimdi internetten açtığım müzik 5 yerden geliyor.bilgisayardan açtığım müzik 2 yerden geliyor matrix tuşuna basıyorum 5 e dağıtıyor.ayar yerinde sola basınca soldan sağa basınca soldan alıyorum.oyunda konuşma sorunu da yok.her şeyim düzeldi.umarım yardımcı olur sana veya okuyacak olanlara.

(tam olarak sub arkasındaki renklerimin sırası 3 lü normal , diğerleri yukarıdan aşağı , sarı kırmızı turuncu siyah beyaz)

realtek ayar yerini de yazayım (sağdaki çıkış yerleri , en üstteki orta/sub , siyah olan arka hoparlör ,siyahın yanındaki yeşil ön hoparlör)

Pek uğraşmamıştım hepsini ön hoparlör yapınca bütün hoparlörlerden çıkıyordu ama sizin önerdiğiniz şekilde deneyeceğim bi ara :)

manyak1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pek uğraşmamıştım hepsini ön hoparlör yapınca bütün hoparlörlerden çıkıyordu ama sizin önerdiğiniz şekilde deneyeceğim bi ara :)
5 yıldır sadece sorun çözerek devam ediyordum (oyun konuşma sesleri vs), şimdi ilk kurduğum gibi.senin de olursa ne mutlu : )

düzeltme yapayım.
"ayar yerinde sola basınca soldan sağa basınca soldan alıyorum." yazmışım sağa basınca sağdan alıyorum.(normal olarak :)) mesajı 1 kere düzenlediğim için sanırım bir kere daha yapamadım.

XYARGICX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kzjml.jpg

siyah girişi arka hoparlör olarak değil de yan hoparlör olarak yapılandır. test ettiğinde ses geldiğini göreceksin.
arka giriş olarak ayarlarsan eğer, 7.1 seçeneğini aktifleştimen lazım. tabi o zaman da 6. ve 7. hoparlör sırası boş geçecek.

bir de ön sol görünen yatay konumdaki hoparlör ile monitörün sol yanına koyduğun hoparlörün kablolarını yer değiştir.
İşte doğru yanıt burada. Siyahın "ARKA HOPARLÖR" olarak ayarlanması sadece 7+1 için geçerliymiş ve gerçekten de sadece o yüzden ses alamıyormuşum. 5+1 sisteminde siyah girişi "YAN HOPARLÖR" olarak ayarladığımız anda başka hiçbir ayara gerek kalmıyormuş, çok teşekkürler.:):)

Reaksiyon puanı
16,118
ve seneler sonra youtube'un 5.1 ve 7.1 desteklediğini fark edemediniz mi?

XYARGICX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konunun 5.1 destekleyen Yotube veya başka bir platformla alakası yok. Kendi ayarlarında ki yapılandırmayı yanlış yapıyormuşuz.