4k Tv Çözünürlüğü

Bu konuyu okuyanlar

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
4k yayını açıyor 4k demek tv 4k desteklemese trt 4k açılmıyor...
aldatma yok philips kaliteli marka.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
Söylediklerinize katılıyorum, zaten amacım sürekli 4k yayın izlemek değil. Ortada bir aldatmaca varsa şayet ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Yoksa amenna, kötü bir tv değil genel olarak memnunum. Dahili uydu alıcısı uhd video destekli. Yani bir nevi kodek desteği var. Kafamı bulandıran şey farklı programların bu tv nin ekran çözünürlüğünü 1920x1080 göstermesi. Bir program öyle gösterse yanlıştır belki diyeceğim ama birden fazla program aynı bilgiyi veriyor. Akşam bir yöntem deneyip sonucu paylaşacağım inşallah
ortada kimse seni kandırmıyor... o saçma uygulama yanlış gösteriyor tv 4K 60fps... PHILIPS TR yöneticileri takıntılı olsa seni dava ederdi...

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Vallahi illa fiziksel olarak emin olmak istiyorsan, laptop yada bilgisayarı tv'ye baglamak, laptopdan desteklenebilir çözünürlüğe bakmak olur. Ama tabi laptop veya bilgisayarin 4K çözünürlüğü desteklemesi lazım.

Veya youtube dan 4K video izlemeyi dene. Eğer kalite olarak 2160 seçeneğini veriyorsa 4K'dır :)
Bilgisayarı bağladım ama benim bilgisayar full hd bile değil. Philips ekranını kendi değerinde gösterdi daha yükseği yok. Ayrıca bilgisayarımın çözünürlüğü 1366x768 ama youtube ta 4k videolar izleyebiliyorum. O zaman benim bilgisayarım 4k mı demeliyim?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Bilgisayarı bağladım ama benim bilgisayar full hd bile değil. Philips ekranını kendi değerinde gösterdi daha yükseği yok. Ayrıca bilgisayarımın çözünürlüğü 1366x768 ama youtube ta 4k videolar izleyebiliyorum. O zaman benim bilgisayarım 4k mı demeliyim?
pcye bakma tv 4k olmasa 4k yayını açamaz grafik işlemcisi açamaz yayın fazla gelir youtube 4k açılıyor olsada pcde youtube görüntüyü uyarlıyor.

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ortada kimse seni kandırmıyor... o saçma uygulama yanlış gösteriyor tv 4K 60fps... PHILIPS TR yöneticileri takıntılı olsa seni dava ederdi...
Ben kimseyi suçlamıyorum gerçeği öğrenmek istiyorum. Belki de gerçekten çözünürlük doğrudur ama 5 farklı programın hepsi mi yanlış gösterir, hepsi mi saçma. Beni neden dava edeceklerini de anlamadım açıklarsanız öğrenmiş olurum bunu da. 4k izleyebiliyorsanız o zaman 4k dır diyorsanız 4k videoyu bilgisayarımda da youtube ta açabiliyorum. Bu mantıkta bilgisayarım 4k mı oluyor? Kimseyle tartışmak için açmadım konuyu, herhangi bir markayı karalamak için de açmadım ki memnun olduğumu da belirttim. Marka ve modeli buradan sorunca söyledim, yoksa ilk mesajlarımda marka adı da göremezsiniz.

msesen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Youtube mönitörün çözünürlüğüne göre videonun kalitesini düşürüyormuş, ilk başlarda 4K seçenegini vermiyordu, youtube'u unutabiliriz.

Laptop veya bilgisayarinizin 4K çözünürlüğünü desteklemesi lazim malesef, yoksa test edemezsiniz.

Aklıma başka bir test metodu gelirse bildirirm.

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
pcye bakma tv 4k olmasa 4k yayını açamaz grafik işlemcisi açamaz yayın fazla gelir youtube 4k açılıyor olsada pcde youtube görüntüyü uyarlıyor.
Televizyonda da böyle bir uyarlama söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Sistemde hangi kodek yüklüyse cihaz o görüntüyü destekleyip açar. Ekranın özelliğine göre de orta ya da yüksek kalitede görüntü netliği verir. Normalde böyledir.

msesen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Buarada, tv ye bagli olan kaynak 4K ise, ve tv desteklemiyorsa calismaz. Mesela bir bilgisayar monitörüne destekledigi çözünürlüğün üstünde ayarlarsaniz Windows'da, monitör siyah/mavi olur, goruntu vermez.

Yani uydudan direk 4K kaynakli yayin aliyorsaniz ve aciliyorsa sorun yok demektir.

Şöyle anlatayim, bir USB'ye 4K video yukleyip, 1080p televizyona takip, aaa bak 4K video'yu oynatiyor, benim televizyonum 1080p degil, 4K demek degildir.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Youtube'da video izlerken onu izlersiniz ama 1366x768 izlersiniz. Çok eski bir model değilse 4K desteği vardır. Ekran siyah olacak görüntü televizyondan gelecek.

65988

65989

Bu şekilde 4K'ya alabilirsiniz.

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Youtube mönitörün çözünürlüğüne göre videonun kalitesini düşürüyormuş, ilk başlarda 4K seçenegini vermiyordu, youtube'u unutabiliriz.

Laptop veya bilgisayarinizin 4K çözünürlüğünü desteklemesi lazim malesef, yoksa test edemezsiniz.

Bahsettiğiniz durum benim çıkış noktam. 4k yayını kodek desteğinden ötürü tıpkı youtube ta olduğu gibi izliyorum tamam ama bunu izlediğim ekranım bana maksimum fhd kalite izlettiriyorsa şayet tv bu yayını kalitesi kısmen azaltılmış şekilde mi sunar? Öyleyse eğer 4k izliyorum diye düşündüğüm trt4k yı aslında fhd izliyorum demek olur. 4k çıkışı veren bir cihazım olmadan deneyemeyeceğim gibi görünüyor. Teşekkür ediyorum

---- Mesajlar birleştirildi ----

Buarada, tv ye bagli olan kaynak 4K ise, ve tv desteklemiyorsa calismaz. Mesela bir bilgisayar monitörüne destekledigi çözünürlüğün üstünde ayarlarsaniz Windows'da, monitör siyah/mavi olur, goruntu vermez.

Yani uydudan direk 4K kaynakli yayin aliyorsaniz ve aciliyorsa sorun yok demektir.

Şöyle anlatayim, bir USB'ye 4K video yukleyip, 1080p televizyona takip, aaa bak 4K video'yu oynatiyor, benim televizyonum 1080p degil, 4K demek degildir.
Televizyona görüntü veren harici bir kaynağım yok. Mevcut durumda tvş dahili uydu alıcısının vermiş olduğu görüntüyü oynatıyor. Eğer ekran bu çözünürlüğe uygun olmasaydı 4k kanalı göstermezdi diyorsunuz. Haklısınız da. Benim de aklıma ilk gelen bu aslında ama yine de bu kadar sistem programı her yerde doğru bilgiyi veriyor da tv de neden yanlış göstersin diye de ister istemez düşünüyorum.

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Bahsettiğiniz durum benim çıkış noktam. 4k yayını kodek desteğinden ötürü tıpkı youtube ta olduğu gibi izliyorum tamam ama bunu izlediğim ekranım bana maksimum fhd kalite izlettiriyorsa şayet tv bu yayını kalitesi kısmen azaltılmış şekilde mi sunar? Öyleyse eğer 4k izliyorum diye düşündüğüm trt4k yı aslında fhd izliyorum demek olur. 4k çıkışı veren bir cihazım olmadan deneyemeyeceğim gibi görünüyor. Teşekkür ediyorum

Televizyona görüntü veren harici bir kaynağım yok. Mevcut durumda tvş dahili uydu alıcısının vermiş olduğu görüntüyü oynatıyor. Eğer ekran bu çözünürlüğe uygun olmasaydı 4k kanalı göstermezdi diyorsunuz. Haklısınız da. Benim de aklıma ilk gelen bu aslında ama yine de bu kadar sistem programı her yerde doğru bilgiyi veriyor da tv de neden yanlış göstersin diye de ister istemez düşünüyorum.
o zavazingo 1080 olduğundan tvye 1080 veriyor ondan 1080 sanıyor tvyi o zavazingo 4k olsaydı 4k derdi.

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Youtube'da video izlerken onu izlersiniz ama 1366x768 izlersiniz. Çok eski bir model değilse 4K desteği vardır. Ekran siyah olacak görüntü televizyondan gelecek.

Ekli dosyayı görüntüle 65988
Ekli dosyayı görüntüle 65989

Ekli dosyayı görüntüle 65988
Ekli dosyayı görüntüle 65989
Bu şekilde oldu. Maksimum 1920x1080 diyor. Çözünürlüğün daha yüksek çıkması için bilgisayarımın da mı o çözünürlükte olması gerekiyor?

Ekli dosyalar

• IMG_20190213_180817.jpg
    IMG_20190213_180817.jpg
    44.8 KB · Görüntüleme: 436

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012

Bu şekilde oldu. Maksimum 1920x1080 diyor. Çözünürlüğün daha yüksek çıkması için bilgisayarımın da mı o çözünürlükte olması gerekiyor?
Malesef bilgisayarınız 4k desteklemiyor.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261

4K kameralar çoğalınca 4K 60fps desteklemeye başlayalı çok oldu 8K bile destekleyecek...

Anladım teşekkür ederim
4K destekliyor 4K 60fps destekliyor DVB-S2 4K DVB-C 4K destekliyor cihaza baktım... destekliyor... tv için...

Son düzenleme:

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
4K kameralar çoğalınca 4K 60fps desteklemeye başlayalı çok oldu 8K bile destekleyecek...

4K destekliyor 4K 60fps destekliyor DVB-S2 4K DVB-C 4K destekliyor cihaza baktım... destekliyor... tv için...
Destekliyor dediğiniz cihaz hangisi tv galiba. Neye bakıp bu kanıya vardınız?

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
yazdın ya PHILIPS tv modeli... smart tv androidli... 50pus7303,
Desteklediğini ben de söylüyorum, yazılımsal olarak desteklediği için bu yayını veriyor. Ekranın çözünürlüğünü öğrenmem için nasıl bir yol izlemeliyim, bunun için ps4 pro mu takmalıyım tv ye illa ki. Daha makul bir yolu yok mu diye soruyorum başından beri. Soru cevaplar uzadığı için konu da karıştı iyice, ilk mesajımda sorunumu basit ve açık bir şekilde yazdım

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
Desteklediğini ben de söylüyorum, yazılımsal olarak desteklediği için bu yayını veriyor. Ekranın çözünürlüğünü öğrenmem için nasıl bir yol izlemeliyim, bunun için ps4 pro mu takmalıyım tv ye illa ki. Daha makul bir yolu yok mu diye soruyorum başından beri. Soru cevaplar uzadığı için konu da karıştı iyice, ilk mesajımda sorunumu basit ve açık bir şekilde yazdım
yazılımsal destekleme diye bir şey yok... 4 K için donanım desteği şart... kim uyduruyor bu yazılımsal desteği...

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
yazılımsal destekleme diye bir şey yok... 4 K için donanım desteği şart... kim uyduruyor bu yazılımsal desteği...
Bilgisayarınızda çeşitli video formatlarını açabilmeniz için kodek gerekiyor. Kodeğiniz olmazsa ekranınız en iyisi de olsa videoyu açamazsınız. Tüm görüntü veren teknolojik cihazlarda böyledir. Televizyonumda yaklaşık 20-25 kadar kodek var, bunların listesini de verebilirim. İşin yazılımsal kısmı bu. Kesin olan bilgi televizyonun dahili uydu alıcısının 4k yayını desteklediği. Bu konuda sıkıntı yok, bu yayını veren ekranın teknik olarak yüksek çözünürlüğü desteklemesi gerekir belki de destekliyordur ama test ettiğim tüm programlar bunun böyle olmadığını gösteriyor. Bu yüzden de en doğru bilgi alabileceğim bir yöntem arıyorum.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Hocam alınmayın ama cidden kuruntu yapıyorsunuz. 4K televizyon diye 1080p satmak nedir? :D

Bir öneri daha sunayım içiniz rahat etsin. 4k ve 1080p iki fotoğraf indirin. Usb ile televizyonda açın. Ama sığdırma aktif olmasın. 1080p olan ortada kalsın ve etrafı siyah olsun yani. Sonra 4K olanı açtığınızda ekrana tam sığdığını göreceksiniz.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
Bilgisayarınızda çeşitli video formatlarını açabilmeniz için kodek gerekiyor. Kodeğiniz olmazsa ekranınız en iyisi de olsa videoyu açamazsınız. Tüm görüntü veren teknolojik cihazlarda böyledir. Televizyonumda yaklaşık 20-25 kadar kodek var, bunların listesini de verebilirim. İşin yazılımsal kısmı bu. Kesin olan bilgi televizyonun dahili uydu alıcısının 4k yayını desteklediği. Bu konuda sıkıntı yok, bu yayını veren ekranın teknik olarak yüksek çözünürlüğü desteklemesi gerekir belki de destekliyordur ama test ettiğim tüm programlar bunun böyle olmadığını gösteriyor. Bu yüzden de en doğru bilgi alabileceğim bir yöntem arıyorum.
saçma sapan programlarla test ediyor yanlış sonucu doğru kabul ediyorsun demek ki...

Naber0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Öncelikle sabırla dinlediğiniz ve yanıtladığınız için teşekkür ediyorum tekrardan. Televizyonum Philips 50pus7303, 2018 in kendi segmentinde en iyilerinden. Android işletim sistemi. Telefonumda kullandığım sistem özelliklerini gösteren programlar telefonumun ekran çözünürlüğünü doğru gösteriyor. Aynı programı android olduğu için tv ye yüklediğimde tv nin sistem olarak çözünürlüğünü fhd olarak gösteriyor. Herhangi bir girişle ilgili değil yani. Televizyonun tüm hdmi portları boş. Programı tv nin işletim sistemine apk uzantılı dosya şeklinde kurdum. Program, bu tv nin ekranı 1920x1080 diyor. Bu tarz konularla yıllardır ilgileniyorum ve az çok bilgi birikimim var ama atladığım ya da vakıf olmadığım teknik bir bilgi mi var bilmiyorum. Kimseyi sıkmadan beni tatmin edecek bilgi istiyorum sadece. Ekran görüntüsü ekte
hocam tv nasil. bende aynisini almayi dusunuyorumda. memnunmusunuz bi olumsuz yonu vs varmi?

abi bu tv icinde youtube yokmu. ordan ac gitsin. yada bir aylik netflix al. yeni uye olursanda 2 ay olur temizinden. ikisinden birini dene

Son düzenleme:

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
bende de 4 k tv var ama youtube uygulaması maximum 720p destek veriyor. çözünürlük seçeneklerinde daha üstü yok. sizde de böyle sanırım?

şu videoda görüldüğü üzere youtube uygulamasıyla bu iş olmuyor. samsunglar 1080p verirken alttaki yorumlarda da görüleceği üzere LG 720p veriyor. 4k yı bırak 1080 bile vermiyor LG, saçmalık ötesi.

Son düzenleme:

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
hocam tv nasil. bende aynisini almayi dusunuyorumda. memnunmusunuz bi olumsuz yonu vs varmi?

abi bu tv icinde youtube yokmu. ordan ac gitsin. yada bir aylik netflix al. yeni uye olursanda 2 ay olur temizinden. ikisinden birini dene
Televizyonla ilgili çok şükür bu konu dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. Düşünüyorsanız alabilirsiniz, android olması büyük avantaj. Netflix üyeliğim var 4k yazan filmleri açıyor ama ne kalitede açıyor bilemiyorum. Zaten sorunum da bu yayınları izlemek değil ekran panelinin çözünürlük değeri.

bende de 4 k tv var ama youtube uygulaması maximum 720p destek veriyor. çözünürlük seçeneklerinde daha üstü yok. sizde de böyle sanırım?

şu videoda görüldüğü üzere youtube uygulamasıyla bu iş olmuyor. samsunglar 1080p verirken alttaki yorumlarda da görüleceği üzere LG 720p veriyor. 4k yı bırak 1080 bile vermiyor LG, saçmalık ötesi.
Bende 4k çözünürlükte açıyor videoları, sizin adınıza üzüldüm şahsen

Son düzenleme:

ice_berg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

saçma sapan programlarla test ediyor yanlış sonucu doğru kabul ediyorsun demek ki...
Saçma olmayan bir program ya da yöntem söyleyin onu deneyeyim diyorum ben de. Bunlar doğru gösteriyor demedim, kafamı karıştırdı dedim.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Kumandada info tuşu olur. Mesela hdmı ile bağladığınızda basarsanız hdmı1 modundadır mesela. O anki görüntü mesela sizin laptopun desteklediği 1080p. İnfoys basınca 1080p 60hz yazar gibi...
Çok mesela demişim. :D
Siz hdmı değil de tv moduna geçince bastığınızda 2160p 60hz yazdığını görürsünüz.
Akşam fotoğraf atabilirim FHD Tv'den.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Saçma olmayan bir program ya da yöntem söyleyin onu deneyeyim diyorum ben de. Bunlar doğru gösteriyor demedim, kafamı karıştırdı dedim.

emin misiniz 4K da açtığına? bir fotoğraf yada kısa bir video ekler misniz?

dahili youtube uygulamasından bahsediyorum. pc bağlayarak açmaktan yada başka bir kaynaktan değil.

video açıkken sol altta çözünürlük ayarları var (bende orada) 4k video da olsa oradaki çözünürlük bende max 720p görünüyor. eskiden o seçenek menüsü de yoktu, internet hızına bağlı olarak video kalitesi otomatik ayarlanıyordu. uygulama güncellenince en azından böyle bir ayar geldi. araştırmalarımda en baba tv lerde 1080p göründüğünü gördüm. sizde orada 3840 x 2160 seçeneği var mı yani?

Son düzenleme: