5+1 Ses sisteminden 2+1 ses alıyorum

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. LOGITECH X-540 5+1 ses sistemi kullanıyorum. Harici ses kartım yok o yüzden GA-EP45T-UD3R anakartımdaki Realtek HD Audio on-board ses kartını kullanıyorum.
Sorunum da başlıkta belirttiğim üzere; müzik dinlerken 5 hoparlörden de ses alamıyorum. Sadece 2 tanesi ses veriyor. Diğer 3'ü süs niteliği taşıyor herhalde.
Filmlerde de 5 hoparlörden de ses çıkmadığını belirteyim ama bunun nedeni; zaten izlediğim filmin 5+1 desteği olmaması sanırım. Sonuçta zlediğim filmin 5+1 desteğinin olması lazım ki tüm hoparlörlerden ses alabileyim. Hoş zaten hiç 5+1 desteği olan sağlam bi film elime geçmedi ki deneyeyim; hepsinden geliyor mu gelmiyor mu diye. Ama Allah bilir onda da sadece 2 tanesinden gelirdi. Aşşağıda görültüğü üzere zaten tüm hoparlör çıkışları aktif.
kyyrr.jpg

Neyse filmi bırakıp asıl sorunuma geçecek olursam; aşşağıdaki Realtek HD Audio Yöneticisinde "Hoparlör Yapılandırması" sekmesinden 5+1'i seçerek Oto Test yaptığımda 5 hoparlörden de sırasıyla ses geliyor. Ama şunu da belirteyim; bu test sırasında sıra subwoofer'ı a geldiğinde, subwoofer yerine, birdaha 2. hoparlörden ses geliyor. Yani subwoofer'dan ses gelmiyor onu anlamadım. En azından bi bass sesi gelir diye umdum ama oda yok. Belkide bu test sırasında subwoofer'dan tepki alamamam gayet doğaldır ve mantıklı bir açıklaması da vardır ama ben bilmiyorum işte. Sonuçta normal müzik dinlerken yada film izlerken subwoofer gümbür gümbür bass vuruyor. Genede bunu belirtmek istedim.
kyx94.jpg

Sonra yukarıdaki Realtek HD Audio Yöneticisinde, müzik dinlerken sırf denemek için "Hoparlör Doldurma" seçeneğine tık koydum ve ses gelmeyen 3 hoparlörden de hafif bir ses geldiğini fark ettim. Tabi diğer 2 hoparlörden çıkan sesin yanında hiç sesleri çıkmıyor gibiydi diyebilirim.
3 tane hoparlör jaklarını da doğru yere taktığıma eminim. Çünkü 5 yıldır böyle kullanıyorum. Hatırlıyorum da 1 sene öncesine kadar XP kullanırken çoğu müzikte 5 hoparlörden de ses alabiliyordum. Ne zamanki windows 7'ye geçtim 3 hoparlörüm iptal oldu. Bu arada pembe jak mikrofon.
Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Windows'un kendi ses ayarlarindan 5.1 e ayarladin mi peki?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=78922]radyoaktif[/MENTION]

Mediaplayer'den müzik caldi mi hepsinden ses cikiyor mu?

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

Herhangi bir değişiklik olmadı. Hala sorun devam ediyor.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
mp3 dinlersen 5+1 ses alamasın 5+1 seslendirmesi olan bir filmde dene

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
aynı sistemi ben de kullanıyorum. uzaktan ses kontrol aparatının üzerinde "matrix" tuşu var, onun basılı olmaması durumunda 5 hoperlorden ses alamazsın, sadece 2 tanesinden ses alırsın. bu durum normaldir çünkü matrix tuşuna basmadan sadece 5.1 çıkış veren kaliteli filmlerde 5 hoperlorden ses elde edebilirsin. mp3 veya kalitesiz filmler 5.1 ses vermediğinden 5 hoperlorden ses almak için matrix tuşuna basarak zorundasın.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
hepsinden ses almak kolay ama sen mp3 den ve youtube daki bir videodan gercek 5+1 ses alamazsın çünkü bunlar stereo ses verir her hopörlörden bu sesi almak 5+1 anlamına gelmez

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Bununla alakali oldugunu sanmiyorum, zira ben ( genel olarak ) mp3 ve youtube'da hepsinden ses aliyorum. Herhangi bir ayarinda sorun vardir.

5 hoparlörden de aynı sesi almak 5.1 yapmaz o müziği. sanal bir 5.1 dir. 5.1 bir sistemde hoparlörleri etrafınızı dağıtıp formatında 6 kanal çıkışı bulunan matrix filminin çatıdaki silahlı çatışma sahnesini açınca anlaycaksınızdır beni. mermiler etrafınızda dönüyor :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION]

Evet orasi dogru :)

Demek istedigim: Bu arkadasin ses ayarlarinda da böyle bir sey olmasi lazim.

Bende CMSS 3D Surround olarak geciyormus. Onu kapatti mi youtube'da sadece iki hoparlörden ses aliyorum. Yoksa youtube'un 5.1 destekledigi nerde görülmüs demi?

Mediaplayer'de de olmuyorsa bence sürücüyü silip güncel olanini yüklemek gerek.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
aynı sistemi ben de kullanıyorum. uzaktan ses kontrol aparatının üzerinde "matrix" tuşu var, onun basılı olmaması durumunda 5 hoperlorden ses alamazsın, sadece 2 tanesinden ses alırsın. bu durum normaldir çünkü matrix tuşuna basmadan sadece 5.1 çıkış veren kaliteli filmlerde 5 hoperlorden ses elde edebilirsin. mp3 veya kalitesiz filmler 5.1 ses vermediğinden 5 hoperlorden ses almak için matrix tuşuna basarak zorundasın.

kzclj.jpg

Fotoğrafta belirttiğim gibi "matrix" tuşuna bastığımda sadece sol öndeki hoparlör gerçek anlamda çalışıyor. Sol ve Sağ arkalarda fısıltı gibi hiç tatmin etmeyen bir ses mırıldanıyor o kadar. Ama dediğim gibi, hatırladığım kadarıyla XP kullanıyorken bu matrix tuşuna basmadan da mp3'lerde 5'inden de aynı oranda olmasa da, şimdikinden çok daha tatminkar bir ses alıyordum diyebilirim.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bu sorunun işletim sisteminden kaynaklanacağını düşünmüyorum. nitekim ben de win7 kullanıyorum ama test ettim matrix'e basınca hepsinden hemen hemen aynı sesi alıyorum. arkadakiler az da olsa öndekilerden kısık ses verse de fısıltı da değil. ses kartının programını iyice bir kurcala derim.

ayrıca o subwoofer'ı yere koymanı tavsiye ederim.

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Yani film izlerken 2 kanal ses aldığını normal karşılıyorsun fakat mp3 gibi kötü bir sıkıştırmadan 5 kanal alamadığına şaşırıyorsun :)
Normalde izlediğin 700mb civarı kalitesiz filmler de mp3 de 2 kanal ses kayıtlıdır. Ama bunları ister program istersen sistemin özelliği ile 5 kanala yayabilirsin. İnternetten biraz araştır, düşük boyutlu, ses sistemini denemek için videolar var. Ayrıca sistemin çıkışlarını doğru tanımladığından emin ol. Zira "sub w." girişini yanlış takmış ya da yanlış tanımlamış olabilirsin.

@topalsolucan
Program ayarlarıyla arka sesleri öndekilere göre yükseltip açabilirsin. Balans ayarı yapabilirsin.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Yani film izlerken 2 kanal ses aldığını normal karşılıyorsun fakat mp3 gibi kötü bir sıkıştırmadan 5 kanal alamadığına şaşırıyorsun :)
Normalde izlediğin 700mb civarı kalitesiz filmler de mp3 de 2 kanal ses kayıtlıdır. Ama bunları ister program istersen sistemin özelliği ile 5 kanala yayabilirsin. İnternetten biraz araştır, düşük boyutlu, ses sistemini denemek için videolar var. Ayrıca sistemin çıkışlarını doğru tanımladığından emin ol. Zira "sub w." girişini yanlış takmış ya da yanlış tanımlamış olabilirsin.

@topalsolucan
Program ayarlarıyla arka sesleri öndekilere göre yükseltip açabilirsin. Balans ayarı yapabilirsin.

Yaklaşımın mantıklı da dediğim gibi XP'deyken neden 5 hoparlörden de tatminkar bir ses alıyordum orayı çözemiyorum? "Oda Doğrulaması"nıda daha önceden akıl edip kurcalamıştım ama gene bir değişiklik olmadı. Arka sol ve sağ hoparlörleri 10dB'ede çıkartsam seslerinde bir değişiklik olmuyor.

kzj10.jpg

Jakları doğru tanımlama konusuna gelirsek; bilgisayarda bir müzik açıkken tüm jakları çıkartıp tek tek taktım "acaba hangi hoparlörden ses gelecek" diye ve adım adım anlatayım;

1-) Öncelikle Siyah-Arka Sol ve Sağ hoparlör jakını takıyorum.

kzjmm.jpg

kzjml.jpg

ve "Hoparlör Yapılandırması" bölümünden "Oto Test" yaparak bu arkadaki 2 hoparlörden de ses aldım ama o an çalan müzik bu 2 hoparlörde çalmıyordu. Yada hiç bir şekilde "Oto Test" haricinde bu arka hoparlörlerden ses alamadım.

kzjmh.jpg

2-) Ardından Turuncu Orta-Subwoofer jakını takıyorum

kzjmj.jpg

kzjm8.jpg

ve bunda da "Hoparlör Yapılandırması" bölümünden "Oto Test" yaptığımda subwoofer yerine, tekrar orta hoparlörden ses aldığımı fark ettim. Yani test sırasında sıra subwoofera geldiğinde; orta hoparlör, hem kendi hemde subwooferın yerine ses veriyordu. Burda subwoofer'ın tepki vermemesi ve onun yerine gene orta hoparlörün ses vermesi normal mi anlamadım. Bu arada bu jakı taktıktan sonra da hala müzik açık olmasına rağmen ses gelmiyor. Ve gene "Oto Test" haricinde bu subwoofer ve orta hoparlörden de ses alamadım.

kzjmb.jpg

3-) Son olarak Ön Hoparlör jakını takıyorum.

kzjm7.jpg

kzjm2.jpg

Ve yukarıda ki yapılandırmaya tamam dediğim anda ön sol ve sağ hoparlörden ne hikmetse müzik sesi gelmeye başlıyor. Yani artık aşşağıda ki 2 hoparlörden de tüm sesleri alabiliyorum.

kzjm3.jpg

Dediğim gibi bunları yaptıktan sonra uzaktan kontrol aparatından "matrix"i aktif ettiğim anda tatminkar bir sesle sadece orta hoparlör çalışıyor. Arka sol ve sağ hoparlörler vızıldıyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

bu sorunun işletim sisteminden kaynaklanacağını düşünmüyorum. nitekim ben de win7 kullanıyorum ama test ettim matrix'e basınca hepsinden hemen hemen aynı sesi alıyorum. arkadakiler az da olsa öndekilerden kısık ses verse de fısıltı da değil. ses kartının programını iyice bir kurcala derim.

ayrıca o subwoofer'ı yere koymanı tavsiye ederim.

Bu arada yukarıdaki bi önceki mesajımda 5 hoparlöründe fotoğrafını paylaşmıştım. Orada bir yanlışlık yapmışım; zira benim orta sandığım hoparlörle, ön sol sandığım hoparlör karışmış.

kzk4j.jpg

Test sırasında da hoparlör düzeni bu şekilde ses veriyor. Yani benim mantıken subwooferın üzerindeki hoparlörle, monitörün sol yanında ki hoparlörün yerini değiştirmem gerek. Ama çok saçma bir durum gibi geldi bana. Burda umarım bir yanlışlık yoktur. Sonuçta subwoofer'ın üstünteki hoparlör hepsinden farklı olarak yatay şekilde tasarlanmasına rağmen neden orta hoparlör değil? Diker hepsi dikine tasarlanmış; 2 tane ön sol sağ, 2 tane arka sol sağ, 1 tanede yatay olarak orta olması gerekiyor ama bu yatayla ön sol karışmış. Bu durum normal mi? Zaten bu orta olarak gözüken monitörün sol yanında ki hoparlör, "Oto test" sırasında hem kendi hemde subwooferın yerine ses çıkartan hoparlör. Bunuda belirteyim.
kzk84.jpg

Yani özetlemek gerekirse bu 3'lüde bir karışıklık var gibi geldi bana;

kzkgj.jpg

Bir yanlışlık olmasın diye subwooferın arkasına da baktım ama bir yanlışlık göremedim;

kzkjc.jpg

Biraz detaylı bir anlatım oldu kusurabakmayın ama artık bu sorunu kökten çözmek istiyorum :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Ön sol gözüken hoparlör dediğin aslında orta hoparlör. LCD monitörünün resimlerdeki gibi üzerine takmalisin.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Ön sol gözüken hoparlör dediğin aslında orta hoparlör. LCD monitörünün resimlerdeki gibi üzerine takmalisin.

Zaten bu yatay olan ve ön sol gibi davranan hoparlörü 2,3 sene önce, mantıken orta hoparlör olabilir diye ekranın üstüne koydum ama çok çirkin durunca tekrar subwooferın üzerine koydum. Sen bu hoparlöre orta diyorsun ama "Hoparlör Yapılandırması"ndaki "Oto Test" de bu hoparlör ön sol olarak gözüküyor. Şu anda da ses sadece bu yatay olan ön sol ve ön sağ hoparlörden çıkıyor. Normalde ekranın sol ve sağındaki dikey hoparlörlerden çıkması gereken sesden biri, bu yatay olana kaymış.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Siyah kabloyu mavi girişe, turuncu kabloyu da kırmızı girişe takıp realtek yöneticisini aç ve "Aygıtın gelişmiş ayarlarına" tıkla. Açılan pencereden "Ön ve arka çıkış aygıtlarının iki farklı ses dolaşımını aynı anda çalmasını sağlayın" seçeneği seçip kaydet. Olmazsa sağ alt sistem tepsindeki ses ikonuna sağ tık > Kayıttan yürütme aygıtları > Hoparlör üzerine tıkla (eğer varsayılan değilse varsayılan yap), Özellikler > Düzeyler sekmesine geç ve açılan penceredeki menüde mute işareti olan varsa (ses simgesi üzerinde kırmızı uyarı) tıklayıp sesini aç.

caghan1907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows xp de MP3 dinlerkende sesi 5 hoparlörden alabiliyordun ama onda sanal ses kartı oluşuyordu kendi üzerinde ama XP den sonra bu özellik kalktı MP3 veya netten surround videolar izlemediğin taktirde 5 kolondan ses alamazsın logistech z5500 de şöyle bir ayar vardı stereo x2 sende de varsa o moda çekerse 4 kolondan ses verecektir 5 tanesinden vermeyecektir yine
kolay gelsin.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
kzjml.jpg

siyah girişi arka hoparlör olarak değil de yan hoparlör olarak yapılandır. test ettiğinde ses geldiğini göreceksin.
arka giriş olarak ayarlarsan eğer, 7.1 seçeneğini aktifleştimen lazım. tabi o zaman da 6. ve 7. hoparlör sırası boş geçecek.

bir de ön sol görünen yatay konumdaki hoparlör ile monitörün sol yanına koyduğun hoparlörün kablolarını yer değiştir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

Şaka gibi ama subwooferın arkasında ki turuncu ile sarı jakların yerlerini karıştırmışım sen deyince farkedip düzelttim ve bahsettiğim "orta-ön sol" hoparlörlerin sesi normale döndü. Artık subwooferın üstündeki hoparlör orta, monitörün solunda ki de ön sol oldu :) Ama 5'inden hala ses gelmiyor. Ama misal müzik dinlerken matrix'i açınca ses ve melodi; ön sol, ön sağ ve orta hoparlörden geliyor, arka sol ve sağ hoparlörlerden sadece melodi geliyor. Olması gereken de bu sanırım?

Zira sorunun çözülüp çözülmediği ni anlamak için media player klasik ile 6 kanal destekli bir film açtım ve media player klasiğin ses ayarları şu şekildeydi;

l0c9d.jpg

ve aldığım sonuç;

l0c9y.jpg

Tabi matrix'i açtıktan sonra, media player klasiğin "hoparlör sayısı ve çıkışı" bölümündeki kutucukların tıklarını kaldırıp, farklı yerlere koyunca bazı hoparlörlerden konuşma sesi de gelmeye başlıyor. Bu durum, olması gereken mi? Yoksa hala bir terslik mi var.

Bu arada subwoofer ile ilgili öğrenmek istediğim bir konu var. Plastik kısmı içe göçmüş ve hemen yanındaki vidalarda gevşek ama sıkılmıyor. İçini açmayı denedim bass'ın 8 vidasınıda çıkarttım ama yanındaki vidalar çıkmadı. Ben bu subwoofer'ı nasıl açabilirim? Vidalarını söksem bile silikonlarıda ayırmam lazım sanırım. Açtığım taktirde tekrar toparlayabilirmiyim?

l0clm.jpg

Bahsettiğin şekilde denedim ama olmadı. Zaten söylediğin kırmızı giriş, mikrofon için. 3 jakıda kendi renklerine takıyorum. Siyah, turuncu, yeşil. Hangi jak, hangi hoparlörü kullanıyor dersen;

Siyah: arka sol ve sağ
Turuncu: orta ve subwoofer
Yeşil: ön sol ve sağ

Jakları bu şekilde taktıktan sonra zaten otomatikman yukarıda belirttiğim ayarlar geliyor, ben sadece tamam diyorum.

l0cnh.jpg

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
sen dediğimi yaptın mı? siyah girişi arka olarak değil de yan olarak yapılandırdın mı?

ses kartının programından test dediğinde her birinden sırayla ses almalısın.

ayrıca vidalarla oynayıp sistemi haşat etme bana kalırsa. seste bir cızıltı falan yoksa boşver vidalar gevşek kalsın. zaten cızıltı varsa da senin yapabileceğin bir şey yok.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
sen dediğimi yaptın mı? siyah girişi arka olarak değil de yan olarak yapılandırdın mı?

ses kartının programından test dediğinde her birinden sırayla ses almalısın.

ayrıca vidalarla oynayıp sistemi haşat etme bana kalırsa. seste bir cızıltı falan yoksa boşver vidalar gevşek kalsın. zaten cızıltı varsa da senin yapabileceğin bir şey yok.

Evet onu belirtmeyi unuttum. Yaptım ama dediğim gibi bu subwooferın arkasındaki sarı ve turuncu girişlerin yerini değiştirince o sorun düzeldi. Ben sarı jakı turuncuya, turuncu jakıda sarıya takmışım. 2 renkte birbirine çok yakın olduğu için farkedememişim demekki.

Şu anda realtekin hoparlör yapılandırması kısmında, tüm hoparlörlerden sırası ile ses alıyorum sorun yok yani. Bu 5 hoparlörden de "matrix" i etkinleştirerek ses alıyorum. Ama şu şekilde; mesela bi müzik de insan ve yağmur, rüzgar sesi, ön sol, ön sağ ve orta hoparlörden geliyor. Arka sol ve sağ hoparlörden ise sadece yağmur, rüzgar sesi geliyor. İnsan sesi gelmiyor. Bu durum normal mi?

Filmde de durum şöyle; konuşma sesleri sadece orta hoparlörden geliyor, diğer 4 hoparlörden gene çevre sesleri (yağmur, rüzgar vs) geliyor. Eğer matrix'i aktif edersem, orta hoparlörden gelen konuşma seside kesiliyor ve 5 hoparlörden de yağmur, rüzgar vs sesi geliyor. İnsan sesi çok derinlerden geliyor tabi hangi hoparlörden geldiğini anlamak zor.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
olması gereken de aynen odur. 5.1 in olayı bu zaten. hadi hayırlı olsun :)

bir de bana kalırsa kmplayer kullan. onda istediğin zaman sesi matrix tuşsuz 5 hoparlöre yayabilirsin. yani konuşma sesi sadece ön hoparlörden değil de hepsinde gelir. keza diğer çevre sesleri de öyle. tabi o zaman bunun 5 kanal çıkışlı filmlerde pek bir anlamı kalmaz orası ayrı. bunu diğer oynatıcılar da yapıyordur illaki ama ben km player kullandığım için ondaki her ayarı çok iyi biliyorum.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
olması gereken de aynen odur. 5.1 in olayı bu zaten. hadi hayırlı olsun :)

bir de bana kalırsa kmplayer kullan. onda istediğin zaman sesi matrix tuşsuz 5 hoparlöre yayabilirsin. yani konuşma sesi sadece ön hoparlörden değil de hepsinde gelir. keza diğer çevre sesleri de öyle. tabi o zaman bunun 5 kanal çıkışlı filmlerde pek bir anlamı kalmaz orası ayrı. bunu diğer oynatıcılar da yapıyordur illaki ama ben km player kullandığım için ondaki her ayarı çok iyi biliyorum.

Sen ve diğer tüm arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum o zaman :)

Son olarak;

kmplayerla sesi 5 hoparlöre yaymam müzik dinlerken güzel olurdu ama film izlersen orjinalliği bozulmaz mı? Zaten aynı işlemi müzik dinlerken media player klasiklede yapıyorum ama dediğim gibi arka sol ve arka sağ hoparlörden insan sesi çok az geliyor ve boğuk geliyor, onun yerine çevre sesleri daha ağır basıyor. O yüzden müzik dinlerken matrix'i aktif edip fazla kurcalamadan normal media playerla dinliyorum.

Ama mesela bir filmde; adam sol taraftan kurşun sıktı ve bu sesin doğal olarak sol arka yada sol ön hoparlörden gelmesi lazım ama ben 5 hoparlöre de bu sesi bi şekilde verirsem, o mermi sesi hepsinden gelir böylece bu sistemin mantığı ortadan kalkmış olur yanlışmıyım?

Tabi kmplayerla ben bu mantığa uymayıp sırf daha fazla ses almak için, insan sesi ve çevre seslerini eşit olarak 5 hoparlöre de dağıtmak istesem bunu müzik ve filmler için yapabilirmiyim, bahsettiğin bu mu?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
aynen öyle. dediklerin olayı tamamen çözdüğünü gösteriyor.

km player ile ilgili son cümlende söylediğin de aynen doğru. mesela hoparlörleri ev ortamından dolayı etrafına yayamayacak durumdaysan ve hepsi yan yana duracaksa ve sen bu durumdan dolayı konuşma sesinin sadece tek bir hoparlörden çıkmasını bir anlamı olamdığını düşünürsen, ayarlardan hemen değişiklik yapıp 5.1 hoparlörü 2.1 gibi yapıp hepsinden her sesi alırsın. hani şu an 5 kanal çıkışlı kaliteli bir filmde matrix tuşuna basınca çevre sesleri kalıyor ama konuşma sesleri yok oluyorya, işte o zaman matrix tuşuna basmana gerek kalmadan hepsinden ses alırsın. tabi normal 2 kanal çıkışlı mp3 lerde böyle bir durum zaten yok, matrix'e bastığında tüm kanallara zaten yayılıyor. tamamen keyfine kalmış.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Sen ve diğer tüm arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum o zaman :)

Son olarak;

kmplayerla sesi 5 hoparlöre yaymam müzik dinlerken güzel olurdu ama film izlersen orjinalliği bozulmaz mı? Zaten aynı işlemi müzik dinlerken media player klasiklede yapıyorum ama dediğim gibi arka sol ve arka sağ hoparlörden insan sesi çok az geliyor ve boğuk geliyor, onun yerine çevre sesleri daha ağır basıyor. O yüzden müzik dinlerken matrix'i aktif edip fazla kurcalamadan normal media playerla dinliyorum.

Ama mesela bir filmde; adam sol taraftan kurşun sıktı ve bu sesin doğal olarak sol arka yada sol ön hoparlörden gelmesi lazım ama ben 5 hoparlöre de bu sesi bi şekilde verirsem, o mermi sesi hepsinden gelir böylece bu sistemin mantığı ortadan kalkmış olur yanlışmıyım?

Tabi kmplayerla ben bu mantığa uymayıp sırf daha fazla ses almak için, insan sesi ve çevre seslerini eşit olarak 5 hoparlöre de dağıtmak istesem bunu müzik ve filmler için yapabilirmiyim, bahsettiğin bu mu?

Kardeşim aynı sorunu yaşayıp bende konu açmıştım.

http://forum.shiftdelete.net/multim...es-sisteminde-mp3-tum-kanallari-kullanma.html

Bu sorunun tek çözümü "Hoparlör Doldurma" seçeneğidir.Ancak sen jaklarını takarken pencere açılıp hangi kanal olduğunu işaretleyebildiğin seçenekler çıkıyor.Bende o çıkmıyor mesela.Her kanalı "Ön Hoparlör" çıkışı olarak ayarlarsan hepsinden aynı sesi alabilirsin.

Ayrıca film izlerken 5.1 etkisinden, kurşun seslerinden vs bahsetmişsin.Eğer Sistemi doğru bir şekilde film izlediğin odaya döşemezsen zaten bu efektlerin ve 5.1 özelliğinin bir esprisi kalmaz.Yani eğer resimdeki gibi bütün sistemi masa üstünde tutuyorsan stereo veya surround ses duymanın bir farkı kalmaz.Müzik dinlerken hepsinden aynı sesi alabilmen için sistemi stereo olarak tanıtmalısın.Benim diğer bilgisayarım creative ses kartım var ve kendi yazılım ayarından istediğim zaman stereo modunu seçip 5 kanaldan da sterero ses alıyorum.Yani Mp3 dinlerken bütün sistem aktif olarak çalıyor.Bu olay tamamen yazılımsal.Realtek Hd Audio bunu ciddi derecede kısıtlamış.Ben mevcut bilgisayarımda bu soruna "Hoparlör doldurma" seçeneği ile çözüm buldum.Tamamen olmasada bütün kanallardan ses geliyor hiç değilse.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
logitech de tum bunları konsol üzerindeki matrix tuşu yapıyor :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
İş sadece ses sistemiyle bitmiyor yani bulunduğunuz ortamında önemi büyük. Mesela dar bi odada eşyalarda varsa dünyanın en iyi ses sisteminide koysanız inanın hiçbi zevk alamazsınız.. Şöyle yankılı hamam gibi bi yerde olacaksın işte o zaman o zevki alırsın..

Mesela bu durum webcam içinde aynıdır.. Çirkin bi kadına dünyanın en iyi webcamınıda koysan o kadını göstereceği için görüntü hiçbi zaman düzgün olmayacaktır..:D